بهترین برند های گاز مبرد r134

گاز r134 یکی از گازهای خنک کننده است که در وسایل سرمایشی استفاده می شود. در واقع r134 نام استاندارد گازی تترافلورواتان است. خصوصیات این گاز به خصوصیات گاز r12 بسیار نزدیک است. به عبارت دیگر از این گاز به عنوان جایگزین r12 استفاده می شود. دلیل این جایگزین کردن نیز اثر تخریبی کمتر r134 است. منظور از اثر تخریبی، تخریب لایه اوزون است. اثر تخریبی کمتر گاز آر 134 نیز به دلیل نبود اتم کلر در ترکیب آن است. این گاز علاوه بر استفاده در سیستم های سرمایشی کاربردهای دیگری نیز دارد. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر این گاز و ویژگیهای آن خواهیم پرداخت.

gaz 1

گاز کولیب

کاربرد گاز آر 134

گاز R134a کاربردهای زیادی دارد اما بسیاری آن را به گاز کولر خودرو می‌شناسند. این گاز سمی و اشتعال‌پذیر نیست. گاز R134 علاوه بر این‌که در سیستم‌های‌ برودتی خانگی و صنعتی استفاده می‌شود، برای به‌کارگیری در پمپ گرما و رطوبت‌گیر نیز گزینه مناسبی است. این گاز فریونی خواص ترمودینامیکی نزدیکی به گاز R12 دارد. تولید گاز R12 در سال ۱۹۹۶ به دلایل زیست محیطی مانند گرمایش زمین و تخریب لایه اوزون متوقف شد و پس از آن، مبرد r134 به عنوان جایگزینِ مبرد r12 در نظر گرفته شد؛ از این موارد می‌توان به عنوان مزایا و معایب گاز r134  یاد کرد.

* یکی از کاربردهای اصلی این گاز استفاده از آن در کولر ماشین ها است. به نحوی که بیشتر افراد به گاز r134 گاز کولر ماشین می گویند.

* از جمله دیگر کاربرد گاز r134 استفاده از آن در صنایع مختلفی، مانند صنایع داروسازی و پلاستیک سازی است.

* همچنین یکی از کاربردهای دیگر گاز آر 134 استفاده از آن در یخچال های خانگی، فروشگاهی و کولر گازی است.

اهمیت وجود گاز آر 134

گاز r134 همانطور که اشاره شد یکی از گازهای خنک کننده محسوب می شود. همانطور که واضح است وجود گاز خنک کننده در وسایلی مانند کولر گازی و یا یخچال، لازم و ضروری است. در واقع بدون وجود گاز خنک کننده در کولر گازی و یا یخچال، اینگونه وسایل دیگر معنی ندارند. آنچه که در مورد گاز r134 اهمیت زیادی دارد، کیفیت آن است. از برندهای معروف این گاز می توان به گازr134  کولیب و گاز r134 ایسکون اشاره کرد. این دو نوع برند به دلیل کیفیتی که دارند از گازهای پرطرفدار در ایران محسوب می شوند.

دلیل اهمیت کیفیت گاز r134 این است که اگر گاز استفاده شده کیفیت لازم را نداشته باشد سبب از بین رفتن کیفیت دستگاه نیز می شود. شرکت های زیادی هستند که کار عرضه انواع گازهای خنک کننده را ارائه می دهند. اما همانطور که اشاره شد کیفیت گاز در بازدهی آن اهمیت زیادی دارد. یکی از شرکت هایی که در زمینه فروش انواع گاز خنک کننده با کیفیت، فعالیت می کند شرکت دامون است. این شرکت یکی از معتبرترین شرکت های عرضه کننده گازهای خنک کننده از جمله، گاز r134 است.

ویژگیهای این گاز 

گاز آر 134 دارای ویژگیهای زیادی است. ویژگی هایی که سبب شده امروزه بیشتر صنایع از این نوع گاز خنک کننده استفاده کنند.

* یکی از ویژگیهای گاز r134a همانطور که اشاره شد غیر مخرب بودن این گاز است و به دلیل داشتن اثرات گلخانه ای کمتر، بهترین گزینه به جای گاز آر12 و r22 به شمار میرود.

* به دلیل داشتن  ضریب حرارتی بیشتر، حرارت را به بهترین شکل انتقال می دهد.

* یکی از ویژگیهای دیگر گاز آر 134که اهمیت زیادی نیزدارد، عدم اشتغال آن است.

