بیوگرافی سیاوش قمیشی؛ داستان زندگی سیاوش قمیشی و عکس سیاوش قمیشی و همسرش

سیاوش قمیشی خواننده خوش صدای ایرانی و از پیشکسوتان موسیقی ایران است. تاکنون از این خواننده عزیز 18 آلبوم منتشر شده است که طرفداران بسیاری را پیدا کرده و افراد زیادی با آهنگهای وی خاطره دارند. در ادامه بیشتر درباره این هنرمند عزیز توضیح می دهیم.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

بیوگرافی سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی خواننده ایرانی که متولد 1324/03/21 زاده دزفول (خوزستان) می باشد. 9 ماه بیشتر نداشت که به همراه خانواده از اهواز به تهران مهاجرت کردند.  اولین هنرمند ایرانی است که توانسته هر چهار رکن ترانه، آهنگ، تنظیم و خوانندگی یک آهنگ را خودش به تنهایی انجام دهد و از او به عنوان پدر سبک موسیقی ترنس در ایران یاد می کنند. سیاوش قمیشی طرفداران زیادی دارد که هواداران او به وی لقب مرد بارانی را داده اند.

تحصیلاتش مدرک کارشناسی ارشد در رشته موسیقی از دانشگاه لندن است. وی از 47 سالگی به طور رسمی خوانندگی را آغاز کرد.

سیاوش در یک خانواده هنرمند بزرگ شد. سیاوش قمیشی کوچکترین فرزند خانوادهٔ خویش است و دو برادر به نام‌های سیروس و سیامک و یک خواهر به نام سیمین دارد. سیاوش ۶ سال داشت که یکی از برادرانش آکاردئون می‌آموخت و مادرش پیانو را زیر نظر یک معلم روس به نام اُلگا می‌آموخت.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

ماجرای علاقمندی به موسیقی

سیاوش قمیشی زمانی که برادرش و مادرش ساز می نواختند از شنیدن صدای نواختن آن‌ها لذت بسیاری می‌برد و در حالی که کودک بود و پایش به پدال‌های پیانو نمی‌رسید به پشت ساز مادرش (پیانو) می‌نشست و با پدال‌های آن بازی می‌کرد. همین بازی‌ها به همراه صداهائی که از این ساز خارج می‌شد به او احساس خوبی می‌داد و رفته رفته سیاوش به موسیقی علاقه‌ای ویژه پیدا کرد.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

زمانی که مدرسه می رفت و 11 سال بیشتر نداشت، هنگام برگشت به خانه یک مغازه کفش فروشی سر راهش بود که در ویترینش یک گیتار را به عنوان دکوری گذاشته بود. سیاوش همیشه این گیتار را نگاه می کرد و خیلی علاقمند به نواختن گیتار بود اما پدرش مخالفت می کرد. تا اینکه یک روز، وقتی تولدش بود پدرش به عنوان هدیه تولد گیتار برایش گرفت. گیتارش کوک نبود اما می نواخت. گذشت تا اینکه روزی در یک کاباره که ویگن می خواند شرکت کرد. زمانی که ویگن آنتراکتی در میان اجرای خود داده بود، سیاوش فرصت را غنیمت شمرد و نزد او رفت و نحوه کوک گیتار را از او پرسید. ویگن او را به پشت صحنه برد و کوک گیتار را به‌او یاد داد. بعد از آن روز سیاوش مدت‌ها آهنگ‌های ویگن را گوش می‌کرد، می‌خواند و می‌نواخت.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

فردی بنام ضیا (خواننده) باعث به شهرت رسیدن سیاوش شد ماجرایش به اینگونه بود که سیاوش 13 ساله و علاقمند به موسیقی که در آن سن کار نوازندگی گیتار را انجام می داد با فردی به نام ضیا آشنا شد و به عنوان نوازنده گیتار با وی همکاری کرد. باز هم با مخالفت های پدرش روبرو شد اما سیاوش مسیرش را ادامه داد. بعد از مدت زمانی سیاوش از ضیا شعری گرفت و آهنگی را به صورت زمزمه روی آن گذاشت و ضیا هم از آن استقبال کرد. سپس ضیا آن را در رادیو اجرا کرد و آهنگ معروف شد؛ بنابراین سیاوش اولین آهنگ خود را با نام «ای قایقران» برای ضیاء خوانندهٔ معروف آن سال‌ها ساخت.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

در سال 1338 زمانی که برادر بزرگ سیاوش از لندن به تهران آمده بود سیاوش را با خودش به لندن برد. آن زمان سیاوش 14 سال بیشتر نداشت. وقتی که به همراه برادر به لندن رفت و نزد خواهر و برادرش زندگی کرد در همان جا نیز تحصیل خود را در رشته موسیقی ادامه داد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته آهنگسازی شد.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

او برای آنکه خرج تحصیل و زندگی خود را در آورد شب ها در کلاب ها خوانندگی و نوازندگی می کرد.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

انتشار اولین آلبوم

وقتی به همراه برادر به لندن رفت بعنوان خواننده و نوازنده آن هم با زبان انگلیسی شروع به کار کرد. اما طولی نکشید که به زبان فارسی هم فعالیت هایش را آغاز کرد.

کم کم با عارف و ایرج جنتی عطایی آشنا شد و از آن زمان بود که به صورت حرفه یا کار آهنگسازی را آغاز کرد. و در سال 1353 اولین آلبومش را منتشر کرد. ترانه فرنگیس اولین ترانه ای بود که نام سیاوش قمیسی را بر سر زبان ها انداخت.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

علایق سیاوش قمیسی

سیاوش نقاشی و نویسندگی را دوست دارد اما هیچگاه فرصتی پیش نیامد تا در این دو زمینه فعالیت کند. جالب است که سیاوش غم را دوست دارد و دلیلش را عمق زیاد آن می داند. سگ ها و گربه ها را دوست دارد. همچنین گلدان هایی در خانه دارد که هر روز با علاقه به آنها رسیدگی می کند.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

ازدواج سیاوش قمیشی

سیاوش قمیشی یک ازدواچ موفق داشت. حاصل ازدواجش با همسرش لیلا وصال یک فرزند پسر بنام علیرضا است. سیاوش بارها گفته است که علیرضا را به عنوان فرزندش قبول ندارد. علیرضا دور از خانواده در ایران به کار خوانندگی و آهنگسازی مشغول است.

بیوگرافی سیاوش قمیشی و عکس همسرش

آلبوم های منتشر شده

 • دهه چهل و اوایل دهه پنجاه شمسی عروسک شب
 • ۱۳۵۳ فرنگیس
 • ۱۳۵۹ خواب بارون
 • ۱۳۷۱ حکایت
 • ۱۳۷۳ تاک
 • ۱۳۷۴ قصهٔ گل و تگرگ
 • ۱۳۷۴ شهر خورشید (بی کلام)
 • ۱۳۷۵ هوای خانه
 • ۱۳۷۶ قصهٔ امیر
 • ۱۳۷۷ قاب شیشه‌ای
 • ۱۳۷۹ شکوفه‌های کویری
 • ۱۳۸۰ حادثه
 • ۱۳۸۱ نقاب
 • ۱۳۸۲ بی‌سرزمین‌تر از باد
 • ۱۳۸۴ روزهای بی‌خاطره
 • ۱۳۸۵ غروب تا طلوع
 • ۱۳۸۷ رگبار
 • ۱۳۸۹ یادگاری
 • ۱۳۹۶ سرگذشت

مطالب مشابه را ببینید!

نگاهی بر زندگی ایرج میرزا شاعر ؛ از تولد تا ازدواج، خودکشی فرزند و مرگ او نگاهی بر زندگی عارف قزوینی شاعر نامی ایران؛ از تولد تا انزوا و مرگ نگاهی بر زندگی صادق هدایت؛ زندگینامه او از تولد تا معروف ترین آثار و خودکشی بیوگرافی احمد شاملو شاعر بزرگ؛ درباره زندگی شخصی، آثار هنری و ازدواج با عشقش بیوگرافی همایون شجریان خواننده محبوب؛ از شروع فعالیت تا شهرت و ازدواج بیوگرافی جیسو خواننده و بازیگر جذاب کره‌ای؛ درباره زندگی شخصی و کار های هنری نگاهی بر زندگی سورنا، یکی از نوابغ نظامی تاریخ از تولد تا مرگ نگاهی بر زندگی حسن صباح خداونگار الموت و بنیان گذار فرقه مرموز حشاشین بیوگرافی کریستین استوارت؛ از زندگی شخصی و خیانت تا بهترین فیلم های او بیوگرافی کیم کارداشیان مدل پرحاشیه؛ درباره زندگی شخصی و لو رفتن فیلم و عمل زیبایی