هزینه عمل تغییر جنسیت چقدر است؟

هزینه عمل تغییر جنسیت

عمل تغییر جنسیت فرایند پیچیده و کاملاً فردی‌سازی‌شده‌ای است که از چند عمل جراحی و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل تشکیل می‌شود. اگرچه عمل تغییر جنسیت برای تمام تراجنسیتی‌ها همواره لازم یا مطلوب نیست، افرادی که تصمیم به انجام این عمل می‌گیرند، با چالش‌های مالی کمرشکنی روبه‌رو می‌شوند. هزینه عمل تغییر جنسیت متغیر است و به عامل‌های متعدد بستگی دارد. عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه عمل تغییر جنسیت را در این مقاله برای‌تان توضیح می‌دهیم.

هزینه عمل تغییر جنسیت چقدر است؟

لازم است بدانید که هزینه عمل تغییر جنسیت بسیار متغیر و تابعی از عامل‌های متعدد است. اگرچه چند مورد از مهم‌ترین عامل‌های مؤثر بر هزینه عمل تغییر جنسیت را در این مقاله شرح می‌دهیم، غیرممکن است که بتوان هزینه دقیق این عمل پیچیده را  بدون مشاوره با جراح تعیین کرد. نیازها و نتایج دلخواه هر بیمار منحصر به‌ فرد است؛ به‌علاوه جراح هزینه عمل را بر اساس عامل‌های گوناگون برای هر بیمار برآورد می‌کند. به تمام افرادی که قصد انجام دادن این عمل سرنوشت‌ساز را دارند، توصیه می‌کنیم از یک جراح باتجربه وقت مشاوره بگیرند. جراح درباره روش‌های مختلف با بیمار صحبت می‌کند و هزینه واقعی عمل را اعلام می‌کند.

چه عواملی در تعیین هزینه عمل تغییر جنسیت موثرند؟

از جمله عامل‌های تأثیرگذار بر هزینه عمل تغییر جنسیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه‌های قبل از عمل

منظور از هزینه‌های قبل از عمل، هزینه‌هایی است که بیمار باید برای آزمایش‌های مختلف بپردازد تا مطمئن شود که برای انجام این عمل پیچیده به اندازه کافی سالم است و به هیچ بیماری زمینه‌ای مبتلا نیست که اثر نامطلوبی بر نتیجه جراحی داشته باشد. هزینه‌های قبل از عمل شامل مشاوره با جراح، آزمایش‌های قبل از جراحی، تصویربرداری‌ها و ارزیابی‌های پزشکی دیگر می‌شود.

مشاوره با جراح در چند جلسه انجام می‌شود تا جراح بتواند درباره اهداف و انتظارات بیمار از جراحی به تفصیل با او صحبت کند و مناسب‌ترین روش جراحی را تعیین کند. جراح به کمک این مشاوره‌ها مطمئن می‌شود که بیمار کاندیدای مناسبی برای عمل به شمار می‌آید و درک درستی از اتفاقاتی دارد که حین جراحی و پس از آن انتظارش را می‌کشد.

آزمایش‌های قبل از جراحی شامل آزمایش خون یا دیگر آزمایش‌های تشخیصی برای بررسی ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مختل‌کننده نتیجه جراحی انجام می‌شود. ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا MRI برای بررسی آناتومی بیمار و کمک به تهیه طرح درمان و تعیین روش جراحی لازم باشد.

نوع جراحی

نوع عمل تغییر جنسیت انتخابی تأثیر چشمگیری بر هزینه کلی این عمل دارد. هزینه جراحی ناحیه تناسلی برای تغییر جنسیت از مرد به زن غالباً کمتر از هزینه جراحی ناحیه تناسلی برای تغییر جنسیت از زن به مرد است؛ عمل دوم پیچیده‌تر است و مواد لازم برای این عمل هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.

برای مثال عمل تغییر جنسیت از زن به مرد معمولاً مستلزم ایجاد آلت تناسلی از بافت گرفته ‌شده از بخش‌های دیگر بدن، مانند ساعد یا ران، و استفاده از پروتز آلت است. به این عمل فالوپلاستی می‌گویند. فالوپلاستی عمل پیچیده و زمان‌بری است که طی چند جراحی، ظرف یک دوره چندماهه یا حتی چندساله انجام می‌شود. در مقابل در عمل تغییر جنسیت از مرد به زن عموماً واژن و لابیا از بافت تناسلی موجود ایجاد می‌شود؛ پیچیدگی این عمل کمتر و در نتیجه هزینه کلی‌اش نیز پایین‌تر است.

