10 فیلم ورزشی + بهترین فیلم های ورزشی هالیوودی که حتما باید دید

لیست 10 فیلم ورزشی

فیلم های ورزشی هم مانند دیگر ژانرها طرفداران خاص خود را دارند و در این ژانر فیلم های زیاد و معروفی ساخته شده است. اگر می خواهید یک فیلم ورزشی را انتخاب کنید و در اوقات فراغت خود تماشا کنید، ما به شما لیست ده تایی + یک را پیشنهاد می کنیم.

فیلم ورزشی

۱۰. مثل بکام شوت کن (Bend it Like Beckham) – محصول ۲۰۰۲

این فیلم مایه شگفتی بسیاری از منتقدین شد. فیلم Bend it Like Beckham داستان زنی را دنبال می کرد که بین سنت‌های خانواده هندی خود و فوتبال بازی کردن برای تیم ملی مانند گرفتار است. الگوی شخصیت اصل داستان دیوید بکام بوده و برای همین می‌خواهد به قهرمان تیم ملی تبدیل شود. ما جسمیندر «جس» بیامرا را می‌بینیم که از موانع متعدد عبور می‌کند و با بازیکنی از تیم محلی (کیرا نایتلی‌) دوست می‌شود. البته ما در این اثر مربی دوست‌داشتنی و الهام‌بخش جس را  هم مشاهده می‌کنیم که به او در رسیدن به آرزوهایش کمک می کند. اجرای بی‌نظیر پارمیندر ناگرا که نشان داد ورزش به اعتماد به نفس و امر خودشناسی زنان کمک می‌کند تنها لازمه تبدیل این فیلم به یکی از بهترین‌های تاریخ بود.

فیلم ورزشی

۹. چراغ‌های جمعه شب (Friday Night Lights) – محصول ۲۰۰۴

چراغ‌های جمعه شب یک فیلم کلاسیک است که از کتابی به نوشته‌ی اچ. جی. بیسینگر اقتباس شده است. این فیلم داستان تیم فوتبال آمریکایی سال 1988 پلنگ‌های دبیرستان پرمین را نشان می‌دهد درحالیکه آنها خود را به قهرمانی ایالت نزدیک می‌کنند. چراغ‌های جمعه شب همچنین مربی و بازیکنان را در شهر اودسای تگزاس به نمایش می‌گذارد که از حامیان دوآتشه‌ آنانند. این اثر سینمایی به تنهایی برنده جایزه بهترین فیلم ورزشی جوایز اسپی شد و همچنین در رتبه‌ی سی و هفت لیست بهترین فیلم‌های دبیرستانی اینترتینمنت ویکلی قرار گرفت.

فیلم ورزشی

۸. لیگ خودشان (A League of Their Own) – محصول ۱۹۹۲

در سال ۲۰۱۲ فیلم «لیگ خودشان» توسط کتاب‌خانه ملی کنگره آمریکا به عنوان اثری «فرهنگی، تاریخی و از دیدگاه هنری شاخص» در فهرست ملی ثبت فیلم قرار گرفت. این فیلم واقعا به همین اندازه فوق‌العاده است. A League of Their Own سیر تکامل و پیروزی لیگ بانوان آمریکایی بیسبال حرفه‌ای را به تصویر می‌کشد که بر اساس واقعیت هم ساخته شده است. این فیلم داستانی دلگرم‌کننده از همکاری گروهی و پیروزی در دل محبوب‌ترین سرگرمی آمریکاست و علاوه بر این چالش‌های زنان را در دهه چهل میلادی در راه اثبات اینکه ورزشکارانی قابل هستند، به تصویر کشید.

فیلم ورزشی

۷. کشتی گیر (The Wrestler) – محصول ۲۰۰۸

کشتی گیران حرفه‌ای جماعت ورزشکاری هستند که با مشکلات و دشواری‌های فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند. «کشتی گیر» داستان رندی رابینسونِ میکی رورک را به تصویر می‌کشد، کشتی گیری پا به سن گذاشته که بیمار و شهرتش رو به افول است، اما با استمرار به کشتی گیری ادامه می‌دهد تا بتواند شهرت سابقش را حفظ کند. این فیلم همچنین داستان روابط شخصی او با دوستان و خانواده‌اش را به مخاطب نشان می‌دهد. The Wrestler ثابت می‌کند که یک فرد چقدر می‌تواند مخرب باشد وقتی تنها به زندگی خود اهمیت می‌دهد!

فیلم ورزشی

۶. تایتانز را به یاد آور (Remember the Titans) – محصول ۲۰۰۰

این فیلم از همه نظر برجسته بود. نوشته شده توسط گرگوری الن هاوارد، فیلم داستان حقیقی مربی آفریقایی-آمریکایی هرمن بون را با بازی دنزل واشنگتون دنبال می‌کند که قصد دارد تیمی از نظر نژادی متنوع را در دبیرستان تی. سی. ویلیامز در شهر الکساندریای ویرجینیا در سال 1971 جمع کند. در آن زمان چنین کاری آسان نبود. در این فیلم همچنین بازیگر بااستعداد ویل پاتون را در نقش بیل یوست می‌بینیم؛ کمک مربی انتقالی که به بون در هدفش کمک می‌کند. این فیلم فرایند ایجاد یک تیم فوتبال و موانع سر راه گردآمدنشان را به نمایش می‌گذارد، اما همچنین بر روی ورزشکاران گری برتیر و جولیوس کمپبل و اعمالشان برای اتحاد سفیدپوستان و سیاه پوستان نه تنها در میدان بلکه خارج از آن نیز تمرکز می‌کند.

فیلم ورزشی

۵. هوزیرها (Hoosiers) – محصول ۱۹۸۶

هوزیرها فیلمی است که توجه شما را به سوی ستم‌دیده و توسری‌خورهای یک داستان می‌کشاند؛ اثر سرگرم‌کننده‌ای که نشان می‌دهد پیروی از اصول می‌تواند گروهی کوچک از دبیرستانی‌های ایندیانای دهه ۱۹۵۰ را متحد کند تا بهترین بازی بسکتبال عمرشان را از خود به نمایش بگذارند. در سال ۲۰۰۱ هوزیرها توسط کتابخانه ملی  کنگره آمریکا وارد فهرست ملی ثبت فیلم شد.

فیلم ورزشی

۴. سرزمین رویاها (Field of Dreams) – محصول ۱۹۸۹

سرزمین رویاها فیلمی فوق‌العاده دوست‌داشتنی و احساسی به کارگردانی فیل الدن رابینسون است که فیلم‌نامه را نیز خود به تالیف در آورده. فیلم‌نامه سرزمین رویاها اقتباسی از رمان دبلیو. پی. کینسلا به «نام جوی بی‌کفش» است. کوین کاستنر این فیلم را به It’s a Wonderful Life این نسل تشبیه کرده است و باید گفت که کاملاً حرفش صحت دارد.

فیلم ورزشی

۳. راکی (Rocky) – محصول ۱۹۷۶

با اینکه لیست طویلی از فیلم‌های راکی وجود دارد که می‌توان از میان آن‌ها آثار منتخب را برگزید، باید گفت که اولین آن‌ها همیشه بهترین فیلم بوده است. «راکی» جایزه بهترین فیلم اسکار را نیز از آن خود کرد. مشاهده سیلوستر استالون به عنوان «نریان ایتالیایی» مظلوم، کارگر اما پرروح که شانس به او رو کرده تا به مصاف قهرمان سنگین وزن جهان برود در هر زمان و مکانی نفسی تازه در روحتان می‌دمد. همیشه عنصری دلگرم‌کننده در مشاهده جنگجویی ناچیز وجود دارد که برخلاف همه انتظارات، راند به راند با آپولو کرید پوشیده در قرمز، سفید و آبی مبارزه می‌کند.

فیلم ورزشی

۲. حلقه رویاها (Hoop Dreams) – محصول ۱۹۹۴

این فیلم مستند سال ۱۹۹۴ داستان دو دانش آموز دبیرستانی آفریقایی-آمریکایی در شیکاگو را دنبال می‌کند که آرزوی تبدیل شدن به بسکتبالیست‌های حرفه‌ای را در سر می‌پرورانند. این رویاییست که در قلب همه آمریکایی‌ها ریشه دوانده است. در اصل، کارگردان استیو جیمز و نویسندگان جیمز و فردریک مارکس قصد داشتند فیلم کوتاه سی دقیقه‌ای بسازند اما این مستند تبدیل به سفری سه ساعته شد که ماجرای دو پسربچه با آرزوهای بزرگ را به تصویر کشید. حلقه رویاها همه را شیفته اکشن و تعلیق و در عین حال چشم همه را بر روی مسائلی چون تبعیض نژادی و فقر باز کرد.

فیلم ورزشی

۱. معجزه (Miracle) – محصول ۲۰۰۴

کارگردان گوین اُکانر و نویسندگان اریک گاگنهایم و مایک ریچ با Miracle یک شاهکار بی‌بدیل را خلق کردند. «معجزه» برنده جایزه بهترین فیلم ورزشی اپسی در سال ۲۰۰۴ شد و کاملا سزاوار دریافت این جایزه بود. این فیلم داستان واقعی زندگی تیم هاکی مردان ایالات متحده آمریکا را که توسط هرب بروکز (کرت راسل) هدایت می‌شدند، دنبال می‌کند. این تیم در المپیک زمستانی سال ۱۹۸۰ موفق به کسب مدال طلای مسابقات می‌شود. سکانس نهایی شما را از خود بی خود می‌کند درحالیکه شاهد شمارش معکوس هستید و گزارش گر ال مایکلز کلماتی که به زودی مشهور می‌شوند را فریاد می‌زند:«آیا به معجزه اعتقاد دارید؟ بله!» آمریکایی‌ها موفق به شکست روس‌ها می‌شوند تا یکی از غیرمنتظره‌ترین پیروزی‌های تاریخ ورزش را رقم بزنند. آن شب بیادماندنی به «معجزه بر روی یخ» معروف شد.

 

اما آخرین فیلمی که خارج از لیست قرار داده ایم و پیشنهاد می کنیم حتما تماشا کنید فیلم دختر میلیون دلاری – Million Dollar Baby است که بسیار زیبا است.

خلاصه داستان فیلم دختر میلیون دلاری

فیلم دختر میلیون دلاری Million Dollar Baby 2004 درباره مگی فیتزجرالد (هیلاری سوانک) است که با اصرار فراوان فرانکی دان (کلینت ایستوود) مربی‌ای که بوکسرهای موفقی را معرفی کرده است متقاعد می‌کند تا به او شیوهٔ مسابقه را بیاموزد و او را نیز تبدیل به یک قهرمان کند. مگی آنقدر سخت تمرین می‌کند که راهی مسابقه قهرمانی جهان می‌شود. رقیب او یک بوکسور است که مقام کثیف‌ترین بوکسور را دارد هم از نظر ورزشی و هم از نظر اخلاقی. مگی در مسابقه با او برنده می‌شود. اما رقیب او عصبانی شده …

فیلم ورزشی

مطالب مشابه را ببینید!

معرفی بهترین سریال های تینیجری (لیست 20 سریال گروه سنی نوجوانان) بهترین سریال های ترسناک دیدنی ( معرفی 20 سریال امتیاز بالا ) معرفی بهترین سریال های اکشن؛ 20 سریال هیجانی اکشن با داستان و معرفی بازیگران بهترین سریال های عاشقانه خارجی؛ لیست 16 سریال رمانتیک و داستان آنها بهترین انیمه های سریالی؛ 20 انیمیشن محبوب سریالی و داستان ها بهترین فیلم‌های بهرام بیضایی؛ 11 فیلم برتر این کارگردان و داستان این فیلم ها بهترین فیلم های عباس کیارستمی؛ لیست 16 فیلم برتر این کارگردان و داستان آنها معرفی فیلم های فلسفی؛ 22 فیلم برای علاقمندان به فیلم های فلسفی عمیق چطور فیلم نت با محتوا گوی سبقت را ربود؟ بهترین فیلم های مسعود کیمیایی؛ لیست 20 فیلم دیدنی و معروف این کارگردان