اسپری ضد تعریق بهتر است یا مام؟ کدامیک را استفاده کنیم؟

اسپری ضد تعریق بهتر است یا مام؟ کدامیک را استفاده کنیم؟

شاید شما هم در هنگام خرید ماده‌ای که بتوانید با استفاده از آن از بوی عرق خلاص شوید، گیج شده باشید! مام، استیک یا اسپری ضد تعریق؟ کدام بهتر است؟ اصلاً چه تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد؟ در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با این موضوع صحبت کنیم که مابین مام و اسپری ضد تعریق بهتر است که کدام را انتخاب کنید.

چرا عرق می کنیم؟

عرق کردن به خودی خود، نشانه‌ی بدی نیست! در واقع واکنش بدن نسبت به گرما به صورت عرق کردن، خواهد بود. به طور کلی در هنگام افزایش درجه‌ی حرارت محیط (فصل تابستان) یا در هنگام افزایش تحرک بدن (ورزش کردن)، تعریق بسیار معمول خواهد بود. در واقع باید به خاطر عرق کردن در این شرایط از بدن خود سپاسگزار باشیم زیرا بدن با تعریق در زمان بالا رفتن دما، به خروج حرارت کمک می‌کند و به این صورت اندام‌ها، سلول‌ها، آنزیم‌ها و … که به دما حساس هستند، می‌توانند در شرایط پایدار خود، به فعالیت ادامه دهند.

در واقع در حین تعریق، منافذ پوست با عرق پر شده و در مجاورت هوا عمل تبخیر انجام می‌گیرد و به این صورت کاهش دمای بدن اتفاق می‌افتد. البته در صورتی که رطوبت موجود در هوا بسیار زیاد باشد، عمل تبخیر به خوبی انجام نمی‌گیرد و متعاقب آن، پوست چسبنده خواهد شد.

علاوه بر موارد ذکر شده، اضطراب، ترس و هیجان نیز ممکن است موجب عرق کردن شوند. از دیگر دلایل عرق کردن می‌توان به مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین یا الکل اشاره کرد. البته تمامی مواردی که بیان کردیم، در رابطه با عرق به میزان معمولی است. اگر به مقدار بسیار عرق می‌کنید حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

مام زیر بغل چیست؟

کم‌تر کسی است که در کشور ما، تفاوت بین مام و استیک را بداند! در واقع اکثر افراد، هر محصولی را که ضد عرق باشد، به عنوان مام در نظر می‌گیرند. اما جالب است بدانید که «مام» در واقع عنوان یک برند آرایشی بهداشتی است که در سال 1888 در زمینه‌ی تولید کرمی برای رفع بوی عرق، پیشتاز بوده است.  جهت خرید مام رول با کیفیت و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی مژیتو مراجعه فرمایید.

مام‌ها در دو نوع صابونی و مایع به بازار عرضه می‌شوند. وجود یک رول در قسمت سری مام‌ها، استفاده از آن‌ها را برای بخش زیر بغل آسان می‌نماید. بسیاری مام را با عنوان «رول ضد تعریق» نیز می‌شناسند که البته مام‌ها با استیک‌ها متفاوت هستند. مام‌ها به صورت ژلی و مایع به بازار عرضه می‌شوند اما استیک‌های ضد تعریق اصولاً به شکل جامد و صابونی هستند و با ایجاد لایه روی پوست، به صورت مقطعی جلوی تعریق را می‌گیرند. اگرچه مکانیسم عمل مام و استیک کاملاً مشابه هم است اما در هنگام استفاده از استیک باید مواظب باشید تا رنگ سفید آن باعث ایجاد لک روی لباس‌هایتان نشود. ضمن این که از جمله تفاوت‌های دیگر مام و استیک می‌توان به این موضوع اشاره کرد که مام به دلیل مایع یا ژلی بودن، باعث خنکی زیر بغل می‌شود اما استیک ضد تعریق موجب نمناک شدن زیر بغل نخواهد شد زیرا به صورت جامد به بازار عرضه می‌شود.

اسپری ضد تعریق چیست؟

اسپری ضد تعریق نیز از جمله محصولاتی است که برای پیش‌گیری از تعریق و ایجاد بوی نامطبوع، به بازار عرضه شده است. در اسپری ضد تعریق، اسانس‌های خوش بو مورد استفاده قرار می‌گیرد که همین امر موجب می‌شود که استفاده از آن‌ها بسیار خوشایند باشد. در واقع اسپری ضد تعریق با حل شدن در عرق خارج شده از پوست، منافذ پوست را پوشانده و به این صورت از خروج بیش از اندازه‌ی عرق جلوگیری می‌نماید.

