کاغذدیواری یا رنگ؟ مسئله این است!

کاغذدیواری یا رنگ؟ مسئله این است!

کاغذدیواری یا رنگ اگر انتخابی بین مرگ و زندگی نباشد، حتماً مسئله‌ای مهم و گران‌قیمت به حساب می‌آید. اما شاید با خودتان بگویید که چندان موضوع مهمی نیست که تا این حد بزرگش می‌کنیم و در ضمن، هزینه چندان متفاوت و زیادی هم ندارد. درواقع برعکس این ماجراست! شما باید بدانید که انتخاب بین کاغذدیواری یا رنگ دیوار اگر به درستی انجام نشود، تمامی طراحی داخلی و دکوراسیون شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. از همین رو می‌توان گفت که این مسئله در طراحی داخلی به خصوص منازل و محیط کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پس اگر قصد دارید که ساخت‌وساز و طراحی داخلی را به بهترین شکل ممکن به نتیجه برسانید، باید یک انتخاب درست بین کاغذدیواری یا رنگ دیوار داشته باشید.

نحوه انتخاب بین کاغذدیواری یا رنگ

انتخاب بین کاغذدیواری یا رنگ برای دیوارها معمولاً بستگی به ترجیحات شخصی و مشخصات فضای مورد نظر دارد. کاغذدیواری می‌تواند با طرح‌ها و الگوهای متنوعی که دارد، جلوه ویژه‌ای به اتاق ببخشد. از طرف دیگر، تنالیته رنگ دیوارها هم می‌تواند به‌گونه‌ای انتخاب شود که با مبلمان و دکوراسیون هارمونی خوبی داشته باشد.

بنابراین برای انتخاب نهایی از میان این دو، باید اولویت‌ها و شرایط خود را بررسی کنید تا در نهایت بهترین گزینه پیش روی شما مشخص شود.

مزایا و معایب انتخاب رنگ برای دیوارها

برای انتخاب بین کاغذدیواری یا رنگ باید با مزایا و معایب هرکدام از این محصولات آشنا شوید. به صورت کلی، شما برای رنگ‌آمیزی دیوار می‌توانید از انواع رنگ پلاستیک، روغنی، رنگ دیواری مولتی کالر، رنگ دیواری بلکا یا انواع رنگ دیواری پتینه استفاده نمایید که در ادامه مزایا و معایب کلی آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

مزایای رنگ دیواری

 1. زیبایی: رنگ‌آمیزی دیوارها زیبایی و جذابیت خاصی به محیط می‌بخشد. انتخاب رنگ‌های مناسب و ترکیب‌های جدید می‌توانند اتاق‌ها را تغییر دهند و آن را به یک مکان آرام یا پرشور تبدیل کنند.
 2. متنوع بودن: با وجود تنوع بسیار زیاد رنگ‌های دیواری مانند رنگ‌های پلاستیک، روغنی، اکریلیک و …، شما امکان انتخاب رنگ‌ها و طرح‌های مختلف را دارید.
 3. سرعت عمل: رنگ‌آمیزی دیوارها معمولاً به سرعت انجام می‌شود؛ به‌خصوص اگر از رنگ‌های پایه آبی مانند اکریلیک استفاده کنید. این موضوع به شما امکان تغییر سریع در دکوراسیون فضا را می‌دهد.
 4. امکان تجدیدنظر: در صورت نیاز به تغییر رنگ یا تازه کردن دیوارها، می‌توان به راحتی رنگ‌آمیزی را تغییر داد.
کاغذدیواری یا رنگ؟ مسئله این است!

معایب رنگ دیواری

 1. نیاز به زیرساخت: رنگ‌آمیزی دیوارها نیاز به زیرساخت مناسب دارد تا رنگ به درستی جا بیفتد. اگر دیوارها به نقاشی یا ترمیم نیاز داشته باشند، انجام این کار هزینه و زمان بیشتری هم می‌طلبد.
 2. خرابی گسترده: دیوارهای رنگ شده ممکن است در معرض خرابی‌هایی مانند پوسته‌پوسته شدن و تغییر رنگ باشند. همچنین اگر دیوارها در معرض نور خورشید باشند، رنگ‌پریدگی‌های زیادی به وجود می‌آید.
 3. پوشش ناقص: گاهی اوقات رنگ‌آمیزی نیاز به چندین لایه مختلف دارد تا سطح به درستی پوشش داده شود که همین موضوع ممکن است زمان‌بر باشد.
 4. تمیزکردن دشوار: در صورت ایجاد لکه یا پخش‌شدن مایعات روی دیوارهای رنگ شده، تمیزکردن آن‌ها بسیار سخت و گاهی غیرممکن است.

مزایا و معایب کاغذدیواری

حالا که درباره مزایا و معایب رنگ‌آمیزی دیوارها صحبت کردیم، بد نیست در مورد کاغذدیواری هم اطلاعات بیشتری به دست آورید. این موضوع کمک می‌کند تا در هنگام انتخاب کاغذدیواری یا رنگ اتاق برای طراحی دکوراسیون داخلی اداری یا حتی منازل، با کمترین چالش روبرو شوید.

مزایای کاغذدیواری

 1. طول عمر بالا: کاغذدیواری معمولاً تا 15 سال عمر مفید دارد که نسبت به رنگ‌آمیزی دیوارها، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها به صورت بلندمدت می‌شود.
 2. مقرون‌به‌صرفه: اگرچه هزینه نصب اولیه کاغذدیواری بالاتر از رنگ‌آمیزی است، اما طول عمر بالا و دوام آن باعث می‌شود که هزینه‌های تغییر و بازسازی کمتر شود.
 3. بخشیدن عمق بیشتر به فضا: کاغذدیواری می‌تواند به فضای داخلی عمق و جلوه خاصی دهد و طراحی منحصربه‌فردی به آن ببخشد.
 4. تنوع در طرح، رنگ و جنس: کاغذ دیواری‌ها از نظر طرح، رنگ و جنس، متنوع هستند؛ به‌گونه‌ای که شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را با پارتیشن اداری، رنگ مبلمان و سبک دکوراسیون داخلی شرکت یا خانه تطابق دهید.
 5. مقاوم در برابر خراش و ضربه: بسیاری از انواع کاغذدیواری در برابر خراش و ضربه مقاوم هستند و از دیوار محافظت می‌کنند. همچنین معمولاً از مواد سازگار با محیط‌زیست تولید می‌شوند و فاقد مواد مضر برای سلامت انسان هستند.
کاغذدیواری یا رنگ؟ مسئله این است!

معایب کاغذدیواری

 1. نیاز به زیرسازی: برای نصب این محصولات تزیینی، دیوارها باید به دقت آماده و نقاشی شوند؛ درنتیجه کار باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود.
 2. تعویض مشکل: جداکردن کاغذدیواری معمولاً سخت و زمان‌بر است؛ درعین‌حال ممکن است به دیوارها آسیب برساند.
 3. قیمت اولیه بالا: هزینه نصب اولیه کاغذدیواری ممکن است بالاتر از رنگ‌آمیزی باشد؛ اما در طولانی‌مدت دوام بیشتری دارد که نتیجه آن، صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها است.
 4. جذب نور: برخی کاغذ دیواری‌ها ممکن است نور را جذب کرده و فضا را تاریک‌تر نشان دهند.

تفاوت قیمت کاغذدیواری با رنگ

هزینه انجام کارهای نقاشی دیوار و کاغذدیواری به عوامل مختلفی بستگی دارد. قیمت رنگ‌آمیزی دیوارها به متراژ فضا، وضعیت دیوارها، نوع و کیفیت رنگ و شرایط محیطی بستگی دارد. به همین دلیل، معمولاً هر مترمربع نقاشی دیوار با هزینه‌های متفاوتی انجام می‌شود.

از طرف دیگر، هزینه کاغذدیواری شامل قیمت خود کاغذدیواری و نصب آن توسط تعمیرکار حرفه‌ای است. به صورت کلی، برای مقایسه قیمت کاغذدیواری یا رنگ باید متراژ کل فضا را در نظر بگیرید؛ سپس بر اساس هزینه هر مترمربع نقاشی و تعداد رول‌های کاغذدیواری یا میزان رنگ موردنیاز، مبلغ نهایی این دو روش را محاسبه کنید.

درعین‌حال همان‌طور که گفتیم، رنگ‌آمیزی دیوارها ممکن است در نگاه اول ارزان‌تر باشد؛ اما در گذر زمان نیاز به بازسازی و تازه کردن دارد. اما کاغذدیواری معمولاً دارای عمر طولانی‌تری است و نیاز به تغییرات کمتری دارد. درنتیجه باید گفت که بهترین روش برای انتخاب بین کاغذدیواری یا رنگ توجه به بودجه مدنظر، سلیقه شخصی و نیازهای طراحی داخلی خانه‌تان است.

کاغذدیواری یا رنگ؟ مسئله این است!

انتخاب نهایی را به کارشناسان معماران جهت بسپارید.

همان‌طور که گفته شد، انتخاب میان کاغذدیواری یا رنگ برای دیوارهای منزل یک تصمیم بسیار مهم است؛ چراکه تأثیر چشمگیری بر جلوه نهایی فضاها و حس کلی آن‌ها دارد. همچنین هر یک از این محصولات دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایب متفاوتی هستند؛ برای مثال، کاغذدیواری با تنوع طرح‌ها و رنگ‌ها، عمر طولانی‌تر و امکان تازه‌سازی نسبت به رنگ‌آمیزی، مزایای خوبی دارد. درحالی‌که رنگ‌آمیزی هم با سبک دکوراسیون داخلی مدرن و مینیمال همخوانی خاصی داشته و فضا را ساده‌تر و دلبازتر نشان می‌دهد.

اما این تصمیم نهایی باید با درنظرگرفتن سلیقه شما، استایل داخلی خانه، شرایط محیطی و همچنین مشورت از کارشناسان دکوراسیون داخلی گرفته شود. به همین دلیل برای آنکه بهترین گزینه را میان کاغذدیواری یا رنگ برگزینید، بهتر است از مشاوره تخصصی شرکت معماران جهت بهره بگیرید.

این شرکت با توجه به نیاز، سلیقه، بودجه، سبک دکوراسیون داخلی و دوام کار، بهترین خروجی را به شما تحویل می‌دهد. مشاوره حرفه‌ای، سپردن صفر تا صد کار به افراد متبحر و باتجربه و ضمانت در سرعت و کیفیت دکوراسیون ایجاد شده، از جمله مزایای شرکت معماران جهت می‌باشد. درنتیجه به شما پیشنهاد می‌کنیم که با مراجعه به سایت این شرکت به آدرس https://jahatarchitect.com/ و مشاهده نمونه کارهای موجود، پروژه تغییر دکوراسیون و بازسازی خود را به این تیم حرفه‌ای بسپارید.

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران