جملات روانشناسی شخصیت؛ متن های زیبا در مورد آدم های خاص

در این بخش مجموعه جملات روانشناسی شخصیت، با متن های زیبا و بریده هایی از کتاب معروف روانشناسی در مورد آدم های خاص و شخصیت افراد را گردآوری کرده ایم.

جملات روانشناسی شخصیت؛ متن های زیبا در مورد آدم های خاص

مجموعه جملات روانشناسی شخصیت

مرتب باید ساخت، گاهی یک محصول، گاهی یک اثر هنری و گاهی لبخندی شیرین بر لب دیگری

دوستم داری واقعا !!

هر کسی دوست داشتنش را به زبان خودش بیان می کنه.
مرد با دو ساعت اضافه کار بیشتر برای خرید یک کیلو میوه نوبرانه برای همسرش.
پدر با گفتن هی ! پسر ، امروز مدرسه چه خبر بود! یعنی دوستت دارم باهام حرف بزن.
دختر تازه عروس با درست کردن شامی کباب مورد علاقه پدرش و هی تعارف که بخور بابا تو که چیزی نخوردی !

آدمها به میزانی که در پیش نویس زندگی خود طرد شده اند، امن ترین روش ابراز عشق را انتخاب می کنند.
قدری عمیق به آدمها و نحوه عشق ورزیشان دقت کنید، دوست داشتن خیلی وقتها در پیچ و خم رفتارها گم می شود.

زندگی یک راز است
رازی برای عشق ورزیدن
اول عاشق خودت شو
خودت را تماشا کن
برای خودت شعر بنویس.

عاشق خودت که شدی
بعد عشق را به دیگران تعارف کن…

وقتی مشکلی پیش می آید لازم نیست کاری بکنیم ، بلکه باید چیزی را بدانیم.

خیلی از مشکلات دنیای بیرون ریشه در اندیشه های درون دارد ، با دردهایت نجنگ بلکه با آنها روبرو شو، بگذار از دل دردها یک منِ جدید از تو متولد شود .
خودت را با تمام نقص ها، کمبودها ، شکست ها و خطاهایت بپذیر ، روزگاری اگر کسی به من می گفت من فرد موفقی هستم ، از خودم می پرسیدم چرا مگر در من چه دید؟! مدتی طول کشید تا خودم را بپذیرم و دوست داشته باشم ولی امروز باور دارم که با تمام کاستی ها و کمبودهایم، فرد موفقی هستم، تلاش می کنم زندگی را با تمام چالش ها و مشکلاتش در آغوش بگیرم و هر روز برای بهتر شدن قدمی رو به تحول بردارم.

آدم بدبین، سختی را در هر فرصتی می بیند؛
آدم خوش بین، فرصت را در هر سختی.

انسانهای موفق خودشان برای زندگی تصمیم می گیرند اما برای انسانهای پلاستیکی فالگیرها،..

برای داشتن یک رابطه سالم و پایدار، عشق کافی نیست، اعتماد شرط لازم است. رابطه بدون اعتماد مثل ماشین بدون بنزین است، حتی اگر زیباترین و گرانترین ماشین دنیا را داشته باشی، بدون بنزین باهاش هیچ جا نمی تونی بری.

مطلب مشابه: متن روانشناسی در مورد عشق؛ سخنان ارزشمند درباره دوست داشتن

النور روزولت میگوید ” هیچکس نمی تواند بدون موافقت شما کاری کند که احساس پست بودن کنید” البته منظورش موافقت والد درون شماست.

متخصصان تحلیل رفتار باور دارند که هیچکس نمی تواند به ما صدمه بزند، مگر اینکه بتواند والد درون ما را در تنگنا قرار دهد و به قلاب بیندازد.
این امر توضیح می دهد که چرا بعضی انتقادها، توهین ها و سرزنش ها مثل آبی است که از پشت اردکی پایین می ریزد و او را خیس نمی کند ، در حالی که همان حرفها از قلب بعضی افراد عبور می کند و مانند خنجر، مستقیم در قلبشان فرو می رود.
والد درون هر یک از ما، حاصل گفتگوهای منفی درونی ماست که ساعتها، روزها ، هفته ها و گاهی ماهها به جان ما می افتد و روند ارتباطات ما را دچار اشکال می نماید.

اگر کتابی خواندید و یا در یک سخنرانی شرکت کردید و حس و حال بهتری پیدا کردید از منظر تحلیل رفتار هنوز هیچ اتفاقی در شما نیفتاده است. تنها وقتی که یک اقدام واقعی قابل مشاهده انجام دادید می توانید از نتیجه کتاب، کلاس و سمینار سخن بگویید.

جملات روانشناسی شخصیت؛ متن های زیبا در مورد آدم های خاص

ما نباید از زندگی طلبکار باشیم
ما به زندگی بدهکاریم.
زندگی هدیه ایست که به ما داده شده، ازش خوب استفاده کنیم

شخصی که در درون خود، تحت تسلطِ وضعیت ( غیر خوب درونی ) است، همیشه از ساده ترین جمله ها ، کنایه هایی دوپهلو برداشت می کند.

کدام آرایشگاه موهات را کوتاه کردی ؟

-مگر چه عیبی دارد ؟
– چی شده گند زده به موهام ؟!
-میخواد سردربیاره من کجا میرم !

شخصی که مدام ( کودک) (غیرخوب) درونش فعال است قادر نیست روابط خوبی با دیگران برقرار کند و به طور مداوم درگیر گفتگوی درونی و برداشت دوپهلو از گفته و سئوالات دیگران است.
انسان هر قدر بیشتر کودک درون خود را بشناسد، بهتر می تواند زندگی خود را به سوی واقعیت ها سوق دهد، یکی از شیوه هایی که می توان برای شناسایی ( کودک) به کار برد، کنترل حرفهایی است که آدم با خودش میزند.

متن های زیبا درباره آدم های خاص

یه طوری روی شخصیت خودت کار کن که ده سال دیگه بگی، زندگیت را ساختی نه اینکه با زندگی ساختی.

هیچ نیمه ی گمشده ای وجود ندارد!
تنها چیزی که وجود دارد
تکه هایی از زمان است که در آن ها
ما با کسی حال خوشی داریم
حالا ممکن است سه دقیقه باشد
دو روز، پنج سال یا همه ی عمر…

آنتوان چخوف
کتاب زندگی من

مطلب مشابه: جملات روانشناسی عمیق؛ 30 جمله قصار و نقل قول زیبا

از درون دردهات رشد کن
وگرنه درد در درون تو رشد خواهد کرد.

تقصیر داور بود …

تا زمانی که مسئولیت تغییر شرایط زندگیت را تمام و کمال نپذیری، مدام سیاست ، دولت، جامعه، پدرو مادر ، رییس ظالم، همسایه بد و اوضاع اقتصادی نابسامان را مقصر نداشته ها و نرسیدن هایت بدانی به هیچ دستاورد قابل توجهی در زندگیت نخواهی رسید.

تعیین کننده برد و باخت تو در زمین زندگی، در دست داور نیست، بلکه نحوه بازی ، مهارت و قابلیتهای تو نتیجه را برایت رقم خواهد زد.

فقط اینکه مهارت داشته باشیم کافی نیست باید آن مهارت را عملی کنیم‌
اینکه دانشی داشته باشم کافی نیست باید آن دانش را به کار بگیرم .
مثل اینکه من نقاشی بلد باشم یا خیاطی اما هیچ وقت نه هیچ لباسی دوخته ام نه طرحی کشیدم همه آنچه که میدانم فقط در حد دانستن است.
باید بتوانم قدمی در این راه بردارم.
باید برای آرزوهایم کاری بکنم.

۷ موقعیتی که باید سکوت کنی؛

۱- در اوج عصبانیت سکوت کن
۲- اگر کلماتت باعث ناراحتی کسی میشه سکوت کن
۳- اگر کلماتت به رابطه دوستی آسیب می زنه سکوت کن
۴- اگر نمی تونی بدون فریادزدن حرف بزنی سکوت کن
۵- اگر تمام حقیقت را نمی دونی سکوت کن
۶- اگر منتقد درونیت میخواد شروع به انتقاد از دیگران کنه سکوت کن
۷- اگر فکر می کنی از حرفات برداشت اشتباهی میشه سکوت کن .

سکوت شرافتی دارد که گفتن ندارد.

یه روزهایی آدمها حوصله خودشون را هم ندارند چه برسه به شما ! اول اینکه گیر ندیم به اون و و دوم گیر ندیم به خودمون .
چرا مثل قبل نیست ! چرا به من توجه نمی کنه !
فکر کنم اونقدر که باید خوب و کافی نیستم ، نمی دونم شاید لیاقت اون رابطه را ندارم و …..
گاهی رفتارهای دیگران با ما دلیل خاصی ندارد و احساسهای بد درونی ما، بازتاب وجه کودک درون خودمان است.
احساس غیر خوب بودن ما ،ریشه در وجه کودک شخصیت ما دارد، این کار ” والد” درونت است که روی سر “کودک ” ات هوار می کشد و تو را حتی مقصر رفتارهای دیگران می داند. تا جایی که جدالی عمیق در درونت، ناخودآگاه تو را به قهقرا می برد و رابطه ات را به نابودی می کشاند.

” دست نکن تو چش و چال خودت “

هی گیر نده به خودت، به گذشته ات، به آرزوهای نرسیده ات ، آدمیزاد کم لطف است، یادش می رود چقدر برای خودش زحمت کشیده تا به اینجا رسیده ، یادش میرود نباید سر خودش داد بزند، خودش را بازخواست کند، هی هی انگشت کند توی چشم و چال خودش، چشم و چال گذشته‌اش..‌

تو تنهایی برای نجات زندگیت کافی هستی ، نه اینکه باید تنها بمانی نه ! ولی وقتی با دیگری پیمان ببند که پیمانت از سر اشتیاق باشد نه احتیاج… باور کن انسانها در آخر، باید خودشان، خودشان را نجات بدهند.
با خودت مهربان باش ، با خودت دوست باش، دست کودک درونت را بگیر ، نازش را بکش وقتی قهر می کند نوازشش کن و با خودت او را تا بیکرانه زندگی ببر.

من معتقدم که هرچه بیشتر آگاهی پیدا کنیم، مسئولیت زندگیمان را بیشتر می پذیریم. به عبارت دیگر، هرچه جهل ما بیشتر باشد، رویدادها را بیشتر به خدا و دیگران نسبت می‌دهیم…

جملات روانشناسی شخصیت؛ متن های زیبا در مورد آدم های خاص

ما توهین و بی احترامی دیگران به خودمون را به راحتی می بینیم ولی بی احترامی و خیانتی که خودمون به خودمون می کنیم را متوجه نمیشیم.
اگر یکی ما را مسخره می کنه و یا با رفتارش بهمون توهین می کنه و ما بهم میریزم و برآشفته میشیم علتش اینه که در اعماق ناخودآگاهمون این رفتار را باخودمون داریم و به علت پیچیدگی روان متوجه اون نیستیم.
جهان مثل یک آیینه است، افراد دورو بر ما به همان اندازه که بدذات و پست به نظر می رسند، در واقع بخشی از ناخودآگاه درون خود ما را به ما نشان می دهند.
روابط بهترین آیینه و راهنمای ما در شناخت خود و پیچیدگی های ناخوداگاه است.

بریده کتاب های روانشناسی در مورد شخصیت

شعور بیکران درون

در هسته مرکزی شخصیت شما ، یک شعور ذاتی( یک دستگاه مسیریاب ) وجود دارد که بسیار توانمند تر از هر نرم افزاری است که ناسا بتواند تهیه کند. آن شعور می داند شما را چگونه در مسیری بسیار دقیق در زندگی هدایت کند.
شما می توانید با مشاهده دقیق ذهن ، کنترل افکار مربوط به سطح والد درون ، احساسات کودک درون و رفتار بالغانه به این هدف دست یابید و اگر می بینید که از مسیر خارج و به بیراهه افتاده اید می توانید تغییرات لازم را در دیدگاه خود ایجاد کنید و اعتماد داشته باشید آن شعور بیکران، که نخست شما را به مسیر رویاهایتان هدایت کرد، بقیه کارها را برایتان ردیف می کند.

مطلب مشابه: متن روانشناسی در مورد امید و جملات زیبای امید به زندگی

به دنیا آوردن کودکان از روی نیازهای خودمون اشتباهه، استفاده از بچه ها برای کم کردن تنهایی مون اشتباهه، اینکه به خاطر ایجاد هدفی برای زندگی خودمون یک شخص دیگه ای را به وجود بیاوریم اشتباهه. 

اروین یالم 

کتاب وقتی نیچه گریست 

از چالش ها و مشکلات نترس، اونها آمدند که شما را به سطح بالاتری از آگاهی سوق بدهند.
درس آن چالش را بیاموز و با تکیه بر قدرت درونت،برای کشف دنیای پیش رو حرکت کن

جهان از جنسِ چیزی که تو واقعا”هستی” به تو میبخشه، نه چیزی که میخوای.

تا زمانی که تو از جنس شیشه هستی، حالا هر چقدرم که زیبا، اما تو اصل نیستی، “اصیل نشدی” پس از جنس خودت در اطرافت خواهی یافت. اما وقتی کربن درون تو به الماس تبدیل میشه حالا اون شیشه ها نمیتونند در کنار تو باشند، پس همه جهان دست به دست هم‌میدهند تا برای تو انچه هستی اتفاق بیوفتند؛چرا که وقتی تبدیل میشوی جهان از انچه هستی به تو میبخشد پس برای یافتن الماس از درون تغییر کن.

سکوت در اثر بستن دهان نیست
در اثر باز کردن فکر است،
هر چه فکر بازتر ، سکوت بیشتر ،
هر چه فکر بسته تر، دهان بازتر !

جملات روانشناسی شخصیت؛ متن های زیبا در مورد آدم های خاص

ترس “نشدن” اگر بر ما غلبه كند، به بيماری “نيمه‌كاره رها كردن” مبتلا می‌شويم.

کریستین بوبن

هنر رها کردن

شاید برخی از ما وابسته به کنترل کردن همسر، پدر و مادر سالخورده و در سر دیگر طیف، فرزندان بزرگسالمان باشیم و تلاش می کنیم که مطابق با نظر و عقیده ما رفتار کنند، بیشتر اوقات رنج می کشیم تا به آنها بفهمانیم چیزی که ما می گویم درست است و خیر آنها را میخواهیم، در صورتی که باید اجازه دهیم افراد به شیوه خود زندگی را تجربه کنند حتی اگر به ظاهر نادرست باشد.

در واقع ما باید به این درجه از آزادگی برسیم که ما به غیر از دم و بازدم و فکر بعدی مان،کنترل چندانی بر چیزی نداریم، تشخیص اینکه چه هنگام چیزی را رها کنیم همان قدر مهم است که بدانیم چه را باید رها کنیم،.

باید توجه داشت رها کردن پایان جهان نیست ، شروع یک زندگی تازه بدون وابستگی میباشد.

مطلب مشابه: متن روانشناسی شادی و جملات درباره شادی کردن و زندگی شاد داشتن

وقتی خودم را به‌قدر کافی دوست داشتم، شروع کردم به ترک کردن چیزهایی که سالم نبودند. یعنی آدم‌ها، مشاغل و عادات و اعتقاداتی که مرا کوچک و حقیر نگه می‌داشت کنار گذاشتم. قبلا فکر می‌کردم این‌ کار به معنی وفادار نبودن است، ولی در واقع این به معنای وفاداری به خویشتن است.

کیم مک میلن

از کتاب : وقتی خودم را به اندازه کافی دوست داشتم

وقت به خودی خود طلا نیست!
کاری که در آن لحظه انجام می‌دهید ارزش وقت شما را تعیین می‌کند!

هدف از تعمق درباره شرایط کودکی خودتان این نیست که مقصر را پیدا کنید، بلکه این کار گام اول در راه آگاه شدن از الگوهایی است که همچنان تجربه های کنونی زندگیتان را شکل می دهند .
رابرت جانسون
از کتاب: زندگی نزیسته ات را زندگی کن

“ساندرا سرن” متخصص تولد دوباره که کارهای زیادی در زمینه روابط انجام داده است ، ادعا می کند که هر رابطه مهمی که داریم بازتاب رابطه ای است که ما با یکی از والدین خود در دوران کودکی داشته ایم. تا زمانی که رابطه نخستین را پاک و روشن نکنیم هرگز برای ایجاد روابطی که می خواهیم، آزاد نخواهیم بود.

روابط بازتاب خود ما هستند. آنچه که همیشه به سوی خود جذب می کنیم یا بازتاب همان ویژگی هایی است که داریم و یا بازتاب اعتقاداتی است که درباره روابط داریم.
اگر صفات و ویژگی هایی که افراد دور و بر شما دارند به طریقی مکمل زندگی شما نبود، نمی توانستید آنها را به سوی خود جذب کنید یا انها را در زندگی تان داشته باشید.

مطلب مشابه: متن روانشناسی درباره شخصیت از بزرگان جهان با جملاتی زیبا

بزرگترین خیانتی که به خودت میتونی بکنی اینه که بدونی مسیرت درسته اما با این وجود وسط کار ناامید بشی و هدفت را رها کنی

سپاسگزارم

هر وقت که پشت رایانه ام می نشینم تا مطلبی را بنویسم اول از همه از نیروی درونم که از طریق کلمات بر من جاری می شود سپاسگزاری می کنم ، سپس از همکاری رایانه ام با خودم ممنونم ، از انگشتان ، چشمان ، ذهن و پشتم، برای نقش هرکدام سپاسگزاری می کنم، به راستی به این باور رسیده ام که ادراک ذهنی ام با شرایط جسمی رابطه مستقیم دارد، سرانجام وقتی مطالبم را منتشر میکنم، از هر کسی که آن را میخواند در ذهنم سپاسگزاری می کنم و می دانم مهر و نیت خیری که با مطالبم درآمیخته، توسط او حس خواهد شد.
این متن را نوشتم تا یادم بماند، جز مهر، عشق و قدردانی در قلبم، جایی برای هیچ چیز دیگر نماند.

وقتی درباره دیگران درست و بدون قضاوت فکر می کنید در واقع درباره خودتان اینگونه اندیشیده اید. هرگونه سوء نیتی نسبت به دیگران از عدم اطمینان به خود، آسیب های دوران کودکی و ترسهای درونی نشات می گیرد.

نق نقو بودن همسرتان نشان دهنده این است که او به توجه و محبت بیشتری از طرف شما نیازمند است. او با نق زدن می خواهد به شما نشان دهد که به من نگاه کن، من را ببین ، به من توجه کن، من را نوازش کن….
وقتی بانک نوازشی افراد خالی می شود، احساسِ غیرخوب درونی در آنها بالا می زند ، برای فرونشاندن این احساس غیر خوب به هر رفتاری دست می زنند، و با نق زدن و بدرفتاری می خواهند انرژی خود را دوباره احیا کنند.

در اینگونه مواقع به جای رفتار پرخاشگرانه متقابل در برابر این افراد، تلاش کنید کودک درون او را ببینید، در چهره او کودکی ۳ یا ۴ ساله را تماشا کنید که دست و پا میزند تا به او نگاه کنی و او را دریابی و به او توجه کنی .
بنابراین خوبی ها و نکات مثبت او را برجسته و تحسین کنید و با گفتن آن نکات ، حس بهتری را در او ایجاد کنید. طوری با حرفهای محبت آمیز او را نوازش کنید که اطمینان پیدا کند دوستش دارید.
طبق نظریه TA با این روش از احساس ( غیرخوبِ ) ( کودکِ) همسرتان کاسته می شود، و والد حمایتگر شما با یک نظام نوازشی مناسب، جلوی رنجش و دلخوری در رابطه را خواهد گرفت و یک ارتباط موازی و سالم بین شما شکل می گیرد

مطلب مشابه: جملات روانشناسان معروف؛ سخنان و جملات روانشناسی درباره در مورد زندگی

اگر از كسی متنفری،
از قسمتی از خودت در او متنفری؛
چيزی كه از ما نيست نمی تواند افكار ما را آشفته كند.
برای درمان آن زخم کهنه قدیمی، خودت را با آن الگوی ذهنی منفی بپذیر و به مرور زمان آن را از ذهنت پاک کن تا عشق به دیگران در قلبت جریان یابد و شفا یابی ..‌‌.

️ققنوس باش ،

غرق در افکار آشفته بودم و از وضعیت کنونی ام به خودم غر می زدم و شکوه می کردم که مربی درونم آرام در گوشم زمزمه کرد ، عزیزکم از هر چه اتفاق افتاد راضی باش ، اگر خوب بود زندگیت را قشنگ تر می کنه، و اگر سخت بود قراره تو را بسازه… گاهی از دل تضادها قراره معجزه بشه..
مثل ققنوس از دل هر درد زاده شو و افسانه ای از نو بساز.

⚡️ آدمها رویاهاشون را به شک می بازند، نه به شکست⚡️

این روزها هرجا میرم بیشتر مردم از گرانی میگن ، از روزهای سخت آینده و نگرانی برای سفره هایی که کوچکتر می شود، این یک واقعیت است، واقعیتی که تلخی آن برای خیلی ها آنقدر زیاد شده که هیچ قندی از زهرمار بودنش نمی کاهد.

ولی همیشه بین واقعیت و حقیقت اختلاف زیادی هست، حقیقت اینه که توی همین روزهای سخت، انسانهای موفق تمرکزشون به جای کمبود روی یافتن فرصتهای جدید هست.
برای همین هست، اونهایی که دنبال حقیقت اند برنده اند و اونهایی که فقط واقعیت را می ببینند بازنده …‌

شما کدام را جستجو می کنی ؟ حقیقت یا واقعیت ؟!

شخصی که در درون خود، تحت تسلطِ وضعیت ( غیر خوب درونی ) است، همیشه از ساده ترین جمله ها ، کنایه هایی دوپهلو برداشت می کند.

کدام آرایشگاه موهات را کوتاه کردی ؟

-مگر چه عیبی دارد ؟
– چی شده گند زده به موهام ؟!
-میخواد سردربیاره من کجا میرم !

شخصی که مدام ( کودک) (غیرخوب) درونش فعال است قادر نیست روابط خوبی با دیگران برقرار کند و به طور مداوم درگیر گفتگوی درونی و برداشت دوپهلو از گفته و سئوالات دیگران است.
انسان هر قدر بیشتر کودک درون خود را بشناسد، بهتر می تواند زندگی خود را به سوی واقعیت ها سوق دهد، یکی از شیوه هایی که می توان برای شناسایی ( کودک) به کار برد، کنترل حرفهایی است که آدم با خودش میزند.

مطلب مشابه: جملات روانشناسی موفقیت؛ جملات و متن های زیبای روانشناسی مثبت اندیشی

دلقکی به نام “من”

در جایی در اعماق وجود، هر فردی معمولا می داند که کجا باید برود و برای بهتر شدن زندگیش بدون توجه به ترسهایش چه کار باید بکند، اما گاهی دلقکی به نام ِ “من” طوری گیج کننده او را وارد حالتهای پیش نویسی و نمایشنامه اولیه زندگی می کند که ندای درونی نمی تواند خود را نمایان کند .

مطالب مشابه را ببینید!

متن در مورد مادربزرگ + جملات زیبا و محبت آمیز برای قدردانی از مادربزرگ عزیز سخنان فلسفی بروس لی + متن و جملات بسیار زیبا و ناب از استاد رزمی Bruce Lee اشعار رسول یونان + مجموعه شعر کوتاه و بلند عاشقانه رسول یونان متن تبریک تولد دختر دایی + 20 جمله پرمحبت و صمیمانه تبریک تولد دختر دایی متن دندان شکن در جواب بی ادبی؛ جملات سنگین شاخ شکن برای افراد گستاخ متن ادبی زمستان + جملات فلسفی و شعر در مورد روزهای برفی فصل سرد زمستان متن ادبی در مورد برف و زمستان (جملات و تکست های کوتاه و زیبا درباره زیبایی فصل زمستان) متن درباره اولین برف زمستانی + جملات احساسی و عاشقانه در مورد بارش برف زیبا شعر باران زمستانی | اشعار زیبای خاص بارش باران و برف زیبا در زمستان متن در مورد زمستان؛ متن و اس ام اس عاشقانه برف و باران زمستانی