11 روش فوق العاده برای جلوگیری از آسیب مو هنگام دکلره

جلوگیری از آسیب دکلره

برای آن که بتوانید هر رنگ زیبایی را بر روی موهای خود ایجاد کنید، نیازمند این موضوع هستید که رنگدانه‌های طبیعی موهای خود را از بین ببرید. اگرچه روش‌های بسیار مختلفی برای این کار وجود دارد، اما استفاده از پودر دکلره هنوز هم به صرفه‌ترین و در دسترس‌ترین روش است. اما یکی از موضوعاتی که ذهن افراد را به خود مشغول کرده است؛ جلوگیری از آسیب مو هنگام دکلره بوده که جواب‌های بسیار متنوعی برای آن وجود دارد.

اما به راستی چگونه می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد؟ آیا راه حلی برای حل این مشکل وجود دارد؟ آیا می‌توان موها را به رنگ‌های بسیار زیبا درآورد و در کنار آن از آسیب به آن‌ها جلوگیری کرد؟

چگونه از آسیب مو هنگام دکلره جلوگیری کنیم؟

اگر هنگام استفاده از پودر دکلره چندین نکته را به خاطر سپرده و از آن‌ها استفاده کنید، به راحتی در رسیدن به هدف خود یعنی جلوگیری از آسیب مو هنگام دکلره موفق خواهید شد.

1 . از برندهای معتبر استفاده کنید.

اگر برای خرید دکلره از برندهای معروف استفاده کنید، موهای شما دچار آسیب نشده یا آسیب کم‌تری خواهند دید. زیرا این ماده یک یونیزه کننده قوی است که در نتیجه تجزیه پروتئین‌های مو سبب می‌شود رنگ موهای شما از بین رفته و آماده گرفتن هر رنگ جدیدی به خود شوند. بنابراین انتخاب یک برند معتبر برای خرید این ماده شیمیایی قوی، بسیار مهم است.

البته تنها برند دکلره نیست که اهمیت دارد. بلکه اکسیدانی هم که برای این کار استفاده می کنید هم بسیار مهم است. ویژگی‌ های اکسیدان مناسب برای دکلره باتوجه به خصوصیات پودرهای دکلره تعیین می‌شود.

2 . موی دکلره شده نیازمند آبرسانی است.

پودرهای دکلره باعث از بین رفتن پروتئین مو می‌شوند، در نتیجه خشکی مو و شکننده شدن مو را برای شما به همراه می‌آورند. به همین منظور باید بعد از دکلره کردن موهایتان حتماً از یک آبرسان قوی مانند ماسک مو آبرسان استفاده کنید تا رطوبت لازم را به موهای شما بازگرداند. دقت کنید، رنگ مویی که تهیه می کنید حتما باید کیفیت بالا و خاصیت آبرسانی هم داشته باشد تا از خشکی بیش از حد موهایتان جلوگیری کند.

3 . استفاده از روغن‌های تقویتی

روش های جلوگیری از آسیب دکلره به مو

اگر موهای خود را دکلره کرده‌اید، استفاده از روغن‌های تقویت کننده مو را به هیچ وجه از یاد نبرید. این روغن‌ها سبب افزایش رطوبت موهای شما شده و از شکستن ساقه موهای شما جلوگیری می‌کند. روغن‌هایی مانند آرگان، بادام و … از روغن‌های بسیار کارآمد برای آبرسانی موها هستند.

4 . در برابر آفتاب قرار نگیرید.

موهای دکلره شده به شدت نسبت به گرما آسیب پذیر هستند. بنابراین هیچ گاه موهای دکلره شده خود را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار ندهید.

5 . کم تر از حالت دهنده ها استفاده کنید.

حالت دهنده‌ها مانند سشوار و اتوی مو که سبب افزایش دمای مو می‌شوند، برای موهای دکلره شده بسیار مضر هستند. بنابراین توصیه می‌شود موهای دکلره شده خود را کم‌تر در معرض حرارت این گونه دستگاه‌ها قرار دهید.

6 . از آب داغ برای شست و شوی موهای خود استفاده نکنید.

به افرادی که موهای به رنگ طبیعی دارند نیز توصیه می‌شود موهای خود را با آب داغ نشویند. زیرا آب داغ سبب خشکی و شکنندگی موهای سر شده و چربی طبیعی سر را که برای موها و پوست سر نیاز است را از بین می‌برد. بنابراین برای شست و شوی موهای خود از آب ولرم یا خنک استفاده کنید.

7 . کلر آب یک خطر بزرگ برای موهای دکلره شده

معمولاً به افرادی که موهای خود را دکلره کرده‌اند توصیه می‌شود استخر نروند. زیرا کلر برای مو و پوست به صورت کلی مضر است، اما موهای دکلره شده ضعیف‌تر بوده و بیشتر در معرض خطر هستند.

گاهی کلر می‌تواند سبب تغییر نگ موهای دکلره شده شود و آن‌ها را به رنگ نارنجی یا سبز در آورد. برای جلوگیری از این موضوع حتماً قبل از ورود به آب کلردار موهای خود را با آب سرد بشویید و بلافاصله بعد از خروج از آب نیز موهای خود را با آب سرد و شامپو شست و شو دهید تا کلر از آن‌ها خارج شود.

8 . از شامپوهای مخصوص استفاده کنید.

شامپوهایی تحت عنوان شامپوی مخصوص موهای رنگ شده در بازار وجود دارند که دارای سولفات کم‌تری در مقایسه با انواع دیگر شامپو هستند. بنابراین به افرادی که موهای خود را دکلره یا رنگ کرده‌اند توصیه می‌شود از این شامپوها برای شست و شوی موهای خود استفاده کنند. استفاده کم‌تر از شامپو نیز می‌تواند یک راه حل مناسب برای جلوگیری از آسیب به مو باشد.

9 . موهای خود را نوک گیری کنید.

معمولاً موها بعد از دکلره دچار موخوره می‌شوند. بنابراین برای آن که بتوانید به مرور زمان از شر این موخوره‌ها خلاص شوید هر ماه مقداری از قد ساقه‌های موهای خود کوتاه کنید تا رفته رفته موخوره موهای شما از بین برود.

10 . موهای خود را با شانه ای با دندانه های درشت شانه کنید.

موها به صورت طبیعی حاوی پروتئینی به نام کراتین بر روی خود هستند. این ماده از گره خوردن موها با یکدیگر جلوگیری می‌کند. زمانی که موهای خود را دکلره می‌کنید، میزان این پروتئین در موهای شما کاهش یافته در نتیجه موهای شما مستعد گره خوردن هستند. برای حل این مشکل از یک شانه با دندانه‌های درشت برای شانه کردن موهای خود استفاده کنید.

11 . استفاده از حجم و زمان مناسب

توجه داشته باشید تا باتوجه به حجم موهای خود از پودر دکلره و اکسیدان استفاده کنید. زیرا استفاده از حجم بالاتر از حد نیاز می‌تواند سبب سوختن موها و پوست سر شما شود.

مدت زمانی که از این ترکیب استفاده می‌کنید نیز باید متناسب با حجم و قد موهای شما باشد. زیرا اگر زمانی بیشتر از نیاز موهای شما به این ترکیب آغشته بماند، می‌تواند منجر به سوختگی پوست سر و موهای شما شود. فرقی نمی‌کند که در خانه این کار را انجام می‌دهید یا در سالن‌های آرایشی، در بازه‌های زمانی مشخص، سلامت و رنگ موهای خود را بررسی کنید.

روش برطرف کردن آسیب های مو بعد از دکلره

آسیب دکلره به مو

یکی از روش های برطرف کردن آسیب‌های مو بعد از دکلره، آموزش روتین مراقبت از انواع مو و محصولات مناسب برای آن است. داشتن روتین برای موها باعث می‌شود آسیب‌ها ترمیم شوند و مواد مغذی در اختیار موهای شما قرار بگیرند. روتین مو شامل چهار مرحله زیر است:

  • مرحلۀ اول: شامپو
  • مرحلۀ دوم: نرم کننده
  • مرحلۀ سوم: ماسک مو
  • مرحلۀ چهارم: سرم مو

آن چه در هر چهار مرحله بالا مشترک است و باید به آن توجه شود، نوع محصولی است که از آن استفاده می‌کنید. استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی اصل، برای آن که موهای شما شادابی و سلامت خود را بدست آورند و آن را حفظ نمایند، بسیار حائز اهمیت است.

در پایان باید گفت اگرچه دکلره یک ماده تهاجمی برای از بین بردن رنگدانه‌های مو به حساب می‌آید، اما با استفاده از روش‌ها و ترفندهایی می‌توان به یک هدف مهم یعنی جلوگیری از آسیب مو هنگام دکلره دست یافت. استفاده از محصولات خوب و باکیفیت، آبکشی موها با آب سرد، استفاده از ماسک موهای آبرسان و … می‌تواند کمک قابل توجهی برای کاهش خشکی و شکننگی موهای شما باشد. استفاده از روتین‌های مو نیز یکی از روش‌های مراقبت از مو به حساب می‌آید که برای انواع مو بسیار اهمیت دارد.

مطالب مشابه را ببینید!

کمپین جذاب «سه هیچ جلویی» از ایکس ویژن چگونه قبل از خرید نبشی و ناودانی، وزن آن را حساب کنیم؟ راهنمای جامع خرید آمپلی فایر خانگی | به سوی دنیای صوتی حرفه‌ای هتل های تاریخی اصفهان؛ رستوران های مجلل و بازدید از هتل بهترین کاردرمانی شرق تهران ویژگی های بهترین متخصص ارتودنسی در کرج مزایای استفاده از دستگاه تصفیه هوا خرید سی پی ارزان از بهترین سایت خرید سی پی ایران در کدام منطقه استانبول، هتل رزرو کنیم؟ متن زیبا برای تبلیغ کاشت مژه؛ مشتریان خود را 10برابر کنید!