5 جاذبه گردشگری تاکستان که حتما باید ببینید

جاذبه‌های تاکستان، ازجمله وسیع‌ترین باغ‌های انگور ایران و منطقه‌های طبیعی و مکان‌های بازمانده از تاریخ، ارزش این را دارند تا برای دیدنشان به این شهر زیبا سفر کنید. در این مطلب، 5 جاذبه گردشگری تاکستان‌که حتما باید ببینید را معرفی کرده‌ایم. اگر قصد دارید بدون هزینه زیاد و به دور از دردسرهای ترافیک جاده‌ای، وارد شهر انگور ایران شوید، حتما بلیط قطار تاکستان را خریداری کنید. قطارهای موجود در این مسیر، با امکانات فنی و رفاهی خود، مسافران را در امنیت و آسایش به مقصد می‌رسانند. البته اگر در ایام پیک سفر، قصد رفتن به تاکستان را دارید، جهت مواجه‌نشدن با تکمیل ظرفیت، بلیط ‌های خود را زودتر و در زمان پیش فروش بلیط قطار تهیه کنید.

5 جاذبه گردشگری تاکستان که حتما باید ببینید

1- قلعه دختر تاکستان؛ بنایی در میان پرتگاه‌های عمیق

قدمت تاکستان را به ورود اولین دسته‌های اقوام آریایی به این سرزمین نسبت می‌دهند. این شهر در گذشته به نام‌های «سیاده، سیادهن، سیادهان یا سه دهان» موسوم بود و به سرزمین «تات‌ها» شهرت داشت. یک اثر تاریخی، به نام قلعه دختر در 20کیلومتری این شهرستان و در حوالی ضیاآباد، با ویژگی‌های معماری و کاوش‌های تاریخ‌شناسان، از آبادانی این منطقه در دوران ساسانیان خبر می‌دهد.

بنای قلعه دختر، یک دژ بزرگ و شکوهمند دوران ساسانی است که امروزه بقایای آن از کیلومترها مسافت، قابل‌رؤیت است. سه طرف قلعه این بنا به پرتگاه‌های عمیق منتهی می‌شود و فقط از سمت جنوب می‌توان به آن دسترسی داشت. آثاری شبیه به سکوهای متعدد در مسیر منتهی به قلعه دختر وجود دارد که مشخص است از آن برای دسترسی به قلعه استفاده می‌شده است.

به‌عنوان ویژگی‌های منحصربه‌فرد قلعه دختر، می‌توانیم به دیوار بلند و ضخیم آن‌ که با ترکیبی از سنگ لاشه و ملاط ساخته شده اشاره کنیم. دیوارهای این قلعه 3 متر و 60 سانتی‌متر ضخامت دارند و همین ضخامت یکی از عوامل پایداری و استحکام آن، پس از گذشت سال‌ها بوده است. همچنین تزئینات، مقرنس‌ها، فرورفتگی‌ها و برجستگی‌های سطح دیواره این قلعه، نظرها را به خود جلب می‌کند. از دیگر ویژگی‌های قلعه دختر باید به چشم‌انداز وسیع و اشراف آن به دشت وسیع قزوین اشاره کنیم.

2- بقعه پیر تاکستان؛ بنایی با نقش چلیپای 5هزارساله

در بخش جنوبی شهرستان تاکستان و در 2کیلومتری بافت قدیم آن، بنایی تاریخی وجود دارد که به آن بقعه پیر یا آرامگاه بقعه پیر می‌گویند. در مورد قدمت بقعه پیر تاکستان، نظرهای مختلفی وجود دارد؛ به اعتقاد بعضی از افراد، این بنا ابتدا آتشکده بوده و بعدها به آرامگاه تبدیل شده است. با استناد به این ادعا، باید قدمت بقعه را به دوران قبل از اسلام نسبت بدهیم؛ درحالی‌که، نوع آجرکاری سردر و سرپایه‌های این بنا، سبک معماری دوران سلجوقی را به ما نشان می‌دهد. از آنجایی‌که هیچ سندی مبنی‌بر بازسازی و مرمت بنای پیر بقعه وجود ندارد، نظریه دوم محتمل‌تر است و احتمالا سن این بنا، قدیمی‌تر از دوران سلجوقیان نباشد.

یک نقاش و جهانگرد فرانسوی به نام اوژن فلاندن، از بنای پیر بقعه بازدید کرده و معتقد بوده که سبک معماری آن، هندی است و به دوره مغول تعلق دارد. این جهانگرد فرانسوی، بنای پیر بقعه را در یک نقاشی جالب، به‌تصویر درآورده است.

بنای بقعه پیر تاکستان، به‌شکل مربع‌مستطیل و به ابعاد (۶/۶۵×۶/۴۵ متر) است. شیوه معماری استوار و مستحکم، گنبد آجری، کتیبه‌ روی در چوبی آن‌ که با میله‌های آهنی محافظت می‌شود و نگاره تزئینی چلیپا به‌همراه آجرکاری‌های زیبای منسوب به دوره سلجوقی، از مهم‌ترین ویژگی‌های این جاذبه گردشگری تاکستان هستند. جالب است بدانید که سابقه استفاده از نشان چلیپا در تزئینات ایرانیان، به 5 هزار سال پیش از میلاد بازمی‌گردد.

5 جاذبه گردشگری تاکستان که حتما باید ببینید

3- روستای خورهشت

روستای خورهشت از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری تاکستان است. این آبادی خوش‌آب‌وهوا در بخش مرکزی تاکستان و در دهستان قاقازان شرقی قزوین واقع شده است. این روستا در دشت قرار دارد و از‌طریق جاده آسفالته می‌توان به آن دسترسی داشت.

با‌توجه‌به کشف قبرهایی منتسب به دوره اشکانیان و همچنین نام خورهشت که معنی مهر دارد و برگرفته از آیین ایرانیان باستان است، قدمت روستای خورهشت تاکستان را به دوران پیش از اسلام نسبت می‌دهد. خور به معنی مهر و هشت به معنی وجود هشت آتشکده است. کارشناسان و تاریخ‌نویسان معتقدند که این روستا در زمانی که آیین آتش‌پرستی در ایران رواج داشته، محل سکونت بوده است.

4- منطقه حفاظت‌شده باشگل

باشگل، منطقه‌ای وسیع به مساحت 26000 هکتار، خالی از سکنه است. این منطقه حفاظت‌شده دارای پوشش گیاهی منحصربه‌فرد و زیستگاه گونه‌های جانوری متنوعی ازجمله آهو، میش و قوچ، گرگ، روباه، شغال، گراز و خرگوش است. با رفتن به منطقه حفاظت‌شده باشگل، با یک تیر چند نشان خواهید زد؛ در‌این‌صورت، هم می‌توانید از تماشای زیبایی‌های طبیعی آن لذت ببرید و هم اینکه به بازدید دو بنای تاریخی و فرهنگی تاکستان یعنی قزقلعه (قلعه دختر) و امامزاده هفت صندوق در نزدیکی آن بروید.

منطقه حفاظت‌شده باشگل در 8کیلومتری شمال غرب تاکستان، در دهستان قاقازان واقع شده است. یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری قزوین، یعنی منطقه شکارممنوع خراسانلو نیز در جوار منطقه باشگل قرار دارد.

5- موزه مردم‌شناسی تاکستان

اگر از علاقه‌مندان به دیدن آثار تاریخی و وسایل بازمانده از گذشتگان هستید، در سفر به تاکستان، حتما به موزه مردم‌شناسی این شهر بروید. موزه مردم‌شناسی تاکستان در سال 1397 و در محل اداره میراث فرهنگی شهرستان تأسیس شده است. در این موزه، اقلام و ادوات مورداستفاده مردمان گذشته این منطقه نگهداری می‌شود.

بازدید از موزه مردم‌شناسی تاکستان رایگان است. این مکان در خیابان امام قرار دارد و شما می‌توانید با ماشین شخصی، تاکسی یا از‌طریق نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به آنجا بروید. اگر قصد دارید با خرید بلیط قطار تاکستان به این شهر سفر کنید، با‌توجه‌به افزایش علاقه‌مندی مردم به سفر ریلی، بهتر است بلیط‌های موردنیازتان را در زمان پیش فروش قطار خریداری کنید؛ در‌این‌صورت، نه‌تنها با مشکل تکمیل ظرفیت قطارها مواجه نخواهید شد، بلکه بلیط‌ها را با قیمت مناسب‌تری نسبت به زمان پیک سفر خریداری خواهید کرد.

5 جاذبه گردشگری تاکستان که حتما باید ببینید

فلای تودی؛ جامع‌ترین مرجع خرید بلیط قطار

سایت فلای تودی، جامع‌ترین و در دسترس‌ترین سایت فروش و پیش فروش بلیط قطار در ایران است که اطلاعات تمامی قطارهای موجود در مسیرهای ریلی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و سپس امکان رزرو و خرید بلیط را چه در روزهای عادی و چه در زمان پیش فروش قطار، فقط با چند کلیک فراهم می‌کند. از‌طریق سایت فلای تودی، نه‌تنها بلیط قطار تاکستان و سایر مقصدهای ریلی کشور، بلکه امکان رزرو پروازهای داخلی و خارجی، رزرو هتل، خرید تور، بیمه مسافرتی و درخواست ویزا نیز به‌صورت اینترنتی فراهم شده است.

مطالب مشابه را ببینید!

با تیشرت مردانه چه شلواری ست کنیم؟ بهترین زمان خرید بلیط هواپیما چه زمانی است؟ لق شدن دندان شیری کودک راهنمای خرید میز جلو مبلی ، میز عسلی جدید  تجهیزات تالار بهترین راه خرید خانه در قبرس شمالی یا جنوبی برای هر ایرانی انرژی مثبت در خانه: ۵ رازی که باید بدانید! مالزی یا تایلند: کدام مقصد گردشگری محبوب‌تر است؟ جادوی دکوراسیون با مبلمان و صندلی‌های کم جا نکات مهم در انتخاب و خرید فرش