اصول اساسی مدیریت ریسک در فارکس + آموزش حرفه‌ای

فارکس یک بازار مالی بسیار بزرگی است که روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا در کنار بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ به معامله می‌پردازند. حجم جابه‌جایی پول روزانه در این بازار به اعداد 6 تریلیون دلار می‌رسد که رقم بسیار قابل‌توجهی است. سودآوری در بازار فارکس اهمیت ویژه‌ای دارد و تمام فعالان این حوزه برای احقاق همین هدف پا به فارکس گذاشته‌اند. اما آنچه از کسب سود نیز مهم‌تر است از دست ندادن سرمایه است؛ در این مسیر مجموعه اقداماتی وجود دارد که با رعایت کردن آن‌ها، از بازارحذف نمی‌شوید، ضررهایتان به حداقل می‌رسد و کسب سود پایدار در بازار را تجربه می‌کنید. به این مجموعه اقدامات در فارکس مدیریت ریسک و سرمایه می‌گویند.

اصول اساسی مدیریت ریسک در فارکس + آموزش حرفه‌ای

در این مطلب شما را به طور کامل با مفهوم مدیریت ریسک آشنا ‌می‌کنیم و نکات کاربردی مدیریت سرمایه در معاملات را برای شما باز خواهیم کرد.

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک یعنی مجموعه استراتژی‌های ضد ریسک افراد برای کم‌ترین میزان ضرر در بازار که شامل یک سری مهارت‌های سخت و نرم می‌شود.

فرض کنید شما مبلغ مشخصی پول را برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اید. آیا به یکباره تمام دارایی خود را در یک زمینه خاص و یک کالای خاص اختصاص می‌دهید؟ اگر آن بازار به ناگاه و برای یک مدت طولانی در خلاف جهت شما حرکت کرد چه می‌شود؟ آیا توان ماندن در ضرر را دارید؟ آیا می‌توانید در قیمت‌های پایین‌تر نیز مجدداً خرید کنید تا در نهایت به سود بیشتری برسید یا تمام پول خود را در یک مرحله خرید کرده‌اید؟

به رفتار سرمایه‌داران بزرگ نگاه کنید. آن‌ها سرمایه‌های خود را توزیع کرده‌اند و در املاک، مستغلات، خودرو، بورس و کالاهای دیگر تقسیم کرده‌اند. همچنین همه سرمایه خود را به یکباره به خرید چیزی اختصاص نداده‌اند و طی مراحل و قدم‌های مختلف از یک سال تا چند سال، رفته‌رفته در قیمت‌های مختلف به سرمایه خود افزوده‌اند. تمام این فعالیت‌ها تکنیک‌هایی در جهت مدیریت ریسک است.

در مدیریت ریسک شما باید زمینه سرمایه‌گذاری را متنوع و زمان ورود به آن را مرحله‌بندی کنید تا در صورت ریزش یک بازار اولا کل سرمایه شما از بین نرود، دوما همیشه مقدار دیگری پول برای ورود مجدداً به بازار و جبران ضررهای گذشته، داشته باشید.

چرا مدیریت ریسک در فارکس مهم است؟

مدیریت ریسک در فارکس از آن جهت بسیار مهم است که در دنیای دیجیتال آن، افراد بسیار ساده و راحت در صورت کنترل نکردن احساسات و منطق معاملاتی خودشان صرفا با چند کلیک می‌توانند کل سرمایه زندگی خود را در چند دقیقه از بین ببرند. اگر به این قضیه باور ندارید، سری به داستان مختلف افراد در اینترنت بزنید چطور یک‌شبه کل دارایی عمرشان را از دست داده‌اند. در اطراف خود نیز افراد دور و نزدیکی هستند که به این حادثه دچار شده‌اند.

این اتفاق که فردی یک‌شبه کل دارایی خود را از دست دهد به‌ندرت در بازارهای دیگر مانند املاک، خودرو و کالاهای خاص اتفاق می‌افتد. اما در فارکس به‌ کرات شاهد این اتفاق برای افراد هستیم و طبق آمارها حدودا برای 90 درصد تریدرهای تازه‌کار این اتفاق حداقل یک بار افتاده است؛ برای همین است که اهمیت آموزش در این حرفه بسیار بالاست.

اصول اساسی مدیریت ریسک در فارکس

برای اینکه شما مانند تعداد بیشماری از افرادی که سرمایه‌های خود را در فارکس از دست داده‌اند نباشید یا حداقل بدانید که چه سرمایه را وارد کنید که در صورت ضرر، زندگی شما تحت‌تأثیر قرار نگیرد باید این بخش را به‌دقت مطالعه کنید و از هیچ‌یک از نکات آن روی‌گردان نباشید. چرا که عدم دقت در اجرای حتی یکی از این گزینه‌ها، مطمئنا شما را به نقطه‌ای می‌رساند که نتیجه آن لیکوئید شدن یا ازدست‌دادن کل حساب معاملاتی‌تان است!

چه مقدار سرمایه وارد بازار فارکس کنیم؟

اولین و مهم‌ترین اصل مدیریت ریسک در فارکس این است که واقعا چه مقدار پول از زندگی و کسب‌وکار خودمان را وارد بازار فارکس کنیم؟ پاسخ این است: مقداری که در صورت ازدست‌دادن کل آن، روتین روزمره زندگی‌تان از نظر مالی و روانی تحت تاثیر قرار نگیرد و برهم نخورد. با این تعریف می‌توان گفت:

  • به‌هیچ‌وجه نباید پول خانه یا ماشین فروخته شده خود را که نیاز مبرم به آن دارید وارد فارکس کنید.
  • به‌هیچ‌وجه با پول‌های قرضی از افراد یا بانک‌ها وارد این بازار نشوید.
  • به‌هیچ‌وجه به‌منظور چند برابر کردن پول‌های حیاتی خود در مدت کوتاه مانند سرمایه برای ازدواج یا درمان بیماری‌ها، آن پول را وارد بازار فارکس نکنید.

رعایت کردن همین نکته شما را از ریسک‌های جبران‌ناپذیری نجات می‌دهد.

انتخاب اهرم یا لورج معاملاتی صحیح

به عنوان مثال اگر می‌خواهید مبلغ 1000 دلار را وارد حساب معاملاتی خود بکنید. در زمان افتتاح حساب در بروکر اهرم یا لورج (Leverage) معاملاتی خود را اعداد خیلی بالایی مانند 1:500 و بالاتر قرار ندهید. اعداد 50 تا 200 اهرم‌های معقولی برای معامله هستند. انتخاب اهرم معاملاتی بالاتر به این معناست که شما هم‌زمان می‌توانید معاملاتی با حجم بالاتر اجرا کنید و بجای اینکه بخش کوچکی از حساب خود را در معرض ریسک قرار دهید، یک بخش بزرگ یا تمام حساب خود را به یکباره در معرض ریسک و ازدست‌رفتن سرمایه قرار می‌دهید.

فرقی نمی‌کند یک معامله با حجم بالا داشته باشید یا چند معامله هم‌زمان با مجموع حجم بالا. در هر دو حالت در صورت داشتن لورج بالا، حساب شما در ریسک بالایی قرار می‌گیرد.

حجم یا لات سایز معامله

بعد از انتخاب لورج مناسب، باید در انتخاب حجم معامله یا لات سایز(Lot size) دقت کنید. در مدیریت ریسک هرچه لات سایز یک معامله شما بالاتر باشد، نسبت سود و زیان شما با تغییرات قیمت بیشتر می‌شود. یعنی در یک پوزیشن با 0.1 لات حجم معامله در نماد EURUSD، با یک پیپ (Pip) تغییر قیمت، شما 1 دلار سود یا زیان می‌کنید اما در پوزیشنی درگیر با 1 لات حجم معامله، با همان مقدار تغییر، شما 10 دلار سود یا زیان می‌کنید.

تعیین حد ضرر

حتما برای معاملات خود حد ضرر یا Stop Loss تعیین کنید تا در صورت اینکه معامله در خلاف جهت پیش‌بینی شما پیش رفت با یک ضرر اندک از معامله خارج شوید و ضرر شما انباشته و زیاد نشود و کل حساب معاملاتی‌تان را از بین نبرد. مقداری که می‌توانید برای حد ضرر هر معامله لحاظ کنید بسته به میزان ریسک‌پذیری شما می‌تواند بین 1 تا 3 درصد در هر معامله باشد. یعنی اگر 1000 دلار در حساب شما است، با در نظر گرفت لات سایز و نسبت ریسک به پاداش از نقطه ورود، شما اجازه دارید فقط 10 تا 30 دلار در هر معامله ضرر کنید. ریسک بیشتر از این مقدار حساب شما را خیلی سریع‌تر در معرض نابودی قرار می‌دهد.

مدیریت حداکثر میزان ضرر در روز و هفته

برای حداکثر میزان ضرر در روز و هفته برای خود یک آستانه‌ای قرار دهید. مثلا اگر هر روز بیشتر از 5% یا هر هفته بیشتر از 7% ضرر کردید معاملات روز یا هفته را متوقف کنید و به بازبینی و بررسی نتایج کار خود بپردازید و سعی کنید جلوی ضررهای بیشتر را بگیرید.

مدیریت ریسک فارکس را از کجا آموزش ببینیم؟

تمام موارد گفته شده در بالا نیازمند تمرین و تکرار زیاد است. همچنین هر بخش نیاز به آموزش‌های تکمیلی بسیار بیشتری دارد تا با مکانیزم‌های دقیق مدیریت ریسک به طور کامل آشنا و مسلط شوید و در زمان اجرای معاملات و شرایط در لحظه بازار بتوانید به خوبی ریسک‌های حساب معاملاتی خود را مدیریت کنید.

در فرایند تبدیل‌شدن به یک تریدر حرفه‌ای، آموزش بخش جدایی‌ناپذیر فعالیت‌های شما است و باید به طور مستمر با یک منبع آموزشی معتبر، آموزش‌های جدید را فراگرفته و آموزش‌های قدیمی خود را مرور و به‌روز کنید. پیشنهاد ما در این بخش برای شما منبع معتبر و تراز اول دلتاکالج است که از سطح مبتدی تا پیشرفته آموزش‌های مورد نیاز شما را با بهترین اساتید آموزش فارکس پشتیبانی می‌کند.

امیدواریم در این مطلب با مفهوم مدیریت ریسک در فارکس به‌خوبی آشنا شده باشید. حتما آموزش‌های تکمیلی این مبحث را به طور کامل پیگیری کنید تا به تسلط کامل در مدیریت ریسک و سرمایه در فارکس دست پیدا کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران فواید لیزر صورت ، 9 دلیل عالی برای انجام لیزر صورت کمپین “تابستانی سرد در راه است” با کولرهای گازی تی سی ال: انتخابی هوشمند برای هر آب و هوا فوت‌وفن آشپزی با روغن کمتر 6 تفاوت میسلار واتر و تونر و روش های آن با تیشرت مردانه چه شلواری ست کنیم؟