داشتن اطلاعات کیلیدی خرید خانه را راحت تر می‌کند

42

بسیاری از فعالیت‌های روزانه و موردی ما، در فضای اینترنت توسط سایت‌ها و سامانه‌های خدمت‌رسان انجام می‌شود که باعث به وجود آمدن اطلاعاتی از سلایق و نیازمندی‌های ما می‌شود. این اطلاعات در بخش‌های مختلف کاربرد دارد و می‌تواند فعالیت‌های ما را آسان‌تر کرده و متناسب با نیازهای ما خدمات و کالاهایی پیشنهاد ‌دهد. به طور مثال متقاضی خرید آپارتمان درنارمک به نسبت اطلاعاتی که برای خرید در سایت‌های ملکی وارد می‌کند، صرفا پیشنهادهای متناسب با آن در این منطقه و محله‌های مشابه را دریافت کرده و لازم نیست در میان انبوهی از پیشنهاد، انتخابی داشته باشد.

این امر نشان‌گر توسعه تکنولوژی در بازار مسکن است که در کشور ما تا این حد پیشرفت داشته. اما یکی از مهمترین بخش‌هایی که در این حوزه حائز اهمیت است، بهره‌گیری از این دیتاها برای خدمات بهتر و کلان‌تر است. نقشی که این اطلاعات می‌تواند در سیاست‌گذاری‌های کلان متولیان تصمیم‌گیری در بخش مسکن ایجاد کنند.

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین آنها، شناخت تقاضای مصرفی در بازار است. این امر کمک می‌کند پیمانکاران و سازندگان خانه‌هایی متناسب با نیاز بازار تولید کنند. از سوی دیگر سیاست‌گذاران نیز می‌توانند سیاستهای کنترلی برای مناطقی که بیش از نیاز آن محله ساخت‌وساز صورت می‌گیرد، تعادل را بین عرضه و تقاضا ایجاد کنند.

این اطلاعات نیاز به بستری دارد تا جمع‌آوری شوند وبا توجه به نیاز کاربر، خروجی مناسب را ارائه دهد. این امر را وزارت راه و شهرسازی مدتی است با راه‌اندازی سامانه اطلاعات بازار املاک(سابا) آن را راه‌اندازی کرده و اطلاعات معاملات را با استفاده از کدرهگیری جمع آوری می‌کند. اما این سامانه علاوه بر اینکه بروز نشده، اطلاعات خود را تنها از یک درگاه دریافت می‌کند و آن هم مشاورین املاک هستن. از این رو نمی‌توان نیاز بازار را از این طریق شناسایی کرد.

از این رو سامانه‌ای با عنوان کیلید وارد بازار مسکن شده و توانست هوش‌مصنوعی را در فعالیت‌های خود به کار گیرد و با بهره‌گیری از آن ابزارهای مختلفی برای کمک به این بخش راه‌اندازی کند.

در مرحله اول برای جستجوی خانه جهت خرید یا اجاره می‌توان به سراغ کیلید رفت و فایل‌های متعددی که مشاورین املاک یا کاربران بارگذاری کرده‌‌اند را مشاهده و انتخاب کرد. از طرف دیگر نیز این امکان وجود دارد تا به راحت‌ترین روش ممکن ملک خود را جهت فروش یا اجاره در کیلید بارگذاری کنید.

در مرحله بعد کیلید در بخش اطلاعات بازارمسکن تمام قیمت‌ها و روند رشد و کاهش آنها را به تفکیک مناطق در بازه‌های زمانی متفاوت، بنا به درخواست کاربر نشان می‌دهد.

اما یکی از ابزارهایی که نقش شگرفی در توسعه بازار مسکن ایفا می‌کند و مجموعه کیلید برای اولین بار در کشور به کارگرفته است،‌ «تخمین قیمت» ملک است. این تخمین قیمت ازدقت بسیار بالایی برخورداست و دلیل آن بهره‌گیری ازهوش مصنوعی است. لازم به ذکر است هوش‌مصنوعی همان‌کاری که نیروی انسانی برای تخمین قیمت یک خانه انجام می‌دهد را، با دقت بسیار بالا و تعداد ملک‌های بیشتر برای مقایسه انجام می‌دهد، که این امرکیلید را در بین سامانه‌های مشابه درسراسر دنیا، درجایگاه خوبی قرارداده است. سن بنا، نوع ساخت، تعدادواحدها، پارکینگ، و سایر مباحث مطرح برای انتخاب یک ملک، برخی از معیارهای تخمین قیمت کیلید است‌ که درکنار مقایسه با واحدهای مشابه، در همان موقعیت مکانی توسط هوش‌مصنوعی محاسبه می‌شود.

ارائه تخمین قیمت مزایای بی‌شماری برای بازار مسکن دارد که مبارزه باسوداگرای در قیمت‌ها و قیمت‌گذاری واقعی املاک بخشی از آن است. هنگامی که ارزش یک ملک را بدانید، راحت‌تر می‌توانید به سراغ محله‌ مناسب با میزان بودجه خود بروید. به طورمثال هنگامی که قصد خرید آپارتمان درباغ فیض را داشته باشید می‌توانید، با مراجعه به قسمت فرصت‌های سرمایه‌گذاری درکیلید، اطلاعات معاملات این محله را در بازه‌های زمانی مختلف مشاهده کنید. همچنین روند تغییرات و قیمت‌های واقعی ملک مورد نظر با جستجوی همین واژه در بخش رهن و اجاره،‌ قابل دسترسی است.

ازطرفی، درکنارآمارمعاملات مناطق، میانگین ومیانه قیمت که خانه‌ها درآن بازه قیمتی خرید و فروش شدند، به همراه درصد تغییرات نمایش داده می‌شود. همچنین این قیمت‌ها هم از نظر مترمربع و قیمت‌کل محاسبه و در اختیار کاربران قرار گرفته است. گفتنی است این آمار درقالب نمودار نیز برای بررسی راحت‌تر روند تغییرات به نمایش گذاشته شده است.

همه این موارد به شما کمک می‌کند درکنار اینکه با آگاهی بیشتر به سراغ خرید یا اجاره ملک مورد نظرخود بروید، بتوانید تحلیلی از روند افزایش و کاهش قیمت املاک در آن منطقه داشته باشید و اگر به عنوان کالای سرمایه‌ای به مسکن نگاه می‌کنید، انتخاب صحیح‌تری برای سرمایه خود داشته باشید.

در نتیجه می‌توان کیلید را مرجعی برای رفع نیاز های مسکنی برشمرد و از ابتدا تا انتهای پروسه خرید یا اجاره خانه را با کیلید طی کرد. به زبان ساده متقاضی خرید آپارتمان در نواب می‌تواند از ابتدا اطلاعاتی در خصوص نوسانات قیمت و معاملات را دریافت و پس ازآگاهی از قیمت واقعی از طریق ابزار تخمین قیمت، ملک مناسب را پیدا کرده و با مالک و مشاور املاک آن واحد وارد مذاکره شد. پایان رپورتاژ آگهی /

مطالب مشابه را ببینید!

جنگل ابر کجاست؟: طبیعتی بکر در سمنان مکان های گردشگری دزفول؛ لیست 20 جای دیدنی و تفریحی دزفول زیبا مکان های گردشگری چابهار؛ 25 مکان تفریحی و دیدنی این شهر زیبا مکان های دیدنی ارومیه؛ از پیست اسکی تا بازار تاریخی، دریاچه ها و پارک ملی سه سو معرفی 20 جاده زیبا در ایران؛ نگاهی به زیباترین جاده های ایران با تصاویر کدام هتل‌های 5 ستاره کیش ارزان‌ترند؟ پرواز از شهر های زیبای ایران به کیش جزیره دلفین ها این رستوران های هتل خواجو اصفهان را از دست ندهید! مکان های خنک برای سفر در تابستان؛ مسافرتهای تابستانی به مکانهای خنک حقایق جالب درباره تخت جمشید؛ عجایب و دانستنی های این مکان تاریخی