6 تمرین مشاوره خانواده برای برقراری ارتباط بهتر

مشاوره خانواده در ونکوور

زمانی که ازدواجی با مشکل مواجه می شود، بسیارمهم است که در تمرینات مشاوره خانواده شرکت کنید این تمرینات به زوج‌ها کمک می‌کند تا با سخت ترین مسائل کنار بیایند.

از خیانت همسر تا عدم صداقت، روابط می تواند به شدت توسط ارتباطات ناکارآمد، نیازهای برآورده نشده و خواسته های متعددی که خانواده را درگیر می‌کند ، خدشه دار شود. تمرینات زوج درمانی برای برقراری ارتباط می تواند موجب پیشبرد ازدواج شود و به زوج ها کمک کند تا یک رابطه رضایت بخش تر ایجاد کنند.

 زوج درمانی در روانشناسی چیست؟

زوج‌درمانی از ابزارها و تمرین‌هایی استفاده می‌کند که بر حل مشکلات در یک رابطه متمرکز است که شامل کشمکش‌‌‌های فردی یا زوجی، مشکلات رفتاری، چالش‌های بین فردی و عصبانیت و احساسات نادرست است.

فرزیا شیرزاد روانشناس و مشاور خانواده در ونکوور می گوید اگر می‌‌خواهید صادقانه در آینه به خود نگاه کنید و از طرف خود و شریک زندگی خود متعهد به ایجاد تغییر پایدار باشید، تمرینات مشاوره ازدواج که در زیر پیشنهاد می کنیم می تواند به شما کمک کند.

مسیر جنگ های سطحی و سرد را انتخاب نکنید. زمان و عشقی که در رابطه سرمایه گذاری کرده اید نباید بدون تلاش برای احیا آن به پایان برسد.

 1-گوش دادن فعال

 گوش دادن فعال جزء جدایی ناپذیر تمرینات زوج درمانی برای برقراری ارتباط است.

گوش دادن فعال فرآیندی است که در آن ذوج‌‌‌‌‌‌ها یاد می‌گیرند به کلماتی که عزیزانشان به اشتراک گذاشته‌اند احترام بگذارند و به گونه‌ای پاسخ دهند که موجب ابراز تأیید و اعتماد آنها شود.

با استفاده از زبان اول شخص مانند «احساس می‌کنم»، طرف می‌تواند نگرانی‌ها، شادی‌ها و کشمکش‌ها را بدون تحقیر دیگری واتهامات و تهمت‌های نامناسب و افراطی بیان کند.

طرف دیگر ارتباط نیز با پاسخ هایی مانند “گوش می‌دهم چه می‌‌ گویید”، گفتگورا تایید می کند. چنین تمرین‌های ارتباطی به زوج‌ها این امکان را می‌دهد که ارتباط خود را حفظ کنند و در عین حال برخی از مسائل دشوارتردرازدواج را حل کنند.

بر اساس تحقیقات علمی صحیح و آزمایش‌های میدانی قوی، گوش دادن فعال اجازه می‌دهد تا همه شنیده شوند و انواع رویکردها مورد بررسی قراربگیرند.

2– تعیین هدف

تمرینات زوج درمانی برای برقراری ارتباط، هدف گذاری را به عنوان محور اصلی در ایجاد شادی پایدار در ازدواج طبقه بندی می‌کند.

زوج هایی که قادر به صحبت کردن هستند اما از طریق گفتگوهایشان موفقیت چندانی ندارند، باید هدف گذاری را دردستورکار قراردهند.

هدف گذاری رویه ای است که توسط آن ذوجین– از قبل – انتظارات خود را برای گفتگو تعیین می‌کنند.

اهداف ممکن است شامل مواردی مانند بیان نگرانی‌ها، برنامه‌هایی برای آینده و افکار درمورد وساطت‌های بیشتر باشد.

اگر زوجین نتوانند در طول مکالمه بر سرگفتگو خود متمرکز باقی بمانند، اهداف امکان بازگشت به سمت چیزهایی را فراهم می‌کنند که برای یک ارتباط سالم‌تر حیاتی هستند.

به عنوان یکی از مؤلفه‌های کلیدی تمرین‌های زوج‌درمانی برای برقراری ارتباط، هدف‌گذاری یک ابزار ارتباطی هوشمندانه است زیرا یک گزارش مکتوب از درونی‌ترین خواسته‌های هر یک از طرفین را فراهم می‌کند.

3. زبان نقش آفرینی و سازش

 گشاده‌رویی در زبان سازش برای ادامه سلامت و سرزندگی ارتباط  امری ضروری است. یادگیری زبان سازش بخشی جدایی ناپذیر از تمرینات ارتباط زوجین است.

خواسته ها و تصمیمات یک جانبه باعث تشدید اضطراب زناشویی و ایجاد یک مجادله نامطلوب بین طرفین خواهد شد.

پیدا کردن یک شخص “بی طرف” برای میانجیگری بین طرفین نیز می تواند به بهبود ارتباط کمک کند. شخص سوم می تواند نقش آفرینی را که موجب بازشدن خطوط برقراری ارتباط می شود، تسهیل کند. نقش‌آفرینی به زوج‌ها کمک می کند تا نتایج را بر اساس فهرستی از مسائل ملاحظه شده درنظر بگیرند.

به طورمعمول یک پشتیبان به‌عنوان نماینده‌ای برای یکی از طرفین عمل می‌کند تا طرف دیگربتواند در مورد گفتگویی که باعث ایجاد اعتماد و سهولت گفتگو شده‌ است، یادبگیرد.

روانشناس ونکوور

 4-بررسی شخصیت

 تمرینات زوج درمانی برای برقراری ارتباط به شدت به بررسی شخصیت به عنوان ابزاری ارزشمند در ایجاد رابطه متکی است.

نظرسنجی‌های شخصیتی مانند تست شخصیت مایرز-بریگز و موارد مشابه، بینش چشمگیری را در مورد نحوه برخورد با مشکلات و زندگی‌شان در جهان به طرفین ارائه می‌دهند.

پس از به اشتراک گذاشتن نتایج بررسی شخصیت خود با شریک خود، افراد ممکن است درک عمیق تری از نحوه برخورد همسرشان با اختلاف، دوری، خستگی، موقعیت های اجتماعی و موارد مشابه به دست آورند.

سخنی مورد توجه در مورد نظرسنجی های شخصیتی بسیار مهم است که نظرسنجی توسط یک متخصص روانشناس تفسیر شود. یک نظرسنجی عالی بدون بازخورد بالینی یک نظرسنجی بی ارزش است.

 5-حل و فصل اختلافات

 برای ایجاد یک رابطه مثبت، تمرینات زوج درمانی برای برقراری ارتباط، حل وفصل اختلافات را به عنوان مرحله اصلی دربرمی‌گیرد.

زمانی که مشکلات زناشویی غیرقابل توجیه و تحقق می شود، حل و فصل اختلافات یک اقدام واسطه‌ای بسیار عالی است که در آن طرفین با یک میانجیگر سر و کاردارند تا با برخی از مسائل مرتبط با عصبانیت و اضطراب مقابله کنند.

مسائلی که اغلب برای حل و فصل در نظر گرفته می شود شامل حضانت فرزند، تقسیم دیون و دارایی، نفقه، نفقه فرزند و مواردی از این دست است.

غالباً حل اختلاف با حضور وکلای طرفین انجام می‌شود. در بسیاری از مراجع قضایی، حل و فصل اختلافات بر اساس قانون الزامی است.

6-گفتگوهای غیرکلامی

 گاهی اوقات زوج ها زبان و مهارت های زبانی لازم برای گفتگوی سالم در مورد زندگی مشترک واین مسائل را ندارند.

اگر ارتباط کلامی دیگر ایمن یا مؤثر نباشد ممکن است برای زوجین بسیار حیاتی باشد که در ارتباط غیرکلامی مؤثر و ایمن شرکت کنند.

تمرین‌های زوج درمانی برای ایمیل‌های ارتباطی، یادداشت‌های دست‌نویس و مواردی از این دست، به طرفین اجازه می‌دهد تا اطلاعات را در عین احترام به فضای فیزیکی بیان کنند.

اگر گفتگوهای غیرکلامی مورد علاقه زوج‌های مشکل‌دار باشد، بسیار مهم است که ارتباطات احتمالی را قبل از ارسال آن‌ها بررسی کنید تا از سالم و سازنده بودن تبادل اطمینان حاصل کنید.اگر طرفین برای بررسی پیشنهادات مختلف وقت بگذارند، تمرین‌های فراوانی برای مشاوره زوجین و تمرین‌های روابط برای ارتباط زوج‌ها وجود دارد.

علاوه بر تمرین‌های ارتباطی، گذراندن یک دوره آنلاین معتبر ازدواج نیز مفید خواهد بود که می‌تواند به شما در بازسازی یک ازدواج سالم، قدم به قدم با کمک تمرین‌های ارتباط زناشویی و نکات مفید کمک کند.

تمرین های ارتباطی مشاوره ازدواج

اگر از ابزارهای تمرینات زوج درمانی برقراری ارتباط برای تقویت ارتباط سالم، ایجاد اعتماد و فضای مثبت در ازدواج استفاده شود، ارتباط زوج ها می تواند دوباره شکوفا شود.

اگر قبل از مراجعه به مشاور خانواده آنلاین و یا حضوری برای زوج ها به دنبال تمرین های ارتباطی برای زوج‌های متاهل هستید، بهتر است این تمرینات عالی را برای کمک به برقراری ارتباط بهتر زوج ها بررسی کنید.

اگر مطمئن نیستید که برای کمک در برقراری رابطه درمانی یا تمرینات ارتباطی زوجین به کجا مراجعه کنید، تردید نکنید که می توانید از حمایت دوستان قابل اعتماد، خدمتگذاران و متخصصان معتبر برای غلبه بر مشکلات رابطه کمک بگیرید.

مشاوره ارتباطی برای زوجین مفیدترین ابزار برای بهبود ارتباطات شماست. با این حال، این تمرین‌های ارتباطی زوج‌درمانی تنها در صورتی به شما کمک می‌کند که بخواهید دیدگاه شریک زندگی‌تان را درک کنید و در عین حال مراقب لحن و انتخاب کلمات خود باشید.

مطالب مشابه را ببینید!

با تیشرت مردانه چه شلواری ست کنیم؟ بهترین زمان خرید بلیط هواپیما چه زمانی است؟ لق شدن دندان شیری کودک راهنمای خرید میز جلو مبلی ، میز عسلی جدید  تجهیزات تالار بهترین راه خرید خانه در قبرس شمالی یا جنوبی برای هر ایرانی انرژی مثبت در خانه: ۵ رازی که باید بدانید! مالزی یا تایلند: کدام مقصد گردشگری محبوب‌تر است؟ جادوی دکوراسیون با مبلمان و صندلی‌های کم جا نکات مهم در انتخاب و خرید فرش