بیوگرافی بهروز وثوقی؛ عکس جدید و قدیمی بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی بازیگر نام آشنای سینما و تئاتر ایران است که بازی او شهرت عام و خاص است. او در طول فعالیت هنری‌اش بارها نامزد و برنده جوایز جشنواره‌های مختلف شد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به کسب دو مجسمهٔ سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم‌های قیصر و رضا موتوری، و جایزهٔ بز بالدار جشنواره جهانی فیلم تهران برای فیلم گوزنها اشاره کرد.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بیوگرافی بهروز وثوقی

بهروز وثوقی بازیگر سینما و تلویزیون که در شناسنامه نام اصلی اش خلیل است در 1316/12/20 در شهر خوی متولد شد. به گفته خودش از شش ماهگی به تهران آمد و در خیابان خرمشهر ساکن شد. مدرک تحصیلی بهروز وثوقی دیپلم است. دو برادر به نام های چنگیز و شهراد دارد که هر دو بازیگر هستند و در ایران مشغول به بازیگری هستند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی قبل از پیروزی انقلاب از ایرلن خارج شده بود و برای ساخت فیلمی با آقای زرین دست به آمریکا سفر کرده و با شنیدن وقوع انقلاب شرایط را برای بازگشت نامناسب دیده و از همان زمان در آمریکا ماندگار شد.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

شروع فعالیت هنری

بهروز وثوقی به بازیگری علاقه بسیاری داشته و زمانی که در حال تماشای یکی از فیلم های ناصر ملک مطیعی بوده علاقه مندی اش به این حرفه بیشتر می شود و در سن ۱۸ سالگی نقشی را در یک فیلم ایفا می کند.
از طرف دیگر مسعود صمدی از کارگردانان قبل از انقلاب در سال 1334 استعداد و هنر وثوقی را کشف کرده پی می برد وی در این عرصه به بهروز گفت که در آینده به موفقیت خواهد رسید.‌ بعد آن با معرفی به کارگردانان معروف مانند کیمیایی عرصه برای فعالیتش باز شده و در مدت کوتاه به یکی از بازیگران مطرح و محبوب و ستاره دهه چهل و پنجاه تبدیل می شود.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

شاید نزدیک به یازده سال زمان نیاز بود تا بهروز وثوقی کشف شود. او از سال 1337 با بازی در فیلم طوفان در شهر ما به سینما‌ وارد شد و تا سال 1347 در نقش‌های متفاوت اما نچندان پررنگی ظاهر شد. انتخاب او برای بازی در فیلم قیصر توسط مسعود کیمیائی کافی بود تا نام بهروز وثوقی زبانزد خاص و عام شود. نقش‌آفرینی تحسین برانگیز بهروز وثوقی در ̎قیصر ̎ پس از سال‌ها توانست بت فردین را شکسته و چهره اواخر دهه چهل و نیمه اول دهه پنجاه سینمای ایران شود.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

او را به دلیل بازی در نقش ها و کارکتراهای گوناگون هنرپیشه هزار چهره می شناسند. حتی به نظر متتقدان سینما نیز او یکی برترین و بهترین بازیگران مرد تاریخ نیم قرن اخیر سینمای ایران است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی هنرپیشه ایرانی پرسابقه و سرشناس سینما و تئاتر اهل ایران است. او برادر چنگیز وثوقی و شهراد وثوقیاست که هر دو در ایران به کار هنرپیشگی مشغول‌اند. وثوقی قبل از بازیگری در سینما، کارمند ادارهٔ دارایی و بعد دوبلور و گویندهٔ رادیو تلویزیون بود. بهروز وثوقی که محبوبیتی افسانه‌ای بین مردم و سینما دوستان دارد، همواره یکی از محبوب‌ترین چهره‌های سینمای ایران بوده‌است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

او در طول فعالیت هنری‌اش بارها نامزد و برنده جوایز جشنواره‌های مختلف شد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به کسب دو مجسمهٔ سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم‌های قیصر و رضا موتوری، و جایزهٔ بز بالدار جشنواره جهانی فیلم تهران برای فیلم گوزنها اشاره کرد. بهروز وثوقی به‌خاطر نقش شمایل‌وارش در فیلم قیصر از سوی سینمادوستان ایرانی به «قیصر سینمای ایران» ملقب شده‌است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

نقش های ماندگار

بازی در نقش شخصیت های به یاد ماندنی مانند فیلم های قیصر، داش آکل، سید در گوزن ها، مجید ظروف چی درسوته دلان، ممل امریکایی، زائر محمد تنگسیر، رضا موتوری، ابی نسیه در کندو، دکتر رستگار در سازش و سرهنگ نصرالله در کاروان ها او را به یکی از محبوب ترین بازیگران تاریخ سینمای ایران تبدیل کرده‌ است. دیالوگ ها و نقش شاهکارش هنوز در یادها مانده است.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی در دهه چهل و پنجاه از پرکارترین مردان سینما بوده و بسیار محبوب و چهره دوست داشتنی سینما و تلویزیون بوده است. بعد از گذشت چندین سال هنوز چه نسل جوان و چه پیر از وی با احترام یاد می کنند و از بزرگان سینمای ایران میدانند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

اولین شغل بهروز وثوقی

وثوقی قبل از اینکه هنرپیشه شود شغل دیگری داشته و ابتدا در اداره بهداشت ایتان زنجان کار میکرده که بعد از اخراج از آنجا در اداره دارائی به عنوان کارمند مشغول می شود. همچنین به دلیل داشتن صدای خاص در رادیو کار گویندگی و دوبلوری انجام می داد.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

دوستان صمیمی

بهروز وثوقی انسان خوش مشرب و اجتماعی و مهربانی است. وی هنوز رابطه اش را با دو بازیگر برجسته و پیشکسوت ایرانی حفظ کرده و با ناصر ملک مطیعی و جمشید مشایخی ارتباط دوستی دارد.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

ایشان به دلیل اقامت در کشور آمریکا با آنتونی کویین بازیگر مشهور آمریکایی رابطه دوستی صمیمانه ای برقرار کرده و چندین سال با هم رفیق و دوست بودند. به گفته خودش از هنرمندان ایرانی حال حاضر مرحوم خسرو شکیبایی و پرویز پرستویی مورد علاقه اش می باشند.

ازدواج بهروز وثوقی

پوری بنایی یکی از بازیگران زن قبل از انقلاب است که شهرت فراوانی کسب کرد بخصوص بازی اش در فیلم قیصر زبانزد خاص و عام است. بهروز وثوقی تا مدت ها با پوری بنایی رابطه عاشقانه داشته و مدتی با هم بودند اما بعد از چند وقت از هم جدا شدند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

عکس بهروز وثوقی و همسرش گوگوش

در سال ۱۳۵۴ با گوگوش ازدواج می کند که در آن زمان سر و صدا و جنجال زیادی کرد اما این زوج بنا به دلایل نامعلوم در مدت کوتاه از هم جدا شدند.

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

بهروز وثوقی در کنار همسرش کتایون امجدی

بهروز وثوقی چند سالی است با خانمی به نام کتایون امجدی ازدواج کرده و در حال حاضر در سانفرانسیسکو زندگی می کند. حاصل این ازدواج یک دختر به نام مهشید و یک پسر به نام ماهان است.

فیلم های ماندگار

پیش از انقلاب

عنوانسال انتشارنقشکارگردان
نفس بریده۱۳۵۷نبیسیروس الوند
کاروانها ( مشترک با ایالات متحده امریکا )۱۳۵۶نصراللهجیمز فارگو
سوته دلان۱۳۵۶مجیدعلی حاتمی
ملکوت۱۳۵۵خسرو هریتاش
ماه عسل۱۳۵۵رضافریدون گله
بت‌شکن۱۳۵۵علیشاپور قریب
بت۱۳۵۵صادقایرج قادری
همسفر۱۳۵۴علیمسعود اسداللهی
کندو۱۳۵۴ابیفریدون گله
ذبیح۱۳۵۴ذبیحمحمد متوسلانی
گوزن‌ها۱۳۵۳سید رسولمسعود کیمیایی
ممل آمریکائی۱۳۵۳مملشاپور قریب
سازش۱۳۵۳جواد / دکتر رستگارمحمد متوسلانی
نفرین۱۳۵۲نقاشناصر تقوایی
گرگ بیزار۱۳۵۲مازیار پرتو
خاک۱۳۵۲صالحمسعود کیمیایی
تنگسیر۱۳۵۲زائر محمدامیر نادری
غریبه۱۳۵۱قاسمشاپور قریب
دشنه۱۳۵۱عباس چاخانفریدون گله
بلوچ۱۳۵۱بلوچمسعود کیمیایی
یک مرد یک شهر۱۳۵۰امیر شروان
فرار از تله۱۳۵۰مرتضیجلال مقدم
رشید۱۳۵۰پرویز نوری
داش‌آکل۱۳۵۰داش آکلمسعود کیمیایی
لیلی و مجنون۱۳۴۹قیسسیامک یاسمی
قهرمانان ( مشترک با ایالات متحده امریکا)۱۳۴۹جهانژان نگولسکو
طوقی۱۳۴۹مرتضیعلی حاتمی
رضا موتوری۱۳۴۹رضا موتوریمسعود کیمیایی
دور دنیا با جیب خالی۱۳۴۹خسرو پرویزی
پنجره۱۳۴۹سهرابجلال مقدم
قیصر۱۳۴۸قیصرمسعود کیمیایی
دنیای آبی۱۳۴۸صابر رهبر
دزد سیاهپوش۱۳۴۸حسین سیمرغامیر شروان
هنگامه۱۳۴۷ناصر محمدی
من هم گریه کردم۱۳۴۷ساموئل خاچیکیان
گرداب گناه۱۳۴۷بهروزمهدی رئیس فیروز
دشت سرخ۱۳۴۷بهرامحکمت آقانیکیان
تنگه اژدها۱۳۴۷سیامک یاسمی
بیگانه بیا۱۳۴۷امیرمحمدمسعود کیمیایی
بر آسمان نوشته۱۳۴۷ابراهیم زمانی آشتیانی
وسوسه شیطان۱۳۴۶محمد زرین دست
زنی به نام شراب۱۳۴۶محسنامیر شروان
دالاهو۱۳۴۶برزوسیامک یاسمی
ایمان۱۳۴۶مهدی رئیس فیروز
هاشم خان۱۳۴۵علیمحمد زرین دست
خداحافظ تهران۱۳۴۵ساموئل خاچیکیان
بیست سال انتظار۱۳۴۵مجیدمهدی رئیس فیروز
امروز و فردا۱۳۴۵عباس شباویز
عروس دریا۱۳۴۴چنگیزآرمان هوسپیان
دزد بانک۱۳۴۴جباراسماعیل کوشان
لذت گناه۱۳۴۳سیامک یاسمی
دختر ولگرد۱۳۴۳آرامائیس آقامالیان
فرشته‌ای در خانه من۱۳۴۲آرامائیس آقامالیان
گل گمشده۱۳۴۱عباس شباویز
صد کیلو داماد۱۳۴۰عباس شباویز

بیوگرافی کامل بهروز وثوقی و عکس همسرانش

پس از انقلاب

عنوانسال انتشارنقشکارگردان
گربه در قفس ( در ایالات متحده)۱۹۷۸/۱۳۵۷محمد زرین دست
وقت گردش کننده ( در ایالات متحده )۱۹۷۸/۱۳۵۷تام کندی
دفینه ( در ایالات متحده )۱۹۸۰/۱۳۵۹ساحلتام کندی
ابوالهل ( در مصر )۱۹۸۰/۱۳۵۹فرانک شفنر
گروگان ( در آلمان غربی )۱۹۸۳/۱۳۶۲
چشمهایش ( در آلمان غربی )۱۹۸۶/۱۳۶۵
ترور در بورلی هیلز۱۹۹۰/۱۳۶۹جان مایهرس
وحشت در بورلی هیلز۱۹۹۰/۱۳۶۹جان مایهرس
تهدید ( در ایالات متحده )۱۹۹۰/۱۳۶۹سیروس نورسته
عبور ( در هلند – بلژیک )۱۹۹۹/۱۳۷۸نورا هوپ
پل های شکسته۲۰۰۴/۱۳۸۳رفیق پویا
زرین۲۰۰۵/۱۳۸۴عبدولشیرین نشاط
شب های اضطراب ( در آلمان غربی )۲۰۰۶/۱۳۸۵محمد ناطق
۲ اسب نر ( نیمه تمام )فرانسیس فورد کاپولا
فصل گرگدن ( در ترکیه )۲۰۱۱/۱۳۹۰بهمن قبادی
مجموعه تلویزیونی بلبل ( در ایالات متحده )رضا بدیعی
مجموعه تلویزیونی تاج فالکون ( در ایالات متحده )رضا بدیعی

مطالب مشابه را ببینید!

نگاهی بر زندگی ایرج میرزا شاعر ؛ از تولد تا ازدواج، خودکشی فرزند و مرگ او نگاهی بر زندگی عارف قزوینی شاعر نامی ایران؛ از تولد تا انزوا و مرگ نگاهی بر زندگی صادق هدایت؛ زندگینامه او از تولد تا معروف ترین آثار و خودکشی بیوگرافی احمد شاملو شاعر بزرگ؛ درباره زندگی شخصی، آثار هنری و ازدواج با عشقش بیوگرافی همایون شجریان خواننده محبوب؛ از شروع فعالیت تا شهرت و ازدواج بیوگرافی جیسو خواننده و بازیگر جذاب کره‌ای؛ درباره زندگی شخصی و کار های هنری نگاهی بر زندگی سورنا، یکی از نوابغ نظامی تاریخ از تولد تا مرگ نگاهی بر زندگی حسن صباح خداونگار الموت و بنیان گذار فرقه مرموز حشاشین بیوگرافی کریستین استوارت؛ از زندگی شخصی و خیانت تا بهترین فیلم های او بیوگرافی کیم کارداشیان مدل پرحاشیه؛ درباره زندگی شخصی و لو رفتن فیلم و عمل زیبایی