بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس ها و ماجراهای پرحاشیه الهام چرخنده

الهام چرخنده بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران است. چرخنده موفق به اخذ جایزه بهترین نقش زن جوان در اولین جشنواره نمایشنامه خوانی فردا برای اثر انتهای مهتاب و نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن از سومین دوره جشنواره فیلم های تلویزیونی جامجم برای فیلم پروانه شده است.

بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس های قبل و بعد از پوشش چادر الهام چرخنده

بیوگرافی الهام چرخنده

الهام چرخنده بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینمای ایران متولد 1357/04/04 در شهر کاشان می باشد. وی علاوه بر بازیگری به کار مستندسازی، ترانه سرایی و خوانندگی نیز مشغول می باشد.

به جرأت می توان گفت که الهام چرخنده یکی از زنانی است که پس از ممنوعیت خواندن زنان در بعد از انقلاب اسلامی صدایش در سینماها شنیده شد. الهام چرخنده یک آلبوم موسیقی نیز از خود به جا گذاشته است.

 

شروع به فعالیت و شهرت

الهام چرخنده فعالیت خود را از سال 75 و در سن 20 سالگی آغاز نمود. او در سال 75 با فیلم سینمایی “عروس مهتاب” به کارگردانی خسرو ملکان وارد عرصه بازیگری و سینما شد. الهام چرخنده بازیگری را با سینما آغاز نمود.

در سال 79 در تله تئاتر “شبا شب” حضور پیدا کرد و توانست خود را بهتر نشان دهد.

در سال 80 با سریال تلویزیونی “من یک مستأجرم” به کارگردانی پریسا بخت آور وارد تلویزیون شد.

الهام چرخنده در سال 92 در سریال تلویزیونی پربیننده و پرمخاطب “آوای باران” به کارگردانی حسین سهیلی زاده، در کنار سام درخشانی قرار گرفت و بازی عامه پسندی را از خود به نمایش درآورد. آوای باران هنر و استعداد الهام چرخنده را خیلی بهتر از پیش به مخاطبان نشان داد.

بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس های قبل و بعد از پوشش چادر الهام چرخنده

حاشیه های حجاب و چادری شدن

چندی است که الهام چرخنده را با پوششی بسیار متفاوت تر از قبل می بینیم. برای همه سؤال بود که چه پیش آمد که الهام چرخنده یک شبه انقدر تغییر کرد و چادری شد آن هم با پوششی بسیار بیشتر از قبل.

الهام چرخنده در رابطه با مسئله چادری کردن دختران بسیار تلاش نمود و به قول خودش توانسته است که 3900 بانو را چادری کند. چرخنده برای چادری کردن زنان و دختران در مجامع و مجالس فرهنگی زیادی شرکت کرده و حتی در تجمع برای حجاب نیز به دختران چادر هدیه کرده بود.

بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس های قبل و بعد از پوشش چادر الهام چرخنده

الهام چرخنده با حضور در یک برنامه استانی به نام “شهر یاکریم” که از شبکه صدا و سیمای قم پخش می‌شد، به صورت عمومی اعلام کرد که پوشش چادر را انتخاب کرده است و سپس انگشتر، تسبیح و ساعتش را برای حراج به نفع امور خیریه اهدا کرد.

 

تغییر نام خانوادگی الهام چرخنده

الهام چرخنده طی یک مصاحبه تلویزیونی در عید نوروز، مقام معظم رهبری؛ سید علی خامنه ای را به عنوان نائب امام زمان دانست و اینگونه به ایشان تبریک نمود. این سخنان چرخنده واکنش ها و سر و صداهای زیادی را در رسانه ها و فضای مجازی به پا کرد.

بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس های قبل و بعد از پوشش چادر الهام چرخنده

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز نام خانوادگی جدیدی را برای ایشان در نظر گرفته و در دومین یادواره زنان شهیده سپاه حضرت محمدرسول‌الله (ص) تهران بزرگ از الهام چرخنده و مادران معظم شهدای انقلاب،جانبازان و ایثارگران تجلیل شد. حجت‌الاسلام طائب خطاب به وی گفت: چرخنده نام فامیلی این هنرمند کشورمان است که از امروز ما ایشان را با نام خانوادگی زهرایی می‌شناسیم و این هدیه مقام معظم رهبری به الهام چرخنده است.

 

ماجرای ازدواج اول و طلاق

الهام چرخنده همسر سابق فرشید نوابی از بازیگران تلویزیون و سینمای ایران می باشد. ایشان قبل از فرشید نوابی ازدواج کرده بودند و حاصل آن ازدواج یک پسر به نام شایان بوده است. پس از جدایی از همسرش برای بار دوم ازدواج می کند و با فرشید نوابی وصل نموده که حاصل این ازدواج یک پسر به نام ارسطو می باشد.

بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس های قبل و بعد از پوشش چادر الهام چرخنده

زندگی فرشید و الهام آنچنان که شنیده می شد بسیار خوب و روبراه بوده است. به طوری که الهام چرخنده خودش و فرشید را تکه های یک پازل می دید که به هم وصل شده اند. اما این پازل از هم پاشیده شد و باز هم جدایی برای الهام چرخنده رقم خورد.

در تیرماه 96 شایان شعبانی پسر اول الهام چرخنده در اینستاگرام خود پستی را منتشر نمود که محتوای آن ازدواج مجدد مادرش برای بار سوم بود.

بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس های قبل و بعد از پوشش چادر الهام چرخنده  بیوگرافی الهام چرخنده؛ عکس های قبل و بعد از پوشش چادر الهام چرخنده

کارنامه هنری

تئاتر

 • شباشب / تله تئاتر / 1379
 • والس خداحافظی / به کارگردانی جلال الدین دری / 1381
 • گیتار شکسته / به کارگردانی فرشید نوابی / بازیگر و طراح صحنه / 1382

 

مستند

 • باتوکیو
 • لالایی های مادران دنیا

 

فیلم سینمایی

 • “عروسی مهتاب” / به کارگردانی خسرو ملکان / 1375
 • “هما” / شبکه ویدیویی / به کارگردانی ناصر شاملو / 1380
 • “جنایات و مکافات” / به کارگردانی امیر قویدل
 • “شب یلدا” / به کارگردانی کیومرث پوراحمد / 1380
 • “سوگند” / به کارگردانی شاپور قریب / 1387
 • “دامنه های سفید” / به کارگردانی محمدابراهیم معبری / 1391
 • “آسیب ها همچنان می تازند” / به کارگردانی حسین نجفی / 1392

 

مجموعه تلویزیونی

 • من یک مستأجرم / به کارگردانی پریسا بخت آور / 1380
 • دایره تردید / به کارگردانی امیر قویدل / 1381
 • ششمین نفر / به کارگردانی بهمن گودرزی / 1390
 • پروانه / به کارگردانی جلیل سامان / 1392
 • آوای باران / به کارگردانی حسین سهیلی زاده / 1392
 • آسمان من / به کارگردانی محمدرضا آهنج / 1394

 

 

همچنین بخوانید:

بیوگرافی سام درخشانی

بیوگرافی بهروز شعیبی

بیوگرافی پژمان بازغی

بیوگرافی امیر جعفری

مطالب مشابه را ببینید!

نگاهی بر زندگی حسین منزوی؛ آغاز فعالیت ادبی، اشعار زیبای او، ازدواج، طلاق و مرگ نگاهی بر زندگی احمدرضا احمدی (از تولد تا اشعار نو او، سبک او، نقد شاعر و اشعار او) نگاهی بر زندگی شمس تبریزی (از تولد، تا بد رفتاری مردم با او و رابطه با کیمیا خاتون) نگاهی بر زندگی کریم خان زند (از فتح اصفهان تا مبارزه با خان قاجار و انگلیسی ها تا مرگ) بیوگرافی کیت بلانشت؛ زندگی شخصی هنری او از ورود به دنیای هنر تا فیلم های معروف او نگاهی بر زندگی زال پهلون ایرانی و پدر رستم دستان از شخصیت های شاهنامه بیوگرافی علیرضا قربانی خواننده سبک سنتی (کارنامه هنری و زندگینامه شخصی او) بیوگرافی تام هنکس بازیگر پر افتخار هالیوودی؛ کارنامه هنری و زندگینامه شخصی بیوگرافی عرفان طهماسبی خواننده با استعداد (درباره زندگی شخصی و هنری او) نگاهی بر زندگی بابک خرمدین؛ زندگینامه سردار ایرانی از تولد تا نبردها و دستگیری تا مرگ