مرگ در ماه محرم و صفر؛ تأثیر مردن در ماه محرم و صفر بر میت

حتماً شنیده اید که می گویند اگر فردی در روز خاصی بمیرد تأثیراتی بر حال میت دارد و موجب بخشش گناهان و یا در امان ماندن میت از فشار قبر می شود. اما آیا اگر فردی در ماه محرم و صفر دار فانی را وداع گوید باز هم تأثیری بر حال و روز میت دارد یا خیر؟ برای پاسخ به این سؤال با ما همراه شوید.

مرگ در ماه محرم و صفر؛ تأثیر مردن در ماه محرم و صفر بر میت

مرگ در ماه محرم و صفر

در روایات و باورها و آموزه های دینی این چنین آمده است که زمان و مکان مرگ تأثیراتی بر میت دارد و بی تأثیر در حال میت نیست. مثلاً در روایتی از امام صادق(ع) نقل شده که:«من مات یوم الجمعه کتب الله له براءة من ضغطة القبر؛(1) کسی که در روز جمعه بمیرد، ‌خدا رهایی از فشار قبر را برای او مقرر می‌کند».
در روایت دیگری از امام صادق(ع) روایت شده: کسی که از زوال شمس (ظهر) روز پنجشنبه تا زوال شمس روز جمعه بمیرد، از فشار قبر در امان است.(2)
از این گونه روایات معلوم می‌شود که زمان مرگ در رفع برخی مشکلات بعد از مرگ مؤثر است، چه اینکه مکان دفن هم بی‌تأثیر نیست. از این اصل کلی شاید بتوان نتیجه گرفت که اگر انسان با ایمان در روز شهادت ائمه(ع) از دنیا برود، بی‌تأثیر نخواهد بود.
البته این به این معنی نیست که اگر میت را در آن روز دفن کنیم، ثوابی خواهیم داشت یا ثوابی برای آن مرحوم رقم می زنیم؛ ‌بلکه این اثری است که در صورت اثبات قطعی برای آن مرده جاری می شود و ممکن است سبب رفع برخی مشکلات و گرفتاری ها برای میت شود؛ ولی در هر حال هیچ کس به جز انبیا و اولیای الهی از واقع و آنچه برای میت اتفاق می افتد با خبر نیست. البته از این نکته نباید غفلت نمود که این امور خالی از تأثیر نیست. ولی اصل برای هر انسانی اعمال و کارکرد او در دنیا می باشد و همین اعمال سبب می شود که مرگ انسان در روزهای خاص یا مکان های خاص رقم بخورد و هر کسی در گرو اعمال خویش می باشد و انسان نتیجه اعمال خود را بعد از مرگ مشاهده خواهد کرد.و ما نیز از خدای متعال برای برادر مرحومتان طلب مغفرت و علو درجات می نماییم و امیدوار به رحمت خدا نسبت به ایشان هستیم.

پس نتیجه بحث مان این می شود که ماه محرم و صفر نیز برای میت خالی از لطف نمی باشد.

“انا لله و انا الیه راجعون”

 

همجنین بخوانید:

تیپ ماه محرمی

علت عزاداری ماه محرم

شعر کوتاه درباره امام حسین

متن شعر نوحه محرم

عکس پروفایل ماه محرم

حکم رابطه جنسی در ماه محرم

این مطالب را هم ببینید