روز جهانی اهدای خون 24 خرداد (دلایل نامگذاری، درباره انتقال خون و پیامک این روز)

روز جهانی اهدای خون 24 خرداد (دلایل نامگذاری، درباره انتقال خون و پیامک این روز)

24 خرداد به نام روز جهانی اهدای خون نامگذاری شده است. از نظر جامعه پزشکی، این روز اهمیت بسیاری دارد. ما نیز در سایت ادبی و هنری روزانه قصد داریم اطلاعات مفید و کاملی را درباره این روز برای شما دوستان و عزیزان قرار دهیم.

تاریخ دقیق روز جهانی اهدای خون

روز 24 خرداد هر سال (14 ژوئن) به نام روز جهانی اهدای خون (روز جهانی تقدیر از اهدا کنندگان خون) انتخاب شده‌است. در این روز از همت والا و فعالیت انسان دوستانه تمام کسانی که در زمینه اهدا و انتقال خون و نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند، قدردانی می‌شود.

تاریخچه روز جهانی اهدای خون

تاریخچه روز جهانی اهدای خون

دلیل اصلی اعمال تاریخ به یاد تولد زیست شناس و آسیب شناس اتریشی کارل لندشتاینر (1868-1943) است که مسئول کشف و تعیین گروه های خونی بود که به معنای پیشرفت بزرگ در زمینه پزشکی بود و به همین دلیل در سال 1930 جایزه نوبل را دریافت کرد.

با این حال سابقه اولین اهدای خون به سال‌ها پیش از آن و قرن 17 میلادی می‌رسد.

اولین تزریق خون توسط فردی به نام ریچارد لور (Richard Lower) انجام شد. او در یک آزمایش توانست خون یک سگ را به سگ دیگر انتقال بدهد و هیچ عارضه‌ای متوجه سگ دریافت کننده نباشد.

او سعی کرد این آزمایشات به طور گسترده‌تری روی حیوانات انجام دهد، اما روش‌های او توسط مقامات وقت از نظر اخلاقی تایید نشد و این روش غیر قانونی اعلام گردید و برای 150 سال اثری از آن نبود.

با این حال در سال 1818 یک متخصص زنان و زایمان فعالیت‌ها در این زمینه را از سر گرفت. با تزریق خون توانست جان زنی را که پس از زایمان دچار خونریزی شدید شده بود را نجات دهد.

تاثیر انتقال خون بر دنیای پزشکی

تاثیر انتقال خون بر دنیای پزشکی

انتقال خون و فرآورده های خونی سالانه جان میلیون ها نفر را نجات می‌دهد. این می‌تواند به بیمارانی که از شرایط تهدید کننده زندگی رنج می‌برند؛ کمک کند زندگی طولانی تر و با کیفیت زندگی بالاتری داشته باشند.

همچنین اهدای خون نقش حیاتی در مراقب‌های مادران پس از زایمان دارد. دسترسی به خون و فرآورده‌های خونی ایمن و کافی می‌تواند به کاهش میزان مرگ و میر و ناتوانی ناشی از خونریزی شدید در هنگام زایمان و پس از زایمان کمک کند.

در بسیاری از کشورها، عرضه کافی خون سالم وجود ندارد و خدمات خون با چالش در دسترس قرار دادن خون کافی و همچنین تضمین کیفیت و ایمنی آن مواجه است.

این خون‌ها چگونه تامین می‌شود

تامین خون کافی فقط از طریق اهدای منظم خون توسط اهداکنندگان داوطلبانه خون بدون دستمزد تضمین می‌شود.

هدف WHO این است که همه کشورها تا سال 2020 تمام ذخایر خون خود را از اهداکنندگان داوطلبانه بدون دستمزد دریافت کنند. در سال 2014، 60 کشور ذخایر خون ملی خود را بر اساس 99 تا 100 درصد اهدای خون داوطلبانه بدون دستمزد دارند، در حالی که 73 کشور هنوز عمدتاً به خانواده و خانواده وابسته هستند و یا پول به اهدا کنندگان پرداخت می‌شود.

روز اهدای خون در ایران

روز اهدای خون در ایران

در ایران روز نهم مردادماه که همزمان است با تاسیس سازمان انتقال خون با نام روز اهدای خون شناخته شده است

سازمان انتقال خون ایران بالاترین و تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تأمین و توزیع خون و فراورده‌های خونی سالم در ایران است. این سازمان در نهم مرداد ماه سال 1353 تأسیس شد.

تاریخ اهدای خون در ایران

پیش از سال 1324 انتقال خون‌های پراکنده در ایران در بیمارستان‌های مختلف انجام می‌شده‌است ولی در این مورد شواهد قابل اعتمادی وجود ندارد.

پس از آن در سال 1331 به‌طور هم‌زمان «بانک خون ارتش» توسط محمد علی شمس و مرکز انتقال خون شیر و خورشید سرخ سابق توسط احمد آژیر، تأسیس و شروع به کار نمود.

در زمینه تهیه فراورده‌های خون، مرکز خون ارتش از 1340 به بعد اقدام به تهیه فراورده‌های سلولی (گلبول قرمز متراکم و پلاکت متراکم) و پلاسمایی (رسوب کرایو و پلاسمای منجمد تازه) در حد محدود نمود و در همین سال‌ها بود که با همکاری انستیتو پاستور ایران اقدام برای پالایش پلاسما و تهیه فراورده‌های آن صورت گرفت.

در اوایل دهه پنجاه شایعاتی به گوش می رسید که افرادی سود جو با همکاری بعضی از پزشکان اقدام به دریافت خون از معتادان به مواد مخدر و افراد الکلی میکنند و این خونها را به بیمارستانها می فروشند که این عمل نه تنها بیماری های خطرناکی را برای دریافت کنندگان خون ایجاد ‌کرده حتی باعث مرگ تعدادی از بیماران شده است.

در حال حاضر سازمان انتقال خون در ایران بالاترین و تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تأمین و توزیع خون و فراورده‌های خونی سالم در سطح کشور است و تمامی تصمیم گیری‌ها در ارتباط با فراورده‌های خونی مستقیماً به این سازمان مربوط است.

در سال 1374 طرح شبکه خون‌رسانی کشور در شورای عالی تصویب و مورد اجرا گذارده شد. بر اساس این طرح سازمان انتقال خون ایران در قالب نه پایگاه منطقه‌ای آموزشی به اجرای برنامه‌ها و مسئولیتهای محوله که در ستاد مرکزی سازمان تهیه و هماهنگ می‌گردد، می‌پردازد.

چرا اهدای خون برای سلامتی شما مفید است؟

چرا اهدای خون برای سلامتی شما مفید است؟

تحقیقات نشان داده است که، به طور کل، برخی مردم معمولا بیشتر از میزان مورد نیاز روزانه خود آهن مصرف می‌کنند. مصرف آهن بیشتر از حد توصیه شده، تولید رادیکال‌های آزاد در بدن را بیشتر می‌کند.

رادیکال‌های آزاد موجب ایجاد تغییرات سلولی می‌شود که عملکرد طبیعی سلول‌ها را مختل کرده و خطر برخی بیماری‌های مزمن مثل بیماری‌های قلبی و سرطان را افزایش می‌دهد.

این مشکل در مردها و خانم های یائسه حادتر است. افرادی که بیش از حد از گوشت قرمز استفاده می‌کنند نیز در خطر افزایش میزان آهن در بدن هستند.

اما اهدای خون مقداری از این آهن اضافه را که می‌تواند موجب تولید رادیکال آزاد در بدن شود، بیرون می‌برد. در واقع، تحقیقات نشان داده است که مردهایی که خون اهدا می‌کنند معمولا کمتر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند.

از آنجا که بیماری‌های قلبی متداولترین علت مرگ در مردان است، این می‌تواند یکی از بهترین فواید اهدای خون بر سلامتی آنها باشد.

