دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه؛ متن دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه به همراه ترجمه

صحیفه سجادیه یکی از دعاها و نیایش هایا معروف و نافع در زمینه رفع بلا و گرفتاری می باشد. در كتاب شريف و با بركت مهج الدعوات مرحوم سيد بن طاووس رحمة اللّه دعاى شريفى با بركات بسيار و آثار فوق العاده از مولى الموالى اميرالمؤ منين صلوات اللّه و سلام عليه و آله نقل نموده كه سزاوار است شيعيان آن حضرت از آن غافل نباشند و در مشكلات دنيا و آخرت و مسائل فردى و اجتماعى از آن بهره گرفته به نتيجه مطلوبشان برسند و از خير اين جهان و آن جهان بهره مند گردند.

متن دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه به همراه ترجمه

متن دعای چهل و سوم صحیفه سحادیه

وَ كَانَ مِنْ دُعَائِهِ عَلَيْهِ السَّلَامُ إِذَا نَظَرَ إِلَى الْهِلَالِ :
أَيُّهَا الْخَلْقُ الْمُطِيعُ، الدَّائِبُ السَّرِيعُ، الْمُتَرَدِّدُ فِي مَنَازِلِ التَّقْدِيرِ، الْمُتَصَرِّفُ فِي فَلَكِ التَّدْبِيرِ. آمَنْتُ بِمَنْ نَوَّرَ بِكَ الظُّلَمَ، وَ أَوْضَحَ بِكَ الْبُهَمَ، وَ جَعَلَكَ آيَةً مِنْ آيَاتِ مُلْكِهِ، وَ عَلَامَةً مِنْ عَلَامَاتِ سُلْطَانِهِ، وَ امْتَهَنَكَ بِالزِّيَادَةِ وَ النُّقْصَانِ، وَ الطُّلُوعِ وَ الْأُفُولِ، وَ الْإِنَارَةِ وَ الْكُسُوفِ، فِي كُلِّ ذَلِكَ أَنْتَ لَهُ مُطِيعٌ، وَ إِلَى إِرَادَتِهِ سَرِيعٌ سُبْحَانَهُ مَا أَعْجَبَ مَا دَبَّرَ فِي أَمْرِكَ وَ أَلْطَفَ مَا صَنَعَ فِي شَأْنِكَ جَعَلَكَ مِفْتَاحَ شَهْرٍ حَادِثٍ لِأَمْرٍ حَادِثٍ فَأَسْأَلُ اللَّهَ رَبِّي وَ رَبَّكَ، وَ خَالِقِي وَ خَالِقَكَ، وَ مُقَدِّرِي وَ مُقَدِّرَكَ، وَ مُصَوِّرِي وَ مُصَوِّرَكَ أَنْ يُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَنْ يَجْعَلَكَ هِلَالَ بَرَكَةٍ لَا تَمْحَقُهَا الْأَيَّامُ، وَ طَهَارَةٍ لَا تُدَنِّسُهَا الْآثَامُ هِلَالَ أَمْنٍ مِنَ الْآفَاتِ، وَ سَلَامَةٍ مِنَ السَّيِّئَاتِ، هِلَالَ سَعْدٍ لَا نَحْسَ فِيهِ، وَ يُمْنٍ لَا نَكَدَ مَعَهُ، وَ يُسْرٍ لَا يُمَازِجُهُ عُسْرٌ، وَ خَيْرٍ لَا يَشُوبُهُ شَرٌّ، هِلَالَ أَمْنٍ وَ إِيمَانٍ وَ نِعْمَةٍ وَ إِحْسَانٍ وَ سَلَامَةٍ وَ إِسْلَامٍ. اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْعَلْنَا مِنْ أَرْضَى مَنْ طَلَعَ عَلَيْهِ، وَ أَزْكَى مَنْ نَظَرَ إِلَيْهِ، وَ أَسْعَدَ مَنْ تَعَبَّدَ لَكَ فِيهِ، وَ وَفِّقْنَا فِيهِ لِلتَّوْبَةِ، وَ اعْصِمْنَا فِيهِ مِنَ الْحَوْبَةِ، وَ احْفَظْنَا فِيهِ مِنْ مُبَاشَرَةِ مَعْصِيَتِكَ وَ أَوْزِعْنَا فِيهِ شُكْرَ نِعْمَتِكَ، وَ أَلْبِسْنَا فِيهِ جُنَنَ الْعَافِيَةِ، وَ أَتْمِمْ عَلَيْنَا بِاسْتِكْمَالِ طَاعَتِكَ فِيهِ الْمِنَّةَ، إِنَّكَ الْمَنَّانُ الْحَمِيدُ، وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ.

ترجمه:

نيايش آن حضرت هنگام ديدن هلال
اي آفريده‌ي فرمانبر، اي رونده ي زودگذر، اي كه در منازل مقدّر شده براي تو مي‌آيي و مي‌روي، اي كارگزار خدا در چرخ گردوني كه جاي تدبير كارهاست،
ايمان آوردم به آن كسي كه تاريكي‌ها را به وسيله‌ي تو روشن گردانيد، و چيزهاي مبهم را به فروغ تو پديدار نمود، و تو را نشانه‌اي از نشانه‌هاي چيرگي و فرمانروايي خود قرار داد، و به فزوني و كاستي و طلوع و غروب و تابندگي و تيرگي رام و مسخّر ساخت، و تو در همه‌ي اين حالات، فرمانبردار او بودي و بي‌درنگ در پيِ انجام دادنِ هر چه مي‌خواست.
منزّه است خدا، كه آنچه در كار تو تدبير كرده، بس شگفت انگيز است، و آنچه درباره‌ي تو انجام داده، پُر ظرافت و دقيق، و تو را كليد ماهي نو براي كاري نو قرار داده است.
پس من از خدايي كه پروردگار من و پروردگار توست، و آفريننده‌ي من و آفريننده‌ي توست، و تقدير ساز سرنوشت من و تقدير ساز سرنوشت توست، و صورتگر من و صورتگر توست، مي‌خواهم كه بر محمد و خاندانش درود فرستد و تو را ماه بركت قرار دهد؛ بركتي كه گذشتِ روزها از آن نمي‌كاهد؛ و ماه پاكي و پاكيزگي؛ آن پاكيزگي كه چرك گناهش نمي‌آلايد؛
ماه ايمني از آفات و دور ماندن از بدي‌ها، و ماه سعادت كه در آن بدشگوني نباشد، و ماه فرخندگي كه سختي و نامرادي بدان راه نيابد، و ماه آساني و آسودگي كه هيچ دشواري با آن نياميزد، و ماه نيكي و خير كه هيچ بدي آن را نيالايد، و ماه امن و ايمان و نعمت و احسان و سلامت و اسلام.
خدايا، بر محمد و خاندانش درود فرست و ما را از خشنودترين كساني قرار ده كه اين هلال بر آنان طلوع كرده است، و از پاك‌ترين مردمي كه به سوي آن نگريسته‌اند، و از نيك بخت‌ترين كساني كه در اين ماه تو را عبادت مي‌كنند. در اين ماه، ما را توفيق بازگشت به سوي خود عنايت كن، و از گناه در امان دار، و از اين كه با دست خود نافرماني‌ات كنيم، حفظ فرما.
به ما الهام كن كه نعمتت را سپاس گوييم. بر تن ما جامه‌ي عافيت بپوشان و توفيقي ده كه طاعتت را به كمال رسانيم و تو نعمت خود را بر ما تمام كني؛ زيرا تو بخشنده ي نعمت‌هاي بزرگي، و در خور سپاسي. خداي تعالي درود فرستد بر محمد و خاندان پاك و پاكيزه‌ي او.

 

همچنین بخوانید:

دعای ماه صفر

متن کامل زیارت عاشورا

متن دعای کمیل به همراه ترجمه

متن کامل زیارت وارث به همراه ترجمه

متن دعای علقمه به همراه ترجمه

آموزش نماز خواندن

این مطالب را هم ببینید