آشنایی قبل از ازدواج

ازدواج یک باید نیست، بلکه به عنوان یک مرحله از زندگی شناخته می­شود که ممکن است برای شخصی اتفاق بی­افتد و برای شخصی دیگر خیر. اگر این جمله را به درستی درک کنید و مفهوم ازدواج را عمیقا بپذیرید می­توانید وارد یک رابطه شوید که به احتمال زیاد موفق خواهد بود. اما آن­چه در مورد ازدواج حائز اهمیت است، آشنایی قبل از ازدواج است که بسیار پررنگ و مهم به حساب می­آید.

متاسفانه حد و مرز آشنایی برای ازدواج پیش از انجام گرفتن این موضوع، در نظر گرفته نمی­شود. در واقع اگر آشنایی قبل از ازدواج به طور کامل انجام شود، بسیاری از طلاق­ها اتفاق نخواهند افتاد. زمانی که شما تصمیم می­گیرید یک زندگی مشترک را آغاز کنید، دیگر نمی­توانید به صورت منفرد عمل کنید و ادعا کنید که می­توانید به تنهایی از عهده همه چیز برآیید. مسائل زیادی هستند که در خصوص شروع یک رابطه عاطفی باید پیگیری شوند. شغل، تحصیلات، عقاید، رفتارها، اخلاقیات، دین، مذهب، علاقمندی­ها، حد و مرزها، روابط، نیازها، نقاط قوت و نقات ضعف، اهداف، خانواده و بسیاری از مسائل دیگر هستند که نمی­تواند در چند ساعت و چند روز از آن­ها مطلع شد. یک زندگی زمانی موفق و درست پیش خواهد رفت که بر پایه شناخت بنا شود. برای همین هم لازم است که آشنایی قبل از ازدواج صورت بگیرد. از این رو در ادامه این مطلب از سوی مرکز مشاوره ویدیا، می­خواهیم موارد مهم در این باره به همراه حد و مرز آشنایی برای ازدواج و فواید این شناخت را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی قبل از ازدواج

چرا باید آشنایی قبل از ازدواج صورت بگیرد؟

ازدواج یک شوخی نیست؛ لطفا این موضوع را جدی بگیرید، خطر طلاق در کمین است!

متاسفانه عقیده خانواده­های مذهبی در این راستا است که عقد محضری پیش از شکل گرفتن ارتباطات بین دو نفر، ضروری است. آیا به نظر شما این ذهینت درست است؟.. یک درصد احتمال دهید، هر دو طرف به هر دلیلی بعد از ازدواج به توافق نرسند، آن­ موقع چی می­شود؟ راه حل چیست؟.. طلاق؟.. واقع زندگی را در این حد به عنوان بازی تصور می­کنید که به راحتی حرف از طلاق و شروع و تمام شدن یک زندگی مشترک، می­زنید؟..

لطفا ضرورت شناخت پیش از ازدواج را جدی بگیرید. اگر آشنایی قبل از ازدواج به بهترین شکل انجام شود، سازش در زندگی مشترک نیز به مراتب بهتر و ساده­تر خواهد شد. درک طرف مقابل تنها به واسطه شناخت آن فرد حاصل خواهد شد. با این حال ما دلایل بیشتری را جهت متقاعد کردن شما برای آشنایی قبل از ازدواج، ارائه می­کنیم:

برقرار کردن رابطه دوستانه

معمولا زن و شوهرهایی که یاد می­گیرند پیش از زن و شوهر بودن، با یکدیگر دوست باشند بسیار موفق­تر عمل خواهند کرد. زمانی که شما پیش از ازدواج شروع می­کنید به شناخت همدیگر، از عمق احساسات طرف مقابل آگاه می­شوید و سعی می­کنید با او همانند دوست خود برخورد کنید. قطعا در وهله اول به شخص مقابل خود به عنوان همسر رسمی خود نگاه نمی­کنید و همین مسئله سبب می­شود که درک بهتری از برقراری روابط دوستانه داشته باشید.

یک زن و شوهر ترکیه­ای به عنوان کسانی که موفق و خوشبخت کنار یکدیگر زندگی­ می­کنند، در مورد تجربه ازدواج و زندگی مشترک خود چنین گفته­اند که در ابتدا یکدیگر را به عنوان انسان قبول دارند و سعی می­کنند قبل از همسر بودن، رفیق طرف مقابل باشند. دو دوست سعی می­کنند مشکلات یکدیگر را حل کنند، با هم بخندند و در ناراحتی­ها نیز در کنار یکدیگر باشند، آن­ها نسبت به هم احساس مسئولیت دارند و در مورد همه مسائل صحبت می­کنند. انتظار ما از آشنایی قبل از ازدواج نیز همین است. دوست بودن را یاد بگیرید تا همسر خوبی باشید.

مورد آزمون قرار دادن رابطه

انتظار افراد مختلف از یک زندگی مشترک متفاوت است. هر شخص به نسبت شرایط و خواسته­های خود دوست دارد که طرف مقابل­اش مانند معیارهای خودش باشد. برای همین هم آشنایی قبل از ازدواج باید صورت بگیرد تا هر دو طرف بتوانند به همین ترتیب رابطه خود را با طرف مقابل مورد آزمون و خطا قرار دهند. به عنوان مثال دروغ گفتن به همسر خود کار پسندیده­ای نیست، اما این مورد می­توانند برای یک نفر به عنوان خط قرمز تلقی شود که اگر طرف مقابل دروغی بگوید، نتواند به هیچ وجه او را ببخشد. دقیقا به همین علت باید پیش از ازدواج آشنایی در مورد خواسته­ها، رفتار، عقاید، اخلاق و بسیاری از ابعاد دیگر یک شخص صورت بگیرد.

می­توان به این موضوع اینطور هم نگاه کرد که در موقعیت­های غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی همسر شما چه واکنشی از خود نشان می­دهد. در زمان بیماری جدی، بی پولی، بارداری بدون برنامه ریزی، از دست دادن شغل و از این دست موارد، مهم است که طرف مقابل شما چه واکنشی از خود نشان می­دهد. آشنایی قبل ازدواج یک نوع فرصت است که می­تواند شما را قبل از رسمی شدن ازدواج با چالش­های زندگی مواجه کند. سعی کنید در این مرحله اعتماد و اطمینان کافی نسبت به طرف مقابل را کسب کنید.

شناسایی نقاط ضعف طرفین

نقاط ضعف و شدت آسیب پذیری هر دو طرف، در دوره قبل ازدواج باید عیان شود. ممکن است بعد از ازدواج آن نقطه ضعف برای شما قابل پذیرش نباشد و یا نقطه ضعف طرف مقابل نیز از سوی شما پذیرفته نشود. باید نسبت به حساسیت­های یکدیگر آگاهی پیدا کنید و تا حد امکان رعایت حال یکدیگر را بکنید. زن و شوهر نباید با آگاهی از نقاط ضعف یکدیگر از آن­ها سوء استفاده کنند، بلکه باید دردهای ناشی از ضعف را تسکین دهند و تمام سعی و تلاش خود را به کار بگیرند تا یک تکیه گاه مناسب باشند. یک همسر واقعی باید از طرف مقابل خود در هر زمینه­ای حمایت کند. آشنایی قبل از ازدواج نیز صورت می­گیرد تا شما ببینید آیا طرف مقابل­تان می­تواند درمان دردهایتان باشد و از نقاط ضعف­تان به نفع خود استفاده نکند.

آموختن حل اختلافات

اختلاف، دعوا، درگیری، بحث یا هر عنوانی که شما برای این دست از چالش­های زندگی مشترک در نظر گرفته­اید، پیش می­آیند و عادی هستند. لطفا زندگی بدون بحث و جدل را باور نکنید. در واقع اینکه اختلاف وجود دارد یا خیر، در وهله اول خالی از اهمیت است؛ آن­چه حائز اهمیت می­باشد، این است که آیا دو طرف اینکه اختلاف به وجود آمده را حل کنند را آموخته­اند؟.. این مهم است که یک اختلاف تا چه مدت زمانی ادامه پیدا می­کند؟.. لجبازی­های دو طرف جگونه هستند؟.. آیا شما یا طرف مقابل­تان در دعوا و بحث حق به جانب و خود رای هستید؟.. آیا شما یا طرف مقابل برای صلح و آشتی، پیش قدم می­شوید؟.. پاسخ این سوالات است که مشخص می­کند آیا شما می­توانید از عهده حل اختلافات بربیایید یا خیر.

لطفا توجه داشته باشید که این موضوع نیز مهم است که آیا طرف مقابل­تان در مورد اختلافات و بحث­های خصوصی­تان با دوست و خانواده خود صحبت می­کند و در همان دعوای اول سعی می­کند جلوه شما را نزد دیگران خراب کند. این مسائل به هیچ وجه ساده و گذری نیستند؛ لطفا با جدی گرفتن حد و مرز آشنایی برای ازدواج، از تباه شدن آینده خود جلوگیری کنید.

شناخت هدف یکدیگر

هدف­ها اهمیت دارند. هدف­های شغلی، هدف از ازدواج، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت و.. . باید توجه کنید که آیا اهداف شما دو نفر در یک راستا و همسو هستند یا خیر. به عنوان مثال اینکه هدف همسر شما به عنوان یک زدن کار کردن در جامعه باشد و شما این هدف را برای او نپذیرید، چیزی نیست که بعد از ازدواج قابل حل و گفتگو باشد. حتی در مورد بچه­دار شدن نیز اگر هدف­ها در یک راستا نباشد نمی­توان امیدی برای رسیدن به تفاهم داشت.

آشنایی با خانواده و دوستان طرف مقابل

هرچقدر بگویید من خود او را می­خواهم و اطرافیان او برایم مهم نیستند، باز هم نمی­شود که نمی­شود! روابط برقرار است، شما باید با اطرافیان همسر خود رابطه دوستانه و معاشرت داشته باشید. اینکه بعد از ازدواج تنها با همسر خود باشید و خانواده­ها را در نظر نگیرید، تقریبا غیرممکن است. لطفا نفوذ، تاثیر و تربیت خانوادگی را دست کم نگیرید، زندگی­های مشترک زیادی هستند که به واسطه دخالت خانواده­ها و رفتارهای نامطلوب به همراه عدم تحمل طرف مقابل، از بین رفته­اند!

اطلاع از وضعیت مالی

پول مهم نیست. هم من، هم شما، می­دانیم که این جمله، دروغ محض است. نمی­گوییم اهمیت زیادی دارد اما در بیشتر مواقع تنها حلال مشکلات است. وضعیت مالی طرف مقابل به خصوص پسر، در بسیاری از موقع از اهمیت زیادی برخوردار می­شود. لطفا آگاهانه تصمیم بگیرید. اگر فردی هستید که پول را به عنوان یک معیار مهم برای زندگی می­بینید، تنها به واسطه دوست داشتن خود را گول نزنید، کافی است چند ماه از زندگی مشترک شما بگذرد و ببینید که آن روحیه طالب پول دوباره بازگشته است. قطعا آن پسر یا دختر ترجیح می­دهد در همان ابتدا بخاطر این مسئله رها شود و محترمانه ازدواجی صورت نگیرد، تا اینکه بعد از چند ماه بحث­های لفظی و فیزیکی صورت بگیرند و نگاه همان پسر یا دختر از عذاب و شرمندگی پر شود.

حد و مرز آشنایی برای ازدواج چیست؟

تعیین حد و مرز آشنایی برای ازدواج بستگی به تمامیت و اهداف هر زوج دارد. برخی افراد ممکن است بخواهند قبل از ازدواج همه جزئیات و اطلاعات را درباره همسرشان بدانند، مانند گذشته، تجربیات قبلی، شخصیت و ویژگی‌های فردی، عقاید و اعتقادات، مهارت‌ها و علاقه‌ها و.. . آن­ها ممکن است بخواهند با همسرشان در مورد همه این موضوعات صحبت کنند تا اطمینان حاصل کنند که با شخصی سازگار و سازنده ازدواج می‌کنند.

اما برخی افراد ممکن است تمایلی به آشنایی عمیق نداشته باشند و فقط به برخی اطلاعات اساسی مانند شغل، تحصیلات، خانواده و سلامت جسمانی همسرشان علاقه داشته باشند. آن­ها ممکن است بخواهند در طول زمان با همسرشان آشنا شوند و از طریق تعاملات روزمره و تجربیات مشترک اطلاعات بیشتری درباره همسرشان کسب کنند. لطفا توجه کنید که ما نمی­گوییم این کار درست است، فقط قصد داریم ذکر کنیم حد و مرزها متفاوت هستند.

فرهنگ و تمدن محل زندگی و عادت‌های جامعه نیز می‌تواند نقشی در تعیین حد و مرز آشنایی برای ازدواج داشته باشد. در برخی فرهنگ‌ها، آشنایی عمیق قبل از ازدواج مورد تأکید قرار می‌گیرد و خانواده‌ها ممکن است ازدواج را به عنوان یک تعهد جدی و مسئولیت بزرگ ببینند. در برخی دیگر از فرهنگ‌ها، آشنایی قبل از ازدواج به عنوان یک مسئله شخصی تلقی می‌شود و همسران ممکن است در طول زمان با یکدیگر آشنا شوند.

در نهایت، مهم است که هر زوج برای خود تعیین کند که چقدر آشنایی قبل از ازدواج برایشان مهم است. این می‌تواند به شخصیت و تجربیات شخصی هر فرد بستگی داشته باشد. اگر زوجی نیاز به آشنایی عمیق قبل از ازدواج دارد، می‌تواند با همسرش در مورد این موضوع صحبت کند و اطلاعات بیشتری را درباره همسرش کسب کند. مهم است که هر دو طرف با یکدیگر در مورد این مسئله صادقانه صحبت کنند و به توافقی برسند که برای هر دو طرف قابل قبول باشد.

البته باز هم لازم به ذکر است، از نظر عقلانی و روانشناسی، حد و مرز آشنایی برای ازدواج زمانی قابل قبول است که دو طرف از آشنایی قبل از ازدواج منع نشوند.

فواید آشنایی قبل از ازدواج

آشنایی قبل از ازدواج به شما این امکان را می‌دهد تا بهتر همدلی و سازگاری با همسرتان را بسنجید. همان­طور که گفتیم، این آشنایی می­تواند فواید و مزایای زیادی را برای زندگی شما در پی داشته باشد که چند مورد از آن­ها، شامل موارد زیر می­شوند:

شناخت بهتر

آشنایی قبل از ازدواج به شما امکان می‌دهد تا همسرتان را بهتر بشناسید. شما می‌توانید در مورد عادات، نگرش‌ها، و ارزش‌های همسرتان اطلاعات بیشتری کسب کنید و بفهمید که آیا شما با هم سازگار هستید یا خیر. این مهم­ترین مزیت آشنایی قبل از ازدواج محسوب می­شود.

ایجاد پایه‌های قوی

آشنایی قبل از ازدواج به شما امکان می‌دهد تا پایه‌های قوی برای زندگی مشترکتان بسازید. شما می‌توانید در مورد مسائل مهم مانند مالی، خانواده، و بچه‌دار شدن صحبت کنید و تصمیمات مشترکی بگیرید. اگر زندگی­تان را از همان ابتدا قوی و مستحکم بنا کنید، احتمال ریزش آن بسیار کم­تر خواهد شد.

پیشگیری از تعارضات

آشنایی قبل از ازدواج به شما امکان می‌دهد تا تعارضات را پیشگیری کنید. شما می‌توانید در مورد نقاط قوت و ضعف هر دو طرف صحبت کنید و راه‌حل‌هایی برای حل مسائل پیش بینی کنید.

ارتباط عمیق‌تر

آشنایی قبل از ازدواج به شما امکان می‌دهد تا ارتباط عمیق‌تری با همسرتان برقرار کنید. شما می‌توانید در مورد خواسته‌ها، احساسات، و آرزوهای خود صحبت کنید و به همدلی بیشتری دست پیدا کنید. در صورت تمایل، بهتر است در مورد تمایلات جنسی و نیازهایتان نیز صحبت کنید. لطفا این مسئله را بد و نامعقول ندانید، دادگاه­های زیادی هستند که اکنون شاهد زن و شوهرهایی می­باشند که نتوانسته­اند نیاز جنسی یکدیگر را برطرف کنند.

کاهش خطر طلاق

آشنایی قبل از ازدواج به شما امکان می‌دهد تا خطر طلاق را کاهش دهید. با شناخت بهتر همسرتان و ایجاد پایه‌های قوی، شما می‌توانید بهترین تصمیم را درباره زندگی مشترکتان بگیرید و از مشکلات بعداً جلوگیری کنید.

در واقع مهم­ترین و اصلی­ترین هدف از آشنایی قبل از ازدواج، جلوگیری از طلاق و پایان زندگی است. پس باید این آشنایی را تا حد توان کامل کنید تا احتمال طلاق گرفتن و پایان یافتن زندگی­تان به صفر برسد.

با استفاده از آشنایی قبل از ازدواج، شما می‌توانید بهترین تصمیم را درباره زندگی مشترکتان بگیرید و رابطه‌ای سالم و پایدار داشته باشید.

معرفی چند کتاب برای داشتن ازدواج موفق

همان­طور که در حال گذراندن دوران آشنایی قبل از ازدواج هستید، لطفا مطالعه کنید و علم خود را نسبت به ازدواج افزایش دهید. یک ازدواج موفق، اکتسابی است. سواد رابطه بسیار مهم و حائز اهمیت به شمار می­آید که متاسفانه توجه زیادی به ان نمی­شود. لطفا با کسب اطلاعات کافی و صحیح در رابطه با ازدواج، زندگی مشترک خود را قوی و سازکار آغاز کنید.

  • جستارهایی در باب عشق از آلن دو باتن
  • مردان مریخی، زنان ونوسی از جان گری
  • ازدواج بدون شکست از ویلیام و کارلین گلسر
  • مراقب ازدواج خود باشید از لس و لسلی پاروت
  • محکم در آغوشم بگیر از دکتر سو جانسن
  • پنج زبان عشق از گری چپمن
  • هنر عشق ورزیدن از اریک فروم
  • هفت اصل موفقیت در زندگی زناشویی از جان گاتمن
  • مذاکره درباره مسئل غیرقابل مذاکره از دنیل شپیرو
  • طراحی شده برای عشق از استن تاتکین

مرکز روانشناسی ویدیا

بهترین راه برای شناخت دقیق و اصولی مراحل ازدواج، مراجعه به روانشناس و مشاور ازدواج است. همان­طور که گفتیم، ازدواج یک مرحله مهم از زندگی است که نمی­توان آن را بدون فکر انجام داد. بنابراین خوب است که از یک روانشناس و متخصص در این حرفه کمک بگیرید تا بتوانید بهترین عملکرد و رفتار را در هر مرحله از شروع زندگی مشترک از خود نشان دهید.

مراجعه به درمانکده عاطفی ویدیا ، گزینه­ای است که می­تواند مسیر ازدواج را برای شما هموار سازد. بهبود روابط عاطفی با استفاده از تخصص و علم چیزی است که می­تواند روند رابطه شما را تا حد زیادی تغییر دهد.

مراجعه به روانشناس برای داشتن یک ازدواج موفق و سالم، اولین گام افراد موفق در یک زندگی موفق است.

مطالب مشابه را ببینید!

بررسی کامل مضرات جوش شیرین برای زیر بغل (تهدید جدی سلامتی) صفر تا صد راه اندازی آشپزخانه صنعتی جدیدترین مدل کیف و کفش چرم زنانه و کاربرد آن‌ ساخت پروتئین وی خانگی با پودر سفیده تخم مرغ چگونه است؟ کدام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه دارند؟ استانبول، شهری مقرون به صرفه: سفری با قیمتی مناسب دلایل اصلی کاهش فروش در کسب و کارها هر چیزی که باید درباره قرعه‌کشی 1 میلیارد ریالی راسان بدانید! آیا پیکر تراشی قابل برگشت است؟  راهنما اجاره ویلا در سفر به اطراف تهران