آشنایی با فیستول مقعدی و هزینه های درمان این بیماری

آشنایی با فیستول مقعدی و هزینه های درمان این بیماری

یکی از عارضه های رایجی که در ناحیه مقعد ایجاد می شود، بیماری فیستول مقعدی است. بسیاری از مبتلایان با علائم این بیماری آشنا نیستند و نمی دانند که برای درمان باید به چه پزشکی مراجعه کنند یا از چه دارویی استفاده کنند.

نکته مهمی که در ابتدای مقاله به آن می پردازیم این است که تنها راه درمان فیستول، روش های جراحی و لیزر هستند و این عارضه با دارو درمان نمی شود. بنابراین برای جلوگیری از اتلاف وقت و درمان فوری فیستول باید در اولین فرصت به دکتر جراح مراجعه کنید.

اگر نمی دانید کدام روش درمانی را انتخاب کنید یا نگران هزینه درمان فیستول با لیزر و جراحی هستید، در ادامه مقاله همراه ما باشید:

بیماری فیستول

فیستول (fistula) را اگر بخواهیم ساده تعریف کنیم، بافت های گوناگون ناحیه ی مقعد را در نظر بگیرید. این بافت ها در حالت عادی از یکدیگر جدا هستند. از طرفی غدد مختلفی در ناحیه ی مقعد وجود دارند که ترشحات خود را به درون کانال مقعد می ریزند.

اگر خروجی یکی از غدد مسدود شود، چرک و عفونت به وجود می آید. این چرک و عفونت می تواند گسترش یابد و به شکل کانالی باریک در آید که دو سر آن باز است به طوری که دو بافت جداگانه ی مقعد را به یکدیگر متصل می‌کند و یک سر این کانال باریک به سطح پوست اطراف مقعد راه باز می‌کند و چرک و عفونت ها از آن بیرون می زند.

معمولا علت اصلی چنین وضعیتی آبسه است اما دلایل دیگری هم وجود دارند که زمینه ساز این مشکل هستند. مثل انواع بیماری های عفونی و گوارشی.

فیستول مقعدی می تواند به ده ها شکل مختلف خود را نشان دهد. گاهی هم سوراخ فیستول در سطح پوست به راحتی قابل مشاهده نیست و این کار را سخت تر می کند.

آشنایی با فیستول مقعدی و هزینه های درمان این بیماری

برای تشخیص فیستول مقعدی علائم زیر را درنظر بگیرید:

 • التهاب و تورم پوست اطراف ناحیه‌ی مقعد
 • درد مداوم و ضربان دار در ناحیه‌ی مقعد
 • آبسه مکرر مقعد
 • مشاهده ی سوراخ و مجرای غیر طبیعی بر روی سطح پوست
 • وجود چرک و عفونت در محل فیستول
 • ترشحات بد بو و خون آلود در نزدیکی مقعد
 • تب

چه کسانی در خطر ابتلا به فیستول هستند؟

علت اصلی فیستول مقعدی گرفتگی غدد مقعد و آبسه مقعد است. سایر شرایط بسیار کمتر رایج که می توانند خطر ابتلا به فیستول مقعدی را افزایش دهند عبارتند از:

 

 • بیماری کرون (یک بیماری التهابی روده)
 • پرتو درمانی (درمان سرطان)
 • ایجاد ضربه
 • بیماری های منتقله از راه جنسی
 • بیماری سل
 • دیورتیکولیت (بیماری که در آن کیسه های کوچک در روده بزرگ ایجاد شده و ملتهب می شوند)
 • سرطان

 

راه های درمان فیستول

برای درمان فیستول مقعدی معمولاً جراحی لازم است  و این عارضه به خودی خود بهبود نمی یابد. چندین روش مختلف برای جراحی وجود دارد، اما بهترین گزینه برای شما بستگی به موقعیت فیستول شما دارد و اینکه آیا این فیستول یک کانال است یا در جهات مختلف منشعب می شود.

گاهی اوقات ممکن است به معاینه دیجیتال یا انجام آزمایشاتی مثل سونوگرافی و ام آر آی نیاز داشته باشید.

جراح در مورد گزینه های موجود و اینکه فکر می کند کدام گزینه برای شما مناسب است با شما صحبت خواهد کرد. جراحی فیستول مقعدی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و هدف از جراحی التیام فیستول و در عین حال اجتناب از آسیب به ماهیچه های اسفنکتر است.

ایجاد آسیب در حلقه ماهیچه هایی که مقعد را باز و بسته می کند می تواند منجر به از دست دادن کنترل روده (بی اختیاری روده) شود.

به همین دلیل انتخاب دکتر با تجربه و روش مناسب جراحی می تواند روند درمان را تسریع کند و یا در آن اختلال ایجاد کند. بنابراین دقت و وسواس کافی را در انتخاب دکتر فیستول داشته باشید.

گزینه های اصلی جراحی فیستول در اینجا مشخص شده است که طول درمان، نتایج و هزینه هر یک از این روش ها با یکدیگر متفاوت است :

 

با توجه به شرایط اقتصادی یکی از مهم ترین عوامل تاثرگذار در تصمیم گیری بیماران برای انتخاب روش درمان فیستول، هزینه است. در این صفحه از سایت دکتر بیژن عابدیان بطور کامل به بررسی هزینه درمان فیستول با لیزر و سایر روش های جراحی پرداخته اند و برای دریافت اطلاعات جامع تر می توانید به آن مراجعه کنید.

 

جراحی لیزر

عمل فیستول با لیزر یک روش سرپایی و فوری است که در حال حاضر تا حد زیادی جایگزین روش های جراحی شده است. در این روش با تابش اشعه یکپارچه لیزر به مسیر ایجاد شده توسط فیستول، آن را ترمیم می کنند و عفونت بطور کامل تخلیه می شود.

 

عمل سرپایی فیستول با لیزر به عنوان بهترین راه درمان این عارضه شناخته می شود که بدون نیاز به بستری و همچنین بدون هیچ عوارض خاصی انجام می شود.

احتمال بازگشت بیماری در روش لیزر بسیار پایین است و بیش از 90 درصد نتایج لیزر فیستول قطعی است.

فیستولوتومی

رایج ترین نوع جراحی فیستول مقعدی فیستولوتومی است. این روش شامل ایجاد برش در تمام طول فیستول برای باز کردن آن است تا به عنوان یک اسکار صاف بهبود یابد.

فیستولوتومی موثرترین درمان برای بسیاری از فیستول های مقعدی است، اگرچه معمولاً فقط برای فیستول هایی مناسب است که از بسیاری از عضلات اسفنکتر عبور نمی کنند، زیرا خطر بی اختیاری در این موارد کمتر است.

اگر جراح مجبور باشد قسمت کوچکی از عضله اسفنکتر مقعد را در طول عمل قطع کند، تمام تلاش خود را برای کاهش خطر بی اختیاری انجام می دهد.

در مواردی که خطر بی اختیاری بیش از حد بالا در نظر گرفته شود، ممکن است روش دیگری به جای آن توصیه شود.

تکنیک های ستون

اگر فیستول شما از بخش قابل توجهی از عضله اسفنکتر مقعد عبور کند، جراح ممکن است در ابتدا قرار دادن ستون را توصیه کند. ستون قطعه ای از نخ جراحی است که برای چند هفته در فیستول باقی می ماند تا آن بطور کامل تخلیه شود. تخلیه عفونت به بهبود این بیماری کمک می کند، در حالی که نیازی به برش عضلات اسفنکتر نیست.

ممکن است انجام روش ستون همراه با فیستولوتومی هم تجویز شود تا نتایج قطعی تری داشته باشد.

روش فلپ پیشرفته

اگر فیستول شما از ماهیچه های اسفنکتر مقعد عبور کند و انجام فیستولوتومی با ریسک بی اختیاری همراه باشد، ممکن است از روش فلپ پیشرفته برای درمان استفاده شود.در این روش با کمک گرفتن از بافت روده، سوراخ ایجاد شده توسط فیستول را ترمیم می کنند. میزان موفقیت در این روش کمتر از فیستولوتومی است، اما از ایجاد برش در عضلات اسفنکتر مقعد جلوگیری می کند.

پلاگین بیوپروتز

گزینه دیگر قرار دادن پلاگ پروتز زیستی است. این یک پلاگ مخروطی شکل است که از بافت حیوانی ساخته شده است و برای مسدود کردن دهانه داخلی فیستول استفاده می شود. این روش برای مسدود کردن فیستول مقعدی خوب عمل می کند و هیچ نگرانی جدی در مورد ایمنی آن وجود ندارد.

هزینه کدام روش درمان فیستول مناسب تر است؟

هزینه درمان فیستول علاوه بر نوع درمان، بر اساس معیارهای مختلفی تعیین می شود. این موارد به دستمزد پزشک، کلینیک یا بیمارستانی که به آن مراجعه می کنید و همچنین میزان پیشرفت بیماری وابسته است.

می دانیم که روش جراحی فیستول در بیمارستان خصوصی علاوه بر هزینه عمل با هزینه های جانبی زیادی مثل هزینه بستری، دوران نقاهت طولانی و مراقبت بعد از عمل همراه است.

اما لیزر فیستول یک روش سرپایی است که نیازی به بستری و گذراندن دوران نقاهت طولانی نخواهد داشت. همچنین احتمال عفونت یا بازگشت مجدد بیماری در روش لیزر بسیار پایین است.

البته بیمه هزینه لیزر فیستول را پرداخت نمی کند، اما با در نظر گرفتن شرایط بیمه، باز هم هزینه درمان فیستول با لیزر مقرون به صرفه تر از جراحی است زیرا که جراحی نیازمند دوره نقاهت طولانی مدتی است و حتی به چندین هفته استراحت نیاز دارد که این امر خود هزینه های سنگینی را به دنبال دارد.

ضمن آنکه  ممکن است درمان جراحی درمان قطعی نبوده و نیاز به تکرار مجدد این روش درمانی داشته باشید و این یعنی پرداخت هزینه ای مجدد.

 

https://www.nhs.uk/conditions/anal-fistula/treatment/

 ❌ سلب‌ مسئولیت: تیم روزانه در تهیه‌ این مطلب و محتوای تبلیغاتی نقشی ندارد و مسئولیتی هم در قبال صحت آن ندارد.
این مطالب را هم ببینید