آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن

امروزه کمتر کسی وجود دارد که از پارچه جین استفاده نکرده باشد یا اسم آن را نشنیده باشد. پارچه جین در بین بیشتر افراد، پارچه ای رایج و مشهور است. این پارچه در اکثر کشورهای جهان، شناخته شده است و در میان مردمان آن، مورد استفاده قرار می گیرد. جین، پارچه ای مستحکم و پنبه ای است که تولید آن به صورت بافت جناغی است؛ یعنی نخ های پود، زیر دو یا چندین تار قرار می گیرند.

معمولا نخ های تار در قسمت راست، برجسته تر هستند. بعد از برداشت الیاف پنبه و چرخاندن آن ها به نخ، نخ ها رنگ می شوند. شلوار جین، معمولا با رنگ نیلی، رنگ می گردد و بعد از آن، به رنگ آبی کلاسیک درمی آید. جین پنبه ای، به وسیله ماشین بافندگی پرتابه یا ماشین بافندگی شاتل بافته می شود. پارچه جین بر خلاف تصور اکثر افراد که گمان می کنند این پارچه منحصرا در زمینه مد کاربرد دارد، استفاده نمی شود و می توان از آن در تهیه روکش مبلمان و مصارف دیگر نیز استفاده کرد. ما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی پارچه جین و کاربرد و ویژگی های آن بپردازیم. با ما همراه شوید. 

آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن

پارچه جین چیست؟ 

پارچه جین، پارچه ای با دوام و محکم است که به شکل مورب، بافته می شود. دوام و استحکام این پارچه، به دلیل الیاف و بافت آن است. نخ پنبه ای پارچه های جین، بسیار مستحکم است و طرح بافت آن به صورت طرح جناغی است و تعداد نخ های تار آن از نخ های پود، بیشتر هستند.

اغلب نخ های تار عمودی، با رنگ نیلی، رنگ می شوند؛ در صورتی که نخ های پود افقی این پارچه، سفید باقی می مانند. این طرز بافت و عمق پارچه، جین کلاسیک را ایجاد می کند که بیشتر افراد با آن آشنا هستند و به آن علاقه زیادی دارند. 

پارچه لی یا جین؟ 

اغلب افراد پارچه لی و جین را به اشتباه، یکسان می دانند و پارچه جین را در اصطلاح عامیانه، پارچه لی صدا می زنند. در سال 1889 برند Lee در آمریکا، کار خود را با عنوان شرکت تولید کننده لباس لی، آغاز کرد و شلوارهایی برای گاوچران ها با نشانه لی، تولید کرد و پشت این شلوارها آرم Lee که روی پوست گاو حکاکی شده بود را چسباند.

سپس با گذشت زمان، رفته رفته برند Lee با تولید شلوار و لباس های دیگر به معروفیت زیادی دست یافت. این کمپانی، پشت هر شلوار جین یا محصولات دیگری که توسط آن دوخته می شد، آرم Lee را حک می کرد. با این تفاسیر، برند لی رفته رفته به شهرت فوق العاده ای رسید و در اصطلاح عامیانه، نام جین به جای آن به کار برده شد. 

وزن پارچه جین

بسیاری از افراد نمی دانند که پارچه جین چه وزنی دارد و با چه معیاری سنجیده می شود؟ اما باید برای یک انتخاب درست، اطلاعات بیشتری در این مورد داشت. وزن پارچه جین بر اساس گرم بر مترمربع یا اونس بر یارد مربع، محاسبه می شود. جین سبک وزن به پارچه ای گفته می شود که وزن آن در هر 90 سانتی متر، کمتر از 255 گرم باشد. اگر چه می توان با جین سبک، انواع لباس ها را دوخت اما این پارچه بیشتر برای شلوار، پیراهن و لباس های سبک مناسب است. به عنوان مثال، یک پیراهن جین معمولی، وزنی معادل با 170 گرم دارد.

وزن پارچه جین متوسط در هر 90 سانتی متر، حدود 255 تا 340 گرم است. معمولا وزن های 311 تا 340 گرم کاربردهای بیشتری دارند و از همه پارچه های جین مرسوم تر هستند. این پارچه ها وزن و ساختار خوبی دارند اما زیاد محکم نیستند. وزن پارچه های جین سنگین در هر 90 سانتی متر از 340 گرم شروع می شود و می تواند تا 907 گرم نیز برسد. هر نوع پارچه جینی که بیشتر از 510 گرم وزن داشته باشد، خیلی ضخیم و سنگین خواهد بود. از این پارچه ها می توان برای رومبلی در تولید وسایل منزل و همچنین دوخت کتانی استفاده کرد. 

آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن

انواع پارچه جین

پارچه جین انواع و اصطلاحات مختلفی چون پارچه جین کشی، جین غیر کشی، جین گاو نر، جین خام، جین رنگی، جین salvage و… دارد. پارچه جین کشی، دقیقا شبیه همان چیزی می باشد که به نظر می رسد. جنس این پارچه، صد در صد پنبه است. هر چند این روزها می توانید جین های ویسکوز و غیر کشی کنفی که هیچ کشش مکانیکی ندارند را نیز پیدا کنید.

 از پارچه های جین غیر کشی بیشتر برای تولید کت های جین، لباس های مجلسی، لباس کار، شلوار جین یا هر لباسی که باید کاملا مستحکم و بادوام باشد، استفاده می شود. جین های کشی، کمی لاکرا، در بافت خود دارند و معمولا از آن ها برای تولید شلوار جین های تنگ، استفاده می شود. پلی استر به کار رفته در جین های کشسان، به تثبیت پنبه کمک کرده و از کشیده شدن بیش از حد آن جلوگیری می کند که همین ویژگی سبب می شود تا شلوار جین های کشی، دوام بیشتری داشته باشند. 

جین salvage یا جین selvedge یک لبه متمایز دارد که معمولا سفید بوده و یک نخ رنگی نیز در امتداد طرفین آن کشیده شده است که این ظاهر به خاطر نحوه بافته شدن آن، روی دستگاه های بافندگی سنتی است. در واقع تارهای پود در این پارچه، به جای اینکه مثل آن چه که در ماشین های بافندگی مدرن مرسوم می باشد، بریده شوند، دور انتها بافته می شوند. 

عرض جین سلویج معمولا 30 تا 35 اینچ می باشد و کاملا باریک است. از آن جایی که این پارچه روی دستگاه های بافندگی قدیمی بافته می شود، گران تر است. معمولا جین سلویج انتخاب مناسبی برای تولید جین های زنانه نیست؛ زیرا ظرافت لازم برای شلوارهای زنانه را به خوبی نشان نمی دهد. به جینی که تار و پودهای آن یکرنگ است نیز جین گاو نر گفته می شود. گاهی این اصطلاح به معنای جین های بسیار محکم و بادوام نیز است. 

یکی دیگر از انواع پارچه های جین، جین خام است. این پارچه کتان، مراحل شستشو را بعد از رنگرزی طی نمی کند؛ به همین دلیل ظاهری یکنواخت، با دوام و محکم دارد. این ویژگی ها، آن را تبدیل به پارچه کتانی همه کاره کرده است که می توان برای تولید لباس های مختلف و همچنین منسوجات دیگر مانند کیف، کفش و کلاه از آن ها استفاده کرد. 

بیشتر افراد، جین را به رنگ های آبی یا سرمه ای می شناسند؛ در صورتی که پارچه جین، انواع مختلفی دارد و تولید کنندگان آن را در رنگ های مختلفی چون سفید، مشکی، صورتی، خاکستری و… تولید می کنند. در واقع این یک روش عالی برای دوخت لباس برای دختران، جوانان یا کودکانی است که به تنوع لباس علاقه دارند. 

آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن

 تاریخچه و چگونگی تولید پارچه جین

پارچه جین برای اولین بار، در قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت. کارگران معدن و افرادی که به دنبال طلا بودند، روزهای متعددی را در بیابان ها و معادن طلا می گذراندند که در این شرایط، لباس های آن ها زود فرسوده می شد؛ بنابراین برای کار به لباس های محکم تری نیاز داشتند؛ از این رو، خیاطی به نام جیکوب دبلیو از نوادا، با استفاده از متریال پنبه، پارچه را تولید کرد که استحکام بی نظیر و فوق العاده ای داشت و برای شرایط بیابانی و محیط های معدنی، از دوام کافی برخوردار بود.

این پارچه به سرعت میان معدنچیان محبوب شد؛ به طوری که اکثر افراد به دنبال خرید شلوارهایی از جنس پارچه جین بودند. بدین صورت، جیکوب توانست بدون اینکه در پی طلا باشد، به ثروت، محبوبیت و شهرت برسد؛ چیزی که معدنچیان نتوانستند آن را به راحتی کسب کنند. 

در تولید پارچه جین، از پنبه به عنوان متریال و ماده اصلی استفاده می شود که باید چندین مرحله را پشت سر بگذارد تا به پارچه ای محکم مانند پارچه جین تبدیل شود. بعد از برداشت نخ و تولید نخ و سپس رنگرزی و تصفیه آن، نوبت به تولید نخ جین است. برای این منظور، الیاف مصنوعی به نام الاستین یا اسپندکس که از خاصیت ارتجاعی بالایی برخوردار هستند، وارد چرخه تولید می شوند و ظرفیت تولید نخ را تا پانزده درصد افزایش می دهند. بعد از آن، نوبت به رنگرزی نخ جین است که پودها به رنگ نیلی و نخ های تار به رنگ سفید در می آیند.

 در زمان گذشته، از دو رنگ نیلی روشن و رنگ گوگردی برای رنگرزی نخ جین استفاده می کردند. رنگ نیل، از گیاهان خانواده نیل ساخته شده است و بیشتر در کشورهای آسیای شرقی، مرسوم می باشد. اما امروزه رنگرزی نخ های جین با استفاده از رنگ نیلی شیمیایی و مصنوعی انجام می شود و هر چقدر که نخ جین بیشتر در معرض اکسیداسیون و رنگ قرار گیرد، رنگ آن قوی تر و غلیظ تر خواهد بود.

با اینکه امروزه رنگ های دیگری چون صورتی، مشکی، خردلی و سفید نیز برای این پارچه ها مرسوم است اما باز هم پارچه های جین با رنگ نیلی، محبوبیت بیشتری در اکثر نقاط جهان دارند. 

بعد از عمل رنگرزی، نخ جین آماده بافتن می شود تا به پارچه ای منحصر به فرد، محکم و جذاب تبدیل شود. در حال حاضر کشورهای چین، هند، پاکستان، برزیل، ایتالیا، اندونزی، آمریکای شمالی، سریلانکا، ژاپن و بنگلادش، ده کشور تولید کننده برتر پارچه جین در جهان هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در کشور چین، سالانه حدود 300 میلیون شلوار جین تولید می شود که در نوع خود، عددی شگفت انگیز و منحصر به فرد است. 

کاربرد پارچه جین

وقتی که حرف از پارچه جین می شود، اولین چیزی که در ذهن افراد شکل می گیرد، شلوار لی است؛ اما این پارچه کاربردهای گوناگونی دارد و می توان برای لباس های مختلف از آن استفاده کرد و این امر کاملا بستگی به سلیقه و خلاقیت های شما دارد. به عنوان مثال، با این پارچه زیبا می توانید یک دامن کوتاه بدوزید یا این که برای روزهای سرد سال، یک کت اسپرت و جذاب تهیه کنید. خوشبختانه جنس این پارچه به گونه ای است که می توان در فصل سرد و گرم سال از آن استفاده کرد. به طور کلی هیچ گونه محدودیتی برای دوخت لباس های مختلف با پارچه لی وجود ندارد. 

امروزه از پارچه جین در دوخت منسوجات مختلفی چون کفش، کیف، اکسسوری، کمربند، کلاه و… نیز استفاده می شود. همچنین در برخی موارد، از این پارچه می توان برای دوخت زیورآلات نیز استفاده کرد. از پارچه جین برای تغییر دکوراسیون نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال با استفاده از پارچه جین، برای مبل های راحتی خود می توانید کوسن های زیبا تهیه کنید. حتی می توانید خلاقیت خود را بیشتر کرده و با استفاده از خرده های پارچه های جین، برای خود یک زیرانداز آماده کنید یا اینکه با قیچی نمودن این پارچه ها به نوارهای باریک و بلند و سپس بافتن آن ها، یک پادری بادوام و محکم برای ورودی خانه، تهیه کنید. 

آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن

ویژگی های پارچه جین

پارچه جین واقعی از 100 درصد نخ ابریشم و نخ پنبه ساخته شده است. این پارچه، پارچه ای زبر، اغلب آبی و توئیل پنبه ای است که به صورت سنتی از آن برای تهیه لباس کار و سرهمی استفاده می شود؛ اما امروزه می توان از این پارچه برای تولید لباس های روزانه و شلوارهای جین نیز استفاده کرد. پارچه جین ویژگی های متعددی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت: 

  • توئیل جناغی و رشته پنبه ای
  • جین از پنبه ساخته شده است و عاری از هر نوع ماده زائد است. 
  • رنگ آبی
  • جین دوام بسیار بالایی دارد و به راحتی ساییده یا پاره نمی شود. علاوه بر این، پارچه جین عبور دهنده هوا است و به راحتی می توان آن را اتو کرد و چین و چروک های آن را برطرف ساخت. 
  • این پارچه در ابتدا سفت و زبر است؛ اما بعد از مدتی استفاده نرم تر می شود. 
آشنایی با پارچه جین؛ انواع پارچه جین، کاربرد و ویژگی های آن

راهنمای خرید و نگهداری پارچه جین 

قبل از شستن پارچه یا لباس های جین خود، به دستورالعمل های مراقبت از آن، حتما دقت کنید؛ زیرا بیشتر رنگ های نیلی در شستشو منتقل می شوند. بنابراین سعی کنید که پارچه جین را در اولین شستشو، به تنهایی یا با رنگ های مشابه بشویید. همچنین می توانید برای اینکه رنگ پارچه پخش و منتقل نشود، پارچه را پشت و رو کنید و بعد آن را بشویید.

بهتر است که پارچه جین را در یک چرخش معمولی تا متوسط، در آب خنک بشویید. همچنین جین را می توانید در خشک کن قرار دهید و با حرارت متوسط خشک کنید. با این حال، بهتر است برای افزایش طول عمر لباس های جین خود، آن ها را آویزان کنید تا خشک شوند. به طور کلی فقط در صورت نیاز، اجناس جین خود را بشویید؛ زیرا جنس و کیفیت این پارچه ها معمولا بعد از شستشو با مواد شوینده شیمیایی، به مرور از بین می رود. 

پارچه جین جز آن دسته از پارچه هایی است که به دلیل استحکام و دوام بالایی که دارد، به نگرانی و حساسیت خاصی نیاز ندارد. همچنین این پارچه را می توان به راحتی با اتوهای معمولی، اتو کرد و به دستگاه یا اتوی خاصی نیاز ندارد. البته توجه داشته باشید که نباید در هنگام اتو کردن، اتو را به صورت مستقیم روی پارچه بکشید و حتما از یک پارچه دیگر روی آن استفاده کنید. 

سخن پایانی

پارچه جین، پارچه ای کاربردی و بسیار معروف است که در صنعت مد و مصارف دیگر به شکل وسیعی از آن استفاده می شود. پارچه جین، به شیوه های مختلفی بافته می شود و وزن های مختلف، با کاربردهای گوناگون دارد. هر چه وزن پارچه جین بیشتر باشد، دوام آن نیز بیشتر خواهد بود.

با این حال تولید این پارچه، به آب نسبتا زیادی نیاز دارد و به دلیل آلاینده های مختلفی که ایجاد می کند، به محیط زیست آسیب می رساند. خوشبختانه پارچه جین قابل بازیافت است و می توان بارها در صنعت مد و مصارف دیگر مانند عایق کاری ساختمان، از آن استفاده کرد. علاوه بر این، پارچه جین به دلیل ویژگی های منحصر به فرد و برجسته ای که دارد، بهترین گزینه برای دوخت لباس های مختلف و منسوجات دیگر در فصل های مختلف سال است.

مطالب مشابه را ببینید!

معرفی ادکلن های زنانه برای فصل تابستان (لیست 15 عطر دا انگیز بی نظیر تابستانی) فواید و معایب استفاده از عطر از جذب افراد به خود تا مشکلات تنفسی! عطرهای جذب کننده و کاریزماتیک زنان و مردان جوان نام استایل های مختلف و تصاویر پرطرفدارترین تیپ و استایل های روز نکات مهم و راهنمای خرید عینک آفتابی با توجه به کارکرد آن و فرم صورت راهنمای خرید کاپشن؛ نکات مهم انتخاب کاپشن و شناخت مدل های مختلف آن مدل های مختلف کاپشن؛ انتخاب کاپشن گرم با توجه به جنس و ساختار رنگساژ مو؛ نحوه ساخت با مواد طبیعی، مدت زمان گذاشتن روی مو و رنگساژ کردن انواع مو مدل لباس دخترانه شب یلدا + 40 مدل لباس بچه گانه با تم شب یلدا اصطلاحات دنیای عطر و ادکلن که برای خرید این محصول باید بدانید