پس از اهدای خون چه کاری باید انجام دهیم؟

چهار لیوان اضافی (هر کدام 8 اونس) مایعات غیر الکلی بنوشید.

بانداژ روی بازوی خود را حداقل تا پنج ساعت خشک نگه دارید و از ورزش سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.

اگر محل سوزن خونریزی کرد، بازوی خود را بالا برده و روی محل خونگیری را فشار دهید تا خونریزی متوقف شود.

ممکن است احساس سرگیجه یا از دست دادن نیرو را تجربه کنید، بنابراین اگر قصد انجام کاری را دارید که احتمال آسیب دیدن شما یا دیگران در آن وجود دارد، احتیاط کنید. در مورد شغل ها یا فعالیت های پرخطر، توصیه های ایمنی مربوط به بازگشت شما به این فعالیت ها پس از اهدای خون را دنبال نمایید.

وعده های غذایی سالم بخورید و از افزودنی های غذایی غنی از آهن در رژیم غذایی خود استفاده نمایید، یا در مورد مصرف مکمل آهن با بهترین فوق متخصص داخلی خود مشورت کنید تا کاهش آهن ناشی از اهدای خون جبران شود.

پیامک اهدای خون

اهدای خون کمک زیادی به تسکین بیماری‌هایی مانند سردرد، استرس، فشار خون بالا و خستگی می‌کند. روز جهانی اهدای خون گرامی باد.

خون هدیه گران‌بهایی است که می‌توانید به دیگری بدهید. انتقال خون می‌تواند جان افراد نیازمند مانند مبتلایان به تالاسمی را نجات دهد. روز ملی اهدای خون را گرامی می‌داریم.

پیامک اهدای خون

هر دو ثانیه یک نفر در جهان، به انتقال خون نیاز دارد. با اهدای خون جان بیماران زیادی را نجات خواهید داد. ۲۴ خرداد، روز جهانی اهدای خون مبارک باد.

.

وقت خون خود را اهدا می‌کنید به فر دیگری فرصت زندگی دوباره داده‌اید. ۹ مرداد، روز ملی اهدای خون گرامی باد.

امروز به دیگری خون اهدا می‌کنید؛ اما فردا ممکن است شخص نیازمند یکی از اعضای خانواده، دوستان یا حتی خود شما باشید که محتاج دریافت خون باشید؛ با اهدای خون یاری‌گر یکدیگر در روزهای سخت باشیم. روز ملی اهدای خون مبارک باد.

اهداکنندگان خون قهرمان‌های واقعی هستند، هیچ چیز به اندازه نجات جان دیگران ارزشمند نیست. ۲۴ خرداد، روز جهانی اهدای خون فرصتی برای یاری دیگران است.

قطره قطره خونی که تو اهدا می‌کنی، لحظه لحظه زندگی دیگری را دوباره خواهد ساخت. ۹ مرداد، روز ملی اهدای خون، فرصتی برای مشارکت در این امر خداپسندانه است.

پیامک اهدای خون

هموطن عزیز؛ بیایید با اهدای خون خود، جان هموطنان بیمار و نیازمند خود را نجات دهیم. روز ملی اهدای خون گرامی باد.

۲۴ خرداد؛ روز جهانی اهدای خون، روز جهانی مهربانی کردن است و چه محبتی بالاتر از اینکه جان دیگری را نجات دهیم. این روز را به شما که دغدغه محبت به دیگران دارید تبریک عرض می‌نماییم.

اهدای خون تجلی زیبای انسانیت و محبت است که امید زندگی دوباره را در بیماران زنده می‌کند و باعث بهبود شرایط جسمی و روحی آنان خواهد شد. در روز ملی اهدای خون به یاری نیازمندان بشتابیم.

ارزشمندترین و ساده‌ترین روشی که می‌تواند زندگی یک انسان دیگر را نجات دهد اهدای خون است. ۲۴ خرداد، روز جهانی اهدای خون، فرصتی برای اهدای زندگی به نیازمندان است.

