چگونه مهارت هایی که یاد نگرفتیم را به کودکانمان بیاموزیم

اعتماد به نفس در کودکان

آموزش و تربیت سنتی ما عموما تهی از مفاهیم و مهارت های درونی و پایه ای برای رویایی با چالش های زندگی بوده است و این ممکن است باعث شود ما نیز یاد دادن این مفاهیم به فرزندان خود را فراموش کنیم. در قصه های کلاسیکی که برای ما بازگو میشد و همچنان برای کودکان خود تعریف میکنیم به مفاهیمی مثل اهمیت دوستی و همدلی، نظافت، اعتماد نکردن به غریبه ها، مطیع والدین بودن و… به اندازه کافی پرداخته شده است، آموزه هایی به جا و درست اما ناکافی برای رشد اجتماعی و روانی و آمادگی برای حضور در اجتماع.

اهمیت اعتماد به نفس در کودکان

اینکه کودکان به توانایی های خود احساس اطمینان نکنند، باعث میشود میلی به انجام کارهایی که فکر می کنند برای آنها سخت است نداشته باشند و توانایی های آن ها رشد نکرده و محدود بماند. در واقع نداشتن اعتماد به نفس موجب احساس نا امیدی، خشم، اضطراب، از دست دادن علاقه به یادگیری، از دست دادن مهارت دوستیابی، بالا رفتن احتمال مورد آزار قرار گرفتن از سمت همسالان و بزرگسالان ، خواهد شد.

کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند احتمال بیشتری برای آن ها وجود دارد تا بهترین تلاش خود را در رویایی با چالش ها انجام دهند و راحت تر با اشتباهات خود کنار بیایند؛ اما در مقابل کودکانی که اعتماد به نفس ندارند، به علت ترس از عدم پذیرش توسط دیگران خود را در رویارویی با هیچ چالشی قرار نمی دهند و با هر شکست به سرزنش خود می پردازند.

یکی از راه هایی که می تواند اعتماد به نفس کودک را به خطر بیاندازد، دیدن انیمیشن ها و شنیدن قصه هاییست که قهرمان آن همیشه برنده است. شخصیت محبوب و دوستداشتنی قصه ها و کارتون ها، عموما از پس هر کاری برمی آید و شکست برای او مفهومی ندارد. این قصه ها شکست ها را به رسمیت نمیشناسند. اگر به دنبال سرگرمی برای بچه ها هستید لازم است هوشمندانه تر عمل کنید. اگر می خواهید فرزند خود را با قصه ها سرگرم کنید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما از پلتفرم هایی استفاده کنید که محتوای آن ها، مورد تایید روانشناسان کودک است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا یکی از بهترین وبسایت های تخصصی کودک را به شما معرفی کنیم.


برخی راه های افزایش اعتماد  به نفس کودکان

تمرکز بر نقاط قوت: در خیلی از ما والدین به علت وجود سیستم آموزشی نامناسب، تمرکز بر نقاط ضعف نهادینه شده است. سیستم آموزش سنتی معمولا به ما یاد می دهد که باید در همه چیز خوب باشیم و هیچ نقطه ضعفی نداشته باشیم؛ به طور مثال اگر در کارنامه 7 نمره خوب، یک نمره عالی و دو نمره ضعیف داشتیم، چه از طرف سیستم اموزشی چه از طرف والدین همیشه تمرکز بر تبدیل نمره های ضغیف به خوب بود، اما هوشمندانه تر این بود که بر پرورش استعداد در زمینه هایی که عالی عمل کردیم، تمرکز میشد و بابت نمره های خوبمان در کارنامه تشویق می شدیم. نتیجه سیستم آموزشی اول یک انسان با مهارت های متوسط در همه زمینه هاست و نتیجه سیستم آموزشی دوم یک انسان خارق العاده در یک زمینه خاص است.

اهمیت اعتماد به نفس در کودکان

اجازه کمک کردن در امور:  به کودکان اجازه دهید کم کم در امور منزل و سایر امور مشارکت داشته باشند، و در جریان زندگی، احساس مفید بودن کنند. حتی به آن ها اجازه دهید با روش های خاص خود امور را مدیریت کنند.

به کارهایی که کودک دوست دارد علاقه نشان دهید: به کودک خود نشان دهید هر چیزی او بدان علاقه دارد با ارزش و برای شما مهم است.

تحسین به جا: تحسین و تشویق کودک به او اعتماد به نفس خواهد داد. اما او را برای کارهایی که خودش میداند به اندازه کافی برای آن تلاش نکرده تشویق نکنید. در واقع ستایش موفقیتی که کودک میداند به دست نیامده و آن را احساس نمیکند، مضر است. به عنوان مثال میتوانید به او بگویید: “میدانم  امروز روز تو نبود و این بازی بهترین بازی تو نبود، همه ما از این روزها داریم، مهم اینه که تو توانایی زیادی داری و روزهای دیگه میتونی  بیشتر تلاش کنی.”

پذیرش شکست:  اگر کودک شما در یک مسابقه یا چالش نتیجه مطلوب خودش را کسب نکرد؛ هرگز او را سرزنش نکنید؛ بلکه احساس ناراحتی او را به رسمیت بشناسید و به آن ها یاد بدهید تا شکست ها را فرصتی برای یادگیری و تجربه ببینند.

قصه های کودکانه درباره افراد مشهور و موفق حقیقی و یا شخصیت های خیالی که در زندگی بارها و بارها شکست خورده اند، اما آن را فرصتی برای یادگیری کرده اند و نهایتا موفق شده اند، می تواند کمک کننده باشد. ایده های کودکانه او را برای حل مشکلش بپذیرید تا جلوی خلاقیت او برای پیدا کردن راه حل را نگیرید؛ در مقابل ایده کودکانه او، هر چند که کارا نباشد، بگویید: “بله این یک راه حل موجود است، اما چکار دیگری می‌توانی انجام دهی؟” در ادامه به او بگویید:” آیا میتوانیم در آینده چیزی را تغییر دهیم و درس بگیریم؟” و اینگونه شکست را برای او به لحظه ای قابل آموزش تبدیل کنید. به کودک برای بهترین تلاشش تبریک بگویید نه بهترین نتیجه.

داستان خوانی برای کودکان

تاثیر قصه کودکانه با مفاهیم درست در اعتماد به نفس کودکان

هر چند تمام حرکات، جملات و رفتار های پدر و مادر با کودک و حتی در زندگی خودشان در موقعیت های مختلف برای شکل گیری اعتماد به نفس کودک مهم است، اما نقش قصه هایی که کودک در برابر آن ها قرار میگیرد و با آن خیال پردازی می کند بسیار پر رنگ است. در واقع به علت همزاد پنداری کودکان با شخصیت های قصه های کودکان و خیال پردازی بی مثال در سن آن ها، آن ها چالش های قصه را زندگی می کنند و هر قصه کودکانه یک تجربه جدید برای آنهاست. دیکته کردن و انتقال صریح مفاهیم درونی به اندازه انتقال این مفاهیم با قصه ها کارآمد نیست! به علت ذهنیت خاص بچه ها از نظر روانشناسی، قصه ها تاثیر زیادی بر شکل گیری شخصیت کودکان دارند. قصه کودکانه ای که بتواند به خوبی مفاهیمی مثل پذیرش شکست و اعتماد به نفس را در بربگیرد کمک زیادی خواهند کرد.

وبسایت وولک با فعالیت تخصصی در زمینه کودک و با تولید قصه کودکانه آموزنده و مناسب با سن کودک با استقبال زیادی، هم از سمت کودکان هم والدین مواجه شده است. بیش از 500 قصه اختصاصی در وبسایت وولک با صدای قصه گوی مخصوص سایت به صورت صوتی درآمده که دربرگیرنده مفاهیمی است در قصه های سنتی به آنها پرداخته نشده است و همانطور که گفته شد در رشد شخصیت کودک بسیار مهم است. بیان و صدای قصه گو شیرین و متناسب با سلیقه کودکان است و از جهت صوتی بودن آن مناسب برای زیر هفت سال که سواد خواندن ندارند نیز هست. پیشنهاد می شود از وبسایت وولک به آدرس https://www.voolak.com دیدن نمایید. این سایت که با دغدغه ی رهایی کودکان از حجوم رسانه های غیر آموزنده به طور تخصصی به انتقال مفاهیمی که گفته شد به زبان کودکانه می پردازد. پدران و مادران می توانند با خیال راحت اجازه دهند کودک در صفحات این سایت از قبیل آموزش نقاشی، کاردستی، شعر و آهنگ و خصوصا قصه های کودکانه گشت و گذار کند.

مطالب مشابه را ببینید!

نرم‌افزار سی ار ام چگونه فروش را افزایش می‌دهد؟ از محله های استانبول چه می ‌دانید؟ معرفی 10 رستوران ایرانی در استانبول  معرفی 12 جاذبه از جاهای دیدنی مارماریس زیباترین جاهای دیدنی دبی در سفر به امارات کارت اقامت (Pr) کانادا چیست؟ شرایط دریافت Pr کانادا چیست؟ با مجله اینترنتی روتین به روز باش هدیه شب یلدا برای همسر چی بگیریم؟ خرید جم موبایل لجند هفتگی و واریز در کمتر از 3 دقیقه از اوریکس‏ گیم جاهای دیدنی کیش در شب