تعمیرات نمایشگر ال سی دی و ال ای دی در خانه و نحوه عیب یابی تلویزیون در منزل

عیب یابی و تعمیر تلویزیون در منزل

تعمیر تلویزیون های ال ای دی و ال سی کار پیچیده و سختی است که در 80 درصد مواقع باید توسط تکنسین انجام گردد. در این پروسه البته بسته به این که مشکل در چه حالت و سطحی است می تواند به اشکال متفاوت انجام شود. امروزه تلویزیون ها دارای سیستم عامل و پلتفرم نرم افزاری هستند و صرفا به چند منو محدود نمی شوند. به همین منوال، امروزه در تلویزیون ها ویژگی های دیگری نیز گنجانده شده است که آن ها را حتی پیشرفته تر کرده و پروسه کلی تعمیرات آن ها را سخت تر می کند.

تلویزیون ها از بخش های مختلف از جمله پنل اصلی، ال ای دی ها، سیستم کنترل جریان برق، گیرنده دیجیتال و… تشکیل شده اند؛ آن ها برای تعمیرات نیاز به بررسی بخش های مختلف دارند.

گیرنده تلویزیون یک دستگاه الکترونیکی است که سیگنال های صوتی و تصویری را از یک آنتن، کابل ماهواره یا یک پخش کننده ویدیو دریافت می کند و آن سیگنال ها را به پرتوهای نور مرئی و صدای قابل شنیدن تبدیل می کند. گیرنده تلویزیون تصویری را به صورت خطوط افقی روی صفحه نمایش می دهد. هر خط شامل یک سری نوار قرمز، سبز و آبی است. در فاصله مشاهده، خطوط و راه راه ها با هم ادغام می شوند و ما یک تصویر واضح را به صورت تمام رنگی می بینیم. تلویزیون های مدرن به قطعات الکترونیکی حالت جامد متکی هستند که نیاز به سرویس توسط یک تکنسین آموزش دیده دارند.

چه چیزی ممکن است با تلویزیون اشتباه کند؟

تلویزیون های صفحه تخت دارای مدارهای مینیاتوری هستند که فقط باید توسط یک تکنسین الکترونیکی تعمیر شوند.

بیشتر مشکلاتی که می توانید برطرف کنید به دلیل اتصالات شل یا تنظیم نادرست کنترل ها ایجاد می شود. تلویزیون های ساخته شده از حدود سال 1990 اغلب با کنترل از راه دور دستی و دستورات روی صفحه تنظیم می شوند. تنظیمات دقیق تر را می توان توسط تکنسین سرویس تلویزیون انجام داد. مشکلاتی که به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شوند نشان‌دهنده خرابی قطعه است. البته در صورتی که تلویزیون شما در معرض شوک و حرارت و یا ضربه قرار گرفته باشد، به هر شکل ممکن است دچار مشکل و خرابی شود.

تعمیرات نمایشگر ال سی دی و ال ای دی در خانه و نحوه عیب یابی تلویزیون در منزل

چگونه می توانم مشکل تلویزیون را شناسایی کنم؟

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید قبل از تماس برای خدمات انجام دهید. ابتدا، به کانال دیگری بروید یا چند ساعت صبر کنید تا ببینید آیا ممکن است مشکل از سرویس کابلی و ماهواره ای یا پخش کننده باشد. دفترچه راهنمای مالک خود را بیرون بیاورید و مطمئن شوید که کنترل ها به درستی تنظیم شده اند. مطمئن شوید که برق به پریز برق وصل است و سیم برق را تست کنید. علاوه بر این، کنترل از راه دور را بررسی کنید.

در بسیاری از مدل های تلویزیون، شما می توانید تنظیمات نور و صفحه را خودتان دستکاری کنید. برای این کار دکمه تنظیمات را روی کنترل فشرده و سپس وارد منوی نور، صفحه و روشنایی آن شوید. به همین منوال اگر لکه های رنگی در تصویر وجود داشته باشد، معمولاً ناشی از مغناطیس شدن قطعات فلزی تلویزیون یا لوله تصویر است. اکثر مجموعه ها دارای یک دستگاه داخلی برای مغناطیس زدایی هستند. دستگاه را برای یک تا دو دقیقه روشن کنید، سپس آن را خاموش کنید.

اگر نواحی روشن تصویر نقره‌ای به نظر می‌رسند و جزئیات نامشخص هستند، پنل تصویر معیوب است. وقتی روشنایی به سطح پایین تبدیل شود، تصویر عادی اما کسل کننده به نظر می رسد. با افزایش روشنایی، جزئیات در مناطق سفید از بین می رود. ممکن است تصویر پس از یک ساعت یا بیشتر روشن شدن دستگاه بهبود یابد، اما در نهایت باید لوله را تعویض کنید.

چرا تلویزیون هوشمند قطع می شود؟

حتی رده بالای تلویزیون های هوشمند نیز گهگاهی آویزان می شوند و در نتیجه با ظرفیت کامل کار نمی کنند. فریزها ممکن است خود را به صورت تاخیر در رابط هنگام مشاهده محتوای ویدیویی یا زمان بارگذاری طولانی برنامه ها نشان دهند. خوشبختانه همه اینها بدون نیاز به مداخله متخصص قابل حل است. برای شروع، مهم است که بدانید چه چیزی باعث فریز شدن Android TV می شود.

باز بودن تعداد زیادی برنامه

یک تلویزیون Android می تواند چندین برنامه مانند سینماهای آنلاین، مرورگر و بازی ها را در پس زمینه باز نگه دارد. بهتر است هر از چند گاهی برنامه ها را بدون باز گذاشتن آنها ببندید. ممکن است توسط دکمه بهینه سازی سریع در صفحه اصلی وسوسه شوید، اما بهتر است آن را فشار ندهید.

حافظه دستگاه شما پر است

یک تلویزیون اندرویدی حافظه نسبتا کمی دارد، بنابراین هیچ راهی برای ذخیره داده های زیادی بدون کارت حافظه وجود ندارد. وقتی حافظه پر است، کندتر کار می کند: دستگاه خود را از برنامه های غیر ضروری پاک کنید.

نسخه قدیمی اندروید

در تنظیمات دستگاه خود، نسخه سیستم عامل را بررسی کنید: ممکن است زمان به روز رسانی فرا رسیده باشد. برخی از دستگاه‌ها قبلاً اندروید 12 دارند، اما نسخه پایدار آن اندروید 11 است. ویژگی به‌روزرسانی خودکار را روشن کنید.

اتصال اینترنت

یکی از مشکلاتی که اغلب هنگام روشن کردن تلویزیون با آن مواجه می شوم، عدم اتصال Wi-Fi است. همه چیز در مورد این واقعیت است که تلویزیون در اتاق خواب و روتر در اتاق نشیمن است. به همین دلیل، همه دستگاه ها با کمی تاخیر متصل می شوند و سرعت می تواند کمی کندتر شود. دقت کنید که شبکه اینترنت شما باید پرسرعت باشد.

تعمیرات نمایشگر ال سی دی و ال ای دی در خانه و نحوه عیب یابی تلویزیون در منزل

اگر تلویزیون هوشمند شما به اینترنت وصل نشد چه باید کرد؟

شاید رایج ترین مشکلی که صاحبان تلویزیون های اندروید تی وی با آن مواجه هستند، مشکلات اتصال به اینترنت باشد. می توانید جزئیات اتصال را به صورت دستی مشخص کنید، اما در بیشتر موارد، این زمان زیادی می برد و کمکی نمی کند. تلویزیون و روتر را دوباره راه اندازی کنید. نقص ممکن است مربوط به نرم افزار باشد. می‌توانید Android TV را با استفاده از دکمه موجود در تنظیمات راه‌اندازی مجدد کنید، اما من توصیه می‌کنم آن را از برق جدا کنید: برخی از مدل‌ها حتی پس از خاموش کردن آن با کنترل از راه دور به شبکه متصل می‌مانند.

روتر را حرکت دهید. همانطور که در بالا گفتم، مشکل از سیگنال ضعیف ناشی از چیدمان آپارتمان ناشی می شود. آن را طوری قرار دهید که تداخل کمتری در مسیر سیگنال وجود داشته باشد: دیوارها، مبلمان یا درها. به عنوان مثال، می توانید روتر را بالاتر نصب کنید. اترنت را به تلویزیون وصل کنید. یک سوکت کابل اترنت در پشت تلویزیون وجود دارد: در صورت امکان، آن را مستقیماً روی دستگاه اجرا کنید تا کیفیت سیگنال بهبود یابد.

Android TV خود را بازنشانی کنید. شاید سخت ترین راه برای حل مشکل اتصال شما، اگر روتر شما سالم باشد. Device Settings را انتخاب کنید، به پایین بروید و بازنشانی را فشار دهید. با این کار تمام فایل‌ها و داده‌های موجود در فضای ذخیره‌سازی پاک می‌شود و پس از تنظیم مجدد، باید حساب Google خود را دوباره وارد کنید.

آموزش ریست کردن تلویزیون ها

البته ریست کردن سیستم عامل و تلویزیون در مدل های مختلف متفاوت است. به طور کلی این فرم در تلویزیون های تایزن، اندروید و وب او اس مشابه هم خواهد بود. اساسا باید وارد تنظیمات شده و از بخش راه اندازی مجدد، ریست و … این گزینه را انتخاب کنید.

ریست کردن تلویزیون در بیشتر موارد موجب رفع مشکلات نرم افزاری می شود، اما در مورد رفع ایراد سخت افزار، باید بگوییم که خیر، مشکل باید توسط تکنسین حل گردد.

ریست کردن تلویزیون سامسونگ

 1. تنظیمات را باز کنید. در کنار نمادی قرار دارد که شبیه چرخ دنده است و دورترین گزینه سمت چپ در نوار منوی اصلی خواهد بود.
 2. سمت چپ دکمه دایره ای بزرگ کنترل از راه دور را فشار دهید تا به سمت چپ حرکت کنید، سپس دکمه گرد را در وسط دایره فشار دهید تا وارد منوی تنظیمات شوید.
 3. اگر منوی تنظیمات را نمی‌بینید، دکمه صفحه اصلی را روی کنترل از راه دور فشار دهید تا به صفحه اصلی تلویزیون خود بازگردید.
 4. به مسیر بروید و General را انتخاب کنید. نزدیک به پایین منو در کنار نماد آچار است.
 5. پایین دکمه دایره ای بزرگ کنترل از راه دور را فشار دهید تا به پایین بروید، سپس دکمه گرد را در وسط دایره فشار دهید تا وارد منوی پشتیبانی شوید.
 6. به آن بروید و Reset را انتخاب کنید. این را در سمت راست صفحه در پایین منو خواهید دید.
 7. پایین دکمه دایره‌ای بزرگ روی کنترل از راه دور را فشار دهید تا به پایین بروید، سپس دکمه گرد در وسط دایره را فشار دهید تا Reset را انتخاب کنید.
 8. پین خود را وارد کرده و Reset را انتخاب کنید. پین پیش‌فرض 0000 است، اما اگر پین را تغییر داده باشید، کار نمی‌کند.
 9. هنگامی که پین تلویزیون خود را وارد می کنید، دکمه Reset باید از قبل انتخاب شده باشد. اگر نه، از دکمه دایره ای بزرگ برای پیمایش به Reset استفاده کنید و سپس دکمه گرد را فشار دهید تا آن را انتخاب کنید.
 10. منو پیمایش کنید و OK را انتخاب کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، تلویزیون شما بازنشانی کارخانه ای انجام می دهد و به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود.[1]
 11. اگر این مراحل با آنچه روی صفحه‌تان می‌بینید مطابقت ندارد، به تنظیمات > پشتیبانی > مراقبت از دستگاه > تشخیص خود > (Settings > Support > Device Care > Self Diagnosis >) بازنشانی بروید.
 12. از آنجایی که مدل های مختلف سامسونگ بسیار زیاد است، می توانید برای راه های بیشتر برای تنظیم مجدد تلویزیون خود به دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید و نحوه تنظیم مجدد تلویزیون سامسونگ را بررسی کنید.

تعمیرات نمایشگر ال سی دی و ال ای دی در خانه و نحوه عیب یابی تلویزیون در منزل

ریست کردن تلوزیون های سونی

تلویزیون های سونی نیز محبوبیت زیادی بین ایرانیان دارند و از جمله پرفروش ترین  دستگاه های موجود در بازار هستند.

 1. تنظیمات را باز کنید. این نماد چرخ دنده در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش شما است. اگر آن را نمی بینید، دکمه Home را روی کنترل از راه دور فشار دهید تا به صفحه اصلی تلویزیون خود بروید.
 2. اگر این موارد منو را نمی‌بینید، به روش استفاده از کنترل از راه دور و تلویزیون بروید.
 3. تصویر با عنوان بازنشانی تلویزیون به تنظیمات کارخانه مرحله 7
 4. به Storage & Reset یا Device Preferences بروید و آن را انتخاب کنید. دکمه دایره ای پایین و دکمه گرد وسط را فشار دهید تا به آن بروید و وارد گزینه منو شوید.
 5. بسته به مدل شما، نام این منو می تواند «ذخیره و استراحت» یا «تنظیمات دستگاه» باشد.
 6. بازنشانی بازیابی اطلاعات کارخانه را انتخاب کنید. در پایین منو قرار دارد.
 7. اگر «بازنشانی» را انتخاب کرده‌اید، برای تأیید، باید «بازنشانی داده‌های کارخانه» را انتخاب کنید.
 8. روی پاک کردن همه چیز کلیک کنید. با انجام این کار همه چیز از تلویزیون شما از جمله حساب Google، تنظیمات سیستم، داده های سیستم و داده های برنامه پاک می شود.
 9. اگر یک پین تنظیم کنید، قبل از ادامه از شما خواسته می شود آن را وارد کنید.

رفع مشکلات معمول تلویزیون های صفحه تخت

در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی ممکن است مشکلاتی رخ دهد، در صورتی که می خواهید آن ها را حل کنید و یا حداقل نمی دانید که دلیل و منشا این ایرادات و نواقص چیست، در ادامه آن ها را به شما شرح خواهیم داد.

 • صفحه تلویزیون LED خالی است.
 • ممکن است مواقعی پیش بیاید که تلویزیون را روشن کنید اما صفحه نمایش سیاه بماند.
 • با فرض اینکه هیچ مشکلی در سیگنال با دستگاه های متصل به تلویزیون خود ندارید، به احتمال زیاد در داخل تلویزیون دچار نقص منبع تغذیه شده اید.
 • مشکلات منبع تغذیه معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که نوسانات برق به تلویزیون شما برخورد می‌کند و به قطعاتی مانند خازن‌ها آسیب می‌زند.
 • این آسیب زمانی آشکار خواهد شد که متوجه برآمدگی و یا نشتی خازن شوید.
 • تعمیر در اینجا نسبتاً ساده است و فقط باید اجزای آسیب دیده را تعویض کنید. یک تکنسین به راحتی می تواند این کار را انجام دهد.
 • اگر در تعمیر وسایل الکترونیکی مهارت ندارید، بهتر است تعمیرات را به یک متخصص بسپارید.

تلویزیون ال ای دی فقط صفحه آبی، سبز یا سیاه را نمایش می دهد.

ممکن است با مواردی مواجه شوید که تلویزیون شما فقط یک صفحه آبی، سبز یا سیاه چشمک بزند.

 • این مشکل اغلب به این نسبت داده می شود که تلویزیون قادر به دریافت سیگنال روی صفحه نمایش نیست.
 • مطمئن شوید که تلویزیون شما روی منبع ورودی مناسب تنظیم شده است.
 • اگر از منبع درستی استفاده می کنید، ممکن است بخواهید اتصالات سست را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که کابل معیوب باشد که مشکل را ایجاد کرده است.
 • اگر در حال تماشای تلویزیون زنده هستید، مشکل از اشتراک کابلی یا ماهواره ای شماست. برای کمک به عیب یابی بهتر است با ارائه دهنده خود هماهنگ کنید.
 • برای پخش تلویزیون، سیگنال ضعیفی دریافت می کنید، به این معنی که باید آنتن خود را تغییر دهید.

تلویزیون محتوای با وضوح بالا را به درستی نمایش نمی دهد.

 • اگر تلویزیون شما محتوای با وضوح بالا را به درستی نمایش نمی دهد، باید به دنبال دو مشکل باشید.
 • اگر تلویزیون جدید است و صفحه نمایش روشن و رنگارنگ به نظر می رسد و در عین حال دارای جزئیات تار است، احتمال زیادی وجود دارد که تلویزیون روی حالت زنده تنظیم شود.
 • رفع مشکل در اینجا بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به تنظیمات تصویر بروید و اگر از تلویزیون برای بازی استفاده می کنید، آن را روی Movie/Cinema یا Game تنظیم کنید.

مشکل سیگنال تلویزیون ال ای دی و ال سی دی

تلویزیون شما سیگنال دریافت نمی کند. مطمئن شوید که جعبه کابل یا ماهواره (یا دستگاه دیگر) روشن است و تلویزیون روی ورودی صحیح تنظیم شده است. ورودی، منبع یا تلویزیون/ویدئو را روی کنترل از راه دور فشار دهید. پشت تلویزیون را بررسی کنید تا اتصالات شل شده باشد.

اگر هیچ‌کدام از این موارد قابل حل نیست. سعی می‌کنید تلویزیون زنده تماشا کنید، احتمالاً وقت آن رسیده است که با ارائه‌دهنده کابل یا ماهواره خود تماس بگیرید. ممکن است لازم باشد گیرنده خود را “تنظیم مجدد” کنید. اگر دی وی دی پلیر است، ممکن است مشکل از پخش کننده باشد. همچنین ممکن است کابل ویدئو آسیب دیده باشد.

رفع مشکل آبخوردگی تلویزیون های ال سی دی

وقتی تلویزیون آسیب آب می‌بیند، متأسفانه کار زیادی وجود ندارد که خودتان بتوانید انجام دهید. ممکن است متوجه شوید که چند ترفند مختلف جواب می دهد و تلویزیون شما را دوباره کار می کند، اما ممکن است مجبور شوید آن را نزد یک تعمیرکار حرفه ای ببرید. از آنجایی که تعمیرکاران اغلب هزینه زیادی دارند، همیشه ایده خوبی است که ابتدا خودتان سعی کنید مشکل را برطرف کنید. اگر این مراحل کار نکنند، احتمالاً هیچ آسیبی به تلویزیون شما وارد نمی‌کنند، و ارزان‌تر از بردن آن به یک حرفه‌ای یا خرید یک تلویزیون کاملاً جدید است.

به محض اینکه متوجه شدید که تلویزیون دچار آسیب آب شده است، باید بلافاصله دستگاه تلویزیون را از برق بکشید. اگر به راحتی انجام شود، ممکن است بخواهید آن را از جایی که در ابتدا تنظیم شده است منتقل کنید. البته این بستگی به میزان آسیب آب دارد. اگر به اندازه کافی برای نشت آن وجود داشته باشد، قطعاً تلویزیون باید از محل فعلی خود منتقل شود.

در بسیاری از مواقع، شما باید منتظر بمانید تا آب خود به خود خشک شود. تلویزیون را در محلی قرار دهید که بتواند تهویه کافی داشته باشد و اجازه دهید یک یا دو روز بماند و خشک شود. گاهی اوقات این تنها کاری است که شما قادر به انجام آن خواهید بود. بسته به جایی که تلویزیون آسیب دیده است، ممکن است بخواهید پشت آن را بردارید و اجازه دهید به این ترتیب در هوا خشک شود. پس از چند روز خشک شدن تلویزیون، آن را دوباره کنار هم قرار دهید و به برق بزنید تا ببینید کار می کند یا خیر.

رفع مشکل صدا در تلویزیون های LCD و LED

صدای تلویزیون خود را بررسی کنید، گاهی اوقات فقط اطمینان از اینکه تلویزیون شما بی صدا نیست یا روی صدای بسیار پایین تنظیم نشده است، مشکل را حل می کند. اکثر تلویزیون ها با تنظیم صدا، سطح صدا را روی صفحه نمایش می دهند. همانطور که دکمه تنظیم صدا کنترل از راه دور را فشار می دهید، آن را در گوشه صفحه جستجو کنید.

صدا را در دستگاه های دیگر خود بررسی کنید. یک ستاپ باکس متصل – یا جعبه کابل – ممکن است دارای کنترل از راه دور خود یا تنظیمی روی یک کنترل از راه دور جهانی برای تنظیم صدا به طور جداگانه از بلندگوهای داخلی تلویزیون باشد.

خروجی صدای خود را بررسی کنید تلویزیون های مدرن در منوی تنظیمات خود گزینه ای برای انتخاب بلندگوهای مورد استفاده خود دارند. اگر بلندگوهای خارجی، لوازم جانبی بلوتوث یا سایر دستگاه‌های متصل به تلویزیون خود دارید، بهتر است آن‌ها را به عنوان علت مشکل رد کنید. سازنده تلویزیون شما راهنمای دقیق تری برای یافتن آن گزینه منو خواهد داشت، اما در حال حاضر صدا را برای پخش در بلندگوهای تلویزیون خود تغییر دهید و ببینید که آیا کار می کند یا خیر.

دستگاه های بلوتوث خود را بررسی کنید. اگر بلندگوها یا هدفون های بی سیم به تلویزیون شما متصل باشند و صدا را قطع کنند، تشخیص آن دشوارتر خواهد بود. حتی اگر خروجی صدا را در تنظیمات تلویزیون خود تغییر دهید، صدا ممکن است به هدفون در اتاق دیگری پخش شود، زیرا آنها اغلب تنظیمات برگزیده صدا را نادیده می گیرند.

جمع بندی نهایی

مشکلات صدا، تصویر، سیستم عامل و نرم افزار و یا نواقص سخت افزاری در انواع تلویزیون ها با هم متفاوت است. آن ها به هر دلیل ممکن است دچار ایراد شوند که شامل:

 • شوک
 • ضربه
 • حرارت
 • آبخوردگی و رطوبت

در بیشتر موارد خواهد بود. حتی در برخی از تلویزیون ها، طول عمر دستگاه و یا قطعات آن به پایان می رسد. برای رفع مشکل پیشنهاد می شود که جلوی نوسانات برقی را بگیرید، از محافظ های الکترونیکی استفاده کنید؛ به هیچ عنوان به تلویزیون ضربه وارد نشده و همین طور یکی از نکات مهم در مورد نگه داری از تلویزیون ها، کنترل تنظیمات و نگه داشتن سطح نور در رده ای پایین است.

این مطالب را هم ببینید