روز جهانی زن در ریاضیات 22 اردیبهشت ماه ( دلیل نامگذاری و متن تبریک این روز )

روز جهانی زن در ریاضیات 22 اردیبهشت ماه ( دلیل نامگذاری و متن تبریک این روز )

22 اردیبهشت مصادف است با سالروز تولد پرفسور مریم میرزاخانی. از همین رو در سرتاسر جهان این روز به نام زن در ریاضیات نامگذاری شده است. ما نیز در سایت ادبی روزانه قصد داریم چندین اطلاعات مهم درباره روز زن در ریاضیات را برای شما دوستان قرار دهیم. با ما باشید.

روز زن در ریاضیات

 22 اردیبهشت مصادف است با تولد دکتر مریم میرزاخانی. از همین رو 22 اردیبهشت به نام روز زن در ریاضیات نامگذاری شده است. این روز در جوامع علمی و دانشگاه‌های بزرگ دنیا پاسداری می‌شود.

مریم میرزاخانی که بود؟

مریم میرزاخانی که بود؟

مریم میرزاخانی ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال 2014 به دلیل کنش‌گری در زمینه «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آن‌ها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است.

وی اولین زن و ایرانی برنده مدال فیلدز است. زمینه تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه سیمپلکتیک بود.

مریم میرزاخانی و المپیاد ریاضی

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های 1994 (هنگ‌کنگ) و 1995 (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمره کامل را به دست آورد.

وی نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت. او سپس در سال 1999 مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال 2004 از دانشگاه هاروارد زیرنظر استاد کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، گرفت.

از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال 2005 از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال 2013 و جایزه کلی بود.

وی از یازدهم شهریورماه 1387 (اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات بود.

پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود. سالروز تولد مریم میرزاخانی 22 اردیبهشت (دوازدهم مه) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نام‌گذاری شد.

بیماری و درگذشت

بیماری و درگذشت

در تیر 1396 اعلام شد میرزاخانی به دلیل ابتلا به سرطان در بیمارستانی در آمریکا بستری شده‌است. میرزاخانی از چهار سال پیش‌تر به سرطان پستان مبتلا بوده و این سرطان به مغز استخوان وی سرایت کرده بود. پدر و مادر وی برای مراقبت از او به آمریکا رفتند. وی در 23 تیر 1369 در 40 سالگی در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت.

افتخارات

 • زادروز مریم میرزاخانی، بیست و دوم اردیبهشت (دوازدهم مه) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران به عنوان روز جهانی زن در ریاضیات نامگذاری شد.
 • کتابخانه دانشکده ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف به نام مریم میرزاخانی نامگذاری شده‌است.
 • ساختمان آمفی‌تئاتر و کتابخانه دبیرستان فرزانگان 1 تهران – به افتخار مریم میرزاخانی، دانش‌آموخته این مرکز، در تیر ماه سال 1396 نام یکی از ساختمان‌های این دبیرستان موسوم به ساختمان آمفی‌تئاتر و کتابخانه، به ساختمان پروفسور مریم میرزاخانی تغییر یافت.
 • تالار همایش‌ها و کنگره‌های خانه ریاضیات اصفهان – هیئت امنای خانه ریاضیات اصفهان، در بیستم مرداد 1395 تصویب کرد تالار همایش‌ها و کنگره‌هایش در شهر علم اصفهان بنام مریم میرزاخانی، نامگذاری شود.
 • تالار اجتماعات دبیرستان بین‌الملل و تطبیقی پسران تهران – از دی‌ماه 1399
 • یکی از خیابان‌های برلین، آلمان- در 8 مارس و به مناسبت روز زن به پیشنهاد دانشجویان «دانشگاه فنی برلین».
 • یکی از خیابان‌های شهر «مون‌پُلیه» فرانسه به پیشنهاد اعضای انجمن
 • خیابانی در کنار دانشگاه معروف «اکول نرمال» در شهر لیون فرانسه
 • یک گونه جدید زنبور «شبه‌انگل» که در منطقه سیستان کشف شده‌است به افتخار این دانشمند و ریاضیدان برنده مدال فیلدز به نام Pristomerus mirzakhaniae از سوی دانشگاه زابل نامگذاری شده‌است
 • در 2 فوریه 2018 استلاجیک، شرکتی فعال در زمینه تصویربرداری و تحلیل دیدبانی زمین، میکروماهواره‌ای از سری گنوست (به اسپانیایی: ÑuSat) را به فضا پرتاب کرد که به افتخار مریم میرزاخانی نام‌گذاری شده‌است.
 • سیارک 321357 میرزاخانی به یاد او نامگذاری شد. نامگذاری افتخاری رسمی توسط مرکز بررسی ریزسیاره‌ها منتشر شد.

اولین پیشنهاد روز زن در ریاضیات

اولین پیشنهاد روز زن در ریاضیات

12می مصادف با 22 اردیبهشت، روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی روز جهانی «زنان در ریاضیات» نام‌گذاری شد.

هجدهمین کنگره بین المللی ریاضی دانان در مرداد ماه 1397 در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل برگزار شد. در این گردهمایی، پیشنهاد کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران مبنی بر نام‌گذاری روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی به عنوان «روز زنان در ریاضیات»، توسط سرکار خانم دکتر اشرف دانشخواه، رییس محترم کمیته بانوان انجمن ریاضی ایران، عنوان گردید.

پس از ارائه دلائل انجمن ریاضی ایران توسط سرکار خانم دکتر دانشخواه و دفاعیه‌های ایشان، چندین سازمان از جمله انجمن زنان اروپایی در ریاضیات، انجمن جهانی زنان در ریاضیات، زنان آفریقایی در انجمن ریاضیات، انجمن زنان هندی و ریاضیات و نیز گروه زنان ریاضیدان شیلیایی، از پیشنهاد ایران حمایت نمودند.

در پایان، با تأیید اکثریت اعضای حاضر، روز 12 ماه می میلادی (مطابق با 22 اردیبهشت) از سوی اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان به عنوان روز جهانی زنان در ریاضیات انتخاب گردید.

موافقت اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های ریاضی جهان با نامگذاری روز تولد پروفسور مریم میرزاخانی به عنوان «روز زنان در ریاضیات» یکی از آخرین دستاوردهای ایران در علم ریاضیات در عرصهٔ جهانی است. در حاشیه این گردهمایی به یاد پروفسور مریم میرزاخانی نمایشگاهی برگزار گردید.

از این پس، هر ساله روز جهانی “زنان در ریاضیات” هم‌زمان با سال‌روز تولد مریم میرزاخانی گرامی داشته می‌شود. در سایت اینترنتی مربوط به این روز، در خصوص انتخاب روز جهانی زنان در ریاضیات، آمده است: ” 12 می (22 اردیبهشت) فرصت شادی‌بخشی برای جامعه ریاضی است تا زنان ریاضیدان را گرامی بدارد. این گرامیداشت هرساله در سراسر جهان برگزار می‌شود. هدف از نام‌گذاری روز جهانی زنان در ریاضیات، الهام‌بخشی به زنان سراسر جهان برای گرامی‌داشت دستاوردهای آن‌ها در ریاضی است تا بدین وسیله بتواند زمینه‌ای را برای ایجاد فضای کاری مناسب، لذت‌بخش و همگانی فراهم کند. ”

متن تبریک روز جهانی زن در ریاضیات

بدون ریاضیات، هیچ کاری نمی‌ توانید انجام دهید

همه چیز در اطراف شما ریاضی و عدد است.

روز جهانی زن در ریاضی مبارک

بیایید به مناسبت روز جهانی ریاضیات سوگند یاد کنیم که از این به بعد هر لحظه بیشتر تلاش کنیم و هر مسئله ای که سر راه ما می آید را حل کنیم!

روز جهانی زن در ریاضیات مبارک

متن تبریک روز جهانی زن در ریاضیات

 زندگی ممکن است سخت شود اما ریاضیات ذهن شما را از مشکلات دور نگه داشته و شما را شاد می‌سازد.

ریاضی بهترین شریک برای انسان است!

روز جهانی زن در ریاضیات مبارک

ریاضیات را دوست داشته باشید تا بفهمید محاسبات مختلف زندگی به روشی بی‌بدیل امکان پذیر است!

روز جهانی زن در ریاضی گرامی باد

 اگر واقعاً می‌خواهید در ریاضیات تسلط داشته باشید، نکته کلیدی این است که به تمرین ادامه دهید و هرگز تسلیم نشوید؛ در نهایت موفق خواهید شد. روز جهانی زن در ریاضی مبارک باد.

مناسبت روز جهانی ریاضیات به ما انگیزه می‌دهد که ریاضیات را بپذیریم و به یادگیری آن ادامه دهیم تا در حل مسائل و مشکلات زندگی بهتر شویم. روز جهانی ریاضی مبارک.

جهان اطراف ما بدون اعداد و ارقام ناقص است و این چیزی است که ریاضیات را بسیار مهم می‌کند. تبریک گرم به مناسبت روز جهانی ریاضیات برای شما.

بدون ریاضیات، همه ما ناقص هستیم زیرا هر روز از زندگی ما به نوعی حول محور ریاضیات می‌چرخد. روز جهانی ریاضیات بر تمام دانشجویان رشته ریاضی مبارک باد.

متن تبریک روز جهانی زن در ریاضیات

در ریاضیات چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد که حتی یک عمر هم برای انجام آن کافی نیست. روز جهانی زن در ریاضیات مبارک باد.

 ساده سازی نه تنها در ریاضیات کاربرد دارد، بلکه به ما می‌آموزد که پیچیدگی های زندگی را ساده کنیم. ریاضیات را به بهترین شکل یاد بگیرید و از آن در مسیر زندگی بهره ببرید.

روزجهانی ریاضیات مبارک.

 اگر زمانی احساس کردید که روح انسان در خلقت کم است، سعی کنید ریاضیات را درک کنید. چرا که ریاضی یکی از بزرگترین خلاقیت‌های انسان است.

روزجهانی ریاضیات بر مریم میرزاخانی و تمام ریاضیدانان ایرانی مبارک.

زندگی ما درست مثل ریاضیات است. مهم نیست چقدر سخت به نظر می‌رسد، در نهایت همه چیز ساده و حل می‌شود. روز جهانی ریاضی مبارک

 روز جهانی ریاضی بر همه معلمانی که با تمام تلاش خود باعث شدند تا ما ریاضیات را یاد بگیریم مبارک باد.

چه چیزی یک دانشجو را کامل می‌کند؟ توانایی او در حل ریاضیات با سریع ترین سرعت ممکن! روز جهانی ریاضی به تمام دانشجویانی که ریاضی و آمار را پاس نکردن مبارک!

اگر تا به حال فکر کرده اید که زندگی پیچیده است، تلاش کنید تا ریاضیات بخش مثلثات را حل کنید! شرط می‌بندم که نظر شما تغییر خواهد کرد!

روز جهانی سخت‌ترین رشته دنیا مبارک!

متن تبریک روز جهانی زن در ریاضیات

ریاضی خیلی شبیه عشق است، با گذشت زمان و هر قدمی که می‌گذرد، پیچیده تر می‌شود.

روز جهانی ریاضیات بر عاشقان ریاضی مبارک باد!

    “ریاضیات درباره اعداد، معادلات، محاسبات یا الگوریتم‌ها نیست، بلکه در مورد درک کردن است.”

    ویلیام پل ترستون؛ رياضيدان برجسته آمريكايي و برنده مدال فيلدز

روز جهانی ریاضیات گرامی باد

    من فکر نمی‌کنم که همه باید ریاضیدان شوند، اما معتقدم که بسیاری از دانش آموزان به ریاضیات فرصت واقعی نمی‌دهند.”

    مریم میرزاخانی، اولین زن برنده مهم‌ترین جایزه ریاضیات جهان

روز جهانی ریاضیات گرامی باد

“فقط سوال کردن مهم نیست، بلکه نحوه تلاش شما برای حل آن مهم است.”

مریم میرزا خانی، نابغه ریاضیات ایران

” هر جمله‌ای یا غلط است یا صحیح. برای اینکه بفهمیم که آن جمله‌ای که به‌کار می‌بریم صحیح است یا غلط تجربه می‌کنیم. این تجربه را معنای آن جمله می‌گویند.”

محسن هشترودی، ریاضیدان برجسته ایرانی

سخن پایانی

بسیار خرسندیم که تا پایان همراه سایت ادبی روزانه بودید. ما در این بخش سعی کردیم به صورت کامل به شما عزیزان توضیح دهیم که روز زن در ریاضیات چیست و به چه دلیلی این به این روز ناگذاری شده است. امیدواریم اطلاعات موجود در این مقاله مورد پسند شما واقع شود.

مطالب مشابه را ببینید!

متن و جملات قشنگ و زیبا برای پست و کپشن + جمله های کوتاه و ادبی خاص ترین جملات عاشقانه + زیباترین اشعار و متن های کوتاه عاشقانه و احساسی بیوگرافی عاشقانه جدید؛ 100 متن بیو رمانتیک احساسی کوتاه برای عشق و همسر تبریک تولد دوست تیر ماهی؛ متن و جملات رفیق متواد ماه تیر اس ام اس و جملات صبح بخیر | متن های شاد برای صبح بخیر گفتن عاشقانه به همسر متن شب بخیر صمیمی؛ 50 تا از زیباترین جملات کوتاه شب بخیر صمیمی و دوستانه جملات صبح بخیر عاشقانه؛ اس ام اس صبح بخیر عاشقانه، متن صبح بخیر رمانتیک و صمیمانه متن رمانتیک عاشقانه + جملات عاشقانه کوتاه و بلند تقدیم به عشقم و همسرم متن خاص برای استوری [ 50 جملات سنگین، متن زیبا و دلنوشته استوری با معنی ] تبریک روز جهانی پدر 29 خرداد { شعر، جمله و متن کوتاه روز پدر مبارک }