راهنمای انتخاب کفش چرم (اطلاعات مفید در مورد تهیه کفش چرم)

کفش چرم یکی از اولویت های پوشش و لباس برای افراد خوش پوش است و به همین جهت در ادامه اطلاعاتی در مورد خرید و انتخاب کفش چرم ارائه کرده ایم که با خواندن این مطلب می توانید یک کفش چرم مناسب به پا کنید و از استایل خود لذت ببرید.

اطلاعات در مورد خرید کفش چرم و راهنمای انتخاب

حتما جمله‌‌ ی پا قلب دوم ماست را قبلا شنیده اید، اما تا بحال برای حفاظت از پای خود چه اقداماتی را انجام داده‌اید؟

انسان از قدیم تا به امروز جهت حفاظت از پا در برابر اجسام خارجی طراحی‌ های گوناگونی داشته است تا در آخر به آنچه که امروزه کفش نامیده می شود منتهی شده است.

اگر به تاریخچه ‌ی اختراع کفش نگاه کنیم، می‌ بینیم  که به کار بردن پوست حیوانات به علت دسترسی راحت، دوام و راحتی تغییری بزرگ را در پیدایش چرم و صنعت تهیه ی کفش داشته است.

صنعت مد، گوناگونی کفش‌ ها را نیز زیاد کرد و باعث توجه ویژه به این محصول شد. امروزه کفش از اجزای اصلی استایل  به حساب می آید و در مد  حرفی برای گفتن دارد. در این مقاله شما را با نکاتی که پیش از خرید کفش چرم بهتر است بدانید آشنا خواهیم کرد.

کفش چرم

چرا کفش چرم بخریم؟

چرم از بهترین و مرغوب ترین ترین اجناسی است که می‌ توان از آن برای تولید کفش استفاده کرد. چرم های طبیعی علاوه بر اینکه دارای دوام و ماندگاری بالایی هستند می توانند گزینه خوبی برای ساختن استایلی شیک و مناسب باشند. از چرم‌ های با کیفیت می ‌توان جهت طراحی و تولید کفش‌ هایی استفاده کرد که علاوه براحتی پاها، طول عمر زیادی داشته باشند. در ادامه ی مقاله راهنمای خرید کفش چرم را عنوان خواهیم کرد.

به طور کلی چرم به دو گروه چرم طبیعی و  چرم مصنوعی تقسیم خواهد شد. چرم طبیعی گزینه ای عالی جهت تولید کفش است. چرم طبیعی از پوست حیواناتی مانند گاو، شتر، بز و …تهیه میگردد.

از مهم ترین ویژگی های چرم طبیعی می‌ توان از مرغوبیت، استحکام و راحتی آن نام برد.

چرم مصنوعی بر خلاف چرم طبیعی، با به کار بردن پلاستیک در مواد تشکیل دهنده آن، دارای کیفیت پایین‌ تر، طول عمر کوتاه تر و در نتیجه قیمت پایین تری است.

کفش چرم

دسته بندی چرم‌ ها

دسته بندی طبق جنس چرم: چرم‌ به دو گروه چرم طبیعی و چرم مصنوعی تقسیم می شود.

دسته بندی طبق اقلیم تولید کننده چرم: از مشهور ترین کشورهای تولید کننده چرم می توان از مراکش، اسپانیا و روسیه نام ببریم.

دسته‌ بندی طبق شیوه دباغی: به آماده کردن چرم جهت استفاده در تولید پوشاک دباغی گفته می شود که شامل چند سلسله اصلاحات و تغییرات مورد نیاز برای بهبود وضعیت چرم می‌ باشد تا خصوصیات مناسب جهت تبدیل به پوشاک مد نظر را بیابد.

کفش چرم

نکاتی که پیش از خرید کفش چرم بهتر است بدانیم:

آیا پاهایتان در آن راحت است؟

اساسی ترین نکته در گزینش کفش، راحتی آن است. کفش ‌های چرم اصولا به علت استفاده از مواد با کیفیت و طبیعی از راحتی بسیار بالایی برخوردارند و همین موضوع باعث شده است در طی استفاده هوا به راحتی در کفش ‌ها جریان یابد، این همان تنفس چرم می باشد. کفشی برای پای شما مناسب است که نه پای شما در آن زیاد از اندازه تکان بخورد و نه سرپنجه‌ پاهایتان تحت فشار باشد. معمولا بعد از ظهرها را برای خرید کفش انتخاب کنید. زیرا که پا صبح‌ ها، مقداری کوچک ‌تر از شب است. پس در صورتی که صبح‌ ها برای خرید کفش اقدام می کنید، ممکن است که کفش برای پای شما کوچک‌ تر از سایز اصلی پاهایتان باشد وپای شما را اذیت نماید.

کفش‌ های تنگ یا گشاد،  باعث تغییر در شکل پا و سرپنجه‌ های پا می شوند یا موجب بروز مشکلاتی مثل میخچه در پاها می شوند. البته اگر زمان خرید کفش،  کمی فشار روی سرپنجه پاهای خود احساس  کردید، این مورد تا  طبیعی است. کفش چرم بعد از یک الی دو دفعه استفاده کردن، جا باز کرده و کاملا مناسب پای شما می شود.

کفش چرم

آیا چرم دارای کیفیت و دوام است؟

دوام و عمر چرم معروف است. به صورت کلی یکی از دلایل انتخاب چرم خصوصیت طول عمر زیاد آن است. توجه داشته باشید که کفشی را انتخاب کنید که تا چند سال به راحتی بتوانید از آن‌ ها استفاده کنید.

پنجه کفش چرم

گرچه در هنگام خرید کفش چرم اولین موردی که مورد توجه قرار می گیرد، طراحی ظاهری کفش است اما توجه به راحتی و کیفیت آن نیز باید مد نظر باشد. پنجه کفش باید به شکلی باشد که در کنار راحتی پاها شکل و فرم خود کفش را نیز زیبا نشان دهد.

آیا کفش چرم زیباست؟

درست است که در گزینش کفش اول حفظ سلامت پا مهم است ، اما نمی‌ شود زیبایی بصری را نیز کلا حذف کرد. کفش‌ تهیه شده با چرم طبیعی به علت ظرافت و زیبایی ویژه که دارد، نظر بیشتر افراد را در نگاه اول به سمت خود جلب می‌ کند.

زیره کفش چرم

زیره کفش باید به اندازه ای ضخیم باشد که قادر باشد از پا در برابر فشار ناشی از حرکت و قدم برداشتن محافظت کند. زیره این کفش‌ باید حالت ارتجاعی داشته باشند و بتواند فشار وزن در زمان راه رفتن را تحمل کنند. زیره کفش چرم نیز باید دارای کیفیت و دوام مناسب در برابر خوردگی، فرسایش، رطوبت و حرارت باشد. زیره‌ های دندانه دار یکی از مناسب ترین انواع زیره‌ ها محسوب می شوند.

کفش چرم

پاشنه کفش چرم

کفش‌  با اندازه پاشنه ‌های متفاوت در بازار وجود دارند اما معمولا برای کفش‌ هایی که به شکل روزمره استفاده می‌ شوند پاشنه استاندارد بهترین انتخاب است.

ارتفاع پاشنه کفش چرم نباید اندازه ای باشد که در طول  پیاده‌ روی‌ روزمره موجب زیان رسیدن به ستون فقرات و پاها بشود. استاندارد ترین سایز پاشنه برای کفش چرم 2 تا 3 سانتی‌ متر می باشد و قادر خواهد بود علاوه بر کشیده ‌تر نشان دادن قد شما ظاهری جذاب و دلخواه به کفش بدهد. اگر قصد دارید کفش چرم را با لباس مجلسی استفاده کنید، می توانید پاشنه های بلند تری برگزینید.

چگونه چرم اصل بخریم؟

چند نکته مهم جهت تشخیص چرم اصلی از چرم مصنوعی وجود دارد که اگر از آن ها آگاه باشید می توانید مثل یک کارشناس چرم تشخیص مناسبی داشته باشید.

leather shoes 2 e1650282325719

زیبایی چرم طبیعی: چیزی که توسط انسان تولید و طراحی شده است، هیچ گاه نمی ‌تواند زیبایی ای که در پوست طبیعی حیوانات وجود دارد را تولید نماید. مهم ترین فرق چرم طبیعی با چرم مصنوعی در میزان ظرافت چرم طبیعی است.

بوی چرم: بوی بدن حیوانات در چرم طبیعی به راحتی احساس می شود. در چرم مصنوعی بوی پلاستیک احساس می شود. چرم طبیعی طبیعتا احساس زنده بودن را به شما انتقال خواهد داد.

نرمی  و لطافت چرم: نرمی و لطافت مشخصه ی استفاده از چرم طبیعی در کفش می باشد. پرز درون چرم را در آستر کفش ببینید تا خیالتان بابت اصل بودن کفش چرم خود راحت شود.

مقاوم بودن در برابر آتش:  چرم طبیعی زمان زیادی طول می کشد تا آتش می ‌گیرد و هنگام سوختن نیز بویی مانند سوختن مو را از خود انتشار می دهد. همین مسئله مشخصه ی کیفیت و طبیعی بودن چرم است. پس چرم یک انتخاب مناسب برای فصل تابستان است و زیر گرمای آفتاب داغ نخواهد شد.

تست آب: چرم طبیعی به دلیل جاذب بودن در مقابل آب، به راحتی قابل تشخیص می باشد. کفش چرم را خیس نمایید، اگر آب جذب کفش شد، کفش چرم طبیعی است.

leather shoes 1 scaled e1650282338875

از چه چرم هایی برای دوخت کفش استفاده می کنند؟

چرم کامل

از با کیفیت ترین و بهترین نمونه‌ های چرم جهت تولید کفش است که با توجه به شیوه دباغی، به صورت دانه دانه یا صاف به نظر خواهد آمد. چرم کامل از سطح خارجی چرم تهیه می شود و براق است. دوام  و ماندگاری بالا مشخصه هایی هستند که چرم کامل را برای گزینش مناسب می کنند.

چرم نبوک

این چرم خاص و زیبا از لایه‌ های داخلی و گوشتی پوست گاو مشتق می گردد و پس از انجام تغییراتی روی آن، برای تولید کفش  مناسب خواهد بود. چرم نبوک علاوه بر کیفیت و استحکام زیادی که دارد، دارای لطافت بسیار زیادی است و جهت نگهداری از آن نیز باید روش های خاصی را بکار برد.

کفش چرم

چرم جیر

این نوع چرم زیبا و خاص از لایه گوشتی پوست بز و گوساله مشتق می شود و اگرچه ماندگاری و دوام آن از چرم نبوک کمتر می باشد اما در نوع خود یکی از عالی ترین مدل‌های چرم است که علاوه بر ظرافت و زیبایی، دارای استحکام قابل قبولی است.

چرم ورنی

از متداول‌ ترین انواع چرم برای تولید کفش، چرم ورنی است که به دلیل زیبایی، دوخت و طراحی ویژه، باب سلیقه خیلی از افراد است. این نوع چرم ‌ها از طریق لایه‌ ای براق کاور می‌ شوند و به همین علت ظاهری براق و زیبا دارند.

شما برای انتخاب چرم گزینه های زیادی جهت انتخاب دارید. می‌ توانید طبق سلیقه‌ خود، از مدل های چرم‌ های دباغی ‌شده استفاده نمایید. البته به خاطر داشته باشید که هر چقدر ظاهر چرم طبیعی ‌تر باشد، یعنی چرم شما کیفیت بهتری دارد و در فرآیند دباغی آن، از مواد شیمیایی کمتری استفاده گردیده ‌است.

چرم‌ های کامل، بهترین گزینه برای کفش چرم هستند و چرم نبوک، در رده بعدی قرار خواهد گرفت. چرم خوب، چرمی است که بیش از حد طبیعی  دارای براقیت نباشد و هنگامی که آن را می‌ پوشید، بیش از حد چین و چروک نداشته باشد. چرم نبایستی بوی مواد شیمیایی بدهد و زمان بو کردن آن، باید بوی طبیعی پوست حیوانات به مشام‌ برسد. چرم طبیعی، به سادگی نمی ‌سوزد و اگر کبریت یا فندکی روی آن گرفته شود، آتش نمی گیرد.

مطالب مشابه را ببینید!

علت محبوبیت کفش های اسکچرز در آسیا و دلایلی برای انتخاب آنها مدل کفش بدون پاشنه + 20 مدل کفش مجلسی بدون پاشنه زیبا مدل کفش دخترانه مجلسی؛ گالری شیک ترین و جدیدترین کفش های دخترانه مجلسی آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن نام استایل های مختلف و تصاویر پرطرفدارترین تیپ و استایل های روز مدل لباس دخترانه شب یلدا + 40 مدل لباس بچه گانه با تم شب یلدا قوانین مهم و ناگفته انتخاب اکسسوری؛ نحوه انتخاب انواع اکسسوری شیک نکات لباس پوشیدن خانم های قد کوتاه؛ توصیه های خاص لباس پوشیدن تعاریف و اصطلاحات جالب دنیای مد و استایل که باید بدانید انتخاب لباس محیط کار؛ مناسب ترین تیپ اداری مردانه و زنانه