ارتودنسی؛ راه‌حلی برای داشتن لبخندی زیبا

داشتن لبخندی زیبا به ما اعتماد به نفس بالایی می‌دهد و تأثیر زیادی بر موفقیت‌های ما دارد. اما شاید شما هم مانند من دندان‌های صاف نداشته باشید و به دنبال راهی برای بهبود لبخند خود باشید. در این مقاله می‌خواهم درباره درمانی صحبت کنم که بعد از یک یا دو سال به لبخندی زیبا دست پیدا کنید.

ارتودنسی؛ راه‌حلی برای داشتن لبخندی زیبا

روش ارتودنسی درمانی است که با اصلاح دندان‌ها و فک‌ها، لبخندی زیبا برایتان به یادگار می‌گذارد. ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که بر تشخیص و درمان ناهنجاری‌های دندان و فک تمرکز دارد. این ناهنجاری‌ها می‌تواند شامل مواردی همچون کجی دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها، روی هم افتادن دندان‌ها یا جلو بودن فک بالا یا پایین باشد. ارتودنسی با استفاده از وسایل و تجهیزات مخصوص، دندان‌ها و فک را به موقعیت مناسب خود هدایت می‌کند.

درمان ارتودنسی در چه سنی مناسب است؟

سن مناسب برای درمان ارتودنسی، در دوران کودکی و نوجوانی است. در این دوران، استخوان‌ها و دندان‌ها هنوز در حال رشد هستند و می‌توان با استفاده از براکت، رشد آن‌ها را هدایت کرد. البته، درمان ارتودنسی در بزرگسالان نیز امکان‌پذیر است، اما ممکن است طول دوره درمان طولانی‌تر باشد. در این رابطه میتوانید با کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق متخصص ارتودنسی کودکان در شرق تهران در تماس باشید.

ارتودنسی؛ راه‌حلی برای داشتن لبخندی زیبا

انواع روش‌های ارتودنسی

روش‌های ارتودنسی بر اساس نوع وسیله‌ای که استفاده می‌شود، نامگذاری می‌شوند. در ادامه به برخی از رایج‌ترین روش‌های ارتودنسی اشاره می‌کنیم.

ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت نوع ارتودنسی شامل براکت‌ها، سیم‌ها و لیگاتور‌ها است. براکت‌ها قطعات کوچکی هستند که به دندان‌ها چسبانده می‌شوند. سیم‌ها به براکت‌ها متصل می‌شوند و نیروی مورد نیاز برای حرکت دندان‌ها را اعمال می‌کنند. لیگاتور‌ها قطعات کوچکی هستند که سیم‌ها را به براکت‌ها متصل می‌کنند.

ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی را می‌توان از دهان خارج کرد. پلاک ارتودنسی یکی از انواع ارتودنسی متحرک است.

ارتودنسی نامرئی

این نوع ارتودنسی از قالب‌های پلاستیکی شفاف استفاده می‌کند که به تدریج تغییر شکل می‌دهند و دندان‌ها را به موقعیت مناسب خود هدایت می‌کنند.

مراحل ارتودنسی

بعد از ویزیت توسط متخصص ارتودنسی کلینیک دندانپزشکی ستاره شرق، پزشک درباره مراحل درمان با شما صحبت می‌کند. ارتودنسی یک فرآیند چند مرحله‌ای است که در زیر به شرح آن می‌پردازیم.

ویزیت اولیه

در این مرحله، دندانپزشک ارتودنسی وضعیت دندان‌ها و فک را معاینه می‌کند و برنامه درمانی را تعیین می‌کند. این معاینه شامل بررسی وضعیت دندان‌ها، فک و صورت، گرفتن عکس‌های رادیولوژیکی و گرفتن قالب از دندان‌ها است.

آماده‌سازی دندان‌ها

در این مرحله، دندانپزشک ممکن است برخی از کار‌های مقدماتی مانند برداشتن پلاک و جرم یا ایجاد فضای بین دندان‌ها را انجام دهد. این کار‌ها به منظور تسهیل حرکت دندان‌ها و کاهش ناراحتی بیمار انجام می‌شوند.

نصب دستگاه ارتودنسی

در این مرحله، دستگاه ارتودنسی بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. نوع دستگاه ارتودنسی که استفاده می‌شود، به نوع ناهنجاری دندان و فک بیمار بستگی دارد.

مراجعات منظم

پس از نصب دستگاه ارتودنسی، بیمار باید به طور منظم به دندانپزشک ارتودنسی مراجعه کند تا سیم‌ها و سایر قطعات دستگاه تنظیم شوند. این مراجعات معمولاً هر ۶ تا ۸ هفته یکبار انجام می‌شوند.

پایان درمان

زمانی که دندان‌ها به موقعیت مناسب خود رسیدند، درمان ارتودنسی پایان می‌یابد. در این مرحله، دندانپزشک ارتودنسی دستگاه ارتودنسی را از دهان بیمار خارج می‌کند. پس از پایان درمان، بیمار باید از ارتودنسی نگهدارنده استفاده کند تا دندان‌ها در موقعیت جدید خود ثابت بمانند.

آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

خود فرآیند گذاشتن براکت در دهان دردناک نیست، اما ممکن است در چند روز اول پس از قرار دادن براکت، حساسیت یا درد در دندان‌ها احساس شود. همچنین، هر بار که برای تنظیم براکت به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، ممکن است تا چند روز درد یا ناراحتی در دهان داشته باشید.

برای کاهش درد، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید. همچنین، شستشوی دهان با محلول آب نمک نیز می‌تواند مفید باشد.

ارتودنسی؛ راه‌حلی برای داشتن لبخندی زیبا

مدت زمان درمان ارتودنسی

مدت زمان درمان ارتودنسی به نوع ناهنجاری دندان و فک بیمار بستگی دارد اما درمان ارتودنسی می‌تواند بین ۱ تا ۳ سال طول بکشد.

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی مانند نوع ناهنجاری دندان و فک، نوع دستگاه ارتودنسی و شهر محل زندگی بیمار بستگی دارد. به طور کلی، هزینه ارتودنسی می‌تواند از چند میلیون تومان تا چند ده میلیون تومان متغیر باشد.

مراقبت از دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی

در طول درمان ارتودنسی، بیمار باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشد. این امر به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و عفونت دستگاه ارتودنسی ضروری است. بیمار باید روزانه دو بار مسواک‌زده و از نخ دندان استفاده کند. همچنین، باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کند تا دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی معاینه شوند.

اگر متوجه شدید که براکت از دندان شما جدا شده است، خونسردی خود را حفظ کنید. ابتدا بررسی کنید که سیم ارتودنسی هنوز به براکت وصل است یا خیر. اگر سیم هنوز وصل است، می توانید با کمی موم ارتودنسی، براکت را به دندان بچسبانید تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر سیم از براکت جدا شده است، باید براکت را از دهان خود خارج کنید و آن را به دندانپزشک تحویل دهید.

عوارض ارتودنسی

ارتودنسی یک روش درمانی ایمن است، اما ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند درد، ناراحتی و حساسیت دندان‌ها ایجاد کند. این عوارض معمولاً پس از چند روز یا چند هفته برطرف می‌شوند. در موارد نادر، ممکن است عوارض جدی‌تری مانند آسیب به دندان‌ها یا لثه‌ها ایجاد شود.

سخن پایانی

ارتودنسی یک روش درمانی مؤثر برای بهبود زیبایی لبخند، سلامت دهان و دندان و اعتماد به نفس است. اگر فکر می‌کنید به ارتودنسی نیاز دارید، حتماً به متخصص ارتودنسی شرق تهران مراجعه کنید تا بهترین روش درمان را برای شما تعیین کند.

مطالب مشابه را ببینید!

۹ علائم سکته قلبی قبل از وقوع که باید جدی بگیرید! 19 تا از بهترین دبیران فیزیک کنکور بهترین دبیران ریاضی کنکور بهترین دبیران شیمی کنکور مراحل راه اندازی قالیشویی هتل‌های قیمت مناسب پاریس بررسی کشورهای آمریکا و انگلستان از نظر هزینه تحصیل با موسسه اصطهباناتی هنوز پول ارسال میدی؟ بهترین کد تخفیف دیجی کالا برای ارسال رایگان تحلیل بهترین دبیران فیزیک کنکور ایران بهترین کرم روشن‌ کننده صورت خارجی تولید کدام برند است؟