دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن)

یکی از ناهنجاری هایی که می تواند هم در کودکی و هم در بزرگسالی در افراد ظاهر شود، بیرون زدگی دندان اضافه است. کمتر از 5 درصد جمعیت دنیا، با چالش دندان اضافه در فک پایین یا بالای خود، مواجه هستند. اگر تعداد دندان های یک فرد بیشتر از میزان استاندارد خود یعنی 20 دندان شیری در هنگام کودکی و 32 دندان دائمی در زمانی بزرگسالی باشد، گفته می شود که آن فرد دچار دندان اضافه است.

دندان اضافه یا همان hyperdontia، باعث ایجاد درد نمی شود؛ اما می تواند روی زیبایی و سلامت دهان و دندان، تاثیر منفی بگذارد. اگر شما یا یکی از فرزندانتان جز آن دسته از افرادی هستید که دچار بیرون زدگی دندان اضافه شده اید، ممکن است که در ذهنتان سوالات زیادی ایجاد شده باشد. ما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی دلایل بیرون زدگی دندان اضافه در کودکان بپردازیم و علل، علائم، عوارض و همچنین روش های درمانی آن را توضیح دهیم. تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن)

دندان اضافه چیست؟ 

دندان اضافه در کودکان در اشکال گوناگونی رشد می ‌کند. رشد این دندان‌های اضافه در دهان، می تواند برای افراد اختلالاتی ایجاد کند. در واقع اگر دندان ها بیش از تعداد استاندارد در دهان رشد کنند، غیر عادی تلقی شده و به عنوان دندان های غیر عادی شناخته می گردند که به این حالت هایپردونتیا گفته می شود. این عارضه قابل حل است و جای هیچ گونه نگرانی در مورد آن وجود ندارد.

از آن جایی که رشد دندان های اضافی سبب ایجاد اختلال در رویش دندان های دیگر می شود، بهترین کار، کشیدن و خارج کردن آن ها از دهان است. کودکان متولد شده با شکاف کام یا شکاف لب از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض این عارضه قرار می گیرند.

قبل از خارج کردن دندان اضافی باید چه کاری انجام داد؟ 

قبل از خارج کردن دندان اضافه می بایست معاینه های پزشکی لازم به منظور تشخیص نوع و نحوه رشد دندان در فرد صورت گیرد. با این انجام این کار، می توان تشخیص داد که آیا برای کشیدن دندان اضافی، به جراحی نیاز است یا خیر؟ همچنین می توان با توجه به موقعیت قرار گرفتن هایپردونتیا، آن را جایگزین دندان اصلی نمود.

همان طور که می دانید، باید تعداد دندان های فک پایین و فک بالا با یکدیگر مچ باشند و اگر این اتفاق نیفتد، حالت دندان ها نرمال نخواهد بود. رشد دندان اضافی می تواند حالت طبیعی دندان ها را بر هم زده و هماهنگی آن ها را از بین ببرد. در مواقعی که یکی از دندان های اصلی حذف می شود، می توان به جای کشیدن دندان اضافی، آن را جایگزین دندان اصلی کرد.

علل ایجاد دندان اضافه

 درآمدن دندان اضافی در کودکان، ذهن والدین را به خود مشغول می کند و آن ها را در این مورد نگران می سازد؛ از این رو، خانواده هایی که با این مشکل مواجه می شوند، به دنبال راهکاری مناسب برای درمان آن می گردند. بیرون زدگی دندان اضافه در کودکان ممکن است به دلایل مختلفی چون ژنتیک، اضافه بودن جوانه دندان و سندرم پزشکی رخ دهد که در ادامه بیشتر به توضیح آن ها خواهیم پرداخت. 

ژنتیک

یکی از دلایل ایجاد دندان اضافی در کودکان ژنتیک است. این عارضه به سابقه خانوادگی فرد وابستگی زیادی دارد؛ به طوری که در کودکان دو قلو، برادر، خواهر یا چند نفر از افراد خانواده ممکن است دیده شود. معمولا بیرون زدگی دندان اضافی در پسران دو برابر بیشتر از دختران اتفاق می افتد؛ به همین دلیل می توان یکی از دلایل اصلی این وضعیت را ژنتیک دانست.

جوانه دندان

دندان اضافی غالبا از یک جوانه دندان تشکیل می شود ولی سوالی که اینجا مطرح می شود، این است که جوانه دندان اضافی چگونه ایجاد می گردد؟ هیچ گونه اتفاق نظری بر سر این موضوع وجود ندارد ولی بیشتر نظریه های مستدل و محکم بیان می کنند که علت آن می تواند فعالیت بیش از حد لامینای دندان باشد. لامینای دندان در واقع نوعی بافت اپی تلیال می باشد که سبب تشکیل جوانه دندان و در نتیجه، دندان اضافه می شود. این اتفاق معمولا در هفته ششم بارداری رخ می دهد. 

سندروم پزشکی

به وجود آمدن دندان های اضافی در جلوی دهان، معمولا با برخی از سندروم ها و بیماری های پزشکی مرتبط است که از جمله آن ها می توان به آنومالی های صورت و دهان، شکاف لب و کام و دیسوستوز اشاره کرد. البته اگر فردی جلوی دهان خود دندان اضافه داشته باشد، الزاما به معنای آن نیست که حتما به یکی از این بیماری ها دچار شده است. 

دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن)

علائم دندان اضافه

علائم دندان اضافه یا هایپردونتیا کاملا قابل مشاهده می باشند. این دندان ها معمولا اطراف یا پشت دندان های دائمی یا شیری قرار می گیرند و در بزرگسالان نیز ممکن است دیده شوند. اگر دندان اضافه زیر خط لثه پنهان شده باشد، به آن دندان نهفته می گویند و اگر قابل دیدن باشد، به آن دندان بیرون زده گفته می شود.

معمولا بیشتر دندان های اضافه به صورت نهفته و تکی هستند و فقط 12 تا 23 درصد امکان دارد که دو دندان اضافه در دهان تشکیل شود. کمتر از یک درصد نیز ممکن است که بیش از دو دندان اضافه در کودکان وجود داشته باشد. بیرون زدگی دندان اضافه معمولا دردسر ساز نیست اما اگر تعداد دندان ها زیاد باشد، ممکن است اطراف دندان اصلی یا دندان اضافه، درد و تورم ایجاد کند. 

چه مشکلاتی که هایپردونتیا برای کودکان ایجاد می کند؟ 

هر چند که علت ایجاد دندان اضافه در کودکان ممکن است به دلیل یکی از عوامل گفته شده برگردد اما هیچ علائمی که نشان دهنده علت ایجاد این عارضه باشد، وجود ندارد و تشخیص و پیدا کردن هایپردونتیا معمولا به صورت اتفاقی رخ می دهد. در ادامه به بررسی مشکلاتی که بیرون زدگی دندان اضافی برای کودکان ایجاد می کند، می پردازیم. 

در نیامدن دندان دائمی

در این عارضه، دندان دائمی ممکن است به دلیل ایجاد دندان اضافه، رشد نکند؛ به همین دلیل والدین باید سلامت دهان و دندان کودک خود و نحوه درآمدن دندان های او را به صورت مرتب مورد بررسی قرار دهند. اگر به رویش دندان های اضافی توجه کافی نشود، در بلند مدت می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای سلامتی دندان های فرزندتان ایجاد کند. 

مطلب مشابه: درآوردن دندان اضافه و درمان آن؛ مشکلات دندان اضافه و انواع آن

جابجایی دندان های دائمی

بعد از رویش دندان اضافی ممکن است متوجه گردید که دندان دائمی کودک شما از مسیر اصلی خود خارج شده است. این جابجایی می تواند سبب چرخش متوسط یا کامل دندان ها شود. در واقع، فشاری که دندان اضافی به دندان دائمی وارد می کند، باعث جابجایی دندان از جای اصلی خود می شود؛ به همین دلیل تاکید می شود که اگر کودک شما دچار دندان اضافه شده است، حتما برای درمان آن نزد دندانپزشک مراجعه کنید. 

بی نظم بودن دندان ها

خط لثه و دهان کودک به گونه ای طراحی شده است که می تواند هر تعداد دندانی را به صورت طبیعی، در خود جای دهد؛ به همین دلیل اگر کودک شما دچار بیرون زدگی دندان شود، دندان های دیگر دچار بی نظمی شده و روی هم قرار می گیرند. این بی نظمی، علاوه بر ظاهر زشتی که به چهره می دهد، سبب بیماری های مختلف لثه نیز می گردد. 

دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن)

مشکلات گفتاری

یکی دیگر از عوارض رویش دندان اضافی در کودکان، مشکلات گفتاری است. در واقع وجود تعداد زیادی دندان در دهان کودکان مبتلا به هایپردونتیا، روی توانایی کودکان در شفاف و واضح صحبت کردن آن ها تاثیر می گذارد. این ناتوانی در تکلم سبب از بین رفتن اعتماد به نفس و منزوی شدن کودک می گردد؛ در واقع همین عدم توجه کافی به این موارد باعث اذیت شدن و ناراحتی بچه ها و عدم ارتباط آن ها با دیگر همسن و سالان خود می شود. 

ظاهر غیرطبیعی چهره

دندان های شیری و دائمی در شکل ظاهری کودکان تاثیر بسیار زیادی دارند. وجود تعداد زیادی دندان در دهان کودک می تواند ظاهر چهره او را از حالت طبیعی خارج کند. در واقع این دندان های اضافه و عدم رشد مناسب دندان ها، می تواند روی چهره آن ها تاثیر گذاشته و ظاهری غیرطبیعی به آن بخشد که این موضوع می تواند در بلند مدت، سبب از بین رفتن اعتماد به نفس و منزوی شدن آن ها شود.

انواع دندان های اضافه در کودکان

هر چند که عارضه دندان اضافه به نظر دردسر ساز می آید اما باید بدانید که کودک شما هیچی نقشی در علت ایجاد آن ندارد! دانستن یک سری حقایق در مورد این عارضه به والدین کمک می کند تا بتوانند راحت تر با مشکل دندان اضافه کودکان خود کنار آیند و درباره درمان آن، تصمیمات آگاهانه تری گیرند. دندان اضافه را بر اساس موقعیت و شکل آن ها در دهان، به انواع مختلفی تقسیم می کنند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

دندان اضافه مزیودنس

معمول ترین نوع دندان اضافه دیده شده در کودکان، دندان اضافه مزیودنس است. دندان اضافه در این نوع، بین دو دندان پیشین بالا رشد می کند. دندان های اضافه مزیودنس خود به دو نوع دندان های یومورف و دندان های دیسمورف تقسیم می شوند. دندان اضافه یومورف یا همشکل، شبیه یک دندان پیشین معمولی می باشد؛ در صورتی که دندان دیسمورف اندازه و شکل متفاوتی از دندان معمولی دارد؛ از این رو از دندان های مجاور خود به راحتی قابل تشخیص است.

دندان اضافه پارامولر

یکی دیگر از انواع دندان های اضافی که ممکن است در کودکان ایجاد شود، دندان پارامولر است. دندان پارامولر، دندان اضافی داخل لثه است که بیرون یا داخل دندان های طبیعی رشد می کند. دندان های اضافه پارامولر در میان کودکان کمتر شایع می باشند و همچنین کمتر جلب توجه می کنند؛ چرا که معمولا در طرفین دهان یعنی اطراف دندان های مولر بیرون می آیند. 

دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن)

دندان اضافه دیستومولار

به دندان های عقل اضافی که معمولا هم راستا با دندان های دیگر رشد می کنند، دندان های اضافه دیستومولار گفته می شود. بیرون زدگی دندان های عقل اضافی در کودکان نسبتا نادر است و به ندرت از لثه بیرون می آیند. معمولا تصویر رادیوگرافی به وسیله اشعه ایکس، به شناسایی این دندان ها کمک می کند. نخستین علامت دندان های اضافی دیستومولار می تواند درد باشد. این دندان اضافی به عنوان پنجمین، ششمین یا هفتمین دندان مولر گزارش شده اما احتمال ایجاد آن بسیار نادر است. 

تشخیص و درمان دندان اضافه در کودک

در کودکانی که دچار عارضه هایپردونیتا هستند، اگر دندان اضافه، مانع درآمدن دندان دائمی باشد، دندانپزشک اقدام به خارج کردن دندان اضافه می کند ولی اگر دندان اضافه مانع درآمدن دندان دائمی نباشد، دندانپزشک صبر می کند تا دندان اضافه را در زمان مناسب، بکشد؛ بنابراین هرگاه متوجه بروز دندان اضافه در کودکان خود شدید، فورا آن ها را نزد دندانپزشک ببرید تا در زمان بزرگسالی، دچار مشکلات حاد نشوند.

این عارضه علاوه بر اینکه سبب نامرتبی دندان ها در کودکان می شود، احتمال پوسیدگی دندان ها را نیز به دنبال دارد. برای تشخیص این عارضه می‌بایست تا قبل از سن یک سالگی، کودک خود را به صورت مرتب نزد دندانپزشک ببرید تا از سلامت دهان و دندان او مطمئن شوید؛ با انجام این کار می‌توانید در صورت وجود، دندان اضافه کودک را در مراحل اولیه رشد آن، تشخیص و آن را درمان کنید. در ادامه شما را با برخی از راهکارهای درمان دندان اضافه آشنا خواهیم کرد. 

مطلب مشابه: درمان دندان خرگوشی، علت و راهکارهای سریع درمان آن

کشیدن دندان شیری

بهترین راه برای درمان دندان اضافه در کودکان، کشیدن آن است. دندان شیری اضافه اگر لق شده باشد، احتمال اینکه وارد ریه شود و کودک را دچار خفگی کند، بسیار زیاد است؛ به همین دلیل باید حتما برای کشیدن آن اقدام کرد. در شرایط عادی، دندان شیری را می توان بعد از رویش دندان دائمی کشید. کشیدن دندان اضافی معمولا به محل قرارگیری آن بستگی دارد. اگر دندان اضافه در جلوی دهان باشد و دندان های اصلی نیز موجود باشند، می توان اقدام به کشیدن دندان اضافه کرد.

در برخی موارد ممکن است که دندان اضافی در قسمت عقبی دهان رشد کرده باشد. در چنین شرایطی اگر فرد به هر دلیلی دندان اصلی خود را از دست داده باشد یا آن را کشیده بود، می توان آن را جایگزین دندان اصلی کرد؛ به همین دلیل کشیدن دندان اضافی به سالم بودن، محل قرارگیری و تعداد دندان های موجود در دهان بستگی دارد.

ارتودنسی

از آنجایی که ایجاد دندان اضافه در دهان کودکان، منجر به کج شدن دندان های دیگر می شود، دندانپزشک می بایست بعد از کشیدن دندان اضافه، برای مرتب و صاف کردن دندان های مجاور از ارتودنسی استفاده کند. برای انجام ارتودنسی، در ابتدا از فرد، تصاویر رادیوگرافی گرفته می شود تا با بررسی آن ها، موقعیت قرارگیری دندان ها و ریشه های دندانی نسبت به هم مشخص شوند.

گاهی اوقات ممکن است که فرد، دندان از دست رفته نیز داشته باشد که می توان در این شرایط، دندان اضافی را با ارتودنسی جایگزین آن کرد؛ اما باید قبل از این کار، سالم بودن ریشه و دندان مورد بررسی قرار گیرد. 

دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن)

جراحی اندودونتیک

در مواقعی که دندان اضافه و دندان دائمی به یکدیگر جوش خورده باشند، برای حذف دندان اضافه باید از جراحی اندودونتیک استفاده شود؛ چرا که در چنین شرایطی، ریشه دندان گیر کرده است و تنها راه برطرف کردن آن، جراحی است. در جراحی اندودونتیک، دندانپزشک ابتدا اقدام به بلند کردن بافت اطراف دندان جوش خورده می کند و سپس دندان جوش خورده را با استفاده از جراحی حذف می کند. 

عوامل تاثیرگذار بر هزینه کشیدن دندان اضافی

یکی از عواملی که بر هزینه کشیدن دندان اضافه تاثیر می گذارد، میزان پیچیدگی دندان است. کشیدن دندان اضافی معمولا به دو صورت انجام می گیرد: یکی به روش ساده و دیگری همراه با جراحی. کشیدن دندان به صورت ساده به معنای خارج کردن دندانی می باشد که در خط لثه قابل رویت است.

این روش هزینه پایین تری دارد و کمتر تهاجمی است. کشیدن دندان با جراحی برای مواقعی است که دندان اضافه نهفته است و در موقعیت حساسی قرار دارد. برای انجام این کار در قسمت هایی از لثه برشی ایجاد می شود تا دندان نهفته نمایان شود؛ به همین دلیل، روش برداشتن دندان اضافه با روش جراحی، هزینه بیشتری دارد.

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه کشیدن دندان اضافه، تخصص پزشک است. اگر کشیدن دندان اضافه، سخت و پیچیده باشد به جراح متخصص دهان و دندان برای کشیدن دندان اضافی نیاز است. تخصص ویژه و موقعیت مکانی نیز می توانند روی هزینه کشیدن دندان اضافه اثر بگذارند.

مورد آخری که می تواند بر هزینه دندان اضافه تاثیرگذار باشد، نوع پوشش بیمه است؛ به همین دلیل اگر بیمه تکمیلی دارید، بهتر است کلینیکی را انتخاب کنید که بیمه مورد نظر شما را پوشش دهد تا بتوانید هزینه های مربوطه را تا حد امکان به حداقل برسانید. همچنین اگر اخیرا برای کشیدن دندان، تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفته اید، حتما از سپری کردن دوره انتظار مطمئن شوید؛ زیرا بیشتر شرکت های بیمه از مشتریان خود برای پوشش خدمات دندان پزشکی می خواهند که مدتی را تحت عنوان دوره انتظار صبر نمایند.

دلیل بیرون زدن دندان اضافه کودک (دلایل ایجاد دندان اضافه و درمان آن)

اگر دندان اضافی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟ 

دندان های اضافی مانند دندان های شیری در کودکان خود به خود نمی افتند و باید خودتان برای درمان آن ها اقدام کنید. اگر هایپردونتیا در شرایط بدی باشد، می تواند سبب بروز مشکلات زیادی چون ایجاد کیست، پوسیدگی دندان های دائمی و رشد نامنظم دندان های اصلی شود. هایپردونتیا از جمله مشکلات رایجی است که حدود پنج درصد افراد جهان به آن دچار می شوند.

اگر به موقع برای درمان آن اقدام نمایید، هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد؛ حتی می توانید آن را جایگزین دندان اصلی کنید. اغلب علت ایجاد دندان اضافه مشکلات ژنتیکی مانند سندروم گاردنر، فابری، دیسپلازی، کلیدوکرانیال و سندروم اهلرز دانلوس است. 

برای درمان دندان اضافه در فک پایین و بالا، باید یا آن را بکشید یا به وسیله ارتودنسی، دندان اضافه را به قسمت دندان اصلی سوق دهید. البته باید گفت که تشخیص هر کدام از موارد گفته شده با متخصص می باشد. از آن جایی که هایپردونتیا خود به خود درمان نمی شود، بعد از رویت آن باید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه و برای درمان آن اقدام کنید تا از سلامت دهان و دندان خود مطمئن شوید. 

سخن پایانی

عارضه هایپردونتیا یا دندان اضافه کودک، از مشکلات نادری است که معمولا در کودکان اتفاق می افتد و از هر 4 کودک، ممکن است یک نفر در زندگی خود، با آن مواجه شود. این مشکل در پسرها بیشتر از دخترها دیده می شود. بعد از آگاهی از ایجاد دندان اضافه در کودک خود حتما باید به دندانپزشک کودک مراجعه کنید. دندانپزشک بعد از یررسی وضعیت دندان های کودک شما، تصمیم خواهد گرفت که با دندان اضافه چه کند؟ اگر نسبت به عارضه هایپردونتیا در کودکان خود بی تفاوت باشید، سایر دندان های شیری یا دائمی آن ها نیز آسیب می بینند. 

مطالب مشابه را ببینید!

هزینه بلیچینگ دندان توسط بهترین ارائه دهندگان درآوردن دندان اضافه و درمان آن؛ مشکلات دندان اضافه و انواع آن درمان دندان خرگوشی، علت و راهکارهای سریع درمان آن پروتز دندان چیست؟ چطور انجام می شود و ماندگاری آن چقدر است؟ ایمپلنت دندان؛ اطلاعات در مورد جراحی و درد ایمپلنت، عوارض، قیمت آن روش های طبیعی سفید کردن دندان ها و دلایلی که باعث زردی رنگ دندان می شود کشیدن دندان عقل | ضرورت کشیدن این دندان | عوارض و مراقبت های پس از کشیدن اطلاعات درباره روکش دندان و انواع آن (انواع روکش و روش های مراقبت) دلیل ایجاد فاصله بین دندان و چطور بسته می شود؟ درمان عفونت ریشه دندان و روش های درمان خانگی و توسط پزشک