کدام صندوق بورسی ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاری دارد؟

کدام صندوق بورسی ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاری دارد؟

کدام صندوق بورسی ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاری دارد؟

سرمایه گذاری در بورس برای کسانی که دنبال کسب بازدهی بیشتر از بازارهای موازی هستند، جذابیت‌های متعددی دارد. با این وجود خیلی‌ها نگران ریسک‌های سرمایه‌گذاری در این بازار هستند. برای تعدیل ریسک‌های موجود در بازار سرمایه، ابزارهای متنوعی نظیر انواع صندوق درآمد ثابت، سهامی،‌ کالایی و… وجود دارد که در ادامه توضیح بیشتری درباره آن‌ها می‌دهیم.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در بورس

روش‌های متنوعی برای سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی در بازار سرمایه وجود دارد. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان سرمایه گذاری در بورس را به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم کرد. در روش اول، اکثر افراد بعد از دریافت کد بورسی، به صورت شخصی اقدام به تحلیل و بررسی بازار و خرید و فروش سهام می‌کنند. طبیعی است در این روش فرد باید دانش سرمایه‌گذاری کافی داشته و با انواع روش‌های تحلیلی از قبیل تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلوخوانی و… آشنا باشد؛ علاوه‌بر‌این لازم است زمان زیادی را برای تحلیل بازار و وضعیت شرکت‌ها در نظر گرفت.

اما در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم نیازی به هیچ یک از موارد فوق نیست. در این روش، شما می‌توانید بدون نیاز به کسب دانش یا صرف زمان جهت تحلیل و بررسی بازار، بازدهی مطلوبی را کسب کنید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری انتخاب بسیار خوبی در این زمینه محسوب می‌شوند و می‌توانند برای اهداف مختلف سرمایه‌گذاری، مورد استفاده قرار گیرند.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری به انواع مختلفی مانند صندوق درآمد ثابت، صندوق سهامی، صندوق کالایی و… تقسیم می‌شوند. هر کدام از این صندوق‌ها براساس نوع چیدمان پرتفوی خود برای گروهی از سرمایه‌گذاران با اهداف سرمایه‌گذاری مشخص، مناسبت‌تر هستند. برای مثال روند بازدهی صندوق‌های سهامی مشابه با روند بازار بوده اما در بازار مثبت و در مقایسه با خرید و فروش سهام، بازدهی بیشتری را برای سرمایه‌گذاران به‌همراه خواهند داشت. ضمن اینکه سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها در روزهای منفی بورس نیز، ریزش کمتری را تجربه خواهند کرد.

صندوق های کالایی نمونه دیگری از صندوق‌های سرمایه گذاری هستند. صندوق طلا نوعی از این صندوق‌هاست و بخش اعظم پرتفوی آن به گواهی سپرده سکه طلا اختصاص یافته است. اگر علاقه‌ای به تحمل ریسک در بورس ندارید، می‌توانید صندوق های درآمد ثابت را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. اما این صندوق ها چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارند؟

ویژگی‌های صندوق درآمد ثابت

همان‌طور که اشاره شد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس ترکیب دارایی‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. بخش اعظم منابع مالی صندوق درآمد ثابت صرف سرمایه‌گذاری در دارایی‌های بدون ریسک و با بازده مشخصی مثل اوراق مشارکت، سپرده های بانکی و… می‌شود. این صندوق‌ها بازدهی مشخصی داشته و برای یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک گزینه مناسبی به‌شمار می‌روند.

در حال حاضر، صندوق درآمد ثابت «لبخند» فارابی با بازدهی سالانه ۲۷.۳ درصد ، می‌تواند نقطه امن سرمایه‌گذاری شما در بورس باشد. سرمایه گذاری در این صندوق مزایای زیادی برای افراد به همراه دارد که در ادامه به این مزایا اشاره شده است.

مزایای صندوق درآمد ثابت لبخند فارابی

مدیریت دارایی فارابی با عملکرد قوی که طی سال‌های اخیر داشته، صندوق درآمد ثابت لبخند(ETF) را سال گذشته پذیره‌نویسی کرد. این صندوق به‌عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری بدون ریسک به‌شمار می‌رود و می‌تواند بخشی از سود پرتفوی شما را تضمین کند. بازدهی صندوق لبخند فارابی در مقایسه با سپرده‌های بانکی بیشتر بوده و به‌صورت روزشمار محاسبه می‌شود؛ به این معنی که شما می‌توانید هر زمان که قصد آن را داشتید، با فروش واحدهای صندوق لبخند سرمایه خود را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

ویژگی دیگر صندوق لبخند فارابی، ETF یا ق ابل معامله بودن آن است. خرید و فروش واحدهای این نوع از صندوق‌ها مشابه سهام بوده و بعد از دریافت کد بورسی ، از طریق سامانه معاملات آنلاین تمام کارگزاری‌ها قابل انجام است؛‌ بنابراین با جستجوی نماد «لبخند» می‌توانید سرمایه‌گذاری خود در این صندوق را آغاز کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

6 تفاوت میسلار واتر و تونر و روش های آن اصول اساسی مدیریت ریسک در فارکس + آموزش حرفه‌ای با تیشرت مردانه چه شلواری ست کنیم؟ بهترین زمان خرید بلیط هواپیما چه زمانی است؟ لق شدن دندان شیری کودک راهنمای خرید میز جلو مبلی ، میز عسلی جدید  تجهیزات تالار بهترین راه خرید خانه در قبرس شمالی یا جنوبی برای هر ایرانی انرژی مثبت در خانه: ۵ رازی که باید بدانید! مالزی یا تایلند: کدام مقصد گردشگری محبوب‌تر است؟