استخاره با قرآن + نحوه گرفتن استخاره با قرآن و آداب استخاره کردن

استخاره با قرآن

استخاره با قرآن باید با روش صحیح انجام شود و اگر می خواهید استخاره بگیرید باید آداب گرفتن استخاره را بدانید. روش های متفاوتی برای استخاره با قرآن وجود دارد که هر کدام از این روش ها آداب مخصوص خود را دارند.

اما روش صحیح استخاره گرفتن با قرآن چیست؟ استخاره کردن یک سنت دیرینه است که بین مسلمانان بسیار رواج دارد. فرد مسلمان وقتی استخاره می گیرد که بر سر یک دو راهی گیر کرده باشد و با عقل و منطق قادر به حل آن نباشد و نتواند که راه درست را انتخاب کند. در این مواقع مسلمانان با گرفتن استخاره سعی می کنند که نظر خدا را در مورد انتخاب خود بدانند.

روش صحیح استخاره کردن به یک روش ختم نمی شود و روش های متفاوتی برای استخاره کردن با قران وجود دارد. در این مطلب هم ما بهترین روش های استخاره با قرآن را آموزش می دهیم.

 

شرایط استخاره

در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده‌است که ایشان فرموده‌اند:
«مَا اسْتَخارَ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ عَبْدٌ مُؤْمِنٌ إِلاّ خارَ لَهُ»
«هیچ بنده با ایمانى از خداوند طلب خیر نکرد، مگر آن که پروردگار سعادت او را فراهم ساخت»
مطابق با گفته امام صادق، هرگاه انسان از خداوند طلب خیر کند، خداوند راهنمای او به سوی خیر خواهد شد. این حدیث یکی از شواهد مسلمانان برای اثبات استخاره است؛ البته نباید فراموش کنیم که استخاره‌گرفتن نیز آداب و شرایط خاصی دارد و در هر جایگاه و موقعیتی ما اجازه استخاره گرفتن نداریم، چنانکه این ضرب‌المثل در میان مردم متداول است: «در کار خیر، حاجت هیچ استخاره نیست». چندین راهکار برای تشخیص واجب‌بودن استخاره وجود دارد.

۱. مشورت با اطرافیان

بهتر است با یک مثال توضیحات را روشن‌تر کنیم؛ تصور کنید که در پیش رو، دو گزینه دارید، و یکی از آن دو را حتما باید انتخاب کنید. ابتدا باید به این مسئله فکر کنید که کدام‌یک از این دو گزینه برای شما مناسب‌تر است و به اصطلاح منفعت شما در کدام گزینه نهفته است؛ در برخی موارد، با عقل خود نمی‌توانید به نتیجه‌ای برسید، پس باید با اطرافیان خود مشورت کنید.

۲. مشورت با متخصصان

اگر با اطرافیان مشورت کردید و باز به نتیجه نرسیدید باید به متخصصان آن زمینه مراجعه کنید، بطور مثال اگر قصد خرید ماشین دارید و میان دو مدل ماشین شک دارید، باید به یک مکانیک یا کارشناس ماشین مراجعه کنید و نظر تخصصی او را جویا شوید.

۳. استخاره

اگر بازهم به نتیجه ایده‌آل نرسیدید و هیچ‌کدام از این دو گزینه منفعت بیشتری نسبت به دیگری پیدا نکرد، زمان استخاره و طلب جواب از خداوند است. پس فقط زمانی به سراغ استخاره می‌رویم که عقل ما توانایی انتخاب مسیر درست را نداشته باشد و مشورت کردن هم راه به جایی نبرد. البته این نکته را هم به خاطر داشته باشید که فقط و فقط یک مرتبه فرصت استخاره‌گرفتن دارید و استخاره‌گرفتن پشت سرهم برای یک تصمیم، کار صحیحی نیست و جواب صحیح، همان استخاره اول است.

آداب استخاره گرفتن

برای استخاره‌گرفتن، آداب زیادی ذکر شده‌است. ما روش‌های زیادی برای استخاره با قرآن داریم که هر کدام از آن روش‌ها، آداب خاصی را پیشنهاد می‌کنند؛ ولی در این قسمت به برخی از آداب کلی برای استخاره‌گرفتن اشاره می‌کنیم:
۱. وضو بگیرید؛
۲. دو رکعت نماز مستحبی بجاآورید؛
۳. رو به قبله باشید؛
۴. ارتباط قلبی خود را با خداوند حفظ کنید؛

۵. پیش از انجام استخاره، بابت گناهانتان، به درگاه خداوند استغفار کنید.

 

شیوه استخاره‌گرفتن با قرآن

روش‌های زیادی برای استخاره‌گرفتن با قرآن وجود دارد که عموما توسط ائمه (علیهم‌السلام) و بزرگان دین معرفی شده‌است، ما در این مقاله به معرفی فقط دو مورد از معتبرترین روش‌های استخاره با قرآن می‌پردازیم:

۱. مطابق با کلام پیامبر گرامی اسلام (ص)

مطابق با روایت مربوط به پیامبر (ص) هر زمان که خواستی با قرآن کریم استخاره کنی، در آغاز:
 • سه مرتبه سوره اخلاق را بخوان (منظور سوره «قل هو الله احد» است)
 • سپس سه مرتبه بر محمد و آل محمد درود فرصت
 • سپس این دعا را زمزمه کن:
اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِکِتابِکَ، وَتَوَکَّلْتُ عَلَیْکَ، فَاَرِنى مِنْ کِتابِکَ ما هُوَ مَکْتُومٌ مِنْ سِرِّکَ الْمَکْنُونِ فـى غَیْبِـکَ.
خدایا به کتاب تو تفأّل مى زنم (و استخاره مى کنم) و بر تو توکّل مى کنم، پس تو نیز از کتاب خود، آن چه در نهان غیب تو پنهان است، به من نشان بده.
 • سپس قرآن را باز کن، سطر اول از ورقه راست، نتیجه استخاره است.

۲.  مطابق با روایت سید بن طاووس

این روش استخاره را سید بن طاووس در کتاب فتح الابواب معرفی کرده‌است.
 • ابتدا قرآن را در دست می‌گیری، و این دعا را زمزمه می‌کنی:
اَللّهُمَّ إِنْ کانَ فِی قَضائِکَ وَقَدَرِکَ، أَنْ تَمُنَّ عَلى اُمَّةِ نَبِیِّکَ، بِظُهُورِ وَلیِّکَ وَابْنِ بِنْتِ نَبِیِّکَ
خدایا اگر قضا و قَدَرت این است که با ظهور ولیّت و فرزند پیامبرت بر امّت رسول خدا منّت گذارى.
فَعَجِّلْ ذلِکَ وَسَهِّلْهُ وَیَسِّرْهُ وَکَمِّلْهُ، واَخْرِجْ لِی آیَةً اَسْتَدِلُّ بِها عَلى أَمر فَأَئْتَمِرَ، أوْ نَهْـى فَأَنْتَهی فِی عافِیَـة.
پس در ظهورش تعجیل و راهش را سهل و آسان قرار ده و براى من آیه اى بیرون آور که یا در آن امرى باشد که انجامش دهم و یا نهى باشد که ترکش کنم به عافیت و تندرستى.
سپس مقصود خود از استخاره را به خداوند بگو
 • قرآن را باز کن، هفت ورق به جلو بزن
 • وقتی ورق زدی، سطر هفتم از صفحه سمت چپ را پیدا کن
 • جواب استخاره، سطر هفتم از ورقه سمت چپ است.

روش تحلیل جواب استخاره‌

جواب استخاره با قرآن، آیه‌ای از آیات این کتاب است که ممکن است دلالت بر خوب‌بودن یا بد بودن جواب باشد. ممکن است زمانی که آیه جواب استخاره را می‌خوانید، برداشت صحیحی از جواب استخاره نداشته باشید، چراکه تحلیل جواب استخاره یک عمل تخصصی است و نیاز به نظر متخصصان این حرفه دارد. شخصی که جواب استخاره با قرآن را تفسیر می‌کند باید با بسیاری از علوم قرآنی، از جمله تفسیر به نقل، قصص قرآنی و علم صرف و نحو آشنا باشد. بدون آشنایی با این علوم قرآنی، احتمال اشتباه در تفسیر استخاره، بسیار زیاد است.

به طور کلی این مسئله را بخاطر داشته باشید که تشخیص خوب یا بد بودن جواب استخاره، به مضمون آیه‌ای که شما دریافت می‌کنید بستگی دارد. این روزها، سایت‌ها و وبگاه‌های زیادی برای استخاره با قرآن وجود دارد و کافی است شما به این سایت‌ها مراجعه کنید و برروی گزینه انجام استخاره کلیک کنید، سایت یک آیه را بصورت تصادفی همراه با تفسیر جواب نمایش می‌دهد. همچنین شما با کلیک کردن بر روی عبارت استخاره با قرآن کریم – استخاره آنلاین با ترجمه و تفسیر به صفحه استخاره آنلاین سایت ستاره هدایت می‌شوید و می‌توانید از این طریق جواب استخاره خود را همراه با تفسیر آن، مشاهده کنید.

بهترین زمان برای انجام استخاره

در حواشی کتاب مفاتیح‌الجنان از شیخ عباس قمی، برخی ساعات ویژه برای انجام استخاره معرفی شده‌است؛ این ایام خاص، به شرح زیر است:
 • روز شنبه تا وقت ناهار و بعد از ظهر تا عصرگاهان
 • روز یک‌شنبه، از شروع صبح تا ظهر و از عصرگاهان تا غروب آفتاب و اذان مغرب
 • روز دوشنبه، از آغاز صبح تا طلوع خورشید و بعد از ناهار تا پایان ظهر و از عصرگاهان تا وقت نماز عشا
 • روز سه‌شنبه از زمان ناهار تا پایان ظهر و بعد از عصر تا زمان نماز عشا
 • روز چهارشنبه، از آغاز صبح تا ظهر و بعد از عصر تا وقت نماز عشا
 • روز پنج‌شنبه از آغاز صبح تا طلوع خورشید و بعد از ظهر تا وقت نماز عشا
 • روز جمعه از آغاز صبح تا طلوع خورشید و بعد از ظهر تا عصرگاهان
البته ذکر این نکته نیز شایسته است که در کتاب مفتایح‌الجنان و حواشی این مطلب، حرفی از کلام ائمه (ع) و تایید ایشان بر این اوقات نشده‌است و می‌توان گفت که این زمان‌ها سندیت چندان زیادی ندارن

 

 

قبل از گرفتن استخاره با قرآن و استناد به معانی و تفاسیر آیات لازم است از آداب، نحوه تفسیر و نظر مراجع و علما در رابطه با استخاره آگاه شد.


بنابراین می‌توانید با کلیک روی فهرست موضوعی زیر، به موضوع مورد علاقه خود برسید:
 • آداب استخاره گرفتن
 • استخاره با قرآن
 • استخاره آنلاین

آداب استخاره گرفتن

خواندن دعای قبل از استخاره با قرآن

قبل از گرفتن استخاره موارد زیر را بخوانید:
 • سوره قدر را ۳ مرتبه بخوانید:
بِسْمِ اللَّـهِ الرَّ‌حْمَـٰنِ الرَّ‌حِيمِ
إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِى لَيْلَةِ الْقَدْرِ‌ ﴿١﴾ وَمَا أَدْرَ‌اكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ‌ ﴿٢﴾ لَيْلَةُ الْقَدْرِ‌ خَيْرٌ‌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ‌ ﴿٣﴾
تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّ‌وحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَ‌بِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ‌ ﴿٤﴾ سَلَامٌ هِىَ حَتَّىٰ مَطْلَعِ الْفَجْرِ‌ ﴿٥﴾
 • هر یک از ذکرهای زیر را تکرار کنید:
یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین (۳ مرتبه)
«ای بخشنده ترین بخشندگان»
يَا أَسْمَعَ السَّامِعِينَ (۳ مرتبه)
«ای شنواترین شنوایان»
یا اَحْكَمَ الْحاكِمینْ (۳ مرتبه)
«ای محکمترین (دقیقترین) حاکمان»
اَسْتَخيرُ اللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِيَرَةً فى عافِيَةٍ (۳ مرتبه)
«خير مى خواهم از خداوند به رحمتش؛ خيرخواهى در عافيت»

در زمان گرفتن استخاره به نکات زیر توجه کنید:

۱. حتما طهارت داشته باشید و با وضو استخاره بگیرید.
۲. زمان گرفتن استخاره رو به قبله باشید.
۳. بهترین زمان برای گرفتن استخاره بین دو نماز است.
علاوه بر آدابی که به آن اشاره شد شما باید به نکات زیر هم دقت داشته باشید:
 • استخاره کردن مربوط به زمانی است که شما بر سر دوراهی خوب یا بد بودن یک کار گرفتار بشوید و فکر کردن یا مشورت کردن با دیگران برای باز کردن این گره کمکی به شما نکند.
 • اگر نتیجه استخاره باب میل شما نبود از استخاره گرفتن مکرر خودداری کنید. تنها در صورتی شما مجاز به استخاره مجدد درباره یک موضوع هستید که فاصله زمانی قابل توجهی با استخاره قبلی شما داشته باشد و شرایط موجود درباره آن کار تغییر کرده باشد.
 • بعد از گرفتن استخاره تردید را از خودتان دور کنید و خیر و صلاح خودتان را به دست خدا بسپارید و به او توکل کنید.

 

استخاره با قرآن

برای هر کسی پیش می‌آید که در زندگی روزمره‌اش نیازمند تصمیم‌گیری‌های مهمی باشد و برای این مسئله دچار تردید شود. اولین مشکل‌گشا برای این‌جور مواقع قدرت تفکر است. اگر دیدید که دست تنها نمی‌توانید تصمیم بگیرید باید بروید به سراغ افرادی که بتوانند شما را در این امر مهم کمک کنند و با آن‌ها مشورت کنید. اما گاهی مواقع است که حتی مشورت هم گرهی از کار باز نمی‌کند و نیازمند دستمایه محکم‌تری برای توسل هستید تا بتواند گرد تردید را از ذهنتان پاک کند و خیالتان را برای تصمیم‌گیری راحت کند.
بهترین راهکار در این‌گونه مواقع رفتن به سراغ قرآن و استخاره با قرآن است. بسیاری از علما معتقدند که برای استخاره گرفتن هیچ کسی بهتر از خود شخص نیست و بهتر است که خودتان دست به کار شوید و با رعایت آداب استخاره و خواندن دعای قبل از آن قرآن را باز کنید.
البته تفسیر استخاره کار من و شما نیست و باید بر اساس نظر اهالی تفسیر قرآن عمل کنیم. سامانه‌های استخاره آنلاین دقیقه همین کار را برای شما انجام می‌دهد. شما با رعایت شرایطی که برای استخاره گرفتن ذکر شده خودتان شخصاً با قرآن استخاره می‌گیرید و این سامانه بر اساس نظر اهل تفسیر استخاره شما را معنا می‌کنند.
این مطالب را هم ببینید