کدام بیمه مسافرتی را باید انتخاب کنیم؟

احتمال وقوع حوادث و اتفاقات غیرمنتظره در سفر ازجمله بیماری، گم‌شدن یا سرقت مدارک و پول، تأخیر در پروازها یا درگیرشدن با مسائل حقوقی، امری اجتناب‌ناپذیر است. بیمه‌ های مسافرتی مانند هر نوع بیمه دیگری، چتر حمایتی افراد در مواقع وقوع حوادث و بیماری هستند. بیمه مسافرتی در سفرهای خارجی کاربرد دارد و هزینه‌های درمان و سایر خساراتی که در کشور مقصد رخ می‌دهد را پوشش می‌دهد. این بیمه ‌نامه‌ها در انواع مختلفی صادر می‌شوند؛ در مطلب پیش‌رو، با بررسی نکاتی مهم به شما خواهیم گفت که کدام بیمه ‌نامه را باید انتخاب کنید.

کدام بیمه مسافرتی را باید انتخاب کنیم؟

تعریفی از بیمه ‌های مسافرتی و پوشش‌های آن

بیمه‌ های مسافرتی در دسته بیمه ‌های اشخاص قرار دارد و براساس آن شرکت بیمه متعهد می‌شود که هزینه‌ها و خسارات ناشی از حوادث احتمالی در جریان سفر را پرداخت کند. این حوادث باید توسط شرکت بیمه پوشش داده شود و در بیمه‌نامه درج شده باشد. در فهرست زیر، کلی‌ترین پوشش‌های بیمه ‌های مسافرتی را بیان کرده‌ایم.

 1. هزینه‌های پزشکی و بستری در مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور مقصد
 2. هزینه‌های خدمات فوری دندان‌پزشکی شامل دندان‌درد، کشیدن دندان یا جراحی
 3. بازگرداندن اعضای خانواده بیمه‌شده درصورت فوت یا بیماری وی
 4. جابه‌جایی یا بازگرداندن اضطراری بیمه‌گذار درصورت بیماری وی یا فوت اعضای خانواده
 5. هزینه‌های بازگرداندن جسد متوفی بیمه‌شده به کشورش
 6. خسارات تأخیر در حرکت پروازها
 7. پیگیری و پرداخت خسارات تأخیر در تحویل چمدان
 8. تأمین هزینه‌های صدور مجدد مدارک هویتی و پاسپورت درصورت گم‌شدن یا سرقت مدارک
 9. خسارات گم‌شدن بار
 10. مسائل حقوقی
 11. پیداکردن و ارسال بار
 12. بازگشت اضطراری
 13. ارسال دارو
 14. سفر ضروری اعضای خانواده
 15. حواله وجه نقد
 16. حواله وجه‌الضمان
 17. ارسال اطلاعات ضروری
 18. بازگرداندن کودکان بی‌سرپرست
 19. عملیات جستجو و نجات بیمه‌گذار
 20. خسارات ناشی از سرقت و آتش‌سوزی منزل در مدت‌زمان سفر
 21. هزینه کنسلی سفر
 22. خسارات سرقت متعلقات (موبایل، تبلت و لپ‌تاپ)

بهترین بیمه مسافرتی، براساس شرایط و نیازهای هر فرد متفاوت است؛ بعضی از افراد به‌دنبال ارزان‌ترین بیمه هستند و برای برخی دیگر کیفیت خدمات و کامل‌بودن سقف پوشش بیمه، اهمیت بیشتری دارد. در ادامه، انواع بیمه ‌های مسافرتی را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده‌ایم تا بتوانید باتوجه‌به شرایط و نیازهای خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

کدام بیمه مسافرتی را باید انتخاب کنیم؟

کامل‌ترین بیمه ‌های مسافرتی

در بخش قبل، فهرستی از پوشش‌های بیمه‌ های مسافرتی را بیان کردیم. خوب است بدانید که تمام شرکت‌های مسافرتی مختلف همه این موارد را پوشش نمی‌دهند. اگر می‌خواهید هر هزینه احتمالی ناشی از حوادث پیش‌بینی‌نشده سفرتان توسط شرکت بیمه پرداخت شود، بهتر است با شرکت بیمه‌ای قرارداد ببندید که پوشش‌های متنوع و کاملی داشته باشد.

بیمه سامان، کامل‌ترین شرکت بیمه موجود در ایران است که به‌غیر از مورد 18، تمامی موارد فهرست بالا را پوشش می‌دهد. بیمه ‌های پاسارگاد، ملت، آسیا، پارسیان و البرز، با تحت پوشش قراردادن موارد کمتری از فهرست فوق‌الذکر در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند. این بیمه ‌ها اغلب شماره 18 به بعد را پوشش نمی‌دهند.

بهترین بیمه ‌های مسافرتی ازلحاظ کیفیت شرکت خدمات‌رسان

شرکت‌های بیمه به‌دلیل نداشتن شعبه در کشورهای دیگر، خدمات خود را ازطریق شرکت‌های کمک‌رسان ارائه می‌دهند. هر شرکت بیمه ممکن است با یک یا چند شرکت کمک‌رسان قرارداد داشته باشد. ازآنجایی‌که کیفیت خدمات‌رسانی این شرکت‌ها با هم تفاوت دارد، بهتر است بیمه‌ای خریداری کنید که شرکت کمک‌رسان آن از معیارهای اساسی کیفیت خدمات‌رسانی برخوردار باشد؛ یکی از این معیارهای بهبوددهنده خدمات، برخورداری از اپراتور فارسی‌زبان است. در ادامه، برخی از مشهورترین شرکت‌های کمک‌رسان و شرکت‌های بیمه‌ای که با آن‌ها قرارداد دارند را نام برده‌ایم.

 • مدی‌است (Mideast) – بیمه پارسیان، بیمه سامان،
 • اواسان (Evasan) – بیمه ایران، بیمه پاسارگاد، بیمه آسیا
 • شرکت کمک‌رسان اس‌او‌اس (SOS) – بیمه پاسارگاد
 • رایتز شوتز (Reise schutz) – بیمه پارسیان – بیمه البرز- بیمه آسیا
 • رمد (Remed) – بیمه ملت

توجه داشته باشید که شرکت کمک‌رسان برای صدور ویزا باید مورد قبول سفارت‌خانه کشور مقصد باشد؛ چراکه برخی از شرکت‌ها مورد تأیید سفارت‌خانه‌ها نیستند.

بهترین بیمه‌ های مسافرتی ازلحاظ نحوه پرداخت هزینه‌ها و خسارات

در کنار پوشش‌های متنوع، بهترین بیمه‌ های مسافرتی باید در زمینه پرداخت خسارات نیز کیفیت بالایی داشته باشند. به‌طورمعمول، نحوه پرداخت خسارات توسط شرکت‌های کمک‌رسان به سه روش صورت می‌گیرد که در ادامه آن را بیان کرده‌ایم.

 • روش اول: هزینه خسارات مستقیما به ارگان مربوطه ازجمله بیمارستان، فرودگاه و … ارائه می‌شود.
 • روش دوم: خسارت‌ها در زمان وقوع خسارت، مستقیما به شخص بیمه‌گذار ارائه خواهد شد.
 • روش سوم: هزینه‌های خسارت پس از وقوع حادثه و در زمان بازگشت بیمه‌گذار به ایران به وی پرداخت می‌شود؛ در این روش، باید فاکتورها و مستندات هزینه‌ها به شرکت بیمه ارائه شود.

ارزان‌ترین بیمه‌ های مسافرتی

همان‌طورکه قبلا هم اشاره کردیم، معیار بعضی از افراد در انتخاب بیمه ‌های مسافرتی، قیمت بیمه نامه آن است و به‌عبارتی به‌دنبال ارزان‌ترین بیمه ‌های مسافرتی هستند. بهتر است بدانید که نرخ بیمه ‌نامه ارتباط مستقیمی با میزان تعهدات آن بیمه ‌نامه دارد. به این صورت که هرچه تعهدات و پوشش‌های بیمه بیشتر باشد، نرخ آن بالاتر است. اگر به‌دنبال بیمه مسافرتی ارزان هستید، باید انتظارات خود را از تعهدات و تنوع موارد تحت پوشش آن پایین بیاورید.

علاوه‌بر میزان تعهدات بیمه ‌نامه، فاکتورهای سن مسافر، مدت سفر و مقصد نیز بر قیمت آن تأثیر مستقیم دارند؛ همچنین عواملی از قبیل نحوه پاسخگویی، طریقه پرداخت خسارت، تخفیف‌های شرکت بیمه، اعتبار شرکت کمک‌رسان و … نیز به‌طور غیرمستقیم در قیمت نهایی بیمه‌ های مسافرتی مؤثر هستند.

کدام بیمه مسافرتی را باید انتخاب کنیم؟

خرید ارزان‌ترین یا باکیفیت‌ترین بیمه‌ های مسافرتی در فلای تودی

باتوجه‌به پوشش‌های متنوع و حمایت مالی و امنیتی بیمه‌ های مسافرتی، خرید یک بیمه ‌نامه باکیفیت می‌تواند نگرانی و استرس مسافر را به صفر برساند. بیمه مسافرتی خوب باید موارد متنوعی را پوشش دهد و همچنین ازلحاظ کیفیت شرکت کمک‌رسان و نحوه و سرعت پرداخت خدمات در سطح بالایی باشد. در این راستا، آژانس مسافرتی فلای تودی ازطریق وب‌سایت و اپلیکیشن کاربردی خود، شما را با بهترین شرکت‌های بیمه و خدمات بیمه آن‌ها آشنا می‌کند. با استفاده از خدمات فلای تودی می‌توانید بیمه ‌نامه موردنظر خود را به‌صورت آنلاین و فقط در چند دقیقه خریداری کنید. پشتیبانی فلای تودی به‌صورت 24ساعته آماده پاسخگویی به ابهامات و سؤالات هم‌وطنان در این باره است.

مطالب مشابه را ببینید!

اصول اساسی مدیریت ریسک در فارکس + آموزش حرفه‌ای با تیشرت مردانه چه شلواری ست کنیم؟ بهترین زمان خرید بلیط هواپیما چه زمانی است؟ لق شدن دندان شیری کودک راهنمای خرید میز جلو مبلی ، میز عسلی جدید  تجهیزات تالار بهترین راه خرید خانه در قبرس شمالی یا جنوبی برای هر ایرانی انرژی مثبت در خانه: ۵ رازی که باید بدانید! مالزی یا تایلند: کدام مقصد گردشگری محبوب‌تر است؟ جادوی دکوراسیون با مبلمان و صندلی‌های کم جا