ویزای توریستی کانادا: چه مدارک و شرایطی لازم دارد؟

ویزای توریستی کانادا: چه مدارک و شرایطی لازم دارد؟

کشور کانادا، سالانه پذیرای میلیون‌ها نفر توریست و میهمان است. به طوری که، سالانه بیش از ۳۵ میلیون نفر به کانادا سفر می‌کنند تا از فرصت‌های متعددی که این کشور ارائه می‌کند، برای اهدافی مانند گردشگری، تجارت و یا دیدار با خانواده و دوستان استفاده کنند.

برای آن دسته از افرادی که در سفرهای کوتاه مدت، برای تفریح، تولد فرزند و یا اهداف تجاری به کانادا مسافرت می‌کنند، اخذ ویزای توریستی یا کوتاه مدت کانادا الزامی است. می‌توانید با دریافت این ویزا، اوقات خوشی را با خانواده یا دوستان خود، در مکان‌های مختلف کانادا بگذرانید.

ویزای توریستی کانادا(یا ویزای ویزیتورچیست؟

ویزای توریستی کانادا که به آن ویزای اقامت موقت (TRV) یا ویزای ویزیتور نیز گفته می‌شود، سند یا مجوز رسمی بوده که توسط اداره مهاجرت کانادا صادر شده و در پاسپورت متقاضی ثبت می‌شود تا بتوانید به صورت اقامت موقت (با اهداف توریستی، دانشجویی یا نیروی کار) پذیرش شده و وارد این کشور شوید.

انواع ویزاهای موقت کانادا

ویزای موقت کانادا می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • ویزای توریستی کانادا ویزای بازدید کننده
 • ویزای تحصیلی کانادا: این مجوز امکان اقامت و تحصیل برای یک دوره موقت در کانادا را فراهم می‌کند و معمولاً مؤسسه آموزشی و دوره تحصیلی که متقاضی مشغول به تحصیل در آن خواهد بود، در این مجوز عنوان می‌شود.
 • ویزای کار کانادا: این ویزا اجازه می‌دهد شما به عنوان تبعه خارجی، در داخل کانادا کار کنیدمعمولاً برای کار در کانادا نیاز به اخذ مجوز کار خواهید داشت.
 • ویزای اقامت موقت: برای افرادی که قصد دارند با اهداف توریستی، تولد فرزند، تحصیلی یا به عنوان نیروی کار وارد کانادا شوند، ویزای اقامت موقت صادر می‌شودبه طور کلی، افرادی که برای یک دوره موقت به کانادا می‌آیند و اقامت موقت خواهند داشت، توریست یا میهمان محسوب می‌شوند.
 • ویزای تجارت و کسب و کار: به موجب این ویزا، متقاضیان واجد شرایط دریافت این مجوز می‌توانند برای ایجاد یا توسعه کسب ‌و کار خود با اهداف تجاری وارد کانادا شوند و در کنار آشنایی با فرهنگ کانادا، از فرصت‌های متعدد برای رشد و پیشرفت تجارت خود استفاده کنند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا: چه مدارک و شرایطی لازم دارد؟
 1. گذرنامه‌ها: حداقل باید تا شش ماه اعتبار داشته و حداقل دو صفحه خالی در آن موجود باشدباید تمام پاسپورت‌های قدیمی را نیز پیوست کنید.
 2. فرم درخواست: فرم درخواست ویزای کانادا، فرم اطلاعات شخصی خانواده و فرم رضایت‌نامه باید به طور کامل پر شده و توسط متقاضی امضا شودفرم‌های ویزای پیوست شده را پیدا کنید (لطفاً توجه داشته باشید که فرم ویزا باید به صورت آنلاین پر شود.)
 3. عکس: سه قطعه عکس رنگی جدید در پس‌زمینه سفید، در ابعاد ۵/۳ در ۵/۴ سانتی‌متر با دید ۷۰ تا ۸۰ درصدی از صورت متقاضی.
 4. معرفی نامه (برای سفر کاری یا شرکت در همایشات و دوره های آموزشی) : معرفی نامه، با سربرگ شرکت، خطاب به افسر ویزا، کمیسیون عالی کانادا،با ذکر نام متقاضی، ملیت، مشخصات گذرنامه، هدف از سفر به خارج از کشور همراه با مدت و تاریخ سفر و اطلاعاتی در مورد هزینه‌های سفر.
 5. دعوتنامه: دعوتنامه شرکت دعوت کننده و یا شخص میزبان، با ذکر نام متقاضی، ملیت، مشخصات گذرنامه، هدف از بازدید، مدت اقامت با تاریخ و همچنین لازم به ذکر است که کلیه هزینه‌ها اعم از پزشکی، شبانه‌روزی و اقامت به عهده متقاضی یا حامی او خواهد بوددعوتنامه باید افسر ویزا، کمیسیون عالی کانادا را مورد خطاب قرار دهد.
 6. مدرک تایید رزرو هتل، اگر قبلا رزرو کرده‌اید.
 7. اسناد مالی: اسناد مالی در واقع به منظور اثبات تمکن مالی ارائه می‌شوند و شامل تاریخ تراکنش‌های انجام شده در سه ماه اخیر، نامه رسمی از بانک یا مؤسسه مالی به همراه نام متقاضی، شماره تماس، آدرس، اطلاعات حساب بانکی، متوسط موجودی حساب بانکی در 6 ماه گذشته، لیست بدهی‌ها و وام‌های بانکی می‌شود.
 8. صورت حساب بانکی به روز شده از ۶ ماه گذشته با نام و مهر بانک
 9. اوراق مالیات بر درآمد، از ۳ سال گذشته
 10. فیش حقوقی از ۶ ماه گذشته
 11. کپی اسناد ثبت شرکت

