فضلیت خواندن سوره احزاب؛ ثواب، آثار و برکات خواندن سوره احزاب چه می باشند؟

سوره احزاب یکی از 114 سوره قرآن است که به عنوان 33 سوره مدنی محسوب می شود. این سوره متشکل از 73 آیه است که همانند دیگر سوره های قرآن بدون فضیلت و برکت نیست.

فضیلت و ثواب خواندن سوره احزاب

فضایل سوره احزاب

سی و سومین سوره قرآن با 73 آیه، سوره احزاب نام دارد که جزو سوره های مدنی قرآن است که در مدینه بر پیامبر خدا (ص) نازل شده است. اشاره این سوره به جنگ احزاب (خندق) می باشد.

واضح و روشن است که بهره مندی از فضایل این آیات، تنها به صرف خواندن بی روح و عاری از اندیشه و عمل در مورد معنای آیات حاصل نمی شود. باید خواندن نه تنها این سوره بلکه هر کدام از سوره های قرآن به گونه ای باشد که انسان را به اندیشیدن وادار کند.

لازم به ذکر است که ختم ابجدی این سوره 50 بار است.

 

احادیث وارد شده بر فضیلت سوره احزاب

روشن است که مومنان به خوبی می دانند که پیامبر به مومنان از خودشان سزاوارتر (و نزدیکتر) است و همسرانش مادران ایشانند، و خویشاوندان (بر اساس) کتاب خدا برخی (نسبت) به بعضی اولویت دارند (و) بر مومنان و مهاجران مقدمند، مگر آن که بخواهید به دوستان (مومن) خود (وصیت یا) احسانی کنید و این در کتاب (خدا) بیان شده است.
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس بشنود که عملی ثواب دارد (و به قصد ثواب) آن را انجام دهد، آن ثواب به او داده می شود، ولو این گونه نباشد. همین مضمون در حدیث دیگری در اصول کافی از امام باقر (علیه السلام) روایت شده است.
ممکن است برخی روایت را رد نمایند و بگویند: یکی از راویان این حدیث، حسن بن علی بن ابی حمزه بطائنی است، و او واقفی مذهب بوده است.
در جواب می توان گفت: اولاً این مضمون از عایشه و ابی بن کعب هم روایت شده است. ثانیا – به طور مسلم صدر حدیث با قرآن مجید و سنت نبوی هماهنگی دارد.

از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده: اگر سوره احزاب را بر پوست اهویی بنویسند و در ظرف کوچک شیشه ای  قرار دهند و در منزل بگذارند، خواستگاران دختر او و خواهران و بستگان او زیاد شوند و میل و رغبت دیگران به دختر زیاد شود هر چند فقیر و درمانده باشد

در این سوره خطاب به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) آمده است: ای پیامبر ما تو را (به عنوان) گواه و بشارت گر و هشدار دهنده فرستادیم، و دعوت کننده به سوی خدا و فرمان او، و چراغی تابناک، و مومنان را مژده ده که برای آنان از جانب خدا بخشایشی فراوان خواهد بود.

از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که: هر کس سوره احزاب را قرائت کند و خواندن آن را به خانواده و دوستانش نیز آموزش دهد از عذاب قبر در امان خواهد ماند.

فضیلت و ثواب خواندن سوره احزاب

 

همچنین بخوانید: نماز اعرابی چیست؟ ـ نماز خوف چگونه خوانده می شود؟

 

عبدالله گوید پرسیدم معنی صلاة خدا و ملائکه و مومنین چیست؟
فرمودند: صلاة خدا رحمت اوست و صلاة ملائکه ستایش و مدحشان است برای پیامبر و صلاة مومنیت دعاست برای پیامبر و آلش.

امام صادق (علیه السلام) نیز در مورد فضیلت این سوره فرموده است: هر کس سوره احزاب را زیاد قرائت کند، در قیامت هم سایه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) خواهد بود.

عبدالله بن مغیره گوید که از موسی بن جعفر علیه السلام شنیدم که فرمودند: هر کس در تعقیب نماز صبح و مغرب پیش از آنکه برخیزد یا با کسی سخن بگوید آیه 56 این سوره «ان الله و ملائکة…» را بخواند و بعد بگوید:« اللهم صل علی محمدالنبی و ذریته» خداوند صد حاجتش را برآورده سازد و هفتاد تای آن را در دنیا و سی حاجت در اخرت.

مرحوم راوندی در دعوات نوشته است: اگر کسی بخواهد برای بیمار شخص مرده عملی انجام دهد، نخست باید آیةالکرسی خوانده شود، آن گاه گفته شود: اللهم اخرجه الی رضا منک و رضوان، اللهم اغفر له ذنبه جل ثناء وجهک.
سپس باید آیه زیر قرائت گردد: ان ربکم الذی خلق السماوات والارض تا و رحمة الله قریب من المحسنین(405) آن گاه سه آیه آخر سوره بقره که می فرماید: لله ما فی السماوات و ما فی الأرض(406) آن گاه باید سوره احزاب قرائت گردد.

امام صادق (علیه السلام) در مورد کسی که در خواب دیده این سوره را می خواند، فرموده است: چنین شخصی از ناحیه خداوند موفق است و از حق پیروزی می کند.

 

 

 

همچنین بخوانید: سوره واقعه و فضیلت آن ـ دعای ابوحمزه ثمالی
این مطالب را هم ببینید