آیا موفقیت رتبه‌های برتر کنکور در دستان بهترین مشاوران است؟

image 54

هر موفقیتی در دستان یک مشورت خوب است و در مورد کنکور هم مشورت یک مشاور کنکور دلسوز و خوب الزامی است، پس مشاوره در کنکور مثل مشاوره در هر کار دیگری یک امر الزامی در سال کنکور است.

اما قصه این است که مشاور کنکور خوب کیست و بهترین مشاور کنکور کیست ؟

هر کسی برای جذب بازار خودش مدعی بهترین در کار خودش است اما در اینجا قرار است تعدادی شاخص خوب و دقیق برمبنای شاخص های بهترین مشاور کنکور konkur.tv محمد قاسمی که یک مشاور کنکور حرفه ای و علمی است شرح دهیم.

آیا بهترین مشاور کنکور سخت گیر ترین مشاور کنکور است؟

2426b02c 6b00 4e0d 90ac e505280d9770

من بیشترین چیزهایی که یاد گرفتم از سخت گیر ترین استادان و معلمانم بوده و بدترین خاطراتی هم که دارم از سخت گیر ترین معلم ها و استادانم بوده است.

خب یک نفر پاسخ دهد که آیا سخت گیری برای کنکور خوب است یا بد است ؟

در واقع اصلاً منظور از سخت گیری چیست؟

سخت گیری غلط

اگر سخت گیری منجر به شکنجه و آسیب روانی می شود، به هر شکلی به خصوص در نظام تحصیل و آموزش منسوخ شده و غلط است و در برخی کشورها جرم محسوب می شود.

سخت گیری درست

اگر سخت گیری به معنی افزایش فشار درسی کمی بیش از آستانه ظرفیت دانش آموز است، این سخت گیری موجب رشد می شود و موجب افزایش ظرفیت یادگیری و افزایش ساعات و حجم مطالعه می شود.

معلم و مشاور حرفه ای آستانه و ظرفیت دانش آموز را می فهمد و می شناسد و اتفاقاً مشاور کنکوری خوب است که اندکی بالاتر از آستانه دانش آموز از او توقع داشته باشد.

توجه کنید که فقط اندکی بالاتر از آستانه ظرفیت، نه خیلی بالاتر از آستانه ظرفیت

این که فردی خود را بهترین مشاور کنکور می داند و در کنارش خود را سخت گیر ترین مشاور کنکور هم می داند و این سخت گیری را یک مزیت برای دانش آموز می داند ابتدا باید بررسی شود که کدام نوع از سخت گیری را مد نظر دارد، سخت گیری غلط یا سخت گیری درست ؟

در واقع سخت گیری درست نوعی مهربانی است، نوعی دلسوزی و توجه است اما سخت گیری غلط نوعی بیماری روانی است که هر کسی زیر دست آن بیمار قرار گیرد هم بیمار می شود.

14 ویژگی بایسته بهترین مشاور کنکور

image 55

طبق صحبت های آقای قاسمی مدیر کنکور تی وی تعدادی از این 14 ویژگی بهترین مشاور کنکور را از سایت مشاوره تحصیلی medschoolcoach.com که اختصاصاً مشاوره ورود به کالج های پزشکی ارائه می کند برداشته است که به ترتیب زیر هستند:

۱- شنونده‌ای فعال و قوی است

۲- به شخصیت شناسی علمی آشنایی کامل دارد و برمبنای شخصیت شما با شما کار می کند

۳- روش‌های استاندارد و نتیجه بخش مطالعه کنکور را می داند

۴- با تمام دغدغه‌ها و نگرانی‌های کنکوری‌ها آشناست

۵- ذهن استراتژیک و برنامه ریز دارد

۶- منظم ، منضبط ، دقیق بودن را می توان از رفتارش یاد گرفت

۷- بی ابهام صحبت می کند و در برابر تمام گفته هایش مسئول و پاسخگو است

۸- صادق و صریح و بی تارف است

۹- منابع کمک درسی مناسب بازار را به خوبی رصد کرده است

۱۰- توان همدلی بالایی دارد و سختی‌ها و چالش های مطالعاتی هر بخش هر درس را درک می‌کند

۱۱- شناسانگر و معیارهای دقیقی برای ارزیابی وضعیت یادگیری دارد

۱۲- با دیدگاه طراح کنکور آشنایی دارد

۱۳- کنکورهای ۱۰ سال اخیر را به خوبی می‌شناسد

۱۴- هرگز سرزنش نمی‌کند و هرگز مجازات و تنبیه در برنامه کاری اش وجود ندارد

جالب است بدانید در ویدیویی که در کنکور تی وی در این مورد گذاشته شده است آقای قاسمی می گوید هر مشاور کنکوری که حتی یکی از این ویژگی ها را ندارد با آینده شما بازی می کند و از او فاصله بگیرید.

توقعاتی که باید از بهترین مشاور کنکور داشته باشیم

image 56

با توجه به پیچیدگی‌های مسائل سال کنکور و تغییرات مداوم بازار کار و آموزش، بهترین مشاور کنکور باید شما را با آخرین اطلاعات حوزه تحصیلی و شغلی موردنظرتان، آشنا کند.

شما در اساس باید 6 توقع اصلی از مشاور کنکورتان داشته باشید:

 1. انتخاب چشم انداز
 2. برنامه ریزی کنکور
 3. ارتقا مهارت های فردی
 4. پشتیبانی روانی
 5. آموزش نشستن سر جلسه کنکور
 6. انتخاب رشته

البته اگر بخواهیم کنکور تی وی را معیار قرار دهیم چند معیار دیگر هم وجود دارد که در اینجا از گفتن آن ها چشم پوشی می کنیم.

راهنمایی در انتخاب چشم انداز انتخاب رشته تحصیلی

یک مشاور تحصیلی حرفه‌ای می‌تواند به شما در انتخاب چشم انداز تحصیلی، مسیر تحصیلی و در نهایت انتخاب رشته کنکور کمک کند.

بهترین مشاور کنکور می‌تواند به شما کمک کند تا هوشمندانه‌تر بر اساس انتخاب رشته ای که از قبل از کنکور کرده اید و چشم اندازی که ساخته اید درس بخوانید و یک برنامه درسی کامل و شخصی‌سازی شده داشته باشید.

در konkur.tv با الگوگیری از parents.com وقتی فرآیند مشاوره کنکور آغاز می شود در گام اول برمبنای شخصیت شناسی علمی و توانمندی فردی یک انتخاب رشته اولیه که به آن نگارش چشم انداز می گویند صورت می گیرد تا انگیزه سازی ها و عادت سازی ها و برنامه ریزی کنکور مبتنی بر آن تنظیم شود.

یعنی در مسیر تحصیلی یک آگاهی پیش نگرانه و یک چشم انداز با یک انتخاب رشته فرضی برای مشاور کنکور تعیین می کند که استراتژی برنامه درسی دانش آموزش را چگونه تنظیم کند.

در مثال های متعددی می بینیم فردی قبل از ورود به رشته پزشکی خود را عاشق پزشکی می دانسته است، اما بعد از اینکه وارد دانشگاه شده و به دوره استیجری و اینترنی رسیده است از آن متنفر شده است چون تحمل شب بیداری و شیفت شب و مسئولیت های سنگین شغل پزشکی را نداشته است.

اگر مشاور کنکور او را با مسئولیت و فشار سنگین شغل پزشکی آشنا کرده بود و آن فرد رشته دیگری را متناسب با شخصیت خودش انتخاب می کرد، دیگر شاهد تنفر این فرد از رشته بسیار پر مسئولیت و جذاب و پر طرفدار پزشکی نبودیم.

برنامه ریزی کنکور برمبنای شخصیت و چشم انداز

برنامه ریزی کنکور بحث بسیار مفصلی است که واقعاً می توان گفت مهم ترین وظیفه مشاور کنکور برنامه ریزی کنکور است.

اگر بخواهیم بحث برنامه ریزی کنکور را باز کنیم میلیون ها کلمه می توان درباره آن گفت، فقط دقت کنید که مشاورتان برمبنای شرایط زندگی، شخصیت و توانمندی و ظرفیت شما برنامه را آغاز کند.

موضوع ظرفیت سنجی هم بسیار مهم تر از بقیه موارد است، چرا که ممکن است شما در ابتدا بیش از 2 ساعت نتوانید درس بخوانید، اما مشاور به شما 5 ساعت مطالعه را تحمیل کند و بخواهد با گفتن جملات انگیزشی ظرفیت شما را بالا ببرد.

اگر ظرفیت شما 2 ساعت است نگران نباشید، مشاور کنکور شما در برنامه ریزی کنکورتان به تدریج و سیستماتیک و آرام این ظرفیت را با تکنیک های علمی به سرعت می تواند بالا ببرد و حتی تا 10 ساعت مطالعه هم می توانید برسید.

ارتقاء مهارت‌ها و توانمندی‌های الزامی غیر درسی

یکی از مهم‌ترین عواملی که در انتخاب مشاوره کنکور باید به آن توجه کنید، ارتقا مهارت در حوزه توسعه فردی است که در 14 ویژگی بالا به آن اشاره کردیم.

سایت مشاوره کنکور konkur.tv معتقد است شما علاوه بر آموزه‌های تحصیلی نیاز دارید تا مهارت‌ها و توانمندی‌های لازم برای رشته حرفه‌ای خودتان را نیز تقویت کنید.

اگر فردی اسم خود را بهترین مشاور کنکور می گذارد باید بتواند در تمامی مسائل غیر درسی زیر تکنیک های موثری برای بهینه سازی مسیر مطالعه کنکورتان بدهد چون ما انسان ها موجودات تک بعدی نیستیم و تمام ابعاد فردی ما بر روی درس خواندنمان برای کنکور تاثیر می گذارد:

 • مدیریت استرس
 • مدیریت زمان
 • عادت سازی برای ورزش و فعالیت بدنی
 • عادت سازی و آموزش تفریح سالم
 • تنظیم خواب و میزان استراحت
 • آموزش ساخت رژیم غذایی مناسب
 • توانمندی در یادگیری از شکست
 • افزایش تاب آوری
 • خودانگیختگی و ایجاد امید درونی
 • تنظیم روان برای خوش بینی به برنامه
 • نظم در امور غیر درسی
 • افزایش مهارت حل مساله
 • افزایش اعتماد به نفس
 • توان ارتباط موثر با دوستان و خانواده

در این رابطه بد نیست پادکست رادیو کنکور در کنکور تی وی را گوش کنید.

پشتیبانی روانی در سال کنکور

بهترین مشاوران کنکور از اطلاعات روان‌شناختی بالایی برخوردار هستند و می‌توانند نقاط ضعف و قوت شما را شناسایی کنند.

البته کنکور تی وی معتقد است که یک مشاور کنکور خوب در حد یک مشاور روانشناسی خوب نیاز به دانش روانشناسی ندارد ولی به هر حال در مسیر کنکور چالش‌ها و فشارهای تحصیلی مختلفی وجود دارد که می‌تواند مسائل روانی مختلفی را برای شما به وجود بیاورد و آن فردی که خود را بهترین مشاور کنکور می نامد باید در حدی به مسائل روانشناسی آشنایی داشته باشد که ریشه تنش های شکل گرفته در شما را شناسایی و سریعاً خنثی کند.

آموزش تکنیک‌های حرفه‌ای برای سر جلسه کنکور

شما علاوه بر اصول مطالعه و برنامه ریزی کنکور که باید بیاموزید، نیاز به یادگیری تکنیک‌های مختلفی برای حضور در سر جلسه کنکور دارید تا بتوانید در پاسخگویی به سؤالات به خوبی عمل کنید و کلافه نشوید.

اصلاً فکر نکنید کلافگی شرایط نشستن سر جلسه کنکور چیزی است که فقط در ایران با آن سر و کار داریم، اگر به وبسایت مشاوره تحصیلی تخصصی collegewise.com که مانند konkur.tv در امریکا فعالیت می کند سر بزنید، با کوهی از کامنت ها و مقالات درباره مشکلات دانش آموزان در سر جلسه امتحان مواجه می شوید و collegewise.com راهکارهای ساده و خوبی برای این موضوع ارائه کرده است که ترجمه برخی از آن ها را در کنکور تی وی می توانید بخوانید.

یادگیری جداگانه این تکنیک‌های سر جلسه کنکور بدون کمک مشاور کنکور ممکن است کاری سخت و زمان بر باشد اما با کمک از مشاورتان به سادگی بر کلافگی سر جلسه کنکور چیره خواهید شد.

انتخاب رشته کنکور

بعد از این که نتایج اولیه و رتبه شما آمد مشاور شماست که باید بر مبنای تجربه و آمار قبولی های سال های قبل با شما همفکری کند تا یک انتخاب رشته کنکور صحیح را انجام دهید.

بهترین مشاور کنکور کسی است که خوب می داند با چه رتبه ای در کجا می توان در چه رشته ای قبول شد و متناسب با علم شخصیت شناسی که دارد آن را به شما پیشنهاد می دهد.

توجه کنید که مشاور کنکور وظیفه پر کردن کد رشته ها را در سایت سازمان سنجش را به عهده ندارد و این وظیفه خود شماست. مشاور فقط وظیفه دارد که بهترین انتخاب ها را برای شما پیشنهاد دهد.

مطالب مشابه را ببینید!

جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران فواید لیزر صورت ، 9 دلیل عالی برای انجام لیزر صورت کمپین “تابستانی سرد در راه است” با کولرهای گازی تی سی ال: انتخابی هوشمند برای هر آب و هوا