اطلاعات درباره جنگل گردی | شرایط و لوازم مورد نیاز | معرفی بهترین جنگل های ایران

جنگل یکی از جلوه های زیبای طبیعت است. بسیاری از ما انسان های دنیای مدرن در زندگی پر از استرس خود به دنبال فرصتی برای رسیدن به آرامش هستیم. سفر کردن به جنگل و به طور کلی جنگل گردی در ایران می تواند این فرصت را به ما بدهد. زندگی در این محیط طبیعی و بی هیاهو حتی به اندازه یک شب، تجربه ای سرشار از لذت برای هر یک از اعضای جامعه شهری خواهد بود.

سفر به جنگل و جنگل گردی در ایران کار بسیار سختی نیست. هر کسی با مقداری آگاهی و آمادگی اولیه می تواند این تفریح جذاب و دوست داشتنی را تجربه کند. با این وجود این سفر کاملا بی خطر هم نیست. در هنگام جنگل گردی با چالش ها و مشکلاتی روبرو می شوید که باید آنها را پشت سر بگذارید.

برای انجام موفقیت آمیز این کار لازم است با مفهوم جنگل گردی؛ اصول آن و همچنین شرایط و لوازم آن آشنا باشید. در این مطلب ابتدا این موضوعات را به شما توضیح می دهیم. سپس چند جنگل خوب و ایمن کشورمان را به شما معرفی می کنیم. تا بتوانید یک خاطره شیرین از جنگل گردی در ایران داشته باشید.

معنای جنگل گردی

جنگل گردی یا جنگل نوردی چه معنایی دارد؟ این مفهوم به طور کلی به معنی حرکت و گردش در جنگل و همچنین اقامت در آن مکان است. در جنگل نوردی اصل بر آن است که تا جای ممکن از خودرو استفاده نشود. به جای آن بیشتر مسیر را پیاده روی می کنیم.

جنگل گردی در ایران ممکن است چند روز هم طول بکشد. ممکن است احتیاج پیدا کنیم که در جنگل چادر زده و شب را همانجا بمانیم. جنگل گردی معمولا از طریق یک راه انجام می شود. از همان مسیری که به جنگل می روید به خانه نیز باز خواهید گشت. البته در بعضی از موارد هم اینطور نیست و به جای بازگشت از سمت دیگر جنگل خارج می شوید.

جنگل گردی

بهترین زمان برای جنگل گردی در ایران

همانطور که می دانید بیشتر جنگل های تفریحی ایران در نواحی شمالی کشور واقع هستند. شمال ایران در فصل بهار و تابستان هوایی دلپذیر و متبوع دارد. به همین دلیل گفته می شود بهترین زمان برای سفر به این جنگل ها و جنگل گردی در ایران، دو فصل بهار و تابستان است.  در این فصول هوا بسیار دلپذیر بوده و خطراتی که بخاطر سرمای هوا اتفاق می افتند وجود ندارند. حفظ امنیت و سلامتی فرد اولین و مهم ترین شرط هر تفریح سالمی است. با توجه به این نکته ما نیز همین زمان را به شما جهت جنگل گردی پیشنهاد می کنیم.

شرایط لازم برای جنگل گردی در ایران

برای تجربه یک جنگل نوردی مفید باید شرایط لازم را مهیا کنیم. اولین لازمه سفر به جنگل آمادگی جسمانی است که باید آن را به سطحی قابل قبول رسانده باشیم. در زمان ها و مکان های مختلف جنگل گردی در ایران شرایطی را تجربه خواهیم کرد که به داشتن این قدرت و آمادگی بدنی را واجب می کند. پیاده روی های طولانی، بالا رفتن از ارتفاع از جمله این شرایط هستند.

مورد بعدی که لازم است به آن توجه کنیم تنظیم زمان است. حتما قبل از شروع جنگل نوردی زمان تقریبی رفت و برگشت خود را به یکی از افراد آشنای خود اطلاع دهید. این کار برای حفظ امنیت شما بسیار ضروری است. در این صورت اگر اتفاقی برای شما بیفتد و به موقع از جنگل باز نگردید کسی اطلاع خواهد داشت.

چند مورد از شرایط و آمادگی های ضروری عبارتند از:

 • گرفتن فتوکپی از مدارک شناسایی
 • چک کردن وضعیت آب و هوایی منطقه مورد نظر پیش از شروع جنگل گردی
 • آشنایی اولیه با اصول کمپینگ و فعالیت هایی مثل روشن کردن آتش در طبیعت و …
 • مشخص کردن مسیر رفت و برگشت پیش از شروع سفر
 • آموختن صحیح و کاربردی نقشه خوانی
 • آموزش اصول کمک های اولیه
 • آماده کردن وسایل لازم برای جنگل گردی و …

wclatp84wgjh e1657352197960

وسایل لازم برای جنگل گردی در ایران

جنگل گردی در ایران مانند هر فعالیت و تفریح دیگری به ابزار و تجهیزات مخصوص خودش احتیاج دارد. این ابزار را باید قبل از شروع جنگل نوردی خود آماده کنیم تا سفری بی خطر و ایمن داشته باشیم. در اینجا به تعدادی از مهمترین این وسایل اشاره می کنیم:

 • کوله پشتی با اندازه مناسب برای مسافرت یک یا چند روزه
 • کفش مناسب برای راه رفتن و پیاده روی به مدت طولانی
 • کیسه خواب مناسب با خاصیت ضد آب بودن
 • زیر انداز با خاصیت ضد آب بودن
 • وسایل شخصی و بهداشتی مورد نیاز مانند صابون، دستمال مرطوب و …
 • ژل یا مایع ضد عفونی کننده
 • اسپری دفع کننده حشرات و پماد گزیدگی
 • عینک و کلاه آفتابی
 • غذای مخصوص (مواد غذایی پر انرژی و خشک مثل خرما و کنسروهای مختلف)
 • لباس اضافه و گرم
 • جعبه یا کیف کمک های اولیه
 • لیوان، قاشق و چنگال
 • چاقوی جیبی، چراغ قوه و سوت
 • چراغ خوراک پزی کوچک و …

جنگل گردی

خطرات جنگل گردی در ایران

حیوانات مبدا اکثر خطراتی هستند که در جنگل برای انسان وجود دارد. چندین نوع حیوان وحشی در جنگل وجود دارد. هر کدام از این حیوانات خطرات به خصوصی برای انسان دارند. همچنین راه حل دفع خطر هر حیوان متفاوت است.

برای مثال خرس یکی از حیواناتی است که ممکن است در حین جنگل گردی در ایران با آن برخورد کنید. در صورت رو به رو شدن با خرس بهتر است ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. به چشم های حیوان خیره نشوید و در صورت امکان سعی کنید آن را به وسیله چوب یا سنگی ترسانده و فراری دهید.

حیوان خطرناک دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید مار است. بعضی از مارها سمی و خطرناک هستند. بنابراین باید بسیار مراقب باشید. اگر با مار مواجه شدید خونسرد باشید. آرام و بی سر و صدا در جای خود بایستید تا مار از شما فاصله بگیرد.

گراز هم از حیوانات وحشی است که در جنگل ها زندگی می کند. البته گراز معمولا به انسان ها حمله نمی کند. با این وجود اگر به او آزار برسانید این امکان وجود دارد به شما حمله ور شود و آسیبی برساند. گرگ ها هم گوشتخوارانی خطرناک هستند که زیستگاهشان جنگل است. گرگ به انسان تنها حمله می کند. بنابراین سعی کنید در گروه های چند نفره باقی بمانید.

 

بهترین جنگل ها برای جنگل گردی در ایران

در ادامه این مقاله به معرفی چند مورد از زیباترین جنگل های ایران برای شما می پردازیم.

جنگل گردی

جنگل راش سواد کوه

جنگل راش جزو بزرگترین و زیباترین جنگل های کشورمان است. هر ساله بسیاری از مسافران و گردشگران از سراسر کشور به این مکان می روند. ویژگی مخصوص جنگل راش آب و هوای دلپذیر آن است که در هیچ جای دیگری مثل آن را پیدا نخواهید کرد. جنگل راش بکر و دست نخورده است. به طوری که در آن وسیله تفریحی خاصی پیدا نمی کنید. با این حال گونه های گیاهی شگفت انگیز و گوناگون موجود، جنگل را به صحنه یک خواب رویایی تبدیل کرده است.

جنگل گردی

جنگل ابر

جنگل ابر بیشتر از ۳۵ هزار هکتار مساحت دارد. این جنگل در استان مازندران واقع است و گونه های مختلف بسیاری از گیاهان در آن دیده می شود. این گیاهان مناظر بسیار زیبایی برای گردشگران ایجاد می کنند.

علاوه بر این گونه های گیاهی جانواران مختلفی مثل خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، شوکا، خوک وحشی، عقاب جنگلی و … در این جنگل زندگی می کنند و طبیعت این جنگل را غنی تر کرده اند.

جنگل گردی

جنگل دالخانی رامسر

جنگل دالخانی در شهر رامسر قرار گرفته است. این جنگل در نزدیکی جاده ییلاقی است و مساحت شصت هزار متر مربعی را به خود اختصاص داده است. گونه های خاص گیاهی این جنگل عبارتند از مثل گوجه جنگلی، ازگیل، زرشک، شاه بلوط و تمشک. در انتهای این جنگل مناطق روستایی و ییلاقی جذابی وجود دارد که چشم هر بازدید کننده ای را به خود خیره می کند. پیشنهاد می کنیم اگر قصد جنگل گردی در ایران را دارید این جنگل را از قلم نیندازید.

جنگل گردی

جنگل حرای قشم

این جنگل به طلای نایاب جنوب ایران معروف است. جنگل حرای قشم کمیاب ترین گونه های طبیعی را در خود جای داده است. گونه های که بسیاری از آنها بی همتا بوده و فقط در نقاط بسیار محدودی از جهان دیده می شوند. از این رو این جنگل در جهان بسیار محبوب است و به عنوان میراث فرهنگی کشورمان هم ثبت شده است.

برای گشت و گذار در جنگل حرای قشم لازم است از میان آب های نیلگون خلیج همیشه فارس گذر کنید. این عبور یک قایق سواری لذت بخش را برای شما و همراهانتان به دنبال می آورد. اما ماجرای قایق سواری جایی زیباتر خواهد شد که نوبت به بازدید از جنگل می شود.

تصور کنید که سوار بر قایقی هستید و همینطور که در مسیر آب پیش می روید از بین شاخ و برگ درختان جنگل عبور می کنید. یک جنگل سرسبز و جذاب برای عکاسی! چه تجربه ای لذت بخشتر از این وجود دارد؟

در این مقاله سعی کردیم شما را با مفهوم و اصول جنگل گردی در ایران آشنا کنیم. امیدوارم هر چه زودتر وسایل خود را جمع کنید و آماده یک سفر آرامش بخش به اعماق جنگل های ایران زمین شوید!

مطالب مشابه را ببینید!

معرفی هتل داریوش کیش تمام امکانات هتل 5 ستاره از لابی مجلل و لاکچری تا رستوران و کافی شاپ معرفی پارک های مشهد نزدیک حرم با های هتل ارزانترین هتل های استانبول را در بوکینگ پیدا کنید نمونه کاور لتر برای ویزای توریستی کانادا مزایای سفر با قطار چیست؟ لوازم مورد نیاز سفر؛ هرآنچه برای مسافرت نیاز دارید کوهنوردی در زمستان؛ اصول کوهنوردی، نکات ایمنی و لباس مناسب در فصل سرد مهم ترین نکات بهداشتی در هواپیما برای پیشگیری از بیماری ها جلوگیری از یخ زدن ماشین در زمستان؛ قسمت هایی از خودرو که یخ میزنند و پیشگیری از آن