* علاوه بر این، گاز r134 سمی نیست و به عبارت دیگر دوستدار محیط زیست است.

* یکی دیگر از ویژگیهای این گاز این است که دارای نقطه جوش پایینی است.

* از دیگر خصوصیات گاز آر 134 سازگاری آن با انواع کمپرسور سیستم برودتی است.

gaz 2

گاز r134 برند دی وای

روغن مناسب گاز r134

 روغن مناسب گاز r134  عبارتند از روغن پلی ال استر و روغن پلی آلکیلن گلیکول است. اما سوالی که ممکن است وجود داشته باشد این است که، چرا استفاده از این روغن ها در این گاز توصیه می شود؟ در واقع دلیل استفاده از این روغن ها این است که، روغن های پلی ال استر و پلی آلکلین گلیکول رطوبت را بهتر جذب می کنند. اهمیت جذب رطوبت نیز به این خاطر است که با جذب رطوبت، توسط این روغن ها کارایی گاز آر 134 بیشتر می شود. همچنین جذب رطوبت مانع از سایش و خوردگی کمپرسور می شود.

gaz 3

کپسول گاز r134a

نکات ایمنی لازم در مورد استفاده از گاز آر 134

استفاده از گاز آر 134 همانطور که اشاره شد مزایای زیادی دارد. اما هنگام استفاده از این گاز لازم است که مواردی را جهت ایمنی بیشتر رعایت کرد.

* یکی از نکات ایمنی که در این مورد باید در نظر گرفته شود این است که این گاز در معرض شعله مستقیم قرار نگیرد. دلیل این امر نیز این است که با قرار گرفتن این گاز در نزدیکی شعله مستقیم، یک واکنش شیمیایی صورت می گیرد. با واکنش شیمیایی نیز گازهای سمی تولید می شوند.

* علاوه بر این چون این گاز به رطوبت حساس است بهتر است که از فیلتر، جهت جذب رطوبت در سیستم ها استفاده شود. چون وجود رطوبت سبب تولید اسید می شود، وجود اسید نیز می تواند به کمپرسور آسیب وارد کند.

* از جمله نکات ایمنی در مورد استفاده از گاز آر 134 که اهمیت زیادی نیز دارد این است که چون این گاز وزن بیشتری در مقایسه با هوا دارد، اگر 15 درصد از هوای بالای سطح یک محیط بسته را فرا بگیرد، سبب تنگی نفس در انسان می شود. به همین دلیل در کارگاه هایی که از این گاز استفاده می شود حتما تهویه مناسب برای کارگاه در نظر گرفته شود.

 گاز r134a چه نوع گازی است؟

 گاز r134a نیز یکی از گازهای برودتی است. تفاوت آن با گاز آر 134 در حروف کوچک a است. حرف a که روی کپسول این گاز نوشته شده است به معنی ایزومر است. دو گاز r134 و r134a تفاوت های جزئی با هم دارند و یکی نیستند. در واقع فرمول شیمیایی این دو گاز یک نوع فرمول است، اما در ساختار شیمیایی با هم تفاوت دارند. یکی از تفاوت هایی که این دو گاز با هم دارند این است که نقطه جوش در گاز آر 134، منفی 19 درجه است. اما نقطه جوش در گاز r134a منفی 26 درجه است.

برندهای گاز r134 چیست؟

همانطور که اشاره شد شرکت دامون یکی از شرکت های مطرح در زمینه فروش انواع گازهای خنک کننده به شمار میرود. این شرکت علاوه بر عرضه گازهای r134 کولیب و ایسکون در زمینه عرضه گاز r134 دی وای و r22 نیز فعالیت می کند. بیشتر صنایعی که از گازهای خنک کننده استفاده می کنند علاوه بر کیفیت محصول، قیمت محصول نیز برای آنها اهمیت دارد. قیمت گاز r134a و گازهایی مانند R22، r134 کولیب، r134 اریکسون، r134 دی وای با توجه به شرکت عرضه کننده آنها و کیفیتی که دارند متفاوت است. شرکت دامون این گازها را با بهترین کیفیت و قیمت بسیار مناسب به خریداران ارائه می دهد. به همین دلیل بیشتر صاحبان صنایع مطرح به منظور خرید گاز r134 ایسکون به این وبسایت مراجعه می کنند.

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران