10 کتاب رمان که باید در دوران نوجوانی خوانده شود

10 کتاب رمان که باید در دوران نوجوانی خوانده شود

کتاب خواندن در روزهای نوجوانی، در دوران که هنوز تبدیل به عادت دلنشین در پوست و خون فرد نشده، حس خوشایند و لذت متفاوتی دارد. در آن روزهای هیاهو و قیل و قال درونی و ذهنی نوجوان، در آن روزهایی که حرف زدن و گفتن از احساسات درونی کار ساده‌ای نیست و نوجوان به شناخت درست و دقیقی از خودش و دنیا نرسیده، قهرمان کتاب از راه می‌رسد. از میان صفحات و خطوط کتاب، دست همدردی و همراهی‌اش را بیرون می‌آورد و نوجوان را با خودش به دنیای قصه و افسانه می‌برد؛ گاهی تخیلی و شورانگیز، گاهی واقعی و سرشار از احساسات نوجوان دیگری که تا پایان کتاب تبدیل به دوستی صمیمی و فراموش نشدنی می‌شود. واقعیت این است که از میان شخصیت‌های کتاب‌ها، هیچ کدام به اندازه آنهایی که در روزهای نوجوانی خوانده شده، در ذهن حک و ماندگار نمی‌شوند، شاید برای همین است که بعضی کتاب‌ها  را باید در همان روزهای نوجوانی خواند.

  1. خطای ستارگان بخت ما

داستان عاشقانه در هر سنی جذاب است؛ مثل داستان عاشقانه هیزل گریس و آگوستوس واترز که در میانه نبرد آنها با سرطان شکل می‌گیرد. این کتاب به خواننده‌اش در هر سنی یادآوری می‌کند که هر لحظه از زندگی ارزشمند است و تا وقتی هستی، باید از لحظه لحظه زندگی لذت ببری. درسی که اگر به جوانی یاد بگیری، موفقیت بزرگی کسب کردی. جان گرین، نویسنده محبوب نوجوانان و برند جایزه پولیتزر، در کنار نویسندگی، ویدئوبلاگر است و ویدئوهای آموزشی در زمینه ادبیات، تاریخ و علم تولید می‌کند. نام او در فهرست 100 انسان تاثیرگذار مجله تایمز به چشم می‌خورد.

  1. داستان‌های هری پاتر

مگر می‌شود نوجوان بود و هری پاتر نخواد! مگر می‌شود نوجوان بود و با داستان هری پاتر و جام آتش در مسابقات جادوگری شرکت نکرد! مگر می‌شود نوجوان بود با هری پاتر و حفره اسرار آمیز در آن مکان قدیمی پا نگذاشت و به دنبال موجودی ترسناک نرفت! مگر می‌شود نوجوان بود و با هری پاتر و محفل ققنوس به جنگ با نگهبانان زندان آزکابان نرفت! نمی‌شود؛ دنیای نوجوانی، حتما یک هری پاتر می‌خواهد که تو را با خودش به دنیای افسانه‌ها ببرد، قوه تخلیت را فعال و پویا کند و رویا ساختن را یاد بدهد. اگر هم قبلا داستان‌های هری پاتر را خوانید، کتاب صوتی هری پاتر و محفل ققنوس و سایر داستان‌های هری پاتر رابه طور کامل دانلود کنید و این بار شنونده داستان‌های هری پاتر باشید. بعد از خواندن و دیدن هری پاتر، شنیدن آن هم لذت خاص خودش را دارد

  1. خاطرات یک دختر جوان

10 کتاب رمان که باید در دوران نوجوانی خوانده شود

کتاب خاطرات یک دختر جوان، 2 سال از زندگی یکی از قربانیان هولوکاست را روایت می‌کند. آن فرانک، 2 سال در یک اتاق زیر شیروانی در هلند محبوس بوده و عواطف، احساسات و ترس‌هایش را در نوشته‌های روزانه‌اش بازگو می‌کرده است. این دستنوشته‌ها، بعد از جنگ توسط پدرش پیدا و چاپ شد. کتاب خاطرات روزانه آن، به 60 زبان دنیا ترجمه و سوژه فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری شد و او را بعد از مرگش به شهرت رساند. آن در سال 1945 در 15 سالگی، در اردوگاه کار اجباری برگن بلزن درگذشت. خانه محل اختفای او در آمستردام تبدیل به موزه شده و مجسمه او در ورودی خانه به چشم می‌خورد.

  1. مزایای منزوی بودن

مزایای منزوی بودن، اثر نویسنده آمریکایی، استیون چباسکی است که از زمان انتشار به مدت 70 هفته در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار داشت.  این کتاب داستان نوجوان درونگرایی به نام چارلی است که در ارتباط با دیگران دچار مشکل است، احساسات متضادی را تجربه می‌کند و داستان زندگی‌اش را در قالب نامه‌هایی برای فردی ناشناس روایت می‌کند.

  1. شازده کوچولو

شازده کوچولو از آن کتاب‌هایی است که نیاز به معرفی ندارد؛ آن قدر درباره‌اش حرف زده شده که همه از داستان شازده، گل و سیاره‌اش باخبرند ولی اینها چیزی از اهمیت و ضرورت خواندنش کم نمی‌کند. می‌توانید به چای نسخه چاپی، نسخه الکترونیک شازده کوچولو با ترجمه‌های مختلف و کتاب صوتی شازده کوچولو را از فیدیبو تهیه کنید که شنیدن آن هم لطف خودش را دارد.

  1. ماهی سیاه کوچولو

کتاب ماهی سیاه کوچولو، نوشته صمد بهرنگی اثری ژرف با داستانی ساده و ظاهرا کودکانه است. خلاصه داستان، ماهی کوچکیست که رویای دریا دارد و ذره ذره شجاعت دل به دریا زدن را به دست می‌آرود. صمد بهرنگی کتاب ماهی سیاه کوچولو را در سال 1346 نوشت و در همان سال چاپ شد که بیش از 50 سال آن می‌گذرد ولی همگام با تکنولوژی روز نسخه الکترویک و صوتی ماهی سیاه کوچولو به طور کامل در موجود است که می‌توانید دانلود و انتخاب کنید که بخوانید یا بشنوید.

  1. بابا لنگ دراز

10 کتاب رمان که باید در دوران نوجوانی خوانده شود

کمتر کتابی به زیبایی بابا لنگ دراز دوران پرشور نوجوانی را به تصویر می‌کشد و با آن پایان عاشقانه‌اش قلب هر نوجوانی را تسخیر می‌کند. این روزها، این امکان فراهم شده که در کنار خرید نسخه چاپی بابالنگ دراز بتوانید نسخه الکترونیک و صوتی بابا لنگ را با ترجمه‌های مختلف از تهیه کنید.

  1. من ملاله هستم

من ملاله هستم، اتوبیوگرافی، قهرمان نوجوان همین دوره است. ملاله یوسف زی، نوجوان پاکستانی از همان دوران نوجوانی برای گرفتن حق تحصیل زنان در مقابل طالبان ایستاد که به ترور نافرجام او منجر شد. حالا در این کتاب از خاطرات آن روزها و تلاش‌هایش گفته است.

  1. نفرتی که تو می‌کاری

این کتاب، داستان تبعیض نژادی در آمریکاست که هنوز قربانی می‌گیرد. استار دختر 16 ساله آفریقایی- آمریکایی یکی از همین قربانی‌هاست که داستانش از زبان آنجی توماس، نویسنده سیاه پوست در این کتاب روایت شده است.

  1. النور و پارک

النور و پارک نوشته رینبو راول داستان 2 نوجوان با همین نام‌هاست که تبادل کاست و کتاب‌های کمیک استریپ، آنها را از 2 دنیای متفاوت به هم نزدیک می‌کند. ویژگی این داستان ترسیم دقیق، قابل لمس و درک از روزگار نوجوانیست. انگار رینبو، اصلا روزهای نوجوانی زندگی‌اش را با احساساتشان فراموش نکرده است.

مطالب مشابه را ببینید!

مسئولیت پذیری کودک + 5 روش برای افزایش آن خودشناسی چیست؟ همه چیز در مورد اصول Self-knowledge ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند پیام تبریک موفقیت فرزند + جملات ویژه تبریک موفقیت فرزند در تحصیلات و مسابقه معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود پند حکیمانه + سخنان ارزشمند و جملات قصار از بزرگان جهان بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی ده قانون انیشتین برای زندگی بهتر؛ نکات آموزنده از این دانشمند هدیه روز پدر؛ راهنمای انتخاب بهترین هدیه برای روز پدر و مرد روش‌های ایجاد انگیزه؛ چگونه به انسانی با انگیزه و با هدف تبدیل شویم؟