معرفی بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم

معرفی بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم

تا به حال به جزیره قشم رفته‌اید؟ اگر تاکنون برای دیدن این جزیره زیبا اقدام نکرده‌اید فرصت را غنیمت شمارید و برای سفر برنامه‌ریزی کنید. این جزیره زیبا در میان آب‌های درخشان و نیلگون خلیج‌فارس قرار دارد. بزرگترین جزیره ایران است و مکان‌های دیدنی‌اش شگفت‌انگیزند؛ به‌گونه‌ای که به این مکان‌ها عجایب هفتگانه قشم می‌گویند. پس اگر همچنان مردد هستید دیگر تردید را کنار بگذارید و برای دیدن این عجایب، سفر زمینی یا هوایی خود را انتخاب کنید. اگر در تهران زندگی می‌کنید تور هوایی قشم از تهران گزینه خوبی برای شماست.

کدام جاذبه‌های قشم را در سفر به قشم ببینیم؟

جزیره زیبای قشم ششمین ژئوپارک جهان و تنها ژئوپارک خاورمیانه است. به پدیده‌های زمین‌شناسی که آثار تاریخی و طبیعی دارند ژئوپارک می‌گویند. برای دیدن این آثار که در آن‌ها دانش بوم‌شناسی و باستان‌شناسی کاوش بسیار کرده است؛ همانطور که پیشتر گفتیم تور هوایی قشم از تهران را پیشنهاد می‌کنیم. البته اگر در تهران و حوالی‌اش زندگی می‌کنید. ژئوپارک جزیره قشم در سال 2006 در یونسکو به ثبت رسیده است. با این پدیده‌های زیبا کمی آشنا شویم:

  • جنگل حرا

جنگل حرا از پدیده‌های طبیعی و عجیب جزیره قشم است. این جنگل محل زندگی پرندگانی چون فلامینگو، مرغ ماهی‌خوار، حواصیل و پلیکان است. عجیب بودن جنگل حرا این است که در آب شور به طور طبیعی رشد می‌کند و شیرینی آب را از شوری‌اش به خود جذب می‌کند و تنها آب شور را پس می‌دهد.

هنگامی که مد می‌شود و آب دریا بالا می‌آید این درختگان تا گلوگاهشان به زیر آب می‌روند. ریشه‌هاشان که این عملیات تصفیه را به طور طبیعی انجام می‌دهند درهم‌تنیده و بسیار مقاوم هستند. دیدن این منظره عجیب خلقت را در سفرتان از دست ندهید. قایقی کرایه کنید و در مسیر آبی این مکان حیرت‌آور به تماشا و عکاسی مشغول شوید.

  • دره تندیس‌ها

میلیون‌ها سال پیش جایی که حالا دره تندیس‌هاست در انتهای دریا قرار داشته. در طول سالیان این دره از آب بیرون آمده و تمام شگفتی‌های ته دریا را با خود به هوای آزاد آورده است. از میان این شگفتی‌ها می‌توانید صدف‌های عجیبی را در این دره مشاهده کنید. دره نیز در هوای بیرون از آب در طول سالیان دچار فرسایش شده و همچون دره ستارگان شکلی غریب به خود گرفته است.

  • دره ستارگان
معرفی بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم

مردم بومی قشم داستانی دارند درباره ستاره‌ای که به صخره‌ای برخورد کرده و در اثر این برخورد دره‌ای با اشکال مختلف شکل گرفته است. از این رو نام دره را دره ستارگان گذاشتند. اما ماجرای حقیقی دره ستارگان چیست؟ این قصه زیبا و جالب است اما از آنچه رویداد واقعی این محل است شکل دیگری رخ داده است.

در طول سالیان در محلی که امروزه دره ستارگان است صخره‌ها و کوه‌ها بر اثر تغییر آب و هوا شکل‌های عجیبی پیدا کرده‌اند. اشکالی که همچون موجودات عجیب و غریب و گاهی حیوانات است. این فرایند یک پدیده زمین‌شناسی است که منظره‌ای بی‌نظیر در این نقطه از جزیره قشم به وجود آورده است.

  • جزایر ناز

به هنگام جزر و پایین آمدن آب خلیج فارس در جنوب شرق جزیره قشم صخره‌هایی نمایان می‌شوند. این صخره‌ها با راه باریک شنی و درخشانی به ساحل قشم متصل می‌شوند. به این صخره‌های وسیع که امروزه مکان گردشگری حیرت‌آوری شده‌اند جزایر ناز می‌گویند.

این جزایر صخره‌های بلندی دارد که موج‌های خروشان به آن برخورد می‌کنند. ابهت این لحظه بر کسانی آشکار می‌شود که بر روی این صخره‌ها به تماشا می‌ایستند. اگر از هیاهوی تهران خسته‌اید همین حالا دل را به خلیج فارس زده و تور هوای قشم از تهران را ثبت‌نام کنید. در هنگام جزر دریا با بر شن‌های نرم بگذارید و پای پیاده از روی خلیج عبور کنید و خود را نازترین جزایر ایران برسانید.

  • تنگه چاهکوه

در نزدکی روستای چاهکوه در قشم کوه‌ها و صخره‌هایی غریب وجود دارند. انگار دستی این صخره‌ها را برش داده است. اما درواقع آنچه می‌بینیم دو دره عمود بر هم است که دیوا‌ره عمودشان تنگه‌ای را شکل داده است. این تنگه با نام چاهکوه شهرت دارد. تمام تراش‌ها و شکل بر هم کنش دره‌ها از فرسایش سنگ‌های رسوبی در طول سالیان شکل گرفته است. در هر نقطه چاهی با عمق متفاوت شکل گرفته و تنگه به طرز حیرت‌آوری زیبا است.

  • غار نمکدان
معرفی بهترین جاهای دیدنی جزیره قشم

در فاصله 90 کیلومتری جنوب غربی قشم پس از پیاده طی کردن مسیری به یک کوه نمکی با ارتفاعی حدود 340 متر خواهید رسید. طولانی‌ترین غار نمکی جهان در این کوه قرار دارد. غاری با قندیل‌های کوچک و بزرگ نمک به نام غار نمکدان.

رسوبات نمکی غار با چند رنگ‌ جلوه زیبا و تکان‎دهنده‌ای به غار داده است. برخی از نقاط غار آن‌قدر مسیر سختی داشته که هنوز ناشناخته مانده است. نکته جالب غار نمکدان این است که تنفس هوای غار برای افرادی که بیماری تنفسی چون آسم دارند مفید است!

  • غار خربس

اوایل صبح یا پیش از غروب آفتاب به سمت مکان غار خربس حرکت کنید. در این نور وقتی هنوز خورشید به وسط آسمان نرسیده یا شب نشده است شما تصویر غریبی را خواهید دید. کوهی با حفره‌های بسیار شبیه غارهای کوچک که زمانی در گذشته پناهگاهی امن برای زندگی بوده است. اتاق‌های غار شکلی که ساخته دست طبیعت است و زندگی‌های بسیاری در خود داشته است.

  • سد گوران

در غرب جزیره قشم روستای گوران با نام قدیم گبران قرار دارد. این روستا در گذشته محل زندگی زرتشتیان جزیره قشم بوده است. در دوره هخامنشیان ساخت سدی در این منطقه آغاز می‌شود و تا زمان ساسانیان هم تمام نمی‌شود. عجیب است که ساخت این سد در نهایت در دوران پهلوی به انجام رسیده است. پس همچنان پیشنهاد ما به شما این است که تور هوایی قشم از تهران را به یاد داشته باشید تا هر چه سریعتر و آسان‌تر به این عجایب برسید.

جمع‌بندی 

دیدنی‌های قشم بسیار زیاد است. جدا از مکان‌ها دیدن حیواناتی که خاص این منطقه است نیز جذابیت زیادی دارد. حیواناتی چون لاکپشت‌های پوزه عقابی و دلفین‌های پوزه بطری. اما این مقاله کوتاه تلاش داشت تا عجیب‌ترین و زیباترین سیات‌های ژئوپارک جزیره قشم را برای شما بازگو کند. در هر شکل از سفر به قشم که برنامه‌ریزی می‌کنید و هر راهی که برای رسیدن به این جزیره انتخاب می‌کنید؛ تماشای این شگفتی‌ها را از یاد نبرید.

برچسب ها : قشم,جزیره قشم,سفر به قشم,تور قشم

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران