انواع قفل درب چوبی و نکات مهمی که باید در مورد آن ها بدانید!

انواع قفل درب چوبی و نکات مهمی که باید در مورد آن ها بدانید!

درب‌های چوبی یکی از پراستفاده‌ترین مدل‌های درب در همه جای دنیا هستند. از همین رو شرکت‌های تولید قفل سعی می‌کنند، محصولاتی را به وجود بیاورند که برای این درب‌ها مناسب باشد. به همین دلیل اکثر این قفل‌ها با نام قفل درب چوبی معروف هستند.

قفل درب چوبی از گذشته تاکنون تغییرات زیادی را تجربه کرده و از مدل‌های چفتی و کلیددار، به قفل‌های هوشمند تبدیل شده است.

متاسفانه، در چند سال اخیر شاهد رشد جرایمی مانند سرقت از منازل هستیم؛ بنابراین بالابردن امنیت منزل یا محل کار مهم‌ترین فعالیتی است که برای جلوگیری از بروز این مشکل به آن نیاز داریم.

از همین رو انتخاب یک قفل مناسب برای درب بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده و تبدیل به یکی از دغدغه‌های مهم افراد شده است. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع قفل درب چوبی آشنا کنیم و به بررسی ویژگی‌های ضروری و بهترین مدل این قفل‌ها بپردازیم.

آشنایی با انواع قفل درب چوبی

همانطور که گفتیم انواع متنوعی از قفل درب چوبی در بازار موجود است که در ادامه به معرفی پرکاربردترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • قفل‌های مکانیکی ساده: همه ما بارها از این قفل استفاده کرده‌ایم و به‌خوبی با روش کار آن آشنا هستیم. قفل‌های مکانیکی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که مغزی آنها با چرخاندن کلید، حرکت می‌کند.جابه‌جاشدن فنر و شافت داخلی، در نهایت منجر به باز شدن قفل می‌شود.
  نحوه عملکرد این قفل‌ها به‌گونه‌ای است که به‌سادگی با ایجاد ضربه، استفاده از ابزار، تکثیر کلید و شکستن قفل، آسیب می‌بیند. ازاین‌رو پایین‌ترین امنیت را در بین قفل‌های موجود در بازار دارند.
 • قفل ضد سرقت درب چوبی: قفل‌های ضدسرقت مدل‌های پیشرفته‌تر همان قفل‌های مکانیکی هستند، اما تفاوت‌هایی نیز بین آنها وجود دارد. مغزی و شافت قرار گرفته در قفل‌های ضد سرقت قوی‌تر است و عملکرد بسیار خوبی را نسبت به ضربه و فشار از خود نشان می‌دهد.
  در کنار این ویژگی، کلید این قفل‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده که به‌راحتی تکثیر نمی‌شود و باز کردن آن با ابزار نیز دشوار است. با وجود تمام این ویژگی‌ها همچنان امکان باز کردن این قفل و سرقت از منزل وجود دارد، اما درصد آن کمتر از مدل قبل است.
 • قفل‌های دیجیتال: این مدل قفل که با نام قفل الکترونیکی نیز شناخته می‌شود، به‌روزترین مدل در بین قفل‌های موجود در بازار است. قفل دیجیتال به‌صورت الکترونیکی و با استفاده از باتری مخصوص کار می‌کند، از همین رو برای باز شدن نیاز به کلید ندارد. وجود نداشتن کلید سبب می‌شود تا بسیاری از مشکلات مرتبط با این موضوع نیز از بین برود و امنیت محیط در حد بالایی حفظ شود.
انواع قفل درب چوبی و نکات مهمی که باید در مورد آن ها بدانید!

کدام‌یک از موارد قبل، به‌عنوان بهترین قفل درب چوبی شناخته می‌شوند؟

باتوجه‌به نوع طراحی، تنوع دسترسی، نحوه عملکرد، امکانات موجود در قفل و امنیت فوق‌العاده بالا، قفل دیجیتال به‌عنوان بهترین قفل درب چوبی شناخته می‌شوند. بنابراین، اگر امنیت و کارایی برای شما اولویت زیادی دارد، پیشنهاد می‌شود که حتماً از میان قفل‌های الکترونیکی، یک مدل را برای خود انتخاب کنید. در ادامه بیشتر با این قفل‌ها آشنا می‌شویم تا با دلیل این نامگذاری بیشتر آشنا شوید.

قفل دیجیتال درب چوبی چیست و چه مزایایی دارد؟

قفل و دستگیره درب چوبی دیجیتال، محصولاتی هستند که با استفاده از تکنولوژی‌های روز ساخته شده‌اند. همان‌طور که اشاره کردیم، این قفل‌ها برای باز شدن نیاز به کلید ندارند و به‌جای آن از روش‌های دسترسی الکترونیکی مثل اثر انگشت، رمز، کارت مغناطیسی و… بهره می‌برند. این قابلیت کمک می‌کند تا نیازی به استفاده از کلید نباشد و هرگونه دسترسی از این طریق، محدود شود.

قفل دیجیتال درب چوبی نه‌تنها در روش دسترسی بلکه در امکانات جانبی نیز سرآمد است. در ساخت این قفل‌ها سعی شده که امنیت و رفاه در بهترین حالت ممکن باشد. به همین دلیل ویژگی‌های متنوعی نظیر قفل خودکار، قفل کودک، حسگر حرکتی، ویژگی ضد شوک، ضد سرقت، ضد هک و… را مشاهده خواهید کرد. این موارد مزیت‌های بسیار ارزشمندی هستند که باعث برتری این محصولات نسبت به سایرین می‌شوند.

انواع قفل درب چوبی و نکات مهمی که باید در مورد آن ها بدانید!

معرفی انواع قفل دیجیتال

قفل و دستگیره‌های الکترونیکی در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که برخی از آنها عبارت‌اند از:

قفل دیجیتال اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی یکی از انواع قفل‌های دیجیتال است که تنها با اثر انگشت باز می‌شود. در روی این قفل‌ها یک اسکنر کوچک قرار گرفته که شناسایی اثر انگشت را بر عهده دارد. برای استفاده از این قفل باید حتماً اثر انگشت افراد مجاز را در تنظیمات قفل ثبت کنید تا در مواقع لزوم بتوانند از آن برای بازکردن قفل استفاده کنند.

انواع قفل درب چوبی و نکات مهمی که باید در مورد آن ها بدانید!

دستگیره دیجیتال کارتی

قفل‌ها یا دستگیره‌های کارتی نیز برای بازشدن به یک کارت مخصوص نیاز دارند. کارت‌های مغناطیسی حاوی کد ویژه‌ای هستند که طی یک پیام رادیویی آن را به پردازشگر قفل ارسال می‌کنند. اگر کد کارت از قبل در حافظه قفل ثبت شده باشد، فرایند باز شدن به‌سادگی اتفاق می‌افتد. در غیر این صورت هیچ‌گونه دسترسی برای ورود داده نمی‌شود.

قفل رمزی

این مدل قفل درب چوبی معروف‌ترین محصول در بین قفل‌های دیجیتال است. برای باز کردن درب به یک رمز نیاز دارید که بسته به نوع قفل می‌تواند بین 4 تا 12 رقم داشته باشد.  این رمزها نیز باید مثل دو روش قبل در سیستم مرکزی قفل ثبت شوند تا در هنگام استفاده از آنها اجازه دسترسی صادر شود.

انواع قفل درب چوبی و نکات مهمی که باید در مورد آن ها بدانید!

قفل هوشمند کنترل از راه دور

جدیدترین تکنولوژی در قفل‌های دیجیتال، قابلیت کنترل از راه دور است. این ویژگی کمک می‌کند تا بتوانید تنها با اینترنت و تلفن همراه، از هرکجا به قفل خود دسترسی داشته باشید. کنترل ورود و خروج‌ها، انجام تنظیمات متنوع، بستن و بازکردن درب از راه دور و… از ویژگی‌های فوق‌العاده آن به شمار می‌رود. ویژگی‌های متنوع قفل‌های کنترل از راه دور باعث شده تا این محصول با نام قفل هوشمند ریموت دار یا قفل ریموتی درب چوبی نیز شناخته شود.

چه تفاوتی میان قفل و دستگیره دیجیتال وجود دارد؟

از نظر کارکرد هیچ تفاوتی میان این دو محصول وجود ندارد. تنها تفاوت، وجود یک ضامن یا اهرم دستی در دستگیره دیجیتال است. به جز این دستگیره، تفاوت دیگری در نحوه عملکرد و ساختار داخلی این دو محصول وجود ندارد. در حقیقت دستگیره دیجیتال نوعی قفل دیجیتال است که در ساخت آن از دستگیره اهرمی استفاده شده است.

بهترین قفل درب چوبی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

احتمالاً شما نیز بارها از خود پرسیده‌اید که یک قفل مناسب باید چه ویژگی‌هایی را داشته باشد که امنیت بیشتری را برای ساختمان به ارمغان بیاورد؟ حتی در مدلهای مختلف قفل دیجیتال، امکان وجود محصولات نامرغوب وجود دارد. در ادامه به تعدادی ویژگی که باید در هنگام خرید قفل دیجیتال به آن دقت کنید، خواهیم پرداخت.

انواع قفل درب چوبی و نکات مهمی که باید در مورد آن ها بدانید!

تعدادی از ویژگی‌های کاربردی برای قفل‌های ایمن شامل موارد زیر هستند:

 1. داشتن بدنه‌ای مقاوم در برابر ضربه
 2. طراحی خاص برای جلوگیری از باز کردن قفل با استفاده از ابزار
 3. داشتن امکاناتی نظیر هشدار یا آلارم برای اطلاع از ورودهای غیرمجاز
 4. ضد سرقت بودن و بهره‌مندی از مغزی مقاوم 
 5. بهره‌مندی از دسترسی دومرحله‌ای یا بدون کلید، برای کاهش و جلوگیری از سرقت
 6. داشتن امکانات کاربردی مختلف مثل قفل خودکار در مواقعی که بستن درب را فراموش می‌کنیم
 7. و استفاده از سایر مواردی که باعث افزایش امنیت محیط خواهد شد.
 8. مجهز بودن به سیستم ضد شوک و ضد ضربه

امروزه تولیدکنندگان قفل‌های دیجیتال سعی کرده‌اند بسیاری از این امکانات را در کنار هم قرار داده و محصولی کاربردی را تولید کنند. بنابراین، به‌یقین می‌توان گفت که انواع دستگیره و قفل‌های الکترونیکی، تنها محصولاتی هستند که به‌خوبی تمام خواسته‌های رفاهی و امنیتی شما را برآورده خواهند کرد.

بهترین مارک قفل درب چوبی چیست؟

در این مقاله سعی کردیم شما را به طور کامل با انواع قفل درب چوبی با دستگیره آشنا کنیم و به بررسی ویژگی‌های آنها بپردازیم.

اما سؤال مهم اینجاست که با وجود شرکت‌های متنوع موجود در بازار، کدام برند به‌عنوان بهترین مارک قفل درب چوبی شناخته می‌شود؟

شاید بهتر باشد برای پاسخ به این سؤال مجدداً نگاهی به بخش قبل بیندازیم. وجود ویژگی‌های متنوع، امکانات پیشرفته، طراحی منحصربه‌فرد، داشتن نمایندگی معتبر، خدمات پس از فروش و… مواردی هستند که می‌تواند خرید قفل دیجیتال را بدون ریسک و مطمئن کند. 

برندهایی که چنین قابلیت‌هایی در آنها دیده شود به‌عنوان بهترین مارک قفل درب چوبی نیز شناخته می‌شوند. به جرات می‌توان گفت که در میان تولیدکنندگان موجود در بازار برند کاداس یکی از شرکت‌هایی است که همه استانداردهای یک مارک معتبر را دارا است.

برند کاداس با داشتن گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی در زمینه کیفیت، طراحی و تکنولوژی توانسته جایگاه خوبی در بازار جهانی داشته باشد. در کنار این مسئله داشتن نمایندگی معتبر، خدمات پس از فروش حرفه‌ای و سایر عوامل مشابه سبب شده که کاداس در ایران جزو پرفروش‌ترین و معروف‌ترین برندهای ارائه‌دهنده انواع قفل دیجیتال مانند قفل اثر انگشتی، قفل رمزی، قفل کارتی، دستگیره دیجیتال، قفل ریموتی و … باشد. بر همین اساس در صوتی که تمایل به خرید انواع قفل درب چوبی دارید، حتماً برند کاداس را در صدر لیست انتخاب‌های خود قرار دهید.

مطالب مشابه را ببینید!

جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران فواید لیزر صورت ، 9 دلیل عالی برای انجام لیزر صورت کمپین “تابستانی سرد در راه است” با کولرهای گازی تی سی ال: انتخابی هوشمند برای هر آب و هوا