انبارداری چیست و چرا باید آن را جدی بگیریم؟

انبارداری چیست و چرا باید آن را جدی بگیریم؟

سازمان‌ها و شرکت‌هایی که فعالیت اصلی آنان تولید کالا یا محصولات است، برای محافظت از محصولات خود تا زمانی که آن‌ها را به دست مشتری برسانند، باید آن‌ها را ذخیره کنند. لازمه سلامت و امنیت، انبارهایی است که مدیران آن‌ها به‌خوبی بدانند که انبارداری چیست و چه قواعد و قوانینی دارد. به همین منظور، ما به‌تفصیل در این مقاله در این زمینه توضیح داده‌ایم. ابتدا این مقاله را بخوانید و سپس به سایت ما سری بزنید تا بتوانید اطلاعات خود را تکمیل کنید.

انبارداری چیست؟

بسیاری از شرکت‌ها یا سازمان‌ها شرایط نگهداری و ذخیره کالا، محصولات یا مواد اولیه خود را ندارند؛ درنتیجه ناچارند محلی را در نظر بگیرند و این اقلام را به آنجا منتقل کنند؛ فرایندی که طی آن، این کالا‌ها دریافت می‌شوند و بر اساس برخی قوانین، تا موعد مقرر در انبار می‌مانند. این فرایند اگر به‌درستی انجام شود می‌تواند امنیت کالا را حفظ کند و روند تحویل‌دادن و تحویل‌گرفتن آن را سرعت ببخشد.

اما آیا انبارداری شغل مهمی به شمار می‌رود؟ بله! به دلیل اینکه بیشتر سرمایه شرکت‌ها و سازمان‌ها اغلب در انبار ذخیره می‌شود و یک بی‌احتیاطی می‌تواند به قیمت ورشکستگی آن سازمان تمام شود. علاوه‌بر این، هم تحویل و دریافت کالا سرعت مناسبی خواهد داشت و هم کالا برای رسیدن به دست مشتری نهایی که می‌تواند در داخل یا خارج از مرزها باشد، آماده خواهد بود.

اهمیت انبارداری در لجستیک

بی‌اهمیت شمردن انبارداری در زنجیره تأمین کالا اشتباهی بزرگ است. اگر کالا به‌موقع و سالم به دست مصرف‌کننده نهایی نرسد‌، قطعاً زنجیره تأمین، قطع‌ می‌شود و سازمان دچار مشکل خواهد شد. برای اینکه این زنجیره حفظ شود لازم است تا با کمک قوانین انبارداری بتوان میزان خروجی باکیفیت سازمان را چندبرابر کرد. به همین دلیل، نقش انبارداری در بهبود عملکرد لجستیک بسیار اهمیت دارد.

مراحل انبارداری چیست؟

اولین اصل در انبارداری این است که با مراحل آن آشنا باشید. این آگاهیث، ضامن موفقیت در کارتان خواهد بود. اما سؤال این است که این مراحل چه هستند؟

مرحله اول: دریافت کالا

برای اینکه یک کالا را بتوان در انبار ذخیره کرد، لازم است مجوزهایی صادر شود که سندی برای این ذخیره‌سازی باشد. پذیرش کالا در انبار نیز باید با کمک همین مدارک انجام ‌شود. در هنگام ورود، علاوه‌بر تطبیق کالا با برگ درخواست تحویل، محصولات باید از لحاظ امنیتی نیز کنترل شوند. این همخوانی باید مشخصات فیزیکی، تعداد و مواردی این‌چنینی را در بر بگیرد. در صورت مغایرت لازم است با تنظیم یک صورت‌جلسه، این ناهمخوانی اعلام و ترتیب اثر داده شود. درصورتی‌که مغایرتی مشاهد نشود، دسته‌بندی بر اساس قوانین موجود، ویژگی کالاها و وضعیت آن‌ها انجام می‌شود.

انبارداری چیست و چرا باید آن را جدی بگیریم؟

مرحله دوم: جاگذاری کالا

زمانی که کالا به انبار وارد شد، وقت آن است که مرحله دوم یا جابه‌جاکردن کالا انجام شود. جاگذاری کالا باتوجه ‌به برخی موارد انجام می‌شود و بر اساس استانداردهای انبار، هر کالا در جایی مناسب قرار داده می‌شود. اینکه هر کالا در کجا قرار گرفته است باید مستند و ثبت شود. درنهایت نیز رسید باید به دست فردی که محصول را تحویل داده است برسد تا بتواند به‌عنوان سند مورد استناد قرار گیرد‌.

مرحله سوم: برنامه‌ریزی برای خروج کالا از انبار

زمانی کالاها از انبار خارج می‌شوند که صاحب کالا یا مصرف‌کننده درخواستش را ثبت کرده باشد. زمانی که درخواست صادر شد، باید اسناد نیز مطابقت کافی داشته باشند و کالاهای ذخیره شده در رهن بانک یا مؤسسه دیگری نباشند.

مرحله چهارم: تحویل کالا

پس از اینکه مجوزهای لازم برای صدور کالا از انبار صادر شد، لازم است که فرایند تحویل کالا شروع شود. برای این کار باید از وسایل مناسب برای حمل و استخراج کالا استفاده شود تا هیچ آسیبی به محصول وارد نشود. تنها نکته این است که در برخی از موارد لازم است که کالایی که قرار است تحویل داده شود، بسته‌بندی شود که این کار اغلب در انبار انجام صورت می‌گیرد. درنهایت نیز باید اسنادی تهیه شود که نشان دهد کالای موردنظر با سلامت تحویل داده شده.

آشنایی با اصطلاحات انبارداری

صاحبان هر کسب‌وکاری برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط درستی برقرار کنند لازم است که برخی اصطلاحات رایج را بدانند. صنعت انبارداری نیز از این قاعده مستثنا نیست. به همین دلیل، اگر در این حرفه فعالیت دارید یا می‌خواهید کار خود را به‌عنوان یک انباردار شروع کنید باید از این موارد اطلاع داشته باشید تا در کار خود پیشرفت کنید. البته اصطلاحات انبارداری بسیار گسترده هستند؛ اما ما در این مقاله به چند نمونه رایج اشاره کرده‌ایم:

موجودی: به همه کالاها و محصولاتی که به‌صورت مشهود و غیرمشهود در انبار ذخیره شده‌اند و پس از مدتی قرار است از آن خارج شوند، موجودی انبار گفته می‌شود.

انبارداری چیست و چرا باید آن را جدی بگیریم؟

کاردکس انبار: کاردکس به فرم‌هایی اطلاق می‌شود که شامل همه اطلاعات لازم موجود در انبار است. این اطلاعات شامل ورود، خروج، محل نگهداری، میزان موجودی و مواردی از این‌ قبیل هستند.

حواله انبار: برگه‌ای که در آن، تعداد، جنس، نوع کالا و مواردی از این دست ذکر شده و در هنگام تحویل کالا به مشتری داده می‌شود، حوابه انبار نام دارد.

کارت شناسایی کالا: کارتی مقوایی که در کنار هر قفسه قرار دارد و اطلاعات مربوط به کالای درون قفسه بر روی آن ذکر شده است. این اطلاعات به پیداکردن کالا کمک خواهند کرد.

ابزار اندازه‌گیری: این ابزار بسته به نوع کالا متفاوت خواهند بود. متر، ترازو یا باسکول از انواع آن هستند.

وسایل حمل‌ونقل: به ماشین‌آلاتی گفته می‌شود که برای تحویل و تخلیه کالا استفاده شده و کالا را به قسمت‌های مختلف انبار انتقال می‌دهند. جرثقیل، لیفتراک و مواردی از این دست، از انواع آن هستند.

تجهیزات دفتری: مواردی شامل فرم‌ها، کاردکس، نرم‌افزارهای مورداستفاده، اسناد و… .

تجهیزات ایمنی: نشان‌دهنده احتمال خطر هستند یا در مواقع خطر مورداستفاده قرار می‌گیرند. کپسول آتش‌نشانی از این دست است.

منظور از عملیات انبار و انبارداری چیست

برای اینکه کالاها به‌درستی در انبار ذخیره و نگهداری شوند باید فرایندهایی انجام شود. این فرایندها می‌توانند دریافت موجودی، جایگزین‌کردن هر محصول در جای خود و… باشند. به این کارها، عملیات انبار گفته می‌شود و ضامن عملکرد درست انبار خواهد بود. به کمک عملیات انبار می‌توان هزینه‌های انبارداری را کاهش داد یا موجودی انبار را به‌موقع به محل موردنظر ارسال کرد. همچنین با این عملیات، از فرسودگی نیروی کار کاسته می‌شود و اطلاعاتی دقیق از موجودی انبار در اختیار مدیر انبار قرار می‌گیرد. با دنبال کردن دستورالعمل‌های انبارداری و بهینه‌سازی انبار در نهایت، هم مدیر انبار می‌تواند تصمیم‌های درست‌تری بگیرد و هم مشتریان از انبار راضی خواهند بود.

مشورت با متخصصان حرفه‌ای حوزه انبارداری در فضاسازان امین

سرمایه بسیاری از شرکت‌ها در گروی محصولات و کالاهایی است که باید مدتی ذخیره شوند تا برای رسیدن به دست مصرف‌کننده، زمان مناسب آن‌ها فرابرسد. ‌ نگهداری این کالاها نیاز به قوانین خاصی دارد که انبارداری موظف است آن را به‌درستی انجام دهد. حال که می‌دانید انبارداری چیست و تا چه میزان برای سرمایه شرکت‌ها مهم است به سایت ما سری بزنید و با مشاوران ما مشورت کنید.

شرکت فضاسازان امین با بیش از ۳۰ سال سابقه در زمینۀ مشاوره، طراحی، تولید و اجرای قفسه بندی انبار با بهره‌گیری از فناوری روز و ماشین‌آلات پیشرفته، انواع قفسه‌های فروشگاهی و تجهیزات انبار را تولید و به بازار عرضه می‌کند. در صورتی که هرگونه سؤالی دارید به سایت www.fazasazanamin.com مراجعه کنید یا با کارشناسان ما با شماره تلفن 02188748930 تماس بگیرید.

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران