حسابداری معاملات ارزی و تجارت بین‌المللی

حسابداری معاملات ارزی و تجارت بین المللی یکی از مهمترین مباحث حسابداری می باشد. شاید برای شما هم پیش اومده باشد که در معاملات خود باید از ارز استفاده نمائید یا شاید کار همیشگی شما به این صورت باشد که همیشه باید معاملات خود را به صورت ارزی انجام دهید. انجام درست حسابداری برای این معاملات از اهمیت زیادی برخوردار است که باید بتوانید تشخیص دهید چه نرم افزارهای حسابداری برای اینکار مناسب می باشد؟

حسابداری معاملات ارزی و تجارت بین‌المللی

حسابداری ارزی چه می باشد؟

حسابداری معاملات ارزی در واقع برای تعریف ارزی بکار می رود که در یک محل برای ثبت تمامی معامله ها و بدست اوردن صورتهای مالی استفاده می شود.

در واقع می توانیم بگوییم که ارز حسابداری می تواند از پول طرف معامله متفاوت باشد.

اگر بخواهیم ساده توضیح دهیم به این صورت است که دو شرکت از کشورهای مختلف با هم معامله انجام می دهند، بالا و پایین شدن مبلغ ارز می تواند روی کسب و کار این افراد تاثیر زیادی بگذارد.

در همچین موقعیتی است که باید از حسابداری ارزی کمک بگیریم. یک حسابداری حرفه ای باید بتواند تمام معاملاتی که با ارز متفاوتی انجام شده و در واقع تبدیل نرخ را به صورت حرفه ای انجام دهد.

حساب ارزی یعنی چه؟

یکی از انواع حساب های مالی، حساب ارزی می باشد که وجه هایی به آنها واریز می شوند. این نوع حساب چز حسابهای محلی یا حسابهای غیر ارزی حساب نمی شود. یک حساب ارزی در یک بانک های خارج از کشور با واحد پولی دیگر کشورها محدود نمی شود.

بدهی ارزی یعنی چه؟

یک شرکت اعم از موضوع یا حوضه کاری ممکن است مطالبات زیادی از شرکتهای مختلف را داشته باشد که این مطالبات یا بدهی ها ممکن است به صورت ارزی باشند. اما همه ی حسابها باید براساس استاندارد حسابداری ایران ثبت شوند در واحد باید براساس واحد پولی ایران و به صورت ریالی ثبت شوند. تمامی بدهی های که به صورت ارزی می باشند باید به صورت ریالی در دفاتر ثبت شوند.

اگر نگران این هستید که یک معامله به صورت ارزی انجام شده اما باید به صورت ریالی ثبت شود پس تکلیف بدهی ما چیست؟ باید مطالبات خودمون را به صورت ریالی بگیریم؟ باید بگویم که این مطالبات باید به قیمت روز ارز محاسبه شوند به اینکار در دنیای حسابداری تسعیر ارز گفته می شود.

محاسبه سود و زیان تسعیر ارز

براینکه بتوانیم تسعیر ارز را درک کنیم بهتر است در ابتدا در مورد سود و ز یانی که به دلیل تعسیر ارز حاصل می شود را بررسی کنیم.

حسابداری معاملات ارزی و تجارت بین‌المللی

یکسری نمونه از مبادلات ارزی

برای مبادلات ارزی مثالهای فراوانی میتوان زد اما یکی از این معاملات صادرات و واردات می باشد که هزینه های آنها باید از کشور طرف معامله دریافت شود یا به کشور مقابل پرداخت گردد، دریافت وام از یک شرکت یا پرداخت وام به شرکت یا در کل خرید و فروش دارایی ها به صورت ارزی اشد.

حتی خرید ارزها از صرافی مانند دلار، پوند و یورو جز مبادلات ارزی محسوب می شوند.

چه ز مان هایی نرخ ارز عوض می شود؟

مواردی زیادی ممکن است باعث تغییر ارز شوند که در این پایین چندتا از دلایل آنها را ذکر کرده ایم:

  1. تورم؛
  2. بهره؛
  3. بدهی های دولت؛
  4. مبادلاتی که خارج از کشور انجام می شود؛
  5. نصبت قیمت کالاهای وارداتی به صادراتی و برعکس؛
  6. عدم ثبات سیاسی و عملکردهای اقتصادی؛
  7. رکودهای اقتصادی.

نرخ ارز مستقیم و غیر مستقیم چیست

حسابداری معاملات ارزی و تجارت بین‌المللی

نرخ ارز را می توان به صورت مستقیم و به روش غیر مستقیم استعلام کرد:

در روش اعلام نرخ ارز به صورت مستقیم که بیش تر توسط بانک ها و صرافی ها صورت می گیرد، واحد ارز ثابت و پول محلی تغییر می یابد. در چنین روشی ارز ها مانند محصولات و کالاها تصور می شوند که یک نرخ دارند که قیمت آن ها را بیان می کند.

در روش غیر مستقیم که در کشور های انگلیس، هند و نیوزلند مورد استفاده قرار می گیرد، نرخ واحد پول بر اساس ارز اعلام می شوند و بر این اساس، پوند پول پایه و بقیه ارز ها متغیر خواهند بود.

تسعیر ارز در حسابداری چیست

تسعیر ارز که با نام دیگر تبدیل واحد پولی نیز شناخته می شود از مهم ترین مفاهیم و تعاریف اقتصادی است.

با حسابداری تسعیر ارز می توان اثر تغییرات نرخ ارز در عملیات مالی را بررسی کرده و به شکل استاندارد در صورت های مالی آن ها اعمال کرد.

با تمام شدن هر سال مالی مطالبات ارزی با توجه به نرخ روز ارز محاسبه می شود و به تعدیل آن تسعیر ارز گفته می شود.

تسعیر ارز چگونه محاسبه می شود

همان طور که گفته شد، با به اتمام رسیدن دوره یا سال مالی یا هر مقطع زمانی که نیاز به تهیه گزارش مالی در آن داشته باشیم، مطالبات ارزی و بدهی ارزی بدهکاران بر اساس نرخ روز ارز محاسبه می شود.

نرم افزارهای حسابداری

در واقع با پیشرفت علم و قوانین حسابداری در کنار پیشرفت تکنولوژی شغل حسابداری دیگر مانند سابق نیست.

همچنین با وجود نرم افزار های حسابداری کار مدیران را برای کنترل کردن کسب و کار خود راحت کرده است.

نرم افزار هلو یکی از نرم افزارهایی است که خود را با تغییرات مالیاتی و اخیر حسابداری به روز نگه داشته است بنابراین مورد استقبال و استفاده در بیزنس های کوچک تا شرکت های خوب می باشد.

اما نرم افزار دیگری که در بیشتر شرکت های معتبر و بزرگ مورد استفاده قرار گرفته نرم افزار سپیدار می باشد. نرم افزار سپیدار با افزودن ماژول های کاربردی و پیشرفته محبوبیت خوبی بین کسب و کارها بدست آورده است.

از جمله شرکت های پیمانکاری که با وجود نرم افزار سپیدار کار را برای ان ها اسان کرده است.

یادگیری نرم افزار سپیدار شاید کمی پیچیده به نظر برسد اما با تکرار و تمرین اسان می شود و شما پس از یادگیری این نرم افزار شانس خود را برای استخدام در یک شرکت معتبر افزایش می دهید.

نحوه مدیریت چندتا ارز به کمک نرم افزارهای حسابداری

شرکت هایی که بین اللملی هستند به دلیل تجارتی که با دیگر کشورها دارند و به این دلیل که ممکن است کالاها و خدمات متفاوتی از دیگر شرکتها دریافت می کنند ضروری هست که جریان نقد به ارزهای خارجی بوجود بیاورند. این کار سختی می باشد و خیلی مهم است که به صورت اصولی مدیریت شود. همچنین شما به عنوان حسابدار یا صاحب کسب و کاری که با ارز سروکار دارین باید همیشه یک گزارش از بدهی ها و مطالبات خودشان گزارش کاملی داشته باشند.

امکاناتی که یک نرم افزار حسابداری ارزی باید داشتهه باشد

استفاده از این نرم افزارها می تواند به ما امکانات زیادی بدهد. این نرم افزارها ماژول های متفاوتی دارند و برای تمامی شرکتهایی که مبادلات ارزی دارند مورد استفاده است. دراین نرم افزارها می تواان تعسیر ارز را محاسبه کرد.

جمع بندی

برای اینکه بتوانید کسب و کار موفقی داشته باشید و در این زمینه پیشرفتهای خوبی داشته باشید. باید حسابداری ارزی را جدی بگیرید و همچنین اگر در ایران فعالیت می کنید مباحث مالیاتی را خیلی جدی بگیرید تا توانید مالیات کسب و کار خود را کنترل کنید و به نتایج بهتری در این زمینه برسید.

در آخر از همه شما عزیزان کمال تشکر را دارم که تا اینجای مقاله همراه ما بودین اگر هر سوالی در زمینه حسابداری و مالیاتی دارین میتوانید از متخصین آکادمی حسابداری و مالیاتی دکتر مژگان مدحج بپرسید تا متخصصین ما در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

مطالب مشابه را ببینید!

کامل‌ترین بررسی برند سیکو + معرفی کالکشن چند کالکشن محبوب کاپ قاعدگی چیست ؟ ۹ علائم سکته قلبی قبل از وقوع که باید جدی بگیرید! 19 تا از بهترین دبیران فیزیک کنکور بهترین دبیران ریاضی کنکور بهترین دبیران شیمی کنکور مراحل راه اندازی قالیشویی هتل‌های قیمت مناسب پاریس بررسی کشورهای آمریکا و انگلستان از نظر هزینه تحصیل با موسسه اصطهباناتی هنوز پول ارسال میدی؟ بهترین کد تخفیف دیجی کالا برای ارسال رایگان