ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

تبدیل شدن به یک زن موفق، آن هم در جامعه ای که قوانین آن از حقوق زن ها حمایت نمی کنند، مسئله چالش برانگیزی است که بیشتر خانم ها با آن روبرو هستند. امروزه عدم برابری زنان با مردان در بهره گیری از فرصت ها و امکانات شغلی مختلف، در برخی از جوامع مرد سالار به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. طبق تفکر این جوامع، توانایی های مردان از زنان در بسیاری از کارها بیشتر است.

با این که بسیاری از زنان موفق جهان در این جوامع متولد شده اند، با سخت کوشی فراوان توانسته اند به اهداف خود در زندگی دست یابند اما این تنها ویژگی لازم نیست. در این مقاله قصد داریم به مهمترین ویژگی هایی که زنان موفق را از دیگران متمایز می کنند، بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

موفقیت چیست؟ 

موفقیت، از جمله واژگانی می باشد که تعریف واحدی ندارد و هر کس بسته به حال خود، تعریف متفاوتی از آن ارائه داده است. بعضی از افراد آن را رسیدن به موقعیت اجتماعی یا شغلی و برخی دیگر رسیدن به ثروت تعریف می کنند. بعضی دیگر ممکن است موفقیت را در داشتن یک زندگی آرام و خانواده ای سالم ببینند. در واقع این تعریف ها، با اهداف شما از زندگی رابطه مستقیم دارند. از نظر دیدگاه سنتی، موفقیت در شهرت، پول و قدرت خلاصه می شود. معیارهای موفقیت، به خود فرد بستگی دارند و می توانند در موقعیت های اعتقادی یا اجتماعی خاص، متفاوت باشند. 

ویژگی هایی که بین زنان موفق مشترک است

یک زن موفق، همواره برای آموختن مهارت های گوناگون و یادگیری علم می کوشد. به قول هنرپیشه بریتانیایی آنتونی جی دی آنجلو، اشتیاقتان را برای یادگیری توسعه دهید تا هرگز دچار توقف در راه رشد و تعالی نگردید. شاید برایتان الهام بخش و جالب باشد که بخواهید قبل از شناخت ویژگی های زنان موفق، تجربیات برخی از زنان مشهور و قدرتمندی که به اهداف خود دست یافته اند را در کتاب «با شتاب به پیش» از زبان هیلاری کلینتون بشنوید. در ادامه به بررسی ویژگی های مختلفی که در بین زنان موفق مشترک هستند، می پردازیم.

سخت کوشی

بزرگ ترین و سخت ترین خواسته ها را می توان به راحتی با تلاش و استمرار پیوسته به دست آورد. اغلب، بیشتر افرادی که به موقعیت های دلخواه خود در زندگی رسیدند، از توانایی یا استعداد ویژه ای برخوردار نبودند و تنها فرق آن ها با دیگر افراد، در این بوده است که در برابر ناهمواری ها و مشکلات تسیلم نشدند و تا رسیدن به اهدافشان سخت تلاش کرده اند. باید این را در نظر داشته باشید که در هر مسیری که قرار می گیرید، موانع وجود خواهند داشت اما انسان های مصمم و موفق، به راحتی دست از اهداف خود نمی کشند حتی اگر بدانند که مسیری پر پیچ و خم و سخت در پیش دارند. 

مثبت اندیشی

دوری از افکار منفی می تواند فضای ذهن را برای خلق اهداف و ایده های جدید باز کند. نگرش مثبت، همچنین شتاب دهنده افراد در مسیر رسیدن به اهداف است. در واقع هیچ عامل بیرونی نمی تواند جلوی فردی را که انگیزه خود را برای ادامه مسیر با دید مثبت تقویت می کند، بگیرد. معمولا زنان موفق برای تقویت مثبت اندیشی، مطالب انگیزشی را مطالعه می نمایند و اطراف خود را با افرادی که آن ها را تشویق می کنند و نگرش مثبتی دارند، پر می کنند. اولین قدم برای داشتن نگرش مثبت این است که ذهن خود را از افکار منفی خالی کنید. راهکارهای موثری برای خانه تکانی ذهن و به دست گرفتن کنترل افکار منفی وجود دارند که در کتاب شفای زندگی، لوییز هی به خوبی در مورد آن ها توضیح داده است. 

ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

عزت نفس

یکی دیگر از ویژگی های مهم موفقیت در زنان، عزت نفس است. عزت نفس، در واقع بنای وجودی هر انسان می باشد. همان احساس ارزشمند بودن و وجود لیاقت، فارغ از هر گونه دستاورد بیرونی که فرد برای خودش قائل می شود. در واقع می توان گفت که عزت نفس، همان صدای درونی می باشد که به شما می گوید: تو می توانی و لیاقتش را داری. 

صداقت

هیچ کس به افراد دروغگو اعتمادی ندارد و ارزشی برای حرف های آن ها قائل نیست. توانایی جلب اطمینان و اعتماد دیگران، فارغ از هر نوع جنسیتی، یک فاکتور ضروری برای پیشرفت محسوب می شود. برای همه واضح است که یک بار دروغ گفتن برای کتمان حقیقت، کافی نیست و فرد دروغگو، پیوسته باید در تکاپو برای فاش نشدن دروغ های قبلی خود باشد. در نتیجه توجه و تمرکز زیادی که می تواند در مسیر رسیدن به موفقیت صرف شود، صرف دروغگویی می گردد و در مقابل، هیچ موقعیت سودمندی حاصل نمی شود. 

همدلی

یکی دیگر از ویژگی های زنان موفق، همدلی با مردم است. تعامل و کمک کردن به دیگران، سبب تغییر و رشد خود فرد نیز می شود. در واقع یک فرد به خوبی می داند که موفقیت او در گرو موفقیت جامعه و اطرافیانش می باشد؛ به همین دلیل یک زن موفق از هیچ گونه تعامل کاری در مسیر رسیدن به موفقیت دریغ نمی کند و همواره سعی می کند تا کاری کند که جهان جای بهتری برای زیستن انسان های دیگر نیز باشد.

مطلب مشابه: معرفی زنان موفق ایرانی در تمامی حوزه ها (از قدیم تا به حال)

شجاعت

تا کنون احتمالا در اطراف خود افراد زیادی را مشاهده کرده اید که به خاطر ترس از قضاوت های مردم، ترس از شکست و… از آرزوها و اهداف خود دست کشیده اند. در واقع بارزترین ویژگی زن های موفق، مقابله با این گونه ترس ها و شجاعت به خرج دادن است اما شجاعت، به هیچ عنوان به معنای نترسیدن نیست. همان طور که می دانید، ترس یک حس غریزی می باشد که در وجود انسان، برای محافظت در برابر خطرات احتمالی، قرار داده شده است، در صورتی که شجاعت یعنی حتی با وجود ترس، دست به اقداماتی بزنید که برای موفقیتتان لازم است. برنی براون در کتاب خود به نام جرات بسیار دقیقا به این موضوع می پردازد و راهکارهایش به فرد کمک می کنند تا بتواند شجاعانه آن چه که دارد را بپذیرد و این ترس و شرم دست و پا گیر را رها کند. 

قدردانی

جمله معروف شکر نعمت، نعمت را افزون کند و کفر، نعمت را از کفت بیرون کند را بیشتر افراد شنیده اند. اکثر افراد موفق در زندگی خود به این مثل، توجه ویژه ای دارند. در واقع زنان موفق، از خداوند بابت داشته ها و نعمت های فراوانی که به آن ها داده است، تشکر می کنند و همواره از دیگران برای کارهایی که در حق آن ها انجام می دهند نیز قدردانی و تشکر خواهند کرد. اگر هنوز برایتان جای سوال است که چگونه بازتاب رفتارهای ما با جهان و دیگران، مثل گلایه مندی و قدردانی، می تواند ما را به موفقیت دورتر یا نزدیک تر سازد، به شما پیشنهاد می کنیم کتاب دیپاک چوپرا به نام هفت قانون معنوی واقعیت را در این باره مطالعه کنید. 

ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

هدفمندی

افراد موفق همیشه در مورد اهداف و برنامه های خود می نویسند. بدون شک اگر سری به اتاق آن ها بزنید، نوشته هایی را در مورد اهداف کلی آن ها در زندگی، پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال اهدافی چون مطالعه کتاب های توسعه فردی، گنجاندن غذاهای گیاهی و دریایی در برنامه غذایی، یافتن ایده های ناب و جدید در حوزه کاری، روزی 30 دقیقه پیاده روی و یادگیری مثلا زبان فرانسه می توانند از جمله  اهداف بلند مدت و کوتاه مدت یک زن موفق در حوزه شغل، خانواده، تحصیلات و سلامتی او باشند.

خود مراقبتی

مراقبت از جسم و روح باعث کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس، تقویت انگیزه و نشاط و شادابی بیشتر می شود. در نتیجه، حتی در پیش پا افتاده ترین کارها، یک انسان برای رسیدن به موفقیت، باید از جسم و روحی سالم برخوردار باشد. این فاکتور مهم، ویژگی است که بیشتر زنان، زیر پوشش فداکاری، آن را نادیده گرفته و فراموشش می کنند در صورتی که باید بدانند جسم تنها کالبد آن ها برای زیستن در جهان است. ربکا اسکریچفیلد در کتاب خود به نام با بدن خود مهربان باشید به زیبایی در مورد نکاتی که می توانند به سلامت جسم و روح بیشتر کمک کنند، توضیح داده است.

داشتن اهداف مالی مشخص

اکثر زنان موفق، برای خودشان اهداف مالی تعیین می کنند و برای رسیدن به این اهداف تعیین شده برنامه ریزی می کنند. به عنوان مثال یک خانم پس انداز کردن پول را هدف مالی خود قرار می دهد تا بتواند با آن به خارج از کشور سفر کند یا خانه بزرگ تری بخرد. در مقابل هدف مال زنی دیگر ممکن است گرفتن ترفیع رتبه در شغل خود برای افزایش درآمد ماهانه باشد. در واقع داشتن اهداف مالی سبب می شود تا نظم و انگیزه بیشتری در پیش برد امور خود داشته باشید. 

برنامه روزانه زنان موفق

یکی از برترین ویژگی زنان موفق یا به طور کلی انسان های موفق، غنیمت شمردن وقت است. زنان موفق برای تمام ساعت های خود در طول روز، یک کار مشخص دارند و برنامه ریزی می کنند. در واقع زنان موفق برای انجام کارهای بیهوده، وقت خود را هدر نمی دهند تا بتوانند بالاترین بهره وری را از ساعات روز خود به دست آوردند. در ادامه به توضیح برخی از برنامه هایی که زنان موفق به صورت روزانه آن ها را انجام می دهند، خواهیم پرداخت. 

ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

سحرخیزی

اکثر افراد موفق در مصاحبه های خود اعلام داشته اند که بین ساعت های شش تا هفت صبح از خواب بیدار می شوند. این افراد معتقد هستند که سحرخیزی به زندگی آن ها نظم می بخشد و سبب می شود تا یک قدم از بقیه جلوتر باشند. اکثر زنان موفق، سحرخیزی را در برنامه ریزی خود، برای استفاده بهتر از ساعات روز، موثر می دانند. احتمالا بارها این جمله را بارها شنیده اید که گفته می شود سحرخیز باش تا کامروا شوی! 

نوشتن برنامه های روزانه

همان طور که می دانید، صبح زود، مغز بهترین عملکرد ممکن را دارد. در واقع آرامش صبح به افراد کمک می کند تا بتوانند بهتر فکر کنند، تصمیم بگیرند و تمام کارهایی که باید تا آخر شب آن ها را انجام دهند، لیست کنند. طبق گفته اکثر زنان موفق، یکی از اصلی ترین رمزهای موفقیت آن ها، نوشتن برنامه روزانه می باشد. لورا وندرکام در کتاب خود به نام زمانی برای زن بودن، با بررسی تعدادی از زنان و مادران پردرآمد و موفق به مدت 1001 روز، نشان داده است که شرایط زندگی این زنان آنقدرها هم ترسناک و سخت نیست.

این کتاب برای مادران و زن هایی که می خواهند از وقت خود نهایت استفاده را ببرند و با تمام مشغله هایی که در زندگی خود دارند، پیشرفت کنند و جدا از هر عامل دیگری به موفقیت دست یابند، تجربیات ارزشمندی ارائه داده است.

خوردن صبحانه کامل

از مهمترین فواید خوردن صبحانه آن هم به صورت کامل، می توان به تنظیم هورمون های زنانه، جلوگیری از دیابت، تنظیم فشارخون، بهبود حافظه، تامین انرژی بدن، شادابی و افزایش تمرکز اشاره کرد. پس زنان موفق در مرحله اول برای سلامت جسمی بدن خود و در مرحله بعد برای بهتر انجام دادن فعالیت های روزمره مانند فعالیت کاری، اجتماعی و شخصی، حتما باید یک صبحانه مغذی و کامل میل کنند.

ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

ورزش 

حتی افرادی که برای ورزش کردن هیچ برنامه یا وقتی ندارند، از فواید بی شمار آن آگاه هستند. از این رو، مهمترین دلیل زنان موفق برای ورزش، حفظ سلامت بدن می باشد. ورزش کردن تاثیرات دیگری نیز بر کار و موفقیت آن ها دارد. به عنوان مثال ورزش های دو نفره مانند شمشیربازی و تنیس باعث تقویت روحیه رقابت پذیری می شوند. ورزش تیراندازی یا دارت نیز به افزایش دقت و تمرکز کمک می کنند. ورزش های گروهی نیز مانند بسکتبال و والیبال سبب تقویت مهارت کار تیمی می شوند. 

مطالعه

مطالعه کردن، بهترین غذا برای مغز هر فرد است. مطالعه، باعث افزایش اطلاعات و آگاهی می شود و ذهن را برای تصمیم گیری در امور مختلف، بازتر می کند. در واقع ضروری ترین ابزار های مورد نیاز برای موفقیت، توسط مطالعه فراهم می شوند؛ به همین دلیل اکثر زنان موفق ساعاتی از شبانه روز خود را صرف مطالعه مقاله، کتاب و نوشته های انگیزشی می کنند. اگر فرصت مطالعه به دلیل مشغله کاری را ندارید، می توانید در هنگام کار کردن یا در هنگام رفت و آمد، خلاصه های کتاب های ارزشمند و مفید را به صورت صوتی گوش کنید. به این صورت می توانید از زمان خود نهایت استفاده را برده و در هنگام رانندگی یا در زمان های انتظار در صف نیز به مطالعه بپردازید. 

گوش دادن به موسیقی

طبق پژوهش های علمی صورت گرفته، گوش دادن به موسیقی، فواید روانشناختی زیادی دارد. موسیقی می تواند روی احساسات، افکار، رفتار و انگیزه فرد تاثیرگذار باشد. شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که در هنگام گوش دادن به موسیقی های شاد و ریتمیک، با انگیزه تر و خوشحال تر شده باشید و برعکس، با گوش دادن به آهنگ های غمگین، اشک چشمانتان سرازیر شده باشد. 

مدیتیشن و فکر کردن

مدیتیشن برای ذهن مثل ورزش کردن برای سلامتی و افزایش قدرت عضله ها است. انسان در مراقبه تلاش می کند که به صورت خودآگاه و کاملا ارادی، تمام محرک های درونی و بیرونی را نادیده گرفته و به سکون و سکوت عمیقی دست پیدا کند. تسکین درد، کاهش استرس و افسردگی، افزایش درک و تمرکز و همچنین افزایش صبوری و آرامش در برابر دردهای جسمی و روحی، از جمله فواید مدیتیشن هستند. مدیتیشن انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها برای هدف خاصی انجام می شود و هر کدام اصول و روش مخصوص به خودش را دارد.

مطلب مشابه: چگونه خانمی جذاب باشیم؟ راه های جذابیت زنان و راز و رمزهای خاص

ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

دلایل موفقیت زنان 

برخی از افراد تصور اشتباهی دارند و گمان می ‌کنند که استعداد ها و توانایی ‌های زنان از مردان کمتر می ‌باشد، در صورتی که چنین نیست. در واقع زنان گاهی به دلایل مختلفی موفق به کشف استعداد های خود نمی شوند و اصلا به دنبال آن نمی روند. از جمله دلایل موفقیت در خانم ها می توان به مهارت، صبر، خلاقیت، اعتماد به نفس، توجه به جزئیات و نظم اشاره کرد که در ادامه بیشتر در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

مهارت

مهارت های شغلی و زندگی می توانند تاثیر بسزایی در موفقیت افراد داشته باشند. به عنوان مثال تصور کنید که مدیر شرکتی بزرگ، در تصمیم گیری یا سخنرانی، توانایی خاصی نداشته باشد. در چنین شرایطی آیا می توان به رشد و آینده این شرکت امیدوار بود؟ بنابراین لازمه موفقیت، کسب مهارت های جدید و گوناگون است. ارتباط با دیگران، مدیریت هیجان، خودآگاهی، همدلی، تفکر، حل مسائل پیچیده، مقابله با شکست و نفوذپذیری از جمله مهارت هایی هستند که خانم ها باید برای موفقیت در زندگی کاری، شخصی و اجتماعی ان ها را کسب کنند. 

صبر

صبر، خصلت بسیار مهمی است که در اکثر زنان موفق دیده می شود؛ چرا که هیچ موفقیتی یک شبه ایجاد نمی شود. برای درک بهتر این موضوع، یک درخت گردو را در نظر بگیرید. برای کاشت این درخت، باید ابتدا بذر آن را بکارید، سپس باید ده سال صبر کنید تا درخت گردوی شما به ثمر بنشیند. بنابراین تمامی افرادی که اکنون در زندگی و کار خود موفق هستند، در برابر سختی ها و مشکلات خود، سالیان سال صبر پیشه کرده اند. 

خلاقیت

یک فرد خلاق همواره یک قدم از دیگران جلوتر است؛ زیرا برای انجام کارهایش منتظر دیگری نمی نشیند و راهی درست برای رسیدن به اهدافش پیدا می کند. در واقع می توان گفت بارزترین ویژگی زنان موفق، خلاقیت است؛ زیرا باعث کشف راهکارها و ایده های خاص و منحصر به فرد می شود. به عبارت دیگر خلاقیت مانند شاه کلید موفقیت می ماند و می تواند در های زیادی را رو به موفقیت، برایتان باز کند.

ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

اعتماد به تفس

در بدترین شرایط ممکن، باور به اینکه می توانید از پس آن برآیید! قدرتی مضاعف به شما می بخشد. زنان برای موفقیت به باوری محکم تر و راسخ تر نسبت به دیگران نیاز دارند. با یک بررسی اجمالی در خصوص وضعیت زنان در جامعه و قوانین حمایتی از آن ها، قطعا می توانید به علت این امر پی ببرید. در واقع زنان باید با تقویت اعتماد به نفس خود، در مسیر پر پیچ و خم و سخت موفقیت، قدم بگذارند.

اکثر زنان موفق، موضوعی که باعث تضعیف اعتماد به نفس آن ها می شود را حذف کرده و با آن می جنگند تا شکستش دهند. شما هیچ زن موفقی را نخواهید دید که از اعتماد به نفس ضعیفی برخوردار باشد و برای تقویت آن هیچ تلاشی نکرده باشد. تا باور نداشته باشید که می توانید از عهده انجام هر کاری برآیید، برای انجام آن نمی توانید اقدام کنید؛ چرا که اساسا خودباوری و اعتماد به نفس باعث رسیدن به نتیجه دلخواه و تلاش هدفمند خواهد شد. 

توجه به جزئیات

یکی از عوامل بسیار مهم موفقیت و ستاره شدن بعضی از بازیگران، توجه به جزئیات و همچنین خواسته های مخاطبان بوده است. در واقع بسیاری از بازیگران چنین بیان کرده اند که اگر به عنوان مثال قصد بازی در نقش یک پزشک را داشته اند، به تمام جزئیات حرکتی و رفتاری یک پزشک برای نقش آفرینی بهتر دقت کرده اند. امروزه اپلیکیشن های پیام رسان طرفداران بسیاری دارند اما همان طور که می دانید اپلیکیشن هایی بیشتر موفق هستند که به جزئیات بیشتری در طراحی آن ها دقت شده است.

به عنوان مثال تلگرام و واتساپ نمونه ای از این اپلیکیشن های موفق هستند که نسبت به جزئیات توجه بیشتری دارند. جزئی نگری، یکی دیگر از ویژگی های زنان موفق است که سبب می شود تا کوچکترین عوامل موفقیت را نیز در نظر داشته باشند. در واقع آن ها برای رسیدن به موفقیت، به مسائلی دقت می کنند که افراد دیگر آن ها را نمی بینند و اصلا توجهی به آن ها ندارند.

نظم

بیشتر زنان موفق، شخصیتی منظم دارند؛ چرا که نظم در مقابله با چالش ها و مشکلات زندگی به آن ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد. زنان موفق، هر روز طبق سیستمی سازمان یافته جلو می روند تا بتوانند از زمان و فرصت های پیش آمده خود، نهایت استفاده را ببرند. شاید برخی افراد از این سبک زندگی، تصور شرایطی کسل کننده و سخت را داشته باشند.

شاید در ابتدا چنین باشد اما به مرور زمان، در تار و پود زندگیتان نظم تنیده خواهد شد و احساس بهتر و آرامش بیشتری خواهید داشت. اگر برنامه ریزی و برقراری نظم برایتان کاری سخت و چالش برانگیز است، می توانید در این باره از کتاب ماری کندو با عنوان دگرگونی زندگی با جادوی نظم کمک بگیرید. 

ویژگی های زنان موفق؛ دلایلی که باعث موفقیت زنان می شوند

سخن پایانی

بدون شک هر انسانی برای برخورداری از یک زندگی خوب و رسیدن به تمامی اهداف و نیازهایش و در عین حال مستقل شدن، نیاز به کسب ویژگی های مهمی در زندگی دارد. بر همین اساس، زن های موفق نیز ویژگی های مهمی را در زندگی کسب کرده اند و به واسطه همین ویژگی ها است که به تمامی اهداف و خواسته های خود رسیده اند. هرگز فراموش نکنید که موفقیت های پی در پی در زندگی، اتفاقی و بیهوده حاصل نمی شوند و برای به دست آوردن آن ها باید تلاش زیادی به خرج دهید.

نام زنان مختلف، همیشه در حوزه های مختلفی چون کارآفرینی، سیاسی، ورزشی، علمی و…  می درخشد. اگر به زندگی اجتماعی، شخصی و کاری این زنان دقت کنید، متوجه خواهید شد که علاوه بر استعدادهای ذاتی، برخی عادات مثبت و خصوصیات اخلاقی خاصی نیز در خود به وجود آورده اند که معمولا در زن های دیگر دیده نمی شوند. اگر شما نیز مانند دیگر زنان موفق قصد ورود به بازار کار را دارید و می خواهید به جمع زنان کارآفرین بپیوندید، باید به این خصوصیات، توجه ویژه ای داشته باشید و سعی کنید که با اعتماد به نفس و برنامه ریزی بیشتر، در این راه قدم بردارید. 

مطالب مشابه را ببینید!

خودشناسی چیست؟ همه چیز در مورد اصول Self-knowledge پیام تبریک موفقیت فرزند + جملات ویژه تبریک موفقیت فرزند در تحصیلات و مسابقه معنی ایکیگای در زندگی و پیدا کردن ایکیگای درونی خود پند حکیمانه + سخنان ارزشمند و جملات قصار از بزرگان جهان بهبود مکالمات انگلیسی؛ 25 روش برای افزایش مهارت زبان انگلیسی ده قانون انیشتین برای زندگی بهتر؛ نکات آموزنده از این دانشمند هدیه روز پدر؛ راهنمای انتخاب بهترین هدیه برای روز پدر و مرد روش‌های ایجاد انگیزه؛ چگونه به انسانی با انگیزه و با هدف تبدیل شویم؟ معرفی زنان موفق ایرانی در تمامی حوزه ها (از قدیم تا به حال) شرایط تحصیل در دبی یا امارات؛ شرایط پذیرش مقاطع مختلف و دانشگاه های برتر