کدام دعاها سریع الاجابه هستند؟؛ دعای سریع الاجابه

برخی مواقع مشکلات انقدر گریبانمان را می گیرد که طاقت از سرمان می برد. صبر و حوصله نداریم و می خواهیم هر چه زودتر گره از مشکلمان گشاده شود. دعاهایی منسوب به دعاهای سریع الاجابه هستند که بخاطر نام ها و کلمات خاصی که در آنها به کار رفته است سرعت اجابت دعا را بیشتر می کنند که در ادامه در مورد آنها به بحث خواهیم پرداخت.

 

دعای سریع الاجابه

کدام دعاها سریع الاجابه هستند؟

در مفاتیح الجنان که یکی از کامل ترین کتاب دعاهای موجود می باشد، دعاهای سریع الاجابه ای به چشم می خورد که تعجیل در اجابت دعا دارند.

وقتی می گوییم دعا، این دعا به معنای صدا زدن و مدد خواستن در حل مشکلات از خالق خود است. دعا کردن یکی از بهترین اعمالی است که هم خداوند کریم در قرآن و هم پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم (ع) به آن سفارش زیادی نموده اند.

در اینجا به ذکر چند مورد مهم از آنها خواهیم پرداخت. هر چند که تمام دعاهایی که از امامان معصوم (ع) نقل شده اند در صورت حکمت خدا مورد اجابت واقع شده اند اما این چند مورد که بیان خواهیم کرد از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

قبل از اینکه شروع به دعا کردن نمایید باید یادآورتان شویم که چند نکته را برای اجابت دعایتان باید رعایت کنید:

1- اعتراف به گناهان

2- شکر نعمتها

3- صلوات بر محمّد و آل محمّد

4- دعا کردن و حاجت خواستن

5- صلوات بر محمّد و آل محمّد

 

1- دعای توسل

در این دعا با توسل به چهارده معصوم(ع) و واسطه قرار دادن آن‌ها به درگاه خداوند پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می‌کنیم. جملات صدر و ذیل آن چنین است: ”اللهم انی اسئلک و اتوجه الیک بنبیک نبی الرحمة…”‌؛ خدایا من از تو می‌خواهم و روی می‌آورم به سوی تو، به پیامبرت، پیامبر رحمت… ”یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله”‌؛ ای آبرومند نزد خدا، شفاعت کن برای ما نزد خدا.

اسم اعظم خدای تعالی آن است که افتتاح او ”‌الله”‌‌ و اختتام او ”‌هو”‌‌ است، هر که اسم اعظم خدای تعالی را روزی یازده بار ورد خود قرار دهد، هرآینه هر امر مهمّ جزئی و کلّی برای او آسان شود و آن اسم اعظم پنج آیه از پنج سوره مبارکه بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن است، با این ویژگی که حروف آن نقطه ندارد و تغییری در اعراب آن‌ها صورت نمی‌گیرد

 

2- دعای فرج

دعای فرج که مخصوص امام زمان (عج) می باشد و نشان از انتظار دارد اما خواندن آن خالی از فضیلت نمی باشد. از جمله آنکه با خواندن این دعا موجبات خشم و ناراحتی شیطان لعین را فراهم می کنید. و یکی از فواید مهم آن این است که حضرت صاحب الزمان (عج) در حق کسی که این دعا را می خواند دعا می کند و این در تعجیل دعا تأثیر دارد. ثواب این دعا به اندازه ای است که ثواب کمک به مظلوم را خداوند برای آن در نظر گرفته است.

البته روایات مختلفی به بیان آثار، فوائد و ویژگی هایی که بر دعا کردن برای تعجیل فرج مترتب است، پرداخته است.

 

3- دعای اسم اعظم

امیرالمۆمنین علیه السلام فرمود: فریادرس تو دعایى است كه پیغمبر به من تعلیم داده است ، به تو مى آموزم و هر كس آن دعا، كه اسم اعظم در آن است ، بخواند بیچارگى و اندوه و درد و مرض و فقر و تنگدستى از او برطرف مى گردد و گناهانش آمرزیده مى شود و حضرت مقدارى از مزایاى آن دعا را شمرد.

سید علیخان شیرازی درکتاب کلم طیب نقل فرموده: اسم اعظم خدای تعالی آن است که افتتاح او « الله» و اختتام او «هو» است، هر که اسم اعظم خدای تعالی را روزی یازده بار ورد خود قرار بدهد، هرآینه هر امر مهم جزئی و کلی برای او آسان شود و آن اسم اعظم پنج آیه از پنج سوره ی مبارکه ی بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن است، با این ویژگی که حروف آن نقطه ندارد و تغییری در اعراب آنها صورت نمی گیرد:

1. «الله لا إله إلا هو الحی القیوم … » تا آخر آیة الکرسی،

2. «الله لا اله الا هو …نزل علیک الکتاب …»

3. «الله لا إله ان هو لیجمعنکم …»

4. «الله لا إله ان هو له الاسماء …»

5. «الله لا إله الا هو و علی إلله…»

 

4- دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد (ع)

امام سجاد (ع) به مقاتل بن سلیمان، دعایی را تعلیم داده، که مقاتل گوید هر کس این دعا را صد بار بخواند ، دعایش مستجاب خواهد شد. ابتدا و انتهای این دعا چنین است: «الهی کیف ادعوک و انا…:» خدایا چطور بخوانم تو را و حال من منم… «تفرج عنی فرجا عاجلا غیر اجل نفسک و رحمتک یا ارحم الراحمین» گشایش فوری بدون مدت دار، به من عطا کن به فضل و رحمت خودت، ای مهربان ترین مهربانان.

 

5- دعای سریع الاجابة

از امام موسی بن جعفر (ع) با این شروع که: «اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و ….»

کفعمی در بلدالامین دعایی از امام موسی کاظم (ع) نقل کرده و فرموده: عظیم الشأن و سریع الاجابة است که جملات صدر و ذیل آن چنین است:

«اللهم انی اطعتک فی احب الاشیاء الیک و هو التوحید»: خدایا من تو را اطاعت کردم در آنچه بیشتر دوست داری و آن یگانه دانستن تواست.

«و ارزقنی من حیث احتسب و من حیث لا احتسبه، انک ترزق من تشاء بغیر حساب»، روزی ام ده، از آن جا که گمان می برم و از آن جا که گمان نمی برم؛ زیرا تو روزی دهی هر که را بخواهی بی حساب؛ پس از اتمام دعا حاجت خود را بطلب.

 

6. دعایی از امام صادق (ع)

دعای منسوب به امام جعفر صادق (ع) که هر کس یا رب یا الله بگوید به گونه ای که تا نفس او قطع شود، گفته می شود لبیک حاجت تو چیست؟

همه ی این دعاها را مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان، فصل پنجم آورده است.

این دعا ها در کتاب مفاتیح الجنان تحت عنوان دعای سریع الاجابة آمده است.

 

همیشه در همه حال نعمتهای خدا را به جای آورده و مراقب باشید که گناهان دلتان را سیاه نکند. راضی باشید به تقدیر الهی تا همان رضای تو باعث اجابت دعایت گردد.

 

همچنین بخوانید:

دعای زیارت عاشورا همراه با متن ترجمه

متن دعای کمیل به همراه ترجمه

متن کامل زیارت وارث به همراه ترجمه

متن دعای علقمه به همراه ترجمه

آموزش نماز خواندن

آموزش وضو گرفتن

مطالب مشابه را ببینید!

متن زیارت اربعین؛ زیارت اربعین به همراه ترجمه فارسی اعمال اربعین حسینی؛ اعمال مربوط به شب و روز اربعین حسینی متن تسلیت عاشورا + عکس نوشته های روز عاشورا و شهادت امام حسین در ماه محرم عکس نوشته تاسوعا + متن و جملات ویژه روز نهم ماه محرم و تاسوعای حسینی اعمال و آداب روز عاشورای حسینی؛ اعمال مربوط به روز دهم محرم عاشورای حسینی وقایع مهم روز تاسوعای حسینی؛ روز نهم محرم چه اتفاقاتی افتاد؟ اعمال و وقایع شب و روز هشتم محرم؛ روز هشتم محرم بر امام حسین چه گذشت؟ حکم رابطه جنسی در ماه محرم؛ آیا نزدیکی با همسر در ماه محرم مجاز است؟ متن ماه محرم | جملات زیبا در مورد ماه محرم و عاشورا | عکس نوشته ماه محرمی گلچین احادیث نهج البلاغه با سخنان آموزنده زیبا (30 حدیث)