حق‌الزحمه جراح

حق‌الزحمه جراح

حق‌الزحمه جراح یکی از عامل‌های مهم در تعیین هزینه عمل تغییر جنسیت است. حق‌الزحمه جراحان متغیر است و به تجربه و اعتبارشان بستگی دارد. به طور کلی دستمزد جراحان باتجربه و سرشناسی که دوره‌های آموزشی تخصصی را در زمینه عمل تغییر جنسیت گذرانده‌اند، بالاتر از جراحان کم‌تجربه‌تر است.

هزینه‌های بیمارستان

هزینه‌های بیمارستان نیز اثر چشمگیری بر هزینه عمل تغییر جنسیت دارد. هزینه‌های بیمارستان شامل هزینه‌ اتاق عمل، تجهیزات، پرستاری، بیهوشی و دیگر وسایل و منابع درمانی لازم برای جراحی می‌شود. برای مثال هزینه بیهوشی متغیر و تابعی از عامل‌های گوناگون مانند طول جراحی و نوع بیهوشی/بی‌حسی مورد استفاده است. بیهوشی عمومی که بیمار در طول عمل خواب است، معمولاً گران‌تر از بی‌حسی موضعی است که در آن فقط بخشی از بدن بی‌حس می‌شود.

هزینه‌های تمام بیمارستان‌ها با هم یکسان نیست. هزینه درمان در بیمارستان‌های خصوصی با بخش‌های تخصصی و کادر متخصص بالاتر از کلینیک‌ها یا بیمارستان‌های دولتی است. به‌علاوه مدت زمان بستری نیز بر هزینه کلی عمل اثر می‌گذارد.

هزینه‌های پس از عمل

هزینه‌های پس از عمل تغییر جنسیت شامل دارو، ویزیت‌های پس از عمل، طب فیزیکی و فیزیوتراپی و هرگونه مراقبت تکمیلی دیگری می‌شود که برای اطمینان از بدون مشکل پیش رفتن دوران نقاهت لازم است.

برای مثال بیمارانی که عمل تغییر جنسیت از مرد به زن را انجام می‌دهند، باید برای بررسی‌های تکمیلی به جراح معالج یا متخصص اورولوژی مراجعه کنند تا مطمئن شوند که به خوبی در حال بهبود هستند و عوارض احتمالی‌شان به درستی مدیریت می‌شود. ممکن است هورمون‌ درمانی یا مصرف داروهای دیگر برای سازگار شدن با تغییرات فیزیکی ناشی از جراحی ضرورت یابد.

آن دسته از بیمارانی که عمل تغییر جنسیت از زن به مرد را انجام می‌دهند، برای بازیابی توانایی حرکتی و عملکردی در موضع عمل‌شده به طب فیزیکی و توانبخشی نیاز پیدا می‌کنند. همچنین ممکن است هورمون‌ درمانی یا مصرف داروهای دیگر برای تسهیل فرایند التیام لازم شود.

سن بیمار

سن در هزینه عمل تغییر جنسیت بی‌تأثیر نیست، چرا که بیماران مسن‌تر قبل از جراحی به آزمایش‌های بیشتر و ارزیابی گسترده‌تری نیاز دارند.

موقعیت جغرافیایی

هزینه‌های زندگی و درمان ارتباط تنگاتنگی با موقعیت جغرافیایی بیمارستان یا مرکز جراحی دارد. بیمارستان‌های واقع در شهرهای بزرگ‌تر یا منقطه‌های مرفه‌تر در مقایسه با بیمارستان‌های واقع در شهرهای کوچک‌تر یا منطقه‌های کم‌برخوردارتر، هزینه بالاتری را برای عمل تغییر جنسیت دریافت می‌کنند.

برای مثال هزینه‌های بالاسری مانند اجاره، حقوق و تجهیزات در یک مرکز جراحی در منطقه مهمی از یک کلان‌شهر بالاتر است؛ این عامل هزینه کلی عمل تغییر جنسیت را افزایش می‌دهد. به‌علاوه هزینه زندگی در شهرهای بزرگ‌تر عموماً سنگین‌تر است، اثر این عامل بر هزینه جراحی انکارناپذیر است.

از سوی دیگر هزینه‌های بالاسری در مراکز جراحی مستقر در منطقه‌های روستایی یا کم‌برخوردار پایین‌تر است؛ بنابراین عمل تغییر جنسیت در چنین ناحیه‌هایی ارزان‌تر است. با این‌ حال بیماران باید هزینه سفر و رفت و آمد را هنگام انتخاب مرکز جراحی یا بیمارستان بر اساس موقعیت جغرافیایی در نظر بگیرند. 

عمل‌های تکمیلی

گاهی اوقات لازم می‌شود چند عمل تکمیلی پس از عمل اصلی انجام شود. طبعاً انجام این عمل‌ها هزینه تغییر جنسیت را افزایش می‌دهد. از جمله عمل‌های رایج و مرتبط با جراحی تغییر جنسیت می‌توان به عمل بزرگ یا کوچک کردن پستان، جراحی زنانه‌سازی یا مردانه‌سازی صورت و جراحی تغییر صدا اشاره کرد. هر عمل هزینه‌های خاص خود را دارد که تابعی از عامل‌های متعدد است.

برای مثال جراحی کوچک یا بزرگ کردن سینه معمولاً مستلزم جایگذاری پروتز یا برداشتن بافت پستان است. جراحی مردانه یا زنانه‌سازی صورت، عمل تکمیلی متداول دیگری برای تغییر جنسیت است که شامل چند عمل مانند جراحی بینی (رینوپلاستی)، کانتورینگ چانه و لیفت ابرو می‌شود. هزینه جراحی مردانه یا زنانه‌سازی صورت مجموعه‌ای از عمل‌های خاصی است که برای دستیابی به نتیجه دلخواه انجام می‌شود. در نهایت جراحی تغییر صدا عمل تکمیلی دیگری است که ممکن است در عمل تغییر جنسیت گنجانده شود. این نوع جراحی شامل تکنیک‌های مختلف برای تغییر زیر و بمی و آهنگ صدا می‌شود. هزینه جراحی تغییر صدا تابعی از تکنیک‌های خاص مورد استفاده است.

عوارض

در بعضی موارد عوارضی حین جراحی یا پس از آن بروز می‌یابد که هزینه‌های درمان را افزایش می‌دهد. بیماران به دلایل مختلفی مانند عفونت، خونریزی یا مشکلات بیهوشی دچار عوارض می‌شوند. هزینه‌های درمانی در صورت بروز عوارض بالاتر می‌رود، برای مثال بیمار مدت طولانی‌تری در بیمارستان بستری می‌شود یا به جراحی‌های بیشتر و درمان تخصصی نیاز پیدا می‌کند.

بیمه

پوشش بیمه تأثیر بسیار مهمی بر هزینه عمل تغییر جنسیت دارد. بیماران باید بیمه‌نامه‌شان را به دقت بررسی کنند و قبل از عمل درباره میزان و شرایط پوشش با نماینده شرکت بیمه و پزشک معالج‌شان مشورت کنند.

کلام آخر

عمل تغییر جنسیت

جان کلام آن‌که عمل تغییر جنسیت عملی پیچیده و ظریف است که تأثیر سرنوشت‌سازی بر زندگی متقاضیان این عمل دارد. هزینه عمل تغییر جنسیت متغیر است و به طیف گسترده‌ای از عامل‌های گوناگون اشاره دارد که در این مقاله به مهم‌ترین‌شان اشاره کردیم. بیماران متقاضی این عمل باید به دقت درباره روش‌های مختلف تحقیق کنند و با یک جراح مجرب مشاوره کنند تا از هزینه‌ها و خطرهای احتمالی عمل کاملاً مطلع شوند.

مطالب مشابه را ببینید!

با تیشرت مردانه چه شلواری ست کنیم؟ بهترین زمان خرید بلیط هواپیما چه زمانی است؟ لق شدن دندان شیری کودک راهنمای خرید میز جلو مبلی ، میز عسلی جدید  تجهیزات تالار بهترین راه خرید خانه در قبرس شمالی یا جنوبی برای هر ایرانی انرژی مثبت در خانه: ۵ رازی که باید بدانید! مالزی یا تایلند: کدام مقصد گردشگری محبوب‌تر است؟ جادوی دکوراسیون با مبلمان و صندلی‌های کم جا نکات مهم در انتخاب و خرید فرش