روز جهانی بیابان زدایی 27 خرداد؛ دلایل نامگذاری؛ اهداف این روز و پیامک تبریک

روز جهانی بیابان زدایی 27 خرداد؛ دلایل نامگذاری؛ اهداف این روز و پیامک تبریک

27 خرداد روز مهمی برای ایران و جهان است تا یکبار دیگر بر مسئله مهم بیابان زدایی تاکید شده و برای خشکسالی‌ها تصمیم‌های جدی گرفته شود. ما امروز در سایت ادبی و هنری روزانه قصد داریم اطلاعات بسیار مهمی را درباره روز جهانی بیابان زدایی قرار دهیم. پس اگر به چنین موضوعاتی علاقه دارید؛ در ادامه با روزانه همراه شوید.

تاریخ دقیق روز جهانی بیابان زدایی کی است؟

روز هفدهم ژوئن (27 خرداد)  به عنوان روز جهانی بیابان زدایی در سراسر جهان نام گذاری و گرامی داشته می‌شود.

هدف از این روز چیست؟

هدف از این روز چیست؟

روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی مراسمی است که هر ساله در 17 ژوئن از سوی سازمان ملل برگزار می‌شود. هدف آن افزایش آگاهی از وجود بیابان‌زایی و خشکسالی، برجسته کردن روش‌های جلوگیری از بیابان‌زایی و بهبودی از خشکسالی است. جشن جهانی هر سال دارای تأکیدی منحصر‌به‌فرد و بدیع است که قبلاً ایجاد نشده بود.

بیابان زدایی چیست؟

بیابان‌زدایی به مجموعه کارها و روش‌هایی گفته می‌شود که درچارچوب طرحی جامع برای توسعه سبزکاری در بیابان و جلوگیری از روند شتابناک تخریب سرزمین‌ها در مناطق خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب، مبتنی بر اصول پایدار انجام می‌گردد.

تاریخ نامگذاری این روز

تاریخ نامگذاری این روز

کنوانسیون جهانی مقابله با بیابان زایی سازمان ملل متحد (UNCCD) با هدف ایجاد مشارکت جهانی برای معکوس کردن و جلوگیری از بیابان زایی، تخریب زمین و کاهش اثرات خشکسالی در مناطق آسیب دیده به منظور کاهش فقر و همینطور حمایت از محیط زیستی پایدار در سال 1994 تأسیس شد.

تاثیر بیابان زدایی بر وضعیت طبیعی جهان

بر اثر پدیده بیابان زایی هر ساله حدود 12 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی، مراتع و جنگل ها در سراسر جهان به دلیل نزول کیفیت خاک وکمبود رطوبت به بیابان تبدیل می‌شود.

این پدیده بیشتر در زمین‌های خشک حاشیه بیابان‌های جهان، یعنی سرزمین‌هایی که حدود یک میلیارد نفر در آن زندگی می‌کنند اتفاق می‌افتد که فلات مرکزی ایران یکی از معروفترین این مناطق محسوب می‌شود.

بیابان زدایی در ایران

بیابان زدایی در ایران

سرزمین ایران با مساحت 65.1 میلیون کیلومتر مربع در جنوب غربی آسیا و در نوار خشک جهان قرار گرفته است که از حدود 80% آب و هوای خشک و نیمه خشک برخوردار است و ميانگين سالانه ريزش باران در بيابان‌هاي ايران كمتر از 50 ميليمتر است.

قابل توجه آن است که بيابانها و مناطق بياباني بر روي هم 34 ميليون هكتار از اراضي ايران را به خود اختصاص مي دهند و 12 ميليون هكتار نيز ماسه اي بوده و يا از شن و ريگ روان پوشيده شده است.

ایران سومین کشوری بود که به کنوانسیون مقابله با بیابان‌زدایی پیوست و فعالیت بیابان‌زدایی خود را از سال 1344 آغاز کرد. حدود دو میلیون هکتار جنگل دست کاشت در 4 استان حاصل فعالیت این سال‌ها به شمار می‌رود که نقش عمده‌ای در حفاظت از شهرها و روستاها، کاهش آلودگی، تامین علوفه و تولید چوب، مراقبت از تاسیسات صنعتی، نظامی، اقتصادی و… داشته است.

برنامه های ایران در این روز

در هر سال، به مناسبت این روز، سمینارها و کنفرانس‌هایی در سراسر کشور برگزار می‌شود و در آن کارشناسان به ارائه راه‌حل‌هایی در زمینه بیابان زدایی و کاهش سرعت بیابان‌زایی در کشور می‌پردازند. در برخی مناطق کاشت درخت و گیاهان بیابان زدا، اجرای برنامه‌های آموزشی و … نیز صورت می‌گیرد. امسال با وجود شیوع کرونا این برنامه‌ها به صورت آنلاین اجرا می‌شوند و با تغییراتی همراه خواهند بود.

تخریب بیابان‌ها و راهکارهای مبارزه

تخریب بیابان‌ها و راهکارهای مبارزه

تا به کنون اقدامات مبتكرانه در خصوص تثبيت شنها و ريگ‌هاي روان جهت مقابله با تخریب‌های زیست محیطی انجام شده است، مانند مراحل و روشهاي بيولوژيكي، مكانيكي و شيميايي و فعاليت‌هايي نظير كاشت نهال، بذر افشاني، محصور سازي اراضي و استفاده از نفت خام به منظور محافظت از ريشه‌هاي گياهان.

اما جدا از این اقدامات نیازمند آن هستیم که با هم خاک را اصلاح کنیم، کشاورزی پایدار را توسعه دهیم، منابع آب ارزشمندمان را حفاظت کنیم و برای همه در این کشورها غذا فراهم نماییم. درست است که خاک غذای مجانی تولید نمی‌کند، اما غذای سالم تولید می‌کند و برای دستیابی به این امر باید دست به دست هم دهیم و با همکاری یکدیگر در تأمین سلامت خاک بکوشیم.

بیابان زدایی چیست و چگونه صورت می گیرد؟

در مقابل معضل جهانی بیابان‌زایی، مفهومی با عنوان بیابان‌زدایی وجود دارد که به کارها و روش‌هایی برای سبزکاری در بیابان و جلوگیری از روند سریع تخریب سرزمین‌ها در مناطق خشک، نیمه‌خشک و نیمه‌مرطوب می‌پردازد. این مفهوم شامل فعالیت‌هایی با سه محور بازدارنده، اصلاحی و احیایی است که هر یک کارایی خاص خودشان را دارند.

از میان مهم‌ترین کارهایی که در راستای بیابان‌زدایی صورت می‌گیرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاشت درختان و گیاهان مقاوم و متناسب با مناطق خشک همچون گیاهان شوره‌زی
  • کاشت گیاهان ویژه مقابله با بیابان زایی شامل بنه، کنار، کهور، سمر، کرت، کوهنگ (درخت)، سلم، اکالیپتوس، اقاقیا، کاسیا، کرتکی، رمیلک
  • پخش سیلاب و پخش آب
  • تعادل دام و مراتع برای حفاظت از پوشش گیاهی موجود
  • بهره‌گیری از روش‌های کارآمد در انباشتن آب باران
  • احیای شوره‌زارها
  • استفاده از سوخت‌های جایگزین

چالش‌های بیابان زدایی

بیابان زایی در کنار دو چالش بزرگ تغییر اقلیم و کمبود آب شیرین در دسترس به عنوان سومین چالش مهم جامعه جهانی در قرن 23 محسوب می شود و همراه با تغییر آب و هوا و از دست دادن تنوع زیستی، به عنوان بزرگترین چالش توسعه پایدار شناخته شده است. بیابان‌زایی عارضه‌ای است که نه‌تنها محیط زیست را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه بر روی اقتصاد کشور نیز آثار مخرب فراوانی به جای می‌گذارد.

از این رو، برای جلوگیری از بیابان‌زایی باید تلاش شود تا سهم عوامل انسانی در فرآیند گسترش بیابان‌ها کاهش پیدا کرده و آسیب‌های ناشی از آن، بیش از این دامان اقتصاد و محیط زیست کشور را نگیرد.

پیام تبریک روز با بیابان زدایی

بیابانی شدن مشکلی است که محیط زیست مناطق خشک را به چالش می‌کشد؛ نزدیک به یک سوم از مساحت زمین‌های جهان از جمله تمام ایران کم آب هستند و در صورت عدم مراقبت به بیابان‌ها غیرقابل سکونت تبدیل می‌شوند.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

بهره برداری غلط از اراضی کشاورزی منجر به بیابان زایی و فرسایش خاک می‌شود. با آموزش صحیح کشاورزی از بیابانی شدن کشور پیشگیری کنیم.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی

پیام تبریک روز با بیابان زدایی

درست همان لحظه که خورشید غروب می‌کند، ضیافت ستاره‌ها نیز در آسمان کویر آغاز می‌شود. کویر -در جای خود- می‌تواند زیبا باشد!

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی را گرامی می‌داریم.

آسیب‌های بیابانی شدن فقط مختص به مناطق خشک نیست؛ هر جایی از کره زمین که باشید، خسارت‌های بیابان زایی و خشکسالی می‌تواند زندگی شما را مختل نماید.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی، فرصتی برای دوستی با طبیعت

ما نسبت به زمین مسئولیم؛ زندگی ما به زمین بستگی دارد و باید نحوه برخورد صحیح با زمین را بشناسیم و از بیابانی شدن آن جلوگیری کنیم.

روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

 99 درصد انرژی و مواد غذایی مورد نیاز انسان‌ها از زمین به دست می‌آید، زمین اگر مقاوم باشد می‌تواند اولین مانع دفاعی در مقابل بلایای طبیعی مانند خشکسالی و سیل باشد.

در ۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی، مهربانی با زمین را تمرین کنیم.

پیام تبریک روز با بیابان زدایی

تخریب و فرسایش زمین، ارتباط مستقیمی تغییرات آب و هوایی و مشکلاتی زیستی دارد و به شکل فزاینده‌ای زندگی انسان‌ها را تهدید می‌کند.

روز جهانی بیابان زدایی را گرامی می‌داریم.

زمین محل تولد و رشد بشریت است. هرگونه آسیبی به این زیستگاه، می‌تواند زندگی ما را از جهات گوناگون تحت تاثیر قرار دهد.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی بهانه خوبی است تا مراقبت از زمین را جدی‌تر بگیریم.

ما در برابر کره زمین مسئولیم و باید با تمام امکانات از آن محافظت نماییم. رشد بیابان‌ها می‌تواند منجر به افزایش ریزگردها و تهدید غذایی در کشور شود. ۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

 بیابانی شدن یکی از بلایایی است که با دست خودمان ایجاد کرده‌ایم و عدم توجه به آن می‌تواند باعث اتفاقات بسیار تلخی در آینده نزدیک شود.

در ۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی مراقبت از زمین را تمرین کنیم.

«اوست كه شما را از زمين آفريد و شما را در آن سکونت داد» سوره هود، آيه ۶۱ / در ۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی اهمیت محافظت از محیط زیست را به یکدیگر یادآور شویم.

پیام تبریک روز با بیابان زدایی

ایران یکی از خشک‌ترین کشورهای جهان است. میانگین بارندگی در ایران یک دوم جهان و تبخیر آب سه برابر متوسط جهان است. ضرورت مقابله با بیابانی شدن کشور بسیار حیاتی است.

۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

بیابان زدایی به معنی پیشگیری از بیابانی شدن اراضی یک کشور است. بیش از احیای زمین‌های بیابانی، محافضت از زمین‌های سالم و حاصل‌خیز اهمیت دارد.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

 حدود 150 کشور در جهان با چالش نواحی بیابانی روبه‌رو هستند و زندگی و غذای بیش از 250 میلیون نفر از مردم هم اکنون به دلیل بیابانی شدن به خطر افتاده است. محافظت از زمین وظیفه همه ما است.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی

 از بین رفتن پوشش گیاهی، کاهش منابع آب حتی برای نوشیدن، خشک سالی و وقوع سیلاب، تهدید غذایی و… همه از نتایج وحشتناک بیابانی شدن است.

۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی، بهانه‌ای برای دوستی با طبیعت

 بیابان زایی عارضه‌ای است که با سرعت کم اتفاق می‌افتد؛ به همین علت ممکن است به آن توجه نکنیم. اما باید آگاه باشیم که بیابانی شدن اراضی کشور می‌تواند تهدیدات سلامتی و غذایی فراوانی را به همراه بیاورد.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

پیام تبریک روز با بیابان زدایی

در ایران به طور سالانه حدود ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی به بیابان تبدیل می‌شود و این بسیار خطرناک است.

در ۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی، حفاظت از منابع طبیعی کشور را جدی‌تر بگیریم.

 اگر زمین تخریب و فرسوده شود، به سادگی قابل جبران نیست. اگر اکوسیستم کشور تغییر کند باعث نابودی مستقیم میلیون‌ها زندگی خواهد شد.

در ۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی، روش‌های پیشگیری از فرسایش خاک را بیاموزیم.

 اگر مشکل بیابان زایی حل شود به صورت همزمان بسیاری از مشکلات مختلف مانند فقر، بی آبی، کمبود غذا و… نیز تا حدود زیادی رفع خواهد شد.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

پیام تبریک روز با بیابان زدایی

شخم زمین‌های کشاورزی در جهت شیب یکی از دلایل فرسایش خاک است. این باعث می‌شود که زمین در مدتی کوتاهی به شوره‌زار تبدیل شود.

۲۷ خرداد، روز جهانی بیابان زدایی گرامی باد.

مطالب مشابه را ببینید!

روز جهانی پدر 29 خرداد؛ دلایل نامگذاری، تاریخچه در جهان و ایران و پیامک تبریک روز پدر عید سعید قربان چه روزی است؟ دلایل نامگذاری، رسم و رسومات و پیامک تبریک درباره روز عرفه؛ اهمیت این روز، دلیل نامگذاری، اعمال و دعاهای این روز زندگینامه شاه عباس صفوی (رسیدن به پادشاهی از سن کم، کشتن فرزندان و جنگ های او) روز جهانی اهدای خون 24 خرداد (دلایل نامگذاری، درباره انتقال خون و پیامک این روز) نگاهی بر زندگی آریو برزن، آخرین دفاع ایران مقابل اسکندر مقدونی روز جهانی مبارزه با کار کودکان 22 خرداد (دلایل نامگذاری و پیامک مخصوص این روز) روز جهانی صنایع دستی 20 خرداد (دلایل نامگذاری و پیام تبریک این روز) نگاهی بر زندگی یعقوب لیث صفاری (پادشاهی که به سلطنت اعراب در ایران پایان داد) نگاهی بر زندگی کمبوجیه دوم، فرزند کوروش بزرگ (از تولد تا مرگ پدر و پادشاهی)