فوت‌وفن آشپزی با روغن کمتر

اسپری روغن در آشپزی

دنیای آشپزی، سرزمینی از طعم‌های گوناگون است که برای ساخت آنها مواد غذایی مختلف، دست‌به‌دست هم می‌دهند. نتیجه این همنشینی به طعمی خاطره‌انگیز منتهی می‌شود که تا سال‌ها و گاهی تا همیشه در قلب و ذهن افراد باقی می‌ماند. در کنار مواد غذایی، چیزهایی کوچک اما بسیار مهم وجود دارند که با حضورشان، رنگی تازه بر ترکیب طعم‌ها می‌بخشند. روغن‌ها یکی از همین چیزهای حیاتی به شمار می‌روند. انتخاب روغن مناسب و طبیعی در کنار مصرف هوشمندانه آن می‌تواند به‌عنوان امضای آشپزی شما در نظر گرفته شود. آشپزی با روغن کم، هنری است که هر کسی نمی‌تواند آن را به‌خوبی انجام دهد؛ چون به‌جای تکیه بر چربی‌ها، تسلط شما به دنیای آشپزی و ترکیب طعم‌ها را می‌طلبد. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با چند تکنیک ساده اما کاربردی برای کاهش مصرف روغن در آشپزی آشنا کنیم.

آیا همه روغن‌ها ضرر دارند؟

خیر، همه روغن‌های خوراکی ضرر ندارند. در واقع، برخی از روغن‌ها مانند روغن‌زیتون و روغن آووکادو، به دلیل داشتن چربی‌های تک غیراشباع و چند غیراشباع، می‌توانند برای سلامتی مفید باشند و خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهند. این روغن‌ها به طور طبیعی استخراج می‌شوند و معمولا حاوی ترکیبات فنولیک هستند که خواص ضدالتهابی و توسعه‌دهنده عروق خونی دارند.

بااین‌حال، برخی روغن‌های دیگر که حاوی مقدار بالایی از اسیدهای چرب امگا۶ هستند، مانند روغن سویا، روغن ذرت و روغن پنبه‌دانه، به دلیل احتمال ایجاد التهاب در عروق خونی باید با احتیاط مورد استفاده قرار بگیرند. این روغن‌ها اغلب به‌وسیله حلال‌های شیمیایی استخراج می‌شوند و می‌توانند زمینه ایجاد بیماری‌ها را به وجود بیاورند. به همین دلیل، انتخاب روغن‌های سالم و آشپزی با روغن کم می‌تواند به حفظ سلامتی کمک کند.

چگونه با روغن کم آشپزی کنیم؟

آشپزی با روغن کم، مزیت‌های زیادی دارد؛ از این دست مزیت‌ها می‌توانیم به کاهش کالری مصرفی و افزایش طعم طبیعی مواد غذایی اشاره کنیم. برای آشپزی با کمترین روغن می‌توانید از چند روشی که در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم استفاده کنید.

ظرف مناسبی را برای آشپزی انتخاب کنید

یکی از راه‌های ساده برای آشپزی با روغن کم، استفاده از ظروف مناسب است. برای جلوگیری از چسبیدن غذا به ظروف، می‌توان از مقدار کمی آب استفاده کرد و با افزودن آن به‌صورت دوره‌ای، حالتی از سرخ‌شدن بدون روغن را به وجود آورد. اگر شما هم در مورد استفاده از ظرف‌های نچسب ناسالم ماند تفلون، نگرانی‌هایی دارید، می‌توانید از جایگزین‌هایی مانند تابه‌های سرامیکی نچسب، چدنی، چدنی با روکش لعابی، فولاد کربنی، ظروف پیرکس و استیل ضدزنگ استفاده کنید. تابه‌های چدنی با مراقبت مناسب و چاشنی‌زنی می‌توانند با ایجاد سطح پخت طبیعی و لغزنده، حالتی مانند ظروف نچسب را به وجود بیاورند. تابه‌های فولاد کربنی هم با چاشنی‌زنی مناسب، سطحی مقاوم را در برابر چسبندگی ارائه می‌دهند؛ اما مانند چدن، به نگهداری نیاز دارند.

استفاده از تابه‌های استیل ضدزنگ برای آشپزی با روغن کم می‌تواند جایگزین مناسبی برای ظروف تفلون باشد. این تابه‌ها، هنگام پخت، واکنش شیمیایی نشان نمی‌دهند و نگهداری از آن‌ها آسان‌تر است؛ اما شاید به اجرای تکنیک‌های خاصی برای کاهش چسبندگی، نیاز داشته باشند. در نهایت، به ظرف‌های شیشه‌ای پیرکس می‌رسیم که بهترین نوع ظروف برای پخت غذا با روغن کم هستند، آن هم بدون اینکه هیچ ماده‌ مضری را به مواد غذایی اضافه کنند.

از آب یا آبلیمو برای کاهش مصرف روغن کمک بگیرید

استفاده از آب یا آبلیمو به‌جای روغن برای آشپزی با روغن کم، یکی از روش‌های موثر برای تهیه غذاهای سالم‌تر است. به‌عنوان‌مثال، هنگام سرخ‌کردن یا تفت‌دادن سبزی‌ها می‌توانید به‌جای روغن، مقداری آب یا آبلیمو را به تابه بیفزایید. برای سرخ‌کردن پیاز هم می‌توانید در مراحل ابتدایی از آب به‌جای روغن استفاده کنید؛ سپس در گام آخر، مقدار کمی روغن را در تابه بریزید تا طعم سرخ‌شده را به خود بگیرد. مورد آخر هم هنگامی است که می‌خواهید خورش‌ها را کمی رقیق‌تر کنید؛ در این مورد هم به‌جای اضافه‌کردن روغن به غذا از مقداری آب کمک بگیرید و بگذارید تا غذا جا بیفتد.

از اسپری روغن استفاده کنید

فوت و فن آشپزی با روغن کمتر

استفاده از اسپری روغن می‌تواند به کاهش مصرف روغن و پخت‌وپز سالم‌تر کمک کند. برای ساخت اسپری روغن خانگی می‌توانید از یک بطری اسپری و روغن دلخواه خود مانند روغن آفتابگردان ورژن ، کمک بگیرید. فقط کافی است بطری را با روغن پرکرده و نازل را برای ایجاد مه‌ریز تنظیم کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه از آشپزی با روغن کم به سراغ خوش‌عطر کردن روغن خود با استفاده از گیاهان مختلف یا حتی فلفل تازه بروید.

اگر به فکر ساخت یک اسپری روغن کم‌کالری هستید، می‌توانید آب و روغن را با نسبت یک به چهار در اسپری بریزید. البته نباید از این ترکیب به طور مستقیم روی تابه داغ استفاده کنید. بهتر است این روغن کم‌کالری را برای مرحله دم‌کشی برنج یا هنگام تهیه سالاد کنار بگذارید. هنگام آشپزی با روغن کم، اسپری روغن را از فاصله‌ای مناسب روی تابه یا ظرف پخت اسپری کنید تا یک‌لایه نازک و یکنواخت ایجاد شود. این کار به جلوگیری از چسبیدن غذا کمک می‌کند و مصرف روغن را کاهش می‌دهد. اسپری روغن خود را در کابینت نگه دارید و قبل از هر استفاده، بطری را خوب تکان دهید تا محتویات آن مخلوط شوند.

استفاده از روغن استاندارد در آشپزی به چه معنا است؟

برای موفقیت در آشپزی با روغن کم، نباید اهمیت استفاده از روغن‌های استاندارد را نادیده بگیرید. روغن استاندارد در آشپزی به روغن‌هایی اشاره دارد که کیفیت و ویژگی‌های مناسبی برای پخت‌وپز دارند. این روغن‌ها مانند روغن ‌زیتون سرخ کردنی ، باید دارای نقطه دود بالا، ثبات حرارتی خوب و اسیدهای چرب مناسبی باشند تا بتوانند حرارت را به‌خوبی انتقال دهند، از چسبیدن غذا به ظرف جلوگیری کرده و طعم و عطر مواد غذایی را حفظ کنند.

روغن‌هایی که دارای مقادیر کمتری از چربی‌های اشباع و مقادیر بیشتری از چربی‌های غیراشباع هستند، معمولا به‌عنوان روغن‌های سالم شناخته می‌شوند. استفاده از روغن‌های استاندارد به معنای پرهیز از روغن‌هایی است که به دلیل وجود مواد افزودنی یا فراوری‌شده می‌توانند به‌سلامتی آسیب برسانند؛ بنابراین، انتخاب روغن‌های استاندارد و آشپزی با روغن کم، دو گام مهم برای بهبود کیفیت غذا و حفظ سلامتی محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

آشپزی با روغن استاندارد زیتون ورژن

آشپزی با روغن کم، نوعی هنر در دنیای پخت‌و‌پز به شمار می‌رود؛ به‌ویژه زمانی که در مشابه‌سازی طعم‌ها موفق عمل می‌کنید و کسی متوجه این کاهش مصرف روغن در غذاهایتان نمی‌شود با یک تیر، دو نشان را می‌زنید؛ یعنی هم به سلامت عمومی افرادی که غذاهای شما را مصرف می‌کنند کمک می‌کنید و هم به اصالت و خاطرات طعم‌های قدیمی احترام می‌گذارید. خرید روغن‌های طبیعی که به شیوه‌ای سالم و بهداشتی تهیه شده باشند اولین قدم شما برای ورود به این حرکت انقلابی در دنیای طعم‌ها است.

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران