تفاوت های بلیط چارتر و سیستمی

تفاوت های بلیط چارتر و سیستمی

انواع بلیط هواپیما را می‌شناسید؟ بسیاری افراد ممکن است به دلیل عدم آشنایی با اصطلاحات پرواز و بلیط هواپیما هنگام خرید دچار مشکل شوند. در این مقاله می‌خواهیم درباره تفاوت بلیط‌های سیستمی و بلیط‌های چارتر صحبت کنیم. اگر می‌خواهید سفری با هواپیما داشته باشید و هنوز برای خرید بلیط تردید دارید، این مطلب را تا پایان بخوانید.

دانستن اصطلاحات بلیط هواپیما یکی از مسایل مهم برای سفر هوایی است. هیچ‌کس دوست ندارد بعد از آن‌که سوار هواپیما شد بداند چه‌نوع پروازی را رزرو کرده است. ندانستن اصطلاحات در موارد زیادی باعث می‌شود تا شما هزینه‌های بیشتری بپردازید. دو مورد از اصطلاحات مهم بلیط‌های هواپیما، بلیط چارتر و بلیط سیستمی هستند.

در موارد زیادی با این‌اصطلاحات رایج برخورد می‌کنید. اگر شما بخواهید بلیطی از کرمان به تهران رزرو کنید باید بین بلیط سیستمی و بلیط چارتر تهران کرمان یکی را انتخاب کنید. پس همین‌جا می‌توان گفت بلیط‌‌ها در‌واقع یا چارتری هستند یا سیستمی.

اما مسئله مهم تفاوت آن‌ها است. چه موقع باید بلیط چارتری خرید؟ کدام‌یک ارزان‌تر است؟ سوالاتی مانند این‌موارد در این‌مقاله بررسی می‌شوند. اگر شما هم درباره رزرو هتل علی بابا خود تصمیم گرفته‌اید و با خرید بلیط پرواز همه برنامه‌ریزی‌های سفر خود را تکمیل می‌کنید، حتما ادامه مقاله را با‌دقت مطالعه کنید.

بلیط سیستمی چیست

بلیط هواپیما در دو نوع سیستمی و چارتری در سایت‌ها و آژانس‌های هوایی فروخته می‌شود. البته انواعی نیز برای کلاس‌های مختلف هوایی وجود دارد که نوع دیگری است و در این‌مقاله فعلا به آن‌ها کاری نداریم. شاید دقت کرده باشید که قیمت بلیط هواپیما و مسیری یکسان در سایت‌های مختلف ممکن است، قیمت‌های متفاوتی داشته باشد.

تفاوت های بلیط چارتر و سیستمی

بلیط‌های سیستمی معمولا قیمت مشخصی دارند و تغییرات زیادی ندارند، مگر این‌که در برخی زمان‌ها خود ایرلاین تصمیم به کم یا زیاد کردن آن بگیرد. بلیط‌های سیستمی همان بلیط‌های معمولی هستند که تک‌تک در خود ایرلاین رزرو می‌شوند. استفاده از بلیط‌های سیستمی مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد. اگر بلیط چارتر تهران کرمان یا مسیر سفر خود را رزرو نکرده‌اید، بیایید درباره بلیط‌های چارتر بیشتر بدانیم.

بلیط چارتری چیست

چارتر در لغت به معنای “در‌بست کردن” است. شرکت‌های هوایی کل صندلی‌های یا تعدادی از آن‌ها را پیش از پرواز از ایرلاین می‌خرند. سپس خود شرکت اقدام به فروش آن‌ها می‌کند. این‌بلیط‌ها در بازار بلیط‌های چارتری شناخته می‌شوند. همیشه چارتر کننده‌ها، شرکت‌های هوایی نیستند.

 ممکن است برخی سازمان‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌های خاصی نیز اقدام به این‌کار کنند. بلیط‌های چارتری با قیمت فروش گروهی خریده می‌شوند و معمولا دست شرکت هوایی برای ارائه تخفیف روی آن‌ها باز است. همین موضوع است که باعث شده، مسافران تصور اشتباهی درباره بلیط‌های چارتری داشته باشند. افراد زیادی فکر می‌کنند بلیط‌های چارتری همیشه ارزان‌تر از بلیط‌های سیستمی هستند.

این‌موضوع درست نیست و در ادامه درباره آن، توضیح بیشتری خواهیم داد. اما بلیط‌های چارتری هم مزایا و معایب خود را دارند. بهتر است هنگام رزرو هتل برای سفر خود درباره این‌مزایا و معایب اطلاعاتی داشته باشید.

تفاوت‌های بلیط سیستمی و چارتری

اگر قرار باشد از تهران به کرمان سفر کنید بلیط سیستمی می‌خرید یا بلیط چارتر تهران کرمان؟ هر‌یک از انواع بلیط‌ها مزایا و معایب خاصی دارند که بهتر است قبل از خرید درباره آن‌ها بدانید. همان‌طور که گفته شد بلیط‌های چارتری معمولا ارزا‌ن‌تر هستند.

بلیط‌های چارتری بسته به تعداد متقاضیان خرید، قیمت‌های متفاوتی دارند. قیمت این‌بلیط‌ها همیشه ارزان‌تر نیست. ممکن است در بعضی تعطیلات مانند روز‌های قبل از عید نوروز بلیط‌های چارتری قیمت بیشتری داشته باشند. اما بلیط‌های سیستمی معمولا از روز‌ها و هفته‌ها قبل قابل رزرو هستند. قیمت آن‌ها مشخص است و به‌سادگی با آن‌ها امکان برنامه‌ریزی برای سفر و کار‌های خود خواهید داشت.

تفاوت های بلیط چارتر و سیستمی

تفاوت مهمی که برای بلیط‌های چارتر و سیستمی وجود دارد، امکان لغو، جا‌به‌جایی یا استرداد وجه است. معمولا برای لغو و جا‌به‌جایی پرواز‌ها هنگام رزرو قوانین را با‌دقت مطالعه کنید. معمولا بلیط‌های چارتری شرایط سختی برای لغو دارند یا آن‌ها را نمی‌توان لغو کرد یا جا‌به‌جا کرد. اگر در روز و تاریخ سفر خود مطمئن نیستید و ممکن است آن را جا‌به‌جا کنید، بلیط‌های سیستمی بخرید. بلیط سیستمی به این‌شکل است که با قوانین ایر‌لاین شما این‌امکان را دارید که آن‌ها را لغو کرده و پول خود را پس بگیرید. برای جا‌به‌جایی بلیط‌های سیستمی و تعویض بلیط به پروازی دیگر شرایط به شرط وجود صندلی خالی در پرواز بعدی، کار آسانی است.

دیگر تفاوت‌های بلیط‌های سیستمی و چارتری

تا این‌جا درباره بلیط‌های سیستمی و چارتری صحبت کردیم. جالب است بدانید برای رزرو هتل نیز شرایط چارتری وجود دارد و فقط مختص هواپیما نیست. اما ما در این‌جا فقط درباره بلیط‌های چارتری هواپیما صحبت می‌کنیم. تعدادی از تفاوت‌های بلیط‌های چارتر و سیستمی را بیان شد. اما تفاوت‌های دیگری نیز برای آن‌ها وجود دارد.

بد نیست بدانید بلیط‌های چارتری برای همه افراد با هر سنی که باشند، قیمت یکسانی دارد. بلیط‌های سیستمی برای کودکان قیمت کم‌تری دارند اما هنگام خرید بلیط چارتر فرقی نمی‌کند سن مسافران چقدر باشد. البته برای نوزادان و کودکان زیر سن دو، هر دو بلیط رایگان هستند؛ البته بهتر است بگوییم شما برای نوزادان نیازی به تهیه بلیط ندارید.

این مطالب را هم ببینید