فورتنایت یا پابجی؟ مقایسه دو غول بازی های بتل رویال

فورتنایت یا پابجی

فورتنایت یا پابجی؟ انتخاب بین این بازی‌ها یکی از انتخاب‌های سخت بین طرفداران حوزه گیم است که معمولاً آن‌ها را بر سر دوراهی قرار می‌دهد. در چند سال گذشته، بازی‌های سبک بتل رویال، محبوبیت بسیار زیادی در بین گیمرهای سراسر دنیا کسب کرده‌اند؛ با اینکه سبک تمامی این بازی‌ها تقریبا یکسان است؛ اما تفاوت‌های خاص و ویژه‌ای که در هر یک از آن‌ها وجود دارد، باعث می‌شود که بیشتر افراد نتوانند با اطمینان، گزینه مناسب سلایق خود را انتخاب کند.

زمانیکه فورتنایت (fortnite) به بازار عرضه شد، بسیاری از افراد تصور کردند که این بازی، نسخه کپی شده پابجی موبایل خواهد بود؛ اما هنگامی که این بازی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادند، متوجه تفاوت‌های زیاد میان آن‌ها شدند. برای مثال هنگام بررسی بهترین اسلحه های پابجی و فورتنایت متوجه شدند که تمامی آن‌ها از لحاظ عملکرد، سرعت گلوله، میزان تخریب، کاربرد و… با هم تفاوت دارند.

برای اینکه بتوانید انتخاب بهتری میان فورتنایت و پابجی انجام دهید، باید آن‌ها را بر اساس مهم‌ترین فاکتورهای حوزه گیم باهم مقایسه کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با ارائه یک مقایسه کامل و جامع، شما را در انتخاب فورتنایت یا پابجی کمک کنیم.

پابجی بهتر است یا فورتنایت؟

پابجی بهتر است یا فورتنایت؟ این سوال از آن دسته سوالات پرتکرار حوزه گیم محسوب می‌شود که تمامی گیمرها به دنبال جواب آن هستند. بدون شک فورتنایت و پابجی بهترین‌های سبک بتل رویال هستند، به همین دلیل انتخاب بین این دو بسیار سخت و مشکل است.

تنها راهی که می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین گزینه را به شما نشان دهد، مقایسه آن‌ها بر اساس فاکتورهای اصلی حوزه گیم است. در واقع با مقایسه این بازی‌ها خواهید فهمید که میل و علاقه شما نسبت به کدام گزینه بیشتر است. در ادامه مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

گیم پلی فورتنایت یا پابجی

همان‌طور که گفتیم، در زمان عرضه بازی فورتنایت، بیشتر گیمرها و حتی سازندگان پابجی تصور می‌کردند که فورتنایت نسخه کپی شده پابجی موبایل است؛ اما این تصور کاملاً اشتباه بود. با اینکه این دو شباهت خاصی با هم داشتند، اما گیم پلی آن‌ها ثابت کرد که انجام هر کدام از آن‌ها تجربه‌ای متفاوت است.

در بازی فورتنایت، امکان ساخت تله، دیوار و رمپ وجود دارد؛ یعنی گیمرها با استفاده از تجهیزات مختلف می‌توانند استراتژی‌های مختلفی را برای غافلگیری رقبا انتخاب کنند. در مقابل اما در بازی پابجی، چنین قابلیتی برای بازیکنان فعال نیست و برای مخفی‌شدن باید به پوشش‌های موجود در داخل نقشه اکتفا کنند.

یکی دیگر از تفاوت‌ها در حوزه گیم پلی، نزدیک بودن فضای بازی به واقعیت است. در نتیجه اگر هنگام انتخاب فورتنایت یا پابچی علاقه زیادی به فضای تخیلی داشتید، قطعاً Fortnite گزینه بهتر و هیجان‌انگیزتری به شمار می‌آید.

البته در بازی پابجی، امکان انتخاب تجهیزات متفاوت و انجام کارهای عجیبی مانند سوار شدن بر موشک وجود داشته و اسلحه‌های آن به دنیای واقعی بسیار نزدیک است.

تفاوت در گیم پلی ها

نقشه‌ها و مودهای بازی

برای اینکه بفهمید پابجی بهتره یا فورتنایت، باید نگاه خاصی به نقشه‌ها و مودهای بازی داشته باشید. ازآنجایی‌که بازی‌های بتل رویال به‌صورت گروهی برگزار می‌شوند، نقشه‌ها تاثیر بسیار زیادی در کیفیت بازی دارند. هر کدام از این بازی‌ها نقشه‌های خاصی دارند؛ به همین دلیل می‌توانید بر اساس آن‌ها بازی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

درست است که سازندگان بازی فورتنایت از همان نقشه نسخه pc استفاده کرده‌اند؛ اما زمانیکه بازی پیش برود، تغییرات خاصی در آن به وجود می‌آید. همچنین در هر فصل از بازی مناطق مختلفی به نقشه اضافه می‌شوند و یا برخی از آن‌ها حذف خواهند شد. به‌طورکلی بازی Fortnite فقط دارای مودهای Creative و Save the World است؛ اما برای اینکه تنوع خاصی برای بازیکنان ایجاد شود، در طول بازی تغییرات خاصی در داخل نقشه‌ها به وجود می‌آید.

در طرف مقابل، بازی پابجی نقشه‌های بیشتری را در اختیارتان می‌گذارد تا فضاهای متنوع‌تری را تجربه کنید. نقشه‌هایErangel ،Miramar ،Vikendi و Sanhok از محبوب‌ترین نقشه‌های بازی PUBG هستند که شما می‌توانید ماجراجویی خود را در داخل آن‌ها آغاز کنید.

بررسی گرافیک بازی و تفاوت آن‌ها

سطح گرافیک بازی از دیگر فاکتورهای بسیار مهمی است که به کمک آن می‌توانید از بین فورتنایت یا پابجی گزینه بهتر را تشخیص دهید. کسانی که هر دوی این بازی‌ها را تجربه کرده‌اند، به‌خوبی می‌دانند که بازی فورتنایت از لحاظ بصری جذابیت بیشتری نسبت به پابجی دارد.

«البته بیشتر کارشناسان دلیل این برتری را قدرت مالی بیشتر Epic Games می‌دانند. در واقع تیم پابجی موبایل کوچک‌تر است و توان مالی آن در حد سازندگان فورتنایت نیست.»

گرافیک سبک Fortnite کارتونی است و از نظر طراحی، شباهت زیادی با Pixar دارد. در طرف مقابل، گرافیک پابجی حالتی تیره و نظامی دارد؛ به همین دلیل فقط افرادی می‌توانند در زمین مسابقه موفق شوند که تجربه انجام بازی‌های نظامی را داشته باشند.

نکته بسیار مهمی که باید در اینجا به آن توجه کنید، سلیقه گیمرها در انتخاب گرافیک است؛ بسیاری از گیمرها عقیده دارند که گرافیک پابجی برای مخفی شدن بهتر است و در آنجا بیشتر می‌توان حس و حال میدان نبرد را به شکل کامل‌تری تجربه کرد.

کنترل پابجی بهتر است یا فورتنایت؟

کنترل بازی از آن دسته فاکتورهای مهم و اساسی است که مشخص می‌کند کدام سازنده بازی ویدئویی تخصص بهتری در ساخت بازی‌های موبایلی دارد. هنگامی که بازی‌های پابجی و فورتنایت را روی گوشی اجرا می‌کنید، خواهید فهمید که پابجی یک سر و گردن از فورتنایت بالاتر است. در واقع شرکت سازنده پابجی موبایل ثابت کرد که در زمینه کنترل بازی سرآمد تمام شرکت‌هاست.

کنترل‌های تیراندازی پابجی در سطح بالایی هستند؛ همچنین سازندگان این بازی طرح‌های کنترلی زیادی را با امکان پیکربندی در اختیار گیمرها قرار داده‌اند تا بر اساس سلیقه خود آن‌ها را نصب کنند. در طرف مقابل کنترل‌های پیش‌فرض فورتنایت نتوانستند رضایت گیمرها را جلب کنند، اما برای اینکه شرایط را برای گیمرها راحت‌تر کند، امکان سفارشی‌سازی کنترل‌ها را فراهم کرده است.

سلاح و تجهیزات بازی‌ها

انتخاب بین پابجی یا فورتنایت، تحت‌ تاثیر سلاح و تجهیزات مختلف آن‌ها قرار می‌گیرد. هرکدام از این بازی‌های بتل رویال، سلاح‌های خاصی را برای گیمرها در نظر گرفته‌اند؛ به همین دلیل تجربه متفاوتی را در حین مبارزه ارائه خواهند کرد.

اسلحه‌های پابجی حول محور مبارزات نظامی و تیراندازی طراحی شده‌اند. با اینکه دسترسی به برخی از سلاح‌ها پیچیده است، اما امکان تنظیم سرعت گلوله، حالت‌های شلیک و DPS ها شما را برای انتخاب این بازی ترغیب می‌کند.

در طرف مقابل، اسلحه‌های بازی فورتنایت، برخلاف پابجی دسترسی آسان‌تری دارند. شما در هنگام انتخاب اسلحه می‌توانید بر اساس کد رنگی قدرت اسلحه را مورد بررسی قرار داده و سپس بر اساس نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

به‌طورکلی هنگام انتخاب اسلحه در بازی فورتنایت با کد رنگی خاکستری، سبز، آبی، بنفش و نارنجی مواجه می‌شوید که به‌ترتیب نشان‌دهنده سلاح‌های رایج، غیرمعمول، کمیاب، حماسی و افسانه‌ای هستند. نکته دیگری که باید درباره سلاح‌ها و تجهیزات این دو بازی بدانید، بیشتر بودن تعداد اسلحه‌های پابجی در مقایسه با فورتنایت است.

سیستم مورد نیاز پابجی یا فورتنایت

تعداد بازیکنان

بازی‌های پابجی و فورتنایت از لحاظ تعداد بازیکن هم با هم تفاوت دارند؛ اما این فاکتور نمی‌تواند دلیلی محکم برای انتخاب بهترین گزینه باشد. در آخرین آماری که سازندگان PUBG منتشر کرده‌اند، بیش از 400 میلیون بازیکن آن را نصب کرده‌اند که 75 میلیون از آن‌ها فعال هستند. بازی فورتنایت در مقایسه با این بازی، بازیکن کمتری دارد؛ طبق آماری که شرکت توسعه‌دهنده این بازی منتشر کرده‌ است، تعداد کل بازیکنان فورتنایت به 250 میلیون می‌رسد.

آشنایی با سیستم مورد نیاز پابجی یا فورتنایت

سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی، یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار برای انتخاب بازی‌هاست که بسیار مورد توجه گیمرها قرار می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید، بازی‌های ویدئویی برای اجرای بهتر به سیستم خاصی نیاز دارند که فورتنایت و پابجی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

Fortnite به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های بتل رویال، سختگیری بیشتری نشان داده است؛ در نتیجه شما برای اینکه این بازی را روی گوشی خود نصب کنید، باید گوشی نسبتا قدرتمندی داشته باشید. موارد زیر مهم‌ترین مشخصاتی هستند که سیستم شما باید برای نصب فورتنایت داشته باشد:

  • اندروید ۵ یا بالاتر
  • ۳ گیگابایت رم یا بالاتر (برای اجرای بهتر است رم گوشی بالاتر باشد)
  • پردازنده گرافیکی آدرنو ۵۳۰ یا جدیدتر، mali-Gx، mali-G۷۲MD۱۲ یا مدل‌های بالاتر

در مقابل، بازی پابجی با وجود گرافیک سنگین، سختگیری کمتری نشان می‌دهد؛ در واقع نصب آن در مقایسه با فورتنایت راحت‌تر است و شما می‌توانید این بازی را روی گوشی‌های زیادی نصب کنید. سیستم شما برای نصب PUBG باید مشخصات زیر را داشته باشد:

  • برخورداری از اندروید ۵.۱ یا بالاتر
  • ۲ گیگابایت رم یا بالاتر
  • برخورداری از پردازنده Hisilicon kirin ۶۵۰، mediatek helio p۲۰، Snapdragon ۴۳۵ یا Exynos
سلاح و تجهیزات بازی‌ها

بررسی اندازه نقشه در فورتنایت و پابجی

در زمینه نقشه‌ها نیز بازی پابجی، تنوع بیشتری نسیت به رقیب خود دارد؛ یعنی شما در زمان بازی می‌توانید در مکان‌های مختلفی نبرد با دشمنان را تجربه کنید. در مقابل اما، بازی فورتنایت تنها یک نقشه دارد که در تنها تغییر آن‌ها، تفاوت‌هایی است که در طول فصل‌ها اتفاق می‌افتد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، اندازه نقشه‌هاست. در PUBG نقشه‌ها وسعت بیشتری دارند و شما می‌توانید در هنگام فرود با فاصله بیشتری از رقبا مبارزه را آغاز کنید. در مقابل، نقشه بازی فورتنایت کوچک است و هنگام فرود باید سریعاً مبارزه با رقبا را در فاصله نزدیکی شروع کنید. اگر شروع بازی و فاصله با بازیکنان برایتان مهم است، بر اساس این فاکتور می‌توانید انتخاب راحت‌تری داشته باشید.

سخن پایانی

برای انتخاب فورتنایت یا پابجی، باید آن‌ها را بر اساس فاکتورهای مهم حوزه گیم مقایسه کنید تا اطلاعات بهتر و کامل‌تری درباره آن‌ها به دست بیاورید. در این مطلب به طور کامل بازی‌های پابجی و فورتنایت را از لحاظ فاکتورها و عوامل مهمی مانند گیم پلی، نقشه‌ها، گرافیک، تجهیزات و… مقایسه کردیم تا به‌راحتی بازی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

مطالب مشابه را ببینید!

اینترنت وایرلس چیست؟ مزایا و معایب وایرلس و اطلاعات کامل درباره آن اینترنت وایرلس چیست؟ از کدام شرکت سرویس اینترنت تهیه کنیم؟ معرفی بازی های کامپیوتری اکشن و محبوب تاریخ! 20 بازی معروف راهنمای خرید بهترین سشوار بر اساس مو و نیاز در بازار رفرش ریت تلویزیون؛ همه چیز در مورد Refresh Rate یا نرخ تازه سازی پروژه‌ها و توسعه‌های جدید در جامعه اتریوم: اخبار و اطلاعیه‌ها 3 ویژگی رد نشدنی برای انتخاب یک گوشی گیمینگ + یک پیشنهاد برای هیجان بیشتر تکنولوژی 5G چیست؟ از تاریخچه پیدایش تا کاربرد و مزایا تکنولوژی فیبر نوری چیست؟ Optical Fiber چگونه کار می کند؟ چرا کسب و کارها سرور hp را انتخاب می کنند؟ (آمارهای واقعی)