شرایط لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا

معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ ویزای توریستی کانادا، شامل جنبه‌های خاصی مانند ملیت، سن، استانداردهای بهداشتی و برخی اسناد معتبر می‌باشدبا این حال، نکات زیر می‌تواند به شما در درک معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ ویزای کانادا کمک کند.

 • آن دسته از افرادی که به فهرست کشورهای معاف از اخذ ویزا تعلق ندارند، باید برای اخذ ویزای کانادا اقدام کننداتباع ایرانی، واجد شرایط درخواست ویزای توریستی کانادا هستند.
 • با این حال، ویزای کانادا برای ایرانیان، متقاضی را ملزم به داشتن گذرنامه‌ای می‌کند که لزوماً باید حداکثر تا شش ماه از تاریخ در نظر گرفته شده، برای ورود به کانادا اعتبار داشته باشد.
 • کودکان زیر ۱۸ سال، واجد شرایط درخواست ویزا نیستند و همچنین اجازه ورود به کشور کانادا را تا زمانی که با والدین یا قیم خود همراه نباشند، ندارند.
 • با توجه به شرایط بهداشتی، متقاضی نباید بیماری مزمن داشته باشدبا این حال، توصیه می‌شود که در صورتی که متقاضی مبتلا به بعضی از بیماری‌ها باشد، باید آن را به سفارت اطلاع دهد؛ و از این رو معاینه پزشکی لازم است.
 • شما باید بودجه کافی برای مخارج خود، در کانادا داشته باشیدموجودی بانک، باید با توجه به مبلغ ذکر شده در فرم درخواست، حفظ شود.
 • اگر توسط یکی از دوستان، خانواده یا اقوام خود دعوت شده‌اید، دعوت نامه باید به فرم درخواست پیوست شود.

توجه:

 1. برای کودکان زیر 10 سال، ویزای رایگان (بدون هزینهصادر می‌شود.
 2. چک شخصی، کارت‌های اعتباری یا حواله‌های بین‌بانکی آنلاین، به عنوان سند تمکن مالی پذیرفته نمی‌شوند.
 3. پس از صدور ویزا، امکان ابطال ویزا یا استرداد هزینه ویزا را نخواهید داشتهمچنین، ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ صدور، باید از ویزا استفاده شود.
 4. در صورت عدم تکمیل مدارک مورد نیاز، درخواست شما رد خواهد شد.

زمان رسیدگی به ویزای توریستی کانادا

 • کل زمان پردازش برای اخذ ویزای توریستی کانادا در ایران، کاملاً بستگی به زمان مورد نیاز برای فرآیند تأیید، توسط سفارت، پس از ارائه مدارک دارد.
 • مستندات مناسب، ممکن است از هرگونه تأخیر در روند اخذ ویزا جلوگیری نمایدزمان تخمینی برای رسیدن ویزای شما، می‌تواند حداقل ۳۵ روز کاری باشدزمان مهر شدن، برای ویزا حدود ۱تا ۱روز کاری است.
 • شروع این پروسه، از ۲ ماه قبل از عزیمت به کانادا، باعث عدم تأخیر سفارت در اعطای ویزای توریستی به شما خواهد شد.

نتیجه اخذ ویزا

پس از ارسال، CIC (سازمان تابعیت و مهاجرت کانادا)، درخواست شما را مطابق قانون فعلی مهاجرت ارزیابی خواهد کرداگر مدارک شما ناقص تشخیص داده شود یا هزینه پرداخت شده اشتباه باشد، درخواست شما رد شده و به شما اطلاع داده خواهد شداگر نتیجه ارزیابی مدارک شما مثبت باشد، از شما خواسته می‌شود که مدارک زیر را ارسال کنید:

 1. سوابق انگشت نگاری
 2. پاسپورت

پس از تأیید ویزای شما، می‌توانید برای سفر خود به کانادا، با هواپیما پرواز کنید.

