غار علیصدر | اطلاعات در مورد آن، نکات جالب و تصاویر این غار در همدان

اطلاعات در مورد غار علیصدر در همدان

استان همدان دارای ظرفیت‌ بالای گردشگری بوده و مناظر طبیعی زیبایی را داراست که باعث شده هر ساله گردشگران زیادی از این استان باستانی بازدید نمایند. بزرگترین و جذاب ‌ترین غار آبی ایران یعنی غار علیصدر در استان همدان قرار دارد که جزو معدود غارهای آبی سراسر دنیا محسوب می‌ شود.

این غار هیجان انگیز در ۷۵ کیلومتری شمال غرب همدان و در روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ استان همدان واقع شده و علت نام گذاری این غار به علیصدر هم به خاطر وجود این روستا می‌ باشد. بد نیست بدانید که غار علیصدر که لقب معروف ترین جاذبه گردشگری استان همدان را به آن داده اند، متشکل از بزرگترین مسیر قایقرانی داخل غار در جهان است. اگر شما هم تمایل دارید بیشتر درباره این غار شگفت انگیز بدانید در ادامه همراه ما باشید.

غار علیصدر

تاریخچه انتخاب اسم برای غار علیصدر

غار علیصدر در قدیم «علی سرد» و «علی سد» خوانده می ‌شد. چون ساکنین روستای علیصدر از این غار به‌ منزله مخزن و سد بهره می ‌بردند. حتی در بنچاق ‌ها و اسناد روستا نیز نام ده «علی سد» و در شناسنامه‌ های ساکنین، نام «علی سرد» به چشم می‌ خورد. تا بالاخره در سال ۱۳۵۰ جاده‌ای برای روستا ساخته شد و پیمانکار اجرایی در تابلوی راهنمای پروژه نام جاده را «علی صدر» نوشت و این گونه بود که از آن زمان به بعد، این اسم برای این روستا و غار مرسوم شد.

غار علیصدر

معرفی کامل غار علیصدر

غارها از اسرارآمیزترین و شگفت انگیزترین نعمت های پروردگار هستند. در سرزمین ایران نیز غارهای متعددی وجود دارد که هر کدامشان زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند.

اصلی ‌ترین و شگفت ‌انگیزترین جاذبه گردشگری یا اثر تاریخی استان همدان، غار علیصدر می‌ باشد و نکته قابلبل توجه در مورد این غار شگفت انگیز این است که تاکنون چیزی حدود 11 کیلومتر از دهلیزها و مسیرهای غار شناخته شده و فقط 3 کیلومتر از آن در دسترس بازدیدکنندگان قرار می ‌گیرد و 8 کیلومتر از این غار شگفت‌ انگیز را به علت سخت بودن مسیر هنوز نتوانستند کشف کنند. ارتفاع این غار از سطح دریا در حدود 2100 متر است.

غار علیصدر

تجربه گردشی هیجان‌انگیز

وقتی از غار علیصدر که چندین میلیون سال قدمت دارد بازدید می‌ کنید، در واقع در حال سفری شگفت ‌انگیز به اعماق جهانی ناشناخته و پر رمز و راز هستید. جهانی که هرچه بیشتر آن را طی می ‌کنید، متحیرتر و شگفت ‌زده تر خواهید شد. در این تجربه رویایی ابتدا از دالان ‌های پر از پیچ‌ و‌خم رد می‌شوید و بعد از آن در امتداد مسیر با قایق‌ های پدالی در دالان ‌های جذاب و دهلیزهای شکیل روبرو خواهید شد. از مجموعه رشته آب ‌ها در داخل غار علیصدر، دریاچه‌ هایی تشکیل شده است که رد شدن از آن ‌ها فقط با قایق امکان پذیر است. بازدید از این غار به دو شکل نیمه مسیر و تمام مسیر به مسافت‌های ۱۲۵۰ و ۴,۰۰۰ متر میسر است.

غار علیصدر

غار علیصدر اولین بار چه زمانی مورد کاوش قرار گرفت؟

مردم روستای علیصدر از زمان ‌های گذشته متوجه وجود غار علیصدر شده بودند و از آب آن استفاده می‌کردند، ولی بازدید و بررسی تخصصی این غار برای نخستین بار در سال 1342 به وسیله‌ی 14 نفر از اعضای گروه کوهنوردی انجام شد. به علت تنگ بودن دهانه غار که در حدود 50 سانتیمتر بود، تنها کوهنوردان با تجربه آن هم به دشواری قادر بودند به این غار ورود پیدا کنند، تا در نهایت در سال 1353 عبدالله حاجیلو، رئیس هیئت کوهنوردی همدان، با همراهی افراد محلی، دهانه این غار را به عرض 5 متر و ارتفاع 3 متر بازگشایی کردند و در نهایت اقدامات لازم برای بازدید از این غار جذاب همچون بازیابی مسیر، روشنایی و سایر پارامترها انجام شد و در نهایت در سال 1355 امکان بازدید از غار علیصدر برای عموم مردم مهیا شد.

این غار متشکل از دالان ‌ها، راه‌ های باریک و پر پیچ‌ و‌خم می ‌باشد و یک دریاچه بزرگ در بخش مرکزی آن واقع شده است. جالب توجه است که عمق این دریاچه در قسمت ‌های گوناگون بین نیم تا 14 متر بوده و عمق بعضی از حفره‌ های زیرزمینی آن تا 40 متر هم می ‌رسد. آب دریاچه غار علیصدر بسیار خنک و شفاف بوده و فاقد هرگونه رنگ یا بوی خاصی است. این غار باشکوه در سال 1387 به لیست میراث طبیعی ایران اضافه شد.

Alisadr 4 e1651300097265

 آشنایی با بخش داخلی غار علیصدر

بخش داخلی و سنگ ‌هایی که در این غار قرار دارد به دوره دوم زمین ‌شناسی یعنی دوره ژوراسیک برمی‌ گردد. بازدیدکنندگان از زیبایی این غار حیرت زده می‌ شوند. نورپردازی ‌های زیبای آن در بخش ‌های گوناگون، نمای جذابی به غار علیصدر داده است. وجود قندیل‌ های بلند و چشم ‌نواز در قسمت‌ های مختلف این غار واقعا شگفت ‌انگیز بوده و نحوه ایجاد آن می ‌تواند مدت ‌ها تماشاچیان را به تفکر وا دارد.

Alisadr 2 e1651300105855

آشنایی با مسیر غار

در غار علیصدر دو مسیر خشک و آبی وجود دارد که بازدید و عبور کردن از هر کدام از آن‌ها به نوبه خود لذت‌ بخش است. وقتی که داخل غار می‌ شوید، ابتدا باید از تعدادی پله پایین بروید و در فضای داخلی غار شروع به قدم زدن کنید. جذابیت سنگ ‌ها و بخش داخلی غار می‌تواند باعث شگفتی هر تماشاچی شود و شما را به عالم رویا فرو می ‌برد.

بعد از پیاده روی و طی کردن راه خشکی، با تن کردن جلیقه نجات و با کمک یک فرد راهنما به قایق وارد می ‌شوید و بدین صورت به طور کامل از تمام بخش ‌های آبی این غار بازدید می‌ کنید. مسئول مربوطه به طور جامع در رابطه با قسمت‌ های مختلف غار و قدمت آن‌ها به شما توضیحاتی ارائه داده و نام سنگ‌ های گوناگونی که در قسمت سقف غار علیصدر وجود دارد را به شما خواهد گفت. جالب است بدانید که سنگ هر بخش از غار به یک چیزی شباهت دارد، برای مثال، سنگ بعضی قسمت‌ ها شبیه مروارید، اژدها و پرنده است.

Alisadr 8

تجربه حسی ناب و  فوق العاده

شما در هر قسمت از غار علیصدر شگفتی ای از طبیعت را می ‌بینید و بیش تر از قبل به بزرگی و جبروت خداوند پی خواهید برد. اطمینان داشته باشید قایق ‌سواری در این غار هیجان‌ا نگیز، دقایقی پر از آرامش و بسیار مفرحی را برای بازدیدکنندگان به دنبال خواهد داشت و می‌توانید تجربه یک حس فوق العاده را داشته باشید.

تلاش کنید وقتی که در قایق سوار شدید، همه قسمت‌ های غار را به دقت با چشمان خود تماشا کنید تا هیچ صحنه‌ زیبایی از این غار جذاب را از دست ندهید و در همان حال به سخنان راهنما هم توجه داشته باشید تا آگاهی بیشتری درباره غار کسب کنید. پیشنهاد ما به شما این است که وقتی وارد غار علیصدر می ‌شوید حتما لباس گرم تن کنید، چرا که دمای این غار پایین بوده و فضای خنکی دارد.

چکیده‌ها و چکنده‌ها 

استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌های غار که نام دیگرشان چکیده‌ ها و چکنده‌ ها می‌باشد، جلوه‌‌ ی جذاب و تماشایی به غار علیصدر داده که تماشای آن بسیار لذت بخش است. آن‌ها در انواع گوناگونی هستند و بر حسب شکل ظاهری ‌شان به اسم‌ های مختلفی همانند سوزنی، گل کلم، برفک، نی غار و سایر موارد نام گذاری شده اند.

از مشهور‌ترین شکل‌ هایی که افراد موقع بازدید از غار علیصدر تماشا می ‌کنند، می‌ توان پنجه اژدها، پنجه عقاب، میدان ستون‌ها، شیر غار، دروازه غار، تخت جمشید، میدان ستون ‌ها و کلمه مقدس الله را نام برد.

Alisadr 1 e1651300115560

نکاتی جالب در رابطه با غار علیصدر

موارد جالب و قابل توجهی در رابطه با غار علیصدر وجود دارد که اگر علاقه مند به اطلاعات عمومی و گردشگری باشید آگاهی از آن‌ها به شما در این امر کمک خواهد کرد. در ذیل لیستی از این موارد را به  شما ارائه خواهیم داد:

 • در لیست بزرگ ترین غارهای آبی دنیا قرار دارد.
 • غار علیصدر، تنها غار تالابی ایران می‌باشد.
 • غار علیصدر از طولانی‌ترین مسیر قایق سواری برخوردار است.
 • جزو غارهای زنده دنیا محسوب می‌شود، یعنی احتمال دارد طی سال‌های آینده تغییرات جدیدی حاصل شود.
 • با وجود اینکه این غار در زیر سطح زمین واقع شده است، اما هیچ گونه گاز سمی ندارد و هیچ خطری متوجه انسان‌ها نیست و می‌توان با خیال راحت تنفس کرد.
 • آب دریاچه موجود در این غار غنی از املاح معدنی می ‌باشد، لذا برای آشامیدن مناسب نیست و هیچ گونه جانور زنده ‌ای در آن وجود ندارد.
 • حداکثر ارتفاعی که از عمق آب تا سقف غار دیده شده، تقریبا ارتفاع 55 متر بوده است.
 • جلوه‌ های کم نظیر زمین ‌شناسی در غار علیصدر به زیبایی به نمایش گذاشته شده است.
 • ظرفیت هر قایق حداکثر 8 الی 10 سرنشین می‌باشد.
 • هر ساله بالای یک میلیون نفر از این غار دیدنی بازدید‌ می‌کنند.
 • این غار کاملا طبیعی بوده و جزو پدیده های خارق العاده ای است که هیچ عامل انسانی در ساخت و معماری آن مشارکت نداشته است.
 • بازدید از غار علیصدر 5 الی 2 ساعت به طول می ‌انجامد.
 • روشن کردن و کشیدن سیگار در این غار ممنوع می‌ باشد.
 • به دلیل اینکه این غار در زیر زمین قرار گرفته، تلفن همراه آنتن نمی‌ دهد.
 • در این مکان عکس گرفتن با فلش ممنوع می ‌باشد.
 • غار علیصدر بیست ‌وسومین اثر طبیعی ملی در فهرست آثار طبیعی ایران به شمار می ‌رود.

توصیه ما به شما این است که از این استان، بدون خرید سوغات همدان و با دست خالی برنگردید.

بهترین زمان برای سفر به غار علیصدر 

اگر بخواهیم از شرایط آب و هوایی همدان برایتان بگوییم این شهر واجد آب‌ وهوای خنک و مطلوب می ‌باشد و زمستان‌ های آن اصولا سرد است و بارش برف‌ زیاد رخ می‌ دهد، لذا با توجه به توضیحات داده شده مناسب‌ ترین فصل برای سفر به همدان و بازدید از غار علیصدر فصل بهار و تابستان می ‌باشد، به طور کلی، از اواسط اردیبهشت تا آخر تابستان می‌تواند سفری دلنشین و فوق العاده را برای شما به دنبال داشته باشد. ضمن اینکه به طور کلی فصل‌ های بهار و تابستان، زمان بسیار مناسبی برای سفر کردن و لذت بردن از زیبایی‌ های طبیعت می ‌باشد. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که دمای غار در فصل‌ های مختلف سال، تقریبا یکسان و خنک است، لذا رها شدن از هوای گرم تابستان حتی به مدت یک ساعت هم می‌ تواند لذت را به شما هدیه دهد.

اقامت در همدان و در نزدیکی غار علیصدر

در نزدیکی این غار برای توریست‌ ها انواع هتل، ویلا و سوئیت وجود دارد که شما می ‌توانید با توجه به سلیقه و بودجه خود در هر کدام از آن‌ها ساکن شوید. شایان ذکر است که می ‌توانید در حوالی آن که منطقه‌ که کاملا حافظت شده می ‌باشد و همچون یک شهرک است چادر هم بزنید و این امکان برایتان وجود دارد. بد نیست بدانید که هتلی به نام علیصدر در نزدیکی این غار واقع شده است که می ‌توانید در آن‌جا اقامت داشته باشید.

امکانات تفریحی رفاهی 

در همدان امکانات تفریحی و رفاهی ویژه‌ ای برای بازدید کنندگان و توریست‌ ها در نظر گرفته شده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌ توان آلاچیق‌ های چوبی، بازارچه صنایع دستی، شهر بازی، نمازخانه، پارکینگ و سرویس بهداشتی را نام برد.

مسیرهای دسترسی به غار علیصدر 

همان گونه که بالاتر ذکر شد، این غار تاریخی در روستای علیصدر شهرستان کبودرآهنگ استان همدان قرار گرفته است و فاصله‌ ی آن با شهر همدان حدود یک ساعت می‌ باشد. شما مسافران گرامی می ‌توانید برای مسیریابی و رسیدن به این غار تاریخی یکی از سه مسیر پیشنهادی ذیل را انتخاب کنید:

 • مسیر اول: همدان، شهر کبودرآهنگ، سه راهی نوژه، روستای علیصدر، غار علیصدر
 • مسیر دوم: همدان، لاریجن، بیجار، غار علیصدر
 • مسیر سوم: همدان صالح آباد، غار علیصدر

سخن آخر:

چنان چه مایل هستید یکی از مشهور‌ترین و اسرارآمیزترین معجزه‌ های طبیعت را در منطقه غربی و کوهستانی کشور عزیزمان ایران تماشا کنید، حتما سفری به شهر همدان داشته باشید و از غار علیصدر آن دیدن کنید. جلوه‌ های تماشایی و قندیل ‌های سنگی آن در کنار قایق‌ رانی در دل دریاچه زلال و خنک این غار زیبا، بی شک یک حس ناب و بی نظیر را برای شما به دنبال خواهد داشت.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات جامع و سودمندی در رابطه با معروف ‌ترین جاذبه گردشگری استان همدان، در اختیار نگاه ‌های زیبایتان قرار بدهیم.

این مطالب را هم ببینید