پیامک اهدای خون

اگر احساس می‌کنید پولی برای صدقه دادن ندارید، می‌توانید با اهدای خون خود گران‌بهاترین هدیه را دیگری بدهید. ۹ مرداد روز ملی اهدای خون گرامی باد.

اهدای خون برای ما زحمت و رنجی ندارد؛ اما می‌تواند یک زندگی را نجات دهد. این رفتار پسندیده را فراموش نکنیم. روز جهانی اهدای خون بر شما مبارک باد.

هر کسی که امروز خون اهدا می‌کند می‌تواند فردا خود نیازمند خون باشد؛ امروز یاریگر دیگران باشیم تا فردا هم دیگران ما را فراموش نکنند. ۹ مرداد، روز ملی اهدای خون مبارک باد.

هر انسانی که دیگری را از مرگ نجات دهد، مانند این است که همه مردم دنیا را زنده کرده است. ۲۴ خرداد روز جهانی اهدای خون، فرصتی برای نجات جان دیگران

اگر می‌توانی خون خود را اهدا کنی، در انجام آن تردید نکن؛ هزاران بیمار چشم‌انتظاران قطره‌ای خون هستند. ۹ مرداد روز ملی اهدای خون را گرامی می‌داریم.

هیچ وقت احساس کوچکی نکن؛ زیرا که تو همیشه قدرت نجات زندگی دیگران را داری فقط کافی است به یک مرکز اهدای خون مراجعه کنی! ۹ مرداد، روز ملی اهدای خون گرامی باد.

پیامک اهدای خون

لازم نیست حتما پزشک باشی تا زندگی دیگران را نجات دهی؛ با یک اهدای خون ساده که فقط چند دقیقه زمان می‌برد می‌توانی جان یک بیمار را نجات دهی! ۲۴ خرداد، روز جهانی اهدای خون مبارک باد.

خونی که تو اهدا می‌کنی می‌تواند لبخندی شیرین را به صورت بیمار و خانواده‌اش بنشاند. این هدیه را از بیماران دریغ نکنیم. ۲۴ خردادماه روز جهانی اهدای خون، فرصتی برای مهربانی کردن

هزاران بیمار چشم انتظار انتقال خون هستند؛ با حضور در مراکز اهدای خون جان دیگری به نیازمندان ببخشیم!‌

پیامک اهدای خون

اگر سالم و جوان هستید هرگز برای اهدای خون تردید نکنید. هر لحظه ممکن است نفر بعدی که به دریافت خون نیاز دارد خود شما باشید! ۲۴ خرداد، روز جهانی اهدای خون را گرامی می‌داریم.

مطالب مشابه را ببینید!

روز جهانی پدر 29 خرداد؛ دلایل نامگذاری، تاریخچه در جهان و ایران و پیامک تبریک روز پدر عید سعید قربان چه روزی است؟ دلایل نامگذاری، رسم و رسومات و پیامک تبریک روز جهانی بیابان زدایی 27 خرداد؛ دلایل نامگذاری؛ اهداف این روز و پیامک تبریک درباره روز عرفه؛ اهمیت این روز، دلیل نامگذاری، اعمال و دعاهای این روز زندگینامه شاه عباس صفوی (رسیدن به پادشاهی از سن کم، کشتن فرزندان و جنگ های او) نگاهی بر زندگی آریو برزن، آخرین دفاع ایران مقابل اسکندر مقدونی روز جهانی مبارزه با کار کودکان 22 خرداد (دلایل نامگذاری و پیامک مخصوص این روز) روز جهانی صنایع دستی 20 خرداد (دلایل نامگذاری و پیام تبریک این روز) نگاهی بر زندگی یعقوب لیث صفاری (پادشاهی که به سلطنت اعراب در ایران پایان داد) نگاهی بر زندگی کمبوجیه دوم، فرزند کوروش بزرگ (از تولد تا مرگ پدر و پادشاهی)