معمولاً اسپری‌های ضد تعریق به دو شکل اسپری‌های ضد تعریق عادی و دئودورانت‌ها به بازار عرضه می‌شوند. اگرچه تقریباً این دو محصول هیچ تفاوت خاصی با هم ندارند اما هدف مشترک آن‌ها این است که مانند یک لایه‌ی محافظ عمل کنند و علاوه بر عدم صدور مجوز برای خروج آب، بوی خوشایندی را نیز ایجاد نمایند.

اسپری یا مام؟ کدامیک بهتر است؟

به طور کلی انواع محصولات ضد تعریق را می‌توان برای نواحی مختلف بدن به کار برد اما معمولاً از این محصولات برای زیر بغل استفاده می‌شود. در هنگام انتخاب هر نوع محصول ضد تعریق بهتر است که اسامی را کنار بگذارید و به موارد دیگری دقت کنید. به عنوان مثال برخی متخصصان به آقایان پیشنهاد می‌دهند که از ضد تعریق‌هایی استفاده کنید که حاوی 10 درصد یا بیش‌تر کلرید آلومینیوم باشند. (منبع)

اگر بخواهیم از جهت سهولت استفاده، این دو محصول را با هم مقایسه کنیم، این گونه به نظر می‌رسد که اسپری‌ها می‌توانند در مواقع اضطراری، سریع‌تر عمل کنند. در واقع ورزشکاران به اسپری ضد عرق برای استفاده در پاها، علاقه‌ی بیش‌تری نشان می‌دهند.

اسپری ضد تعریق بهتر است یا مام؟ کدامیک را استفاده کنیم؟

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام انتخاب اسپری، مام یا استیک به آن توجه کنید این است که در واقع ضد تعریق‌ها در درجه‌ی اول سعی دارند تا تعریق را کنترل کنند! به این ترتیب اگر می‌خواهید پس از جلوگیری از عرق کردن، بوی بدی حاصل نشود، بهتر است از دئودورانت‌ها استفاده نمایید. در این محصولات، الکل با باکتری‌هایی که موجب تولید بو در هنگام عرق کردن می‌شود، مقابله می‌نماید.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای کدام قسمت از بدن می‌خواهید از محصولات ضد تعریق استفاده کنید؟ استیک ضد تعریق برای زیر بغل طراحی شده‌اند اما اسپری‌ها را می‌توانید در تمامی قسمت‌ها (به خصوص پاها) مورد استفاده قرار دهید.

از نظر دوام عطر‌های ضد تعریق‌ها نیز می‌توان این گونه بیان کرد که معمولاً استیک‌ها دوام عطری بیش‌تری خواهند داشت زیرا لایه‌ی ضخیم‌تری را روی پوست ایجاد خواهند کرد.

دقت کنید که از جمله مهم‌ترین موارد در هنگام خرید محصولات ضد تعریق این است که باید بررسی کنید آیا مواد به کار رفته در آن‌ها طبیعی است یا مواد شیمیایی نیز در آن وجود دارد؟ اگرچه متخصصان توصیه می‌کنند که همواره ضد تعریق‌هایی را خریداری کنید که در آن‌ها کلرید آلومینیوم وجود نداشته باشد، اما به دلیل این که کلرید آلومینیوم از جمله مواد ضروری برای جلوگیری از تعریق است این گونه به نظر می‌رسد که میزان اثربخشی این محصولات ممکن است چندان قابل توجه نباشد.

نحوه کارکرد مام و اسپری در از بین بردن بوی بد عرق

همان‌طور که بیان کردیم هدف اصلی هر دو محصول مطرح شده این است که به نحوی بتوانند از تبخیر آب و عرق کردن جلوگیری نمایند. در واقع مکانیسم اثر مام و اسپری ضد تعریق این است که این مواد در منافذ پوست حضور و با ترکیب با عرق، مانع از خروج آن می‌شوند.

جمع بندی

این روز‌ها استفاده از محصولات ضد تعریق، اگرچه ضروری به نظر می‌رسد اما باید در کنار آن، اصول اولیه بهداشت نیز رعایت شود. به همین منظور توصیه‌ی ما این است که حتماً هر روز دوش بگیرید و محصولات ضد تعریق را روی پوست خشک به کار گیرید. اگر می‌خواهید بهترین محصول ضد تعریق مناسب برای خود را خریداری کنید، کافیست به سایت مژیتو سر بزنید.  

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران