هزینه کنسلی بلیط هواپیما چطور محاسبه می ‌شود؟

پاسخ دادن به این سوال بسیار ساده است. میزان جریمه‌ای که برای استرداد بلیط هواپیما در نظر گرفته می ‌شود به شناسه نرخی بلیط، زمان استرداد و قوانین ایرلاینی بستگی دارد که بلیط خودتان را از آن تهیه کرده‌اید. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنسلی بلیط هواپیما هستید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

image

راهنمای کنسلی بلیط هواپیما

این روزها که کنسلی آنلاین بلیط هواپیما نیز مانند خرید آنلاین بسیار ساده شده، کاربرانی که از پرواز کردن منصرف شده اند، خیلی راحت می ‌توانند به صورت آنلاین بلیط هواپیمایی که خریداری کرده اند را پس بدهند. اما این سوال پیش می ‌آید که هزینه کنسلی بلیط هواپیما چطور محاسبه می ‌شود؟

با توجه به قوانین هر ایرلاین، جریمه کنسل کردن بلیط متفاوت است. بعضی از شرکت‌ های هواپیمایی هستند که برای استرداد بلیط‌ های چارتری هیچ مبلغی را به مسافران باز نمی ‌گردانند. زیرا امکان کنسل کردن بلیط ‌های چارتری اصلاً وجود ندارد.

بعضی دیگر از ایرلاین ‌ها نیز برای کنسلی بلیط هواپیما به زمان درخواست کنسلی توجه می ‌کنند. هرچه زمان ثبت درخواست کنسلی به زمان پرواز نزدیک‌تر باشد، مبلغ جریمه هم افزایش پیدا می‌ کند. مثلاً اگر می ‌خواهید یک روز قبل از پرواز اقدام به کنسلی بلیط هواپیما کنید، ممکن است ناچار شوید ۱۵ الی ۳۰% از پولی که پرداخت کرده‌اید را بابت جریمه بپردازید. بنابراین حتماً باید به عواملی که تعیین کننده میزان جریمه کنسلی بلیط هواپیما هستند، توجه نمایید.

نوع بلیط هواپیما

همان طور که امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما سیستمی، چارتری و لحظه آخری وجود دارد. امکان کنسل کردن آن ها نیز به صورت آنلاین وجود دارد. اما نوع بلیط تاثیر مستقیمی بر جریمه کنسلی دارد. در بخش اشاره کردیم بلیط ‌های چارتری و لحظه آخری قابلیت استرداد ندارند. اما در هر زمان که اراده کنید، می‌ توانید بلیط‌ های سیستمی را پس بدهید. اکثر قوانینی که در سازمان هواپیمایی کشور برای کنسل کردن بلیط تصویب شده‌اند، مربوط به همین بلیط ‌های سیستمی هستند.

image 6

کلاس پروازی

کلاس پروازی نیز یکی از عوامل تعیین کننده قیمت بلیط هواپیما است. به همین خاطر هنگام کنسل کردن پرواز نیز به نوع کلاس پروازی و شناسه ‌های نرخی توجه می ‌شود. کنسل کردن بلیط‌ های معمولی یا اکونومی جریمه کمتری نسبت به بلیط ‌های تجاری و فرست کلاس دارد.

مطلب مرتبط: آشنایی با انواع بلیط هواپیما و تفاوت آنها با هم (از فرست کلاس تا اکونومی و …)

زمان درخواست کنسلی

در شرکت ‌های هواپیمایی با توجه به زمان ثبت درخواست کنسلی بلیط، جریمه‌ های متفاوتی برای کنسل کردن و استرداد بلیط در نظر گرفته می ‌شود. به عنوان مثال شرکت هواپیمایی ایران ایر که یکی از شرکت ‌های مطرح هواپیمایی کشور است، هزینه‌ های کنسلی بلیط را از سه روز قبل تا سه ساعت مانده به پرواز مشخص نموده است. بنابراین مسافران در هر یک از این زمان ‌ها که بلیط خود را کنسل کنند، مبلغ متفاوتی برای جریمه می ‌پردازند.

نوع ایرلاین پروازی

ایرلاین ‌های مختلف دارای قوانین و شیوه ‌های متفاوتی هستند. به همین خاطر جریمه کنسلی یک بلیط سیستمی می ‌تواند در یک شرکت ۲۰% باشد و در شرکت دیگر ۳۰% پس حتماً به این نکته هم توجه داشته باشید.

image 7

قیمت بلیط

هرچه قیمت بلیطی که خریداری کرده باشید، بیشتر باشد مبلغ جریمه آن کمتر می ‌شود. به عنوان مثال اگر قیمت بلیطی که خریداری کرده‌اید، بین ۱۵۵ هزار تومان تا ۲۹۹ هزار تومان باشد، مبلغی که برای جریمه از آن کسر می ‌شود، ۳۰ تا ۷۰% است. اما اگر بلیطی که خریداری کرده‌اید، بین ۳۰۰ تا ۴۹۹ هزار تومان قیمت داشته باشد، مبلغ جریمه هم با توجه به زمان کنسلی، بین ۳۰ تا ۶۰% می ‌شود. حالا اگر یک بلیط به قیمت ۵۰۰ هزار تومان خریداری کرده باشید، جریمه کنسلی شما ۲۰ تا ۵۰% می ‌شود. یعنی از کل پولی که پرداخت کرده‌اید ۲۰ الی ۵۰ درصد کسر می ‌شود و باقی آن به حساب شما بر می‌گردد.

نکته: کلیه جریمه ‌های کنسلی بلیط هواپیما تا ۳ تا ۵ ساعت قبل از پرواز محاسبه می ‌شوند و اگر شما بعد از این ساعت بخواهید بلیط کنسل بلیط خود را کنسل کنید یا از پرواز جا بمانید، بیشترین مبلغ جریمه برای کنسلی بلیط محاسبه خواهد شد.

نحوه محاسبه هزینه کنسلی بلیط هواپیما

در بخش ‌های پیش اشاره کردیم که زمان ثبت درخواست کنسلی بلیط به میزان زیادی روی نرخ جریمه تاثیر می ‌گذارد. به همین خاطر در این قسمت می ‌خواهیم با جزئیات درباره نحوه محاسبه جریمه کنسلی در شرکت ‌های هواپیمایی داخلی صحبت کنیم.

زمان کنسلیمیزان جریمه
۳ روز قبل از پرواز تا ساعت ۱۳۳۰ ٪
یک روز قبل از پرواز تا ساعت ۱۲۳۰٪
۳ ساعت قبل از پرواز۶۰٪
۳۰ دقیقه قبل از پرواز۳۰-۶۰٪

این میزان جریمه می ‌تواند در هر یک از شرکت ‌های هواپیمایی متفاوت باشد. اما با توجه به قوانین سازمان هواپیمایی کشور، افرادی که ۱ تا ۳ روز قبل از پرواز بلیط خود را کنسل کنند، ناچار می ‌شوند ۱۰ تا ۳۰% پولی که پرداخت کرده‌اند را به عنوان جریمه به شرکت هواپیمایی بپردازند.

این مبلغ در چند ساعت باقیمانده تا پرواز به ۶۰% می‌رسد و در بعضی از ایرلاین‌ ها مانند ماهان ایر، ممکن است ۷۰% باشد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره جریمه کنسلی هر یک از شرکت‌ های هواپیمایی، می ‌توانید به وب سایت آن ها مراجعه کنید. البته قوانین کنسلی بلیط روی بلیط مورد نظر درج شده‌ و هنگام رزرو بلیط، می ‌توانید از قبل ا این قوانین را مطالعه نمایید.

هزینه کنسلی بلیط هواپیما خارجی

تمام مواردی که عنوان کردیم درباره قوانین کنسلی بلیط هواپیما داخلی بود. البته نگران نباشید امکان کنسل کردن بلیط هواپیما خارجی هم وجود دارد. اما شرکت‌ های هواپیمایی خارجی، قوانین سختگیرانه‌تری برای کنسلی بلیط دارند. بعضی از شرکت‌ های هواپیمایی هم هستند که مبلغ باقیمانده را یک الی دو ماه بعد به حساب مسافران واریز می‌ کنند.

image 8

بعضی از این شرکت‌ های هواپیمایی نیز هیچ هزینه‌ای به مسافران برنمی‌گردانند و مسافران می ‌توانند در پرواز های بعدی خود از این شرکت هواپیمایی بلیط پرواز با کسر مبلغ قبلی تهیه کنند. بهتر است قبل از خرید بلیط هواپیما به تمام این نکات توجه داشته باشید تا ضرر نکنید. بنابراین حتماً از طریق سایت هر شرکت هواپیمایی، قوانین مربوط به خرید و استرداد بلیط را مطالعه کنید و یا از پشتیبانی سایت فروش بلیط هواپیما راهنمایی بخواهید.

  • هزینه کنسل کردن بلیط هواپیما ترکیش ایرلاینز، ۱۲ روز قبل از سفر، حدود ۱۱۰ دلار می ‌شود.
  • در شرکت هواپیمایی فلای دبی، هزینه کنسل کردن بلیط، ۲۴ ساعت قبل از پرواز برای هر سیگمنت ۱۰۵ دلار است. البته با توجه به کلاس پروازی، مبلغ جریمه تغییر می ‌کند.
  • در شرکت هواپیمایی فلای دبی از ۲۴ ساعت پیش از پرواز تا زمان پرواز به هیچ وجه امکان کنسل کردن بلیط هواپیما وجود ندارد!

این نکات را گفتیم تا بدانید قوانین هر شرکت مخصوص به خودش است و نمی ‌توان یک قانون کلی برای تمام ایرلاین ‌ها ارائه نمود.

کلام آخر

هزینه کنسلی بلیط هواپیما با توجه به موارد متعددی مانند نوع بلیط، قوانین هر ایرلاین، شناسه نرخی، زمان استرداد بلیط و قیمت بلیط متفاوت است. در این نوشتار به مبلغ جریمه بعضی از شرکت ‌های هواپیمایی اشاره کردیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات دقیق‌تری دارید، می ‌توانید با پشتیبانی سایت پته با شماره 021-91094000 تماس بگیرید. یا به وب سایت پته مراجعه نمایید.

مطالب مشابه را ببینید!

معرفی هتل داریوش کیش تمام امکانات هتل 5 ستاره از لابی مجلل و لاکچری تا رستوران و کافی شاپ معرفی پارک های مشهد نزدیک حرم با های هتل ارزانترین هتل های استانبول را در بوکینگ پیدا کنید نمونه کاور لتر برای ویزای توریستی کانادا مزایای سفر با قطار چیست؟ لوازم مورد نیاز سفر؛ هرآنچه برای مسافرت نیاز دارید کوهنوردی در زمستان؛ اصول کوهنوردی، نکات ایمنی و لباس مناسب در فصل سرد مهم ترین نکات بهداشتی در هواپیما برای پیشگیری از بیماری ها جلوگیری از یخ زدن ماشین در زمستان؛ قسمت هایی از خودرو که یخ میزنند و پیشگیری از آن