وقتی این ویزا را دریافت نمائید

ویزای توریستی کانادا: چه مدارک و شرایطی لازم دارد؟
images 1689593377 64b526216f213

هنگامی که شما این ویزا را داشته باشید، حق بهره‌مندی از مواردی را دارید که صرفاً مربوط به نوع ویزا استممکن است که فرد نتواند در حین داشتن ویزای توریستی، فعالیت‌های مرتبط با تجارت را انجام دهدبا این حال، در برخی موارد، انجام کنفرانس‌های تجاری، جلسات و سمینارها ممکن است مجاز باشد، اما شما باید آن را از طریق مقامات مربوطه، به دولت کانادا اطلاع دهیدهنگام داشتن ویزا باید نکات زیر را رعایت کنید.

قبل و در هنگام سفر

 • باید توجه داشته باشید که اگر برای سفر به کانادا آماده می‌شوید، از شما یک پاسپورت خواسته می‌شود که باید تا شش ماه بعد از زمان ورود شما به این کشور، اعتبار داشته باشد.
 • مدت اقامت شما در این کشور، بر اساس مدت زمان پاسپورت شما تعیین می‌شوددر اکثر مواقع، مدت اقامت متقاضی در کشور کانادا، توسط افسران مهاجرت تعیین می‌گردد و از این رو، باید توجه داشته باشید تا پس از تاریخ انقضای ویزا، دچار مشکل نشوید.
 • وارد شدن هر گونه آسیب به پاسپورت، قوانین و مقررات اعلام شده توسط دولت کانادا را نقض می‌کند.
 • دارندگان ویزای توریستی می‌توانند علاوه بر مدارک، اقلام الکترونیکی خود مانند تلفن همراه، لپ‌تاپ و دوربین را به همراه داشته باشند، اما باید لیست تایپ شده تجهیزات را در اختیار مسئولان حاضر در فرودگاه قرار دهند.

بعد از ورود به کانادا

 • پس از ورود به کانادا، در هر مکانی که بازدید می‌کنید، باید فتوکپی پاسپورت خود را به همراه داشته باشید.
 • در موقعیت‌های خاصی، پلیس کانادا ممکن است از شما بخواهد که مدارک شناسایی خود را ارائه دهید.
 • ممکن است مجبور باشید تا فتوکپی پاسپورت را همراه با سایر مدارک شناسایی خود، ارائه دهید.

با ویزای توریستی یا موقت کانادا تا چه مدت می‌توان در این کشور اقامت داشت؟

معمولاً اجازه ۶ ماه اقامت در کانادا را با ویزای توریستی خواهید داشت. در بخش ورودی، افسران سازمان خدمات مرزی کانادا ممکن است به شما اجازه اقامت ۶ ماه یا کمتر و بیشتر از این مدت را بدهد. بعد از تعیین مدت زمان اقامت، تاریخی که باید طی آن از کانادا خارج شوید در پاسپورت شما ثبت می‌شود. همچنین، ممکن است افسر اداره مهاجرت کانادا، مدارکی تحت عنوان ویزیتور رکورد (سوابق سفر به کانادا) به شما بدهد که تاریخ تعیین شده برای خروج شما از کانادا در آن ثبت شده است.

شرایط تمدید ویزای توریستی کاناداآیا می‌توان ویزای توریستی کانادا را تمدید کرد؟

اگر به‌عنوان توریست یا مقیم موقت در کانادا هستید و قصد درخواست برای تمدید مدت اقامت خود را دارید، باید درخواست ویزیتور رکورد بدهید. می‌توانید در داخل کانادا از طریق اداره مهاجرت برای ویزیتور رکورد درخواست دهید. با وجود این، شما حتماً باید قبل از انقضای تاریخ ویزیتور رکورد فعلی خود درخواست داده باشید. به طور کلی، ویزای توریستی کانادا به شما مجوز اقامت 6 ماهه در این کشور را می‌دهد که به این حالت وضعیت اقامت موقت (ویزای توریستی، کار یا تحصیلی) گفته می‌شود. زمانی که از تاریخ ویزا و مدت زمان مجاز اقامت شما در کانادا گذشته باشد، اما شما پیش از اتمام این مهلت برای تمدید ویزای خود اقدام کرده و منتظر پاسخ نهایی از سوی اداره مهاجرت باشید، به این حالت وضعیت ضمنی (implied status) گفته می‌شود. اگر چنانچه درخواست تمدید شما رد شود، می‌توانید قبل از گذشت ۹۰ روز از رد درخواست قبلی خود، برای پروسه احیای وضعیت مهاجرتی (restoration of status)‌ اقدام کرده و درخواست دهید.

مطالب مشابه را ببینید!

جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران فواید لیزر صورت ، 9 دلیل عالی برای انجام لیزر صورت کمپین “تابستانی سرد در راه است” با کولرهای گازی تی سی ال: انتخابی هوشمند برای هر آب و هوا