آریاس؛ بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف و ماشینی

آریاس؛ بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف و ماشینی

بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف را می‌شناسید؟ می‌دانید فرش ماشینی برای اولین‌بار چه زمانی در ایران تولید شد؟ به‌نظر شما قدمت فرش دستباف در ایران به چه زمانی باز می‌گردد؟

تمامی این سوالات مواردی هستند که قصد داریم در این مقاله به آن‌ها پاسخ دهیم. پس اگر پاسخ آن‌ها برای شما مفید است پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای مقاله همراه ما بمانید.

تاریخچه فرش دستباف

تاریخچه بافت فرش به زمانی برمی‌گردد که تکنولوژی نساجی به کمک انسان‌ها آمد تا آن‌ها از برگ و پوست حیوانات برای نشستن روی زمین استفاده نکنند.

به‌طور دقیق مشخص نیست که انسان از چه زمانی به این تکنولوژی دست پیدا کرد، اما یافته‌های تاریخی به ما نشان می‌دهد که حدود این تاریخ مربوط به چه زمانی بوده است.

در سال 1949 قدیمی‌ترین فرش گره‌دار جهان در منطقه مغولستان امروزی کشف شد. براساس شواهد باستانی این فرش در ایران بافته شده و مشخص نیست که در چه تاریخی و چرا به این منطقه برده شده است.

بین نقش‌های این فرش باستانی که پازیریک نام دارد و طرح‌های فرش مرسوم دوران هخامنشیان، اشتراکات زیادی است. بنابراین احتمال خیلی کمی وجود دارد که این فرش ایرانی نباشد.

صادرات فرش دستباف ایرانی پیش از ساسانیان!

در سالنامه سوئی سو چینی نیز کالا‌هایی که تا پیش از زمان ساسانیان از ایران خریداری می‌شده ثبت شده که یکی از این کالا‌ها فرش است.

پس از حمله اعراب به ایران هنر فرشبافی ایرانی به‌دلیل بی‌اطلاعی اعراب از این هنر مهجور ماند، تا سرانجام در دوران خلفای اموی و عباسی تبدیل به یک کالای گران‌قیمت در کاخ‌هایشان شد.

پس از نفوذ حکومت‌های مختلف ازجمله سلجوقی، فرهنگ ایرانی هجوم فرهنگ جدیدی را تجربه کرد، که بر طرح فرش‌ها نیز اثر گذاشت و آن‌ها را غنی‌تر کرد. اوج شکوه فرشبافی ایران در دوران صفوی بود که برای اولین‌بار فرش تبریز به کشور‌های اروپایی راه پیدا کرد.

پس از سقوط صفوی بار دیگر این صنعت تا اوایل قاجار دچار افول شد و سپس در اواخر این دوره دوباره اوج گرفت، تا امروز بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف را داشته باشیم که خدمات بی‌همتایی را ارائه می‌دهد.

آریاس؛ بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف و ماشینی

انواع فرش دستباف

پیش از خرید فرش دستباف نیاز است که انواع آن را بشناسید. اگر بخواهیم انواع فرش دستباف را بررسی کنیم راه‌های زیادی برای این دسته‌بندی داریم. اول باید مشخص کنیم که این دسته‌بندی قرار است بر چه مبنایی انجام شود. یکی از معیار‌های مهم اندازه است.

کوچک‌ترین سایز پادری و بزرگ‌ترین آن قالی است. در فرش‌های دستبافت از متریال‌های خاصی نیز استفاده می‌شود. می‌توان براساس این مواد اولیه فرش‌ها را دسته‌بندی کرد. ابریشم و پشم از مهم‌ترین الیاف برای بافت فرش دستباف هستند.

در یک دسته‌بندی مرسوم که اغلب آن را هنگام خرید فرش مشاهده می‌کنیم، تقسیم انواع فرش دستباف براساس محل بافت‌شان است.

محل بافت تنها یک مکان نیست و به موضوعات زیادی اشاره دارد. برای مثال فرش تبریز به‌کل ویژگی‌هایی متفاوت نسبت به فرش کاشان دارد و همین موضوع باعث می‌شود که این تقسیم‌بندی جغرافیایی نوعی تقسیم‌بندی سبکی هم محسوب شود.

تاریخچه فرش ماشینی

در اواخر دوره قاجار بود که صنعت فرشبافی جانی دوباره گرفت و سرمایه‌گذاری خارجی‌ها داشت این محصول را برای تولید انبوه آماده می‌کرد.

اوایل دوران پهلوی آشفته بازار سیاسی ایران مجالی برای توجه به هنر فرشبافی نمی‌داد اما پس از چند دهه در زمان حکومت محمدرضا پهلوی و در اوایل دهه 50 اولین فرش ماشینی ایران با الیاف مصنوعی و ماشین ژاکارد بافته شد و روانه بازار گردید.

این نقطه از تاریخ را می‌توان شروعی برای صنعت فرشبافی ماشینی در ایران در نظر گرفت. خلاف شیوه سنتی بافت فرش، بافت ماشینی برای اولین‌بار توسط کشور‌های اروپایی به ثمر نشست و حاصل انقلاب صنعتی بود. امروز نیز ماشین‌آلات مطرح بافت فرش توسط همان کشور‌های اروپایی ساخته می‌شود.

واردات فرش ماشینی در کنار تولید آن

در کنار فرش ماشینی تولید داخل، در همان دهه 50 تجاری از بلژیک فرش‌های ماشینی باکیفیت مرغوب‌تری وارد کشور کردند و نظر ایرانی ها نسبت به این فرش‌ها جلب شد.

رشد فرش ماشینی در دهه 50 به‌صورت فزاینده ادامه پیدا کرد و استقبال مردم باعث شد که کارخانه‌جات و تولیدی‌های زیادی در سراسر کشور راه بیفتد.

در سال 57 تمامی این فعالیت‌ها متوقف شد و بسیاری از همان شرکت‌ها مصادره شدند. از سال 65 تحول اساسی برای صنعت فرش ماشینی کشور رخ داد و واحد‌های تولیدی جدید شروع به فعالیت کردند.

آریاس؛ بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف و ماشینی

انواع فرش ماشینی

در انواع فرش دستباف معیار‌های مختلف برای دسته‌بندی این محصول را بررسی کردیم. دسته‌بندی فرش ماشینی نیز تا حد زیادی شبیه فرش دستبافت است اما متریالی که برای بافت این فرش‌ها استفاده می‌شود متریال متفاوتی است.

در بافت فرش ماشینی از الیاف مصنوعی کمک گرفته می‌شود و به‌لحاظ ساختاری نیز می‌توان برای آن دسته‌بندی خاصی مشخص کرد.

برای نمونه تعداد شانه، تراکم و طرح همگی معیار‌هایی هستند که می‌توانیم از طریق آن‌ها فرش‌های مختلف را از هم جدا کنیم.

خرید انواع فرش دستباف و ماشینی از بازار اینترنتی فرش آریاس

اگر به‌دنبال یک مرجع برای خرید فرش برای خود هستید بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف ایران بازار فرش آنلاین آریاس است که می‌تواند به شما بهترین خدمات را ارائه دهد.

امروز با آنلاین‌شدن بسیاری از فروشگاه‌ها مردم کمتر از خرید حضوری استفاده می‌کنند چون مشکلات زیادی دارد. آریاس نیز در همین راستا تمام تلاش خود را کرده تا مشتریان عزیز بتوانند بدون مراجعه حضوری و تنها از طریق وبسایت محصول مورد نظر خود را تهیه نمایند.

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت رسمی این مجموعه انواع فرش‌های دستبافت و ماشینی را ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید. تنها کافی‌است سری به وبسایت آریاس بزنید.

جمع‌بندی

آریاس بزرگترین مرجع آنلاین فرش دستباف در ایران امروز است، که نیاز شما می‌تواند از طریق این فروشگاه به‌راحتی برطرف شود. فرش ماشینی و دستباف هر کدام داستان و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

شما باید به این موضوع توجه کنید که کدام محصول نیاز شما را برطرف خواهد کرد و با بودجه شما سازگار است. ممنونیم که تا انتهای مقاله همراه ما بودید. امیدواریم از این مطالب بیشترین استفاده را کرده باشید. وبسایت رسمی مجموعه آریاس در خدمت شما است.

مطالب مشابه را ببینید!

کامل‌ترین بررسی برند سیکو + معرفی کالکشن چند کالکشن محبوب کاپ قاعدگی چیست ؟ ۹ علائم سکته قلبی قبل از وقوع که باید جدی بگیرید! 19 تا از بهترین دبیران فیزیک کنکور بهترین دبیران ریاضی کنکور بهترین دبیران شیمی کنکور مراحل راه اندازی قالیشویی هتل‌های قیمت مناسب پاریس بررسی کشورهای آمریکا و انگلستان از نظر هزینه تحصیل با موسسه اصطهباناتی هنوز پول ارسال میدی؟ بهترین کد تخفیف دیجی کالا برای ارسال رایگان