اسلیو معده ایمن ترین راه برای لاغری

جراحی اسلیو معده راهی ایمن و موثر برای کاهش وزن به شما ارائه می دهد. عمل اسلیو معده نوعی عمل لاغری کم تهاجمی، با درد کمتر و بهبودی سریع است.

در طی چندین سال گذشته نرخ بالای موفقیت عمل اسلیو معده، به طوری بوده که اکثر بیماران بیش از نیمی از اضافه وزن خود را از دست می دهند و آن را برای سال ها حفظ می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع که آیا واقعا اسلیو معده ایمن ترین راه برای لاغری است؟ آیا پولی که بابت هزینه عمل اسلیو پرداخت می شود ارزش دارد؟ و … بپردازیم.

عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده یکی از جدیدترین و شایع ترین جراحی های چاقی است که به آن گاسترکتومی اسلیو نیز می گویند. در طی این جراحی بهترین جراح اسلیو، حدود 80 درصد معده شما را برمی دارد و کیسه ای به اندازه یک موز باقی می گذارد. در این جراحی تقریباً همیشه از یک دستگاه لاپاراسکوپ کم تهاجمی و برش های کوچک استفاده می شود.

اسلیو معده چگونه باعث لاغری می شود؟

معده کوچکتر به این معنی است که غذای کمتری مصرف می کنید و در نتیجه بدن شما کالری و مواد مغذی کمتری جذب می کند. اشتهای شما نیز به دلیل تغییر در سیگنال های گرسنگی به مغز کاهش یابد.

اسلیو معده ایمن ترین راه برای لاغری

آیا اسلیو معده ایمن است؟

خطرات جراحی اسلیو معده بسیار کمتر از خطرات چاقی و بیماری های مرتبط با آن است. همچنین نسبت به سایر جراحی های چاقی مانند عمل بای پس، باندینگ معده و … میزان عوارض کمتری دارد. اکثر روش‌های اسلیو معده با تکنیک ‌های جراحی کم تهاجمی و به روش لاپاراسکوپی انجام می ‌شوند که به معنای درد کمتر ناشی از برش ‌ها و بهبودی سریع ‌تر است.

بنابراین در صورتی که در انتخاب جراح لاغری خود دقت لازم را داشته باشید خیالتان بابت این موضوع که این عمل بعد از رژیم لاغری اصولی و ورزش، ایمن ترین روش برای لاغری است راحت باشد و همچنین مطمئن باشید که بابت هزینه ای که پرداخت می کنید مزایای بسیار زیادی دریافت می کنید.

تا چند روز باید در بیمارستان بستری شویم؟

جراحی شما حدود یک ساعت طول خواهد کشید. احتمالا یک شب را در بیمارستان سپری خواهید کرد.

اقدامات بعد از عمل اسلیو معده

 • شما باید بتوانید حدود سه تا چهار ساعت پس از جراحی راه بروید. اکثر بیماران می توانند تقریباً بلافاصله کارهای روزانه مانند دوش گرفتن را از سر بگیرند.
 • وقتی به خانه می رسید باید بتوانید وعده های غذایی را درست کنید و سایر کارهای کوچک خانه را انجام دهید. می توانید به آرامی فعالیت خود را در چند هفته آینده افزایش دهید.
 • به توصیه های جراح خود درباره رژیم غذایی و حرکات ورزشی بعد از عمل اسلیو دقت داشته باشید.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

به مدت دو هفته رژیم غذایی شما شامل مایعات خواهد بود، سپس به تدریج غذاهای جامد را طبق برنامه غذایی خاصی به رژیم روزانه خود اضافه می کنید. لازم است این نکته را خاطر نشان شویم که ممکن است دو ماه طول بکشد تا به یک رژیم غذایی طولانی مدت برسید.

کاهش وزن بعد از عمل اسلیو چقدر است؟

اسلیو معده یک روش جدید در جراحی لاغری است که اطلاعات چندانی از آن در دست نیست. با این حال، مطالعات اولیه نشان می دهد که تقریباً به اندازه بای پس معده و حتی بیشتر در کاهش وزن مؤثر است. طبق یک مطالعه گسترده موسسه ملی بهداشت، این جراحی به بیش از 85 درصد از بیماران کمک می کند تا بیشتر وزن اضافی (60 الی 80 درصد از اضافه وزن) خود را کاهش دهند و از آن جلوگیری کنند.

مزایای عمل اسلیو معده چیست؟

 • اسلیو معده می تواند منجر به بهبود شرایط مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، آپنه خواب، فشار خون بالا، بیماری کبد چرب، آرتروز و … شود.
 • معمولاً عوارض جانبی کمتری نسبت به جراحی بای پس معده دارد.
 • نیازی به جسم خارجی در بدن ندارد.
 • بیمارانی که جراحی چاقی، از جمله اسلیو معده انجام می دهند، نسبت به افراد مشابهی که انجام نمی دهند، امید به زندگی بالاتر، سلامت بهتر و کیفیت زندگی بالاتری دارند.
 • به طور کلی استفاده از داروهای ضد التهابی (NSAIDs) پس از جراحی اسلیو معده بی خطر است.
موفقیت بعد از عمل اسیلو

خطرات و عوارض عمل اسلیو معده

با اینکه عمل اسلیو معده جزء یکی از کم خطرترین جراحی های چاقی است اما نمی توان از عوارض جانبی و احتمالی آن غافل شد. از جمله خطرات و عوارض عمل اسلیو معده که در اکثر مواقع در اثر عدم تبحر جراح و عدم رعایت بیمار به توصیه های پزشک رخ می دهد عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • فتق
 • سوزش سردل
 • نشتی از خط برش معده
 • رفلاکس اسید جدید یا بدتر
 • زمانی که غذا خیلی سریع از دستگاه گوارش عبور می کند، تعدادی از بیماران دچار سندرم دامپینگ می شوند. این سندرم می تواند منجر به حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود که اغلب در عرض سه ماه از بین می رود. تغییر دارو یا رژیم غذایی معمولا به رفع این مشکل کمک می کند. این وضعیت نیز کمتر از آن چیزی است که بسیاری از بیماران می ترسند.

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید:

 • جراحی برگشت پذیر نیست.
 • شما باید مکمل های ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید و دستورالعمل های غذایی را تا آخر عمر دنبال کنید.

آیا اسلیو معده برای من مناسب است؟

اینکه شما برای عمل اسلیو معده یا هر نوع جراحی لاغری دیگری مناسب هستید یا خیر را نمی توان گفت؛ چرا که نیاز به بررسی پزشک و معاینات لازم دارید. اما به طور کلی افرادی برای اسلیو معده مناسب هستند که ویژگی های زیر را داشته باشند:

 • شاخص توده بدنی یا BMI شما بیشتر از 35 است و با روش های معمول لاغری مثل ورزش و رژیم لاغری موفق به کاهش وزن نشده اید.
 • مشکلات پزشکی مرتبط با چاقی مانند آپنه خواب، دیابت نوع دو، فشار خون بالا و … دارید.
 • شما از داروهای خاصی مانند داروهای ضد التهاب یا استروئید استفاده می کنید که ممکن است انواع دیگر جراحی چاقی را پیچیده کند. اسلیو معده به بدن شما این امکان را می دهد که این داروها را به طور طبیعی تر از بای پس معده جذب کند.
این مطالب را هم ببینید