علت سنگینی ماه صفر؛ چرا ماه صفر را ماه نحوست می نامند؟

حتماً شما هم با شنیدن نام ماه صفر یاد نحسی و سنگینی می افتید. “ماه صفر شوم و نحس است و بهتر است خرید و فروش و کارهایی از این جمله در آن انجام نگردد” اینها جملات ناآشنایی نیستند برایتان. اما چرا ماه صفر را ماه نحوس می دانند؟ مگر نه اینکه در ماه محرم مصائب و مشکلات بسیار عظیمی رخ داده است؟ پس مگر نباید پس از آن آرامش حکمفرما شود؟

علت سنگینی ماه صفر چیست؟ چرا ماه صفر به ماه نحوست شهرت دارد؟

علت سنگینی ماه صفر

پیامبر اکرم (ص) با توجه به اینکه در ماه محرم بلایای عظیمی نازل شده بود فرمودند: “ماه صفر سنگین است.” پیامبر اکرم (ص) شومی این ماه را به حدی می دانستند که فرمودند: “هر کس خبر تمام شدن این ماه را به من دهد، بشارت بهشت را به او می‏دهم.”

از آنجا که اتفاقات و مصائب ناگوار دیگری نیز در این ماه شروع به رخ دادن نمود، سبب شهرت این ماه به شومی و بدشگونی گردید.

در طول تاریخ اسلام حوادث دیگری نیز در این ماه رخ داده که اندوهبار و تلخ است، برای مثال در روز نخست ماه صفر سال ۶۱ هجری اسرای اهل بیت علیهم السلام وارد شام شدند، در این ماه کاروان اسراء در رنج و اندوه و غل و زنجیر بنی امیه بودند و با آن‌ها به خشونت رفتار می‌شد.
همچنین، حضرت رقیه (س)، دختر سه ساله امام حسین (ع) در پنجم این ماه در سال ۶۱ هجری و در خرابه شام رحلت کردند یعنی بعد از واقعه کربلا و نیز روز نخست این ماه آغاز جنگ صفین واقع شده است و صحابی پیامبر (ص) عمار یاسر از پیشگامان تشیع در نهم ماه صفر در سن ۹۳ سالگی به شهادت رسید که شهادت او برای شیعیان و اهل بیت (ع) سنگین و دردناک بوده است.
علاوه بر این، محمدبن ابی ابکر از صحابی باوفای امیرمومنان (ع) در مصر در سال ۳۸ هجری در ماه صفر به شهادت رسید، او نیز کارگزار مولای متقیان (ع) در مصر بود و عشقی خاص به حضرت امیر (ع) داشت و در حکومت اسلامی ایشان به شهادت رسید.
بنابراین، مجموعه این حوادث دردناک و مصیبت‌های بزرگ برای پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) و ذریه ایشان و نیز اصحاب آن حضرت (ص)، باعث شده است مردم ماه صفر را نحس و سنگین بدانند.
در وهله نخست شایسته است توجه کنیم نحس و سعد بودن روز‌ها برای عموم انسان‌ها در طول زندگی شان در دست خودشان است یعنی انسان‌ها با شناخت، اندیشه و اراده خویش سعد یا نحس بودن ایام زندگی را رقم می‌زنند؛ برای مثال همان طور که بیان شد وقوع بلایا و گرفتاری‌های اهل بیت (ع) در ماه صفر موجب شهرت آن به نحوست شده است.
اما در این میان صدقه همیشه شایسته و سزاوار بوده و در ماه صفر نیز مورد سفارش و تاکید است شاید برای آنکه از این طریق شیعیان که در زمان ائمه علیهم السلام به نحس بودن این ماه گرایش یافته بودند و اهل بیت (ع) به آن‌ها آموزش داده اند که برای دفع بلا صدقه بدهند و با سفارش به دادن صدقه در این ماه یادآوری کرده اند که جامعه از حرکت و نشاط و پویایی باز نماند و با صدقه روز نحس را به روز سعد تبدیل کند.
به عبارت بهتر افراد حتی می‌توانند ایام نحسات را با صدقه به ایام سعد تبدیل و بلا و سختی را از خود دور کنند.
البته اخلاق حسنه، انجام واجبات و ترک مُحَرمات در کنار دادن صدقه باعث می‌شود که هر زمانی برای مسلمانان عید و سعد باشد.
به جهت دوری از بلا و رفع گرفتاری ها در این ماه نافع است خواندن روزی ده مرتبه دعای مخصوص ماه صفر.
همچنین بخوانید:
این مطالب را هم ببینید