نکات قبل و بعد رابطه جنسی

رعایت بهداشت و نکات قبل رابطه جنسی در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی بسیار تأثیرگذار خواهد بود. دیده می‌شود که برخی از زنان و مردان در مورد نکات بهداشتی خود در مورد بعد و قبل از رابطه جنسی اطلاعات درستی ندارند. این بی‌اطلاعی باعث می‌شود تا برخی افراد دچار بیماری‌های باکتریایی، قارچی و ویروسی شوند.

برخی از نکات بهداشتی می‌تواند ما را در داشتن یک رابطه جنسی سالم یاری کرده و همچنین باعث حفظ سلامت ما شود. به‌همین جهت بر آن شدیم تا مباحثی را در این ‌باره ذکر کنیم تا بتوانید رابطه جنسی سالم‌تری را داشته باشید.

چرا بهداشت جنسی مهم است؟

نکات قبل و بعد رابطه جنسی

رعایت نکات قبل از رابطه جنسی و بهداشت جنسی به این معنی است که رابطه جنسی لذت‌بخش و بدون خطر انجام شود. باید سلامت زناشویی برایتان مهم باشد تا بتوانید رابطه جنسی بدون خطری را تجربه نمایید.

همچنین رعایت نکات قبل و بعد از رابطه جنسی باید جدی گرفته شود، زیرا رعایت این نکات به سلامت واژن زنان و آلت تناسلی مردان کمک بسیاری خواهد کرد.

در صورتی که نکات قبل و بعد از روابط جنسی رعایت نشوند، بسیاری از بیماری‌های مقاربتی، می‌تواند سلامتی شما را تهدید کند.

رعایت نکات قبل رابطه جنسی

همان‌طور که می‌دانید، ناحیه تناسلی زنان بسیار حساس است و احتمال عفونت در این ناحیه بیشتر از دیگر نواحی بدن زنان خواهد بود.

همچنین حساسیت اندام تناسلی زنان نسبت به آقایان بیشتر است و عدم رعایت نکات و دانستی‌های ضروری قبل از رابطه جنسی باعث می‌شود تا عفونت‌ و قارچ به این ناحیه آسیب بزنند. به‌همین علت رعایت نکات قبل رابطه جنسی در زنان قبل و بعد از برقراری رابطه جنسی بسیار مهم است.

نکات بهداشتی را رعایت کنید

همچنین برای برقراری رابطه جنسی بهتر است برخی نکات و دانستی‌های ضروری قبل از روابط جنسی مانند حذف موهای زائد بدن و آراسته بودن و همچنین زدن مسواک و عطر را فراموش نکنید.

اگر دفعه اولی است که می‌خواهید رابطه جنسی داشته باشید باید نکات مهم قبل از برقراری اولین رابطه را رعایت کرده و حتی در صورت لزوم آن‌ها را آموزش ببینید.

داخل واژن را نشویید

بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که باید قبل یا بعد از نزدیکی واژینال را با آب بشویند. باید بدانید که شستن واژن باعث از بین بردن باکتری‌های مفید ناحیه خواهد شد و عفونت احتمالی را بیشتر خواهد کرد.

سخت نگیرید

بهتر است زنان و مردان قبل از برقراری رابطه جنسی، دوش بگیرند. برای داشتن رابطه جنسی سالم با رعایت نکات قبل از رابطه جنسی دیگر نیاز نیست که به خودتان سخت بگیرید. استفاده از دستمال مرطوب، گرفتن دوش و … می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی کمک کند.

نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی

بعد از رعایت نکات قبل از رابطه جنسی باید به نکات بهداشتی جنسی بعد از رابطه نیز توجه کنید. در ادامه به برخی از راه‌های پیشگیری از بیماری‌های جنسی و نکات مهم داشتن رابطه جنسی سالم اشاره کرده‌ایم.

رفتن به توالت

ادرار مجرای تناسلی را ضدعفونی می‌کند. به‌همین جهت برای رعایت نکات قبل و بعد از روابط جنسی و جلوگیری از باکتری‌هایی که به ناحیه تناسلی شما وارد می‌شوند این گزینه پیشنهاد می‌شود.

استفاده از کاندوم

برای داشتن رابطه جنسی سالم باید از کاندوم استفاده کنید. این وسیله در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال و زگیل تناسلی بسیار مؤثر خواهد بود.

برای جلوگیری از عفونت ناحیه تناسلی زنان نیز پیشنهاد می‌شود بعد از رابطه، حتما عمل ادرار انجام شود. استفاده از دستمال باعث انتشار باکتری‌ها و عفونت در ناحیه واژن خواهد شد.

آب بنوشید

همان‌طور که ذکر شد رعایت نکات مهم رابطه جنسی را مطمئن‌تر خواهد کرد. نوشیدن آب نیز یکی دیگر از این نکات است.

توصیه می‌شود بعد از برقراری رابطه جنسی آب بنوشید. زیرا بدن شما تعرق زیادی داشته و وقتی بدن شما هیدراته شود، هنگام دفع ادرار باکتری‌های بیشتری دفع خواهد شد.

دوش بگیرید

نکات قبل و بعد رابطه جنسی

یکی دیگر از نکات قبل رابطه جنسی گرفتن دوش آب گرم است که این کار برای بعد از رابطه نیز پیشنهاد می‌شود.

دوش گرفتن باعث می‌شود تا آلودگی‌های بدن از بین بروند. همچنین این کار باعث خواهد شد تا احساس بهتری داشته باشید.

درآوردن لباس زیر

بهداشت لباس‌ها و به‌خصوص لباس زیر یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید بعد از رابطه جنسی رعایت شود. نکات قبل از رابطه جنسی به شما کمک خواهد کرد تا بعد از برقراری رابطه جنسی نیز شرایط بهتری را تجربه کنید. بنابراین بهتر است بعد از رابطه لباس زیر خود را درآورده و لباس دیگری بپوشید.

استفاده از مواد غذایی حاوی پروبیوتیک

از مواد غذایی مفید در قبل و بعد از رابطه جنسی استفاده کنید. مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک اهمیت زیادی دارد. استفاده از لبنیات و دیگر غذاهای حاوی پروبیوتیک باعث تمیزی بدن و رفع آلودگی‌های عفونتی می‌شود.

شستن دست‌ها

بهترین راه برای رهایی از باکتری‌ها شستن دست‌هاست. این عمل باعث می‌شود تا هنگام لمس دستگاه تناسلی خود یا شریک جنسیتان این نواحی دیگر باعث عفونت نشوند.

شستن دست‌ها بعد از برقراری رابطه جنسی، از مهم‌ترین عوامل برای جلوگیری از انتشار عفونت خواهد بود.

استفاده نکردن از دستمال مرطوب

توصیه می‌شود بعد از برقراری رابطه جنسی، از دستمال‌های مرطوب و بودار شیمیایی استفاده ننمایید. استفاده از این دستمال‌ها به واژن آسیب می‌زند و این ناحیه دچار عفونت قارچی خواهد شد.

خشک نگهداشتن ناحیه تناسلی

رطوبت باعث می‌شود تا رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها تسریع شود. توصیه می‌شود بعد از رابطه ناحیه تناسلی و اطراف آن را خشک کنید.

ضدعفونی محیط

قبل و بعد از رابطه جنسی، ممکن است محیط دارای باکتری، قارچ یا ویروس باشد. به‌همین جهت بهتر است محیط اطرافتان را ضدعفونی کنید.

شریک جنسی شما می‌تواند هرگونه عفونت یا ویروس را در رابطه جنسی به شما منتقل کند. در صورت مشاهده علائمی مانند خارش، سوزش یا ترشحات واژن می‌توانید قبل از رابطه جنسی به پزشک مراجعه نمایید.

مراقب شریک خود باشید

اگر در رابطه به مواردی مانند زگیل و تبخال تناسلی برخوردید شریک جنسی خود را مطلع کنید تا بتواند خود را درمان کرده و هر دو از افزایش این‌گونه بیماری‌ها جلوگیری نمایید.

رعایت نکات بهداشتی در بارداری

رابطه جنسی معمولاً در دوران بارداری بدون خطر خواهد بود. البته در دوران بارداری احتمال ابتلا به عفونت در زنان بیشتر است. به‌همین جهت رعایت نکات قبل رابطه جنسی در این مرحله، بیشتر از هر زمان دیگری توصیه خواهد شد. در هنگام بارداری بعد از برقراری رابطه اطراف واژن را شسته و آب زیادی را روی ناحیه تناسلی خود بریزید.

رعایت نکات قبل رابطه جنسی می‌تواند شما و شریکتان را از انواع بیماری‌ها حفظ کند. رعایت مواردی همچون خشک‌کردن واژن و آلت تناسلی مردانه از انتشار باکتری‌ها جلوگیری خواهد کرد.

استفاده از وسایل جلوگیری از بارداری مانند کاندوم نیز باعث می‌شود تا رابطه کم‌خطری را داشته و از ورود و انتشار انواع بیماری‌ها مانند بیماری قارچی بر روی پوست جلوگیری نمایید.

علاوه بر مسائل بهداشتی و رعایت نکات و دانستی‌های ضروری قبل از روابط جنسی داشتن رابطه عاطفی بعد از برقراری رابطه جنسی می‌تواند شما را در داشتن یک رابطه مستمر یاری کند.

بغل کردن و نوازش همسر یکی از این راه‌هاست. این عمل باعث می‌شود تا رابطه بین زوجین مستحکم‌تر شود.

این مطالب